نتایج تحقیق در مورد پروژه‌های اپن‌سورس: Node.js گوی سبقت را از بقیه بوده!

نتایج تحقیق در مورد پروژه‌های اپن‌سورس: Node.js گوی سبقت را از بقیه بوده!

فکر می‌کنید دولوپرها از چه نرم‌افزارهای اپن‌سورسی بیشتر استفاده می‌کنند؟ و کدام‌یک از این نرم‌افزارها بیشترین تقاضا را در بازار کار دارند؟ و یا کدام نرم‌افزارهای اپن‌سورسی بیشترین تقاضای بازار کار آینده را خواهد داشت؟ در این مقاله به بررسی نتایج حاصل از یک نظرسنجی پرداخته تا بتوان پاسخ این سؤالات را پیدا کرد.

طی چند هفتۀ گذشته، یک نظرسنجی کوچک بر روی نرم‌افزارهای اپن‌سورس توسط وب‌سایت DZone انجام شد؛ این بررسی روی استفاده از OSS و Node.js تمرکز کرده و نتایج جالبی را به نمایش گذاشت (OSS مخفف واژگان Open Source Software است).

تعدادی از اطلاعات باورنکردنی - و درعین‌حال غیرمنتظره- و جالب‌توجه این نظرسنجی، به کمک تیم NodeSource در قالب نمودارهای جذاب آورده -که در بالا نمونه‌ای از آن را مشاهده می‌کنید- تا بتوان در مورد آن‌ها و ایده‌های حاصل از آن بحث کرد.

رشد میزان استفادهٔ دولوپرها از Node.js
یکی از سؤالات این نظرسنجی این بود که پاسخ‌دهندگان برای چه مدتی از Node.js استفاده کرده‌اند؟ پاسخ به این سؤال نظرسنجی بسیار شگفت‌انگیز بود و نشان می‌داد که اکثر کاربران تجربۀ خوبی در استفاده از پلتفرم Node.js را در کارنامه‌ٔشان دارند.

۲ بخش مهم در این آمار وجود دارد؛ اولین نکتۀ قابل‌توجه این است که بیشتر پاسخ‌ها مربوط به استفاده از Node.js در بازۀ زمانی 3 تا 4 ساله است. به‌عبارت دیگر، به مرحله‌ای رسیده‌ایم که استعدادها و تجارب محکمی در زمینۀ Node.js داریم.

همان‌طور که Node.js در بازارهای جدید رشد می‌کند و حتی سرعت رشدش نیز بیشتر افزایش می‌یابد، تعداد زیادی استعدادهای شاخص وجود دارند که دارای تجربۀ کافی در این زمینه‌اند و می‌توانند به آموزش و کمک به دولوپرهای تازه‌کار بپردازند تا آن‌ها هم بتوانند کار با این زبان را فرا گیرند و وارد بازار کار شوند.

دومین و مهم‌ترین نکته‌ای که درخصوص این موضوع می‌توانیم متوجه شویم، کمی انتزاعی (غیرعملی) به‌نظر می‌رسد؛ اگر بازه‌های زمانی کمتر از 3 سال (کمتر از ۱ سال و ۱ تا ۲ سال) و بیشتر از ۳ سال (یعنی 3 تا 4 سال، 5 تا 6 سال و بیش از 6 سال) را مدنظر قرار دهیم، می‌توانیم ببینیم که بیش از 50% پاسخ‌دهندگان بیش از ۳ سال است که از Node.js استفاده می‌کنند که این آمار کاملاً با منحنی رشد روبه‌رشد Node.js سازگار است.

پیش‌بینی‌ها برای پروژه‌های اپن‌سورسی با متقاضی زیاد
سؤال بعدی در این نظرسنجی این بود که به‌نظر دولوپرها کدام تکنولوژی تقاضای بیشتری برای استخدام خواهد داشت که در این راستا، یک رابطۀ جالب بین Docker و Node.js وجود دارد.

تعجب‌آور نیست که Node.js در این نظرسنجی سهم قابل‌توجهی را به خود اختصا دهد؛ برخی عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. یکی از بخش‌های جالب این نمودار این است که Docker دومین تکنولوژی مورد تقاضا است که تقریباً میزان تقاضای آن ۲ برابر دیگر تکنولوژی‌ها است.

همان‌طور که این ۲ تکنولوژی -نودجی‌اس و داکر- درحال پیشرفت‌اند، جالب است که هیچ‌یک از دیگر تکنولوژی‌ها به این اندازه توسط پاسخ‌دهندگان موردتوجه قرار نگرفته‌اند.

دیگر این‌که 4 تکنولوژی دیگر -یعنی لینوکس، گیت، ان‌پی‌ام و مونگودی‌بی- تقریباً باهم برابری کرده و پاسخ‌دهندگان به آن‌ها وزن یکسانی اختصاص داده‌اند؛ به‌عبارت دیگر، پاسخ‌دهندگان این فناوری‌ها را به یک اندازه به یکدیگر مرتبط می‌دانند. 

اپن‌سورس هم برای پروژه‌های شخصی مناسب است هم برای پروژه‌های تجاری
در این بررسی یک سؤال دیگر پرسیده شد در مورد این‌که افراد در کجا از اپن‌سورس استفاده می‌کنند؟ نتایج پاسخ‌ها بسیار شگفت‌انگیز بود چراکه از بین دولوپرهای شرکت‌کننده، تقریباً 90% پاسخ دادند که از اپن‌سورس هم برای پروژه‌های شخصی و هم پروژه‌های تجاری استفاده می‌کنند.

این ارتباط -همچون ارتباط بین Docker و Node.js- بسیار شگفت‌انگیز است! این بدان معنا است که OSS از اختصاص به پروژه‌های صرفاً جانبی حرکت کرده و بیش از گذشته تجاری شده است. نکتۀ جالب دیگر در اینجا پاسخ‌دهندگانی هستند که گفته‌اند از OSS برای کارهای آکادمیک نیز استفاده می‌کنند!

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما آینده در دست کدام تکنولوژی‌های اپن‌سورس است؟ آیا شما هم نظر مشابهی با آنچه در این نظرسنجی به‌دست آمده دارید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید. 

منبع