آشنایی با 10 شرکتی که دولوپرهای بیشتری را نسبت سایرین در سیلیکون ولی استخدام می‌کنند

آشنایی با 10 شرکتی که دولوپرهای بیشتری را نسبت سایرین در سیلیکون ولی استخدام می‌کنند

نیاز به توضیح نیست که Silicon Valley خواستگاه اصلی فناوری در دنیا است و از همین روی می‌تواند محلی برای دورهم جمع‌ شدن دولوپرهای حرفه‌ای از سراسر دنیا هم باشد؛ شاید برای شما هم سؤال باشد که چه شرکت‌هایی درحال استخدام بیشترین مهندسان نرم‌افزار در دنیا هستند. در همین راستا، در این مقاله به معرفی 10 کمپانی که بیشترین میزان جذب دولوپر و نیروی فنی را دارند خواهیم پرداخت.

امروزه تقریباً هر شرکتی که به‌نوعی با فناوری در ارتباط باشد، درحال تبدیل شدن به یک شرکت نرم‌افزاری است؛ براساس گزارش اخیر BetterCloud، تا سال 2020 تقریباً 73% سرمایه‌گذاری‌ها کاملاً بر روی Software as a Service که به‌اختصار SaaS نامیده می‌شود خواهد بود. این خبر خوبی برای دولوپرها و مهندسان نرم‌افزار است چراکه تقاضا برای افرادی با این مهارت‌های فنی افزایش می‌یابد.

اما دقیقاً چه کسانی این افراد را استخدام می‌کنند؟ اطلاعات جمع‌آوری شده بر طبق تقاضای فعلی از مهندسان نرم‌افزار در سیلیکون ولی، 10 شرکت برتر را نشان می‌دهد که بیشترین افراد را در این حوزه‌های فنی استخدام می‌کنند؛ Raj Mukherjee -معاون ارشد تولید در TechRepublic- در این‌باره می‌گوید:

تقاضا برای کارمندان تکنولوژی، به‌ویژه مهندسان نرم‌افزار ماهر بسیار بالا است.

شرکت‌های موجود در این لیست به‌طور مداوم تکنولوژی و مدل‌های کسب‌وکاری خود را بازتولید می‌کنند و تقاضای زیادی برای استخدام مهندسان نرم‌افزار دارند تا این مهندسان بتوانند در به‌ظهور رساندن جدیدترین نوآوری‌ها و عرضهٔ آن‌ها به بازار نقش مؤثری ایفا کنند. در ادامه، 10 شرکت برتر در Bay Area که مهندسان نرم‌افزار را استخدام می‌کند، معرفی شده است (Bay Area نام منطقه‌ای در شمال ایالت کالیفرنیای آمریکا است که با نام مستعار Silicon Valley نیز شناخته می‌شود؛ واژهٔ Silicon اساساً به این خاطر به این منطقه اطلاق می‌شود که تعداد زیادی از سازندگان چیپ‌های سیلیکونی در این منطقه کار خود را شروع کرده‌اند اما درحال‌حاضر سیلیکون ولی خواستگاه بسیاری از شرکت‌های فناوری تراز اول دنیا و هزاران استارتاپ است).

1- Oracle
باتوجه به رتبه‌بندی DB-Engines، اوراکل همچنان محبوب‌ترین سیستم مدیریت پایگاه داده یا همان Database Management System است؛ بنابراین منطقی به‌نظر می‌رسد که این شرکت برای حفظ جایگاه خود مخصوصاً در ارتباط با MySQL و Microsoft SQL Server، همواره در حال استخدام مهندسان نرم‌افزار باشد.

2- Apple 
اپل به تازگی macOS High Sierra را معرفی کرده که از فناوری یادگیری ماشینی برای افزایش حریم‌خصوصی (Privacy) استفاده کرده است و همچنین iOS 11 که ویژگی جدیدش، AR و بهبود Navigation (ناوبری) است را هم معرفی کرده تا بتواند این شرکت را در رقابت با گوگل حفظ کند. چنین اقداماتی همه‌وهمه نیاز به دولوپر دارند و همین است که کمپانی اپل را در جایگاه دوم در این لیست قرار داده است. اپل یکی از شرکت‌های چالشی برای ورود به‌عنوان دولوپر است؛ برای آشنایی با سؤالاتی که ممکن است در حین فرایند استخدام از متقاضیان استخدام در این غول فناوری پرسیده شود، به مقالهٔ ۳۰ سوال دشوار که در مصاحبه‌های شغلی Apple از متقاضیان پرسیده خواهد شد! مراجعه نمایید.

3- SonSoft Inc
SonSoft یک شرکت بین‌المللی درخصوص مشاور و خدمات IT است و همچنین یکی از سریع‌ترین شرکت‌های درحال رشد در این زمینه است و کلیهٔ پیشرفت‌های این شرکت بسته به وجود مهندسان نرم‌افزاری در این شرکت است.

4- SAP
در سال 2017 شرکت SAP Sapphire ویژگی‌های جدید از جمله SAP S/4HANA Cloud 1705 و ابزار هوشمند SaaS برای برنامه‌ریزی منابع سازمانی به‌منظور اتوماتیک کردن فرآیندها و کارآمدتر کردن کسب‌وکارها را معرفی کرد.

 5- IBM 
IBM اخیراً با Automation Anywhere همکاری کرده است تا یک روبات نرم‌افزاری بسازد که بتواند جایگزین تسک‌های دستی شود؛ همچنین شرکت آی‌بی‌ام دائماً خبر از پیشرفت‌های صورت گرفته در سرویس محاسباتی شناختی خود موسوم به Watson می‌دهد (برای آشنایی بیشتر با واتسون، به مقالهٔ هوشمندتر شدن ابر رایانه واتسونِ IBM با بهبود API برای قابلیت های سخنرانی، زبان و بینایی مراجعه نمایید.)

6- Google
کمپانی گوگل که دیگر نیاز به معرفی ندارد؛ گوگل اخیراً تمرکزش را بر روی خدمات و محصولات مرتبط با هوش مصنوعی که در انجام وظایف مشخص خوب هستند -از جمله ویژگی پاسخ هوشمند هوش مصنوعی جیمیل- گذاشته است؛ این شرکت همواره یک از بهترین گزینه‌ها برای افراد علاقمند به صنعت توسعهٔ نرم‌افزار بوده است اما درعین‌حال این کمپانی فرایند استخدامی بسیاری دشواری دارا است (برای آشنایی بیشتر با این موضوع، به مقالهٔ تجربیات مصاحبۀ یک متقاضی استخدام در گوگل مراجعه نمایید).

7- Intel
اینتل درحال حرکت به سمت فضای هوش‌ مصنوعی است و از جمله همکاری‌‌هایش در این حوزه می‌توان به همکاری با آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتۀ آمریکا (Defense Advanced Research Projects Agency) یا به‌اختصار DARPA اشاره کرد. در این همکاری، اینتل بر روی یک پلتفرم محاسباتی کار می‌کند که از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده کرده تا کسب‌وکارها بتوانند آسان‌تر نمودارها را در کلان داده‌ها (Big Data) تجزیه و تحلیل کنند.

8- Facebook
فیسبوک به‌تازگی پروژه‌های جدید گسترده‌ای برای جلوگیری از سرقت تصاویر پروفایل دیگران لانچ کرده است و همچنین فضای ارتباطات کسب‌وکاری را به محیطی تحت‌عنوان  Workplace انتقال داده است. این شرکت هم همچون گوگل، فضای کاری منحصر‌به‌فردی برای دولوپرهای خلاق ایجاد کرده اما درعین‌حال جزو یک از شرکت‌های دشوار جهت استخدام می‌باشد. برای آشنایی با سؤالات دشواری که در حین استخدام در این شرکت از دولوپرهای داوطلب پرسیده خواهد شد، به مقالهٔ 28 سؤال دشوار که در مصاحبهٔ شغلی Facebook از شما خواهند پرسید! مراجعه نمایید.

9- Yahoo
جالب است که یاهو را در این لیست مشاهده می‌کنید چرا که در سال‌های اخیر مسیر پیشرفت این شرکت زیر سؤال رفته است و چندی پیش توسط شرکت Verizon به مبلغ 4.8 میلیارد دلار خریداری شد (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ تصاحب Yahoo توسط Verizon به مبلغ 4.8 میلیارد دلار مراجعه نمایید). به‌نظر می‌رسد که شرکت Verizon درصدد است با جذب دولوپرهای بیشتر، این کسب‌وکار آنلاین به‌نوعی شکست‌خورده را دستخوش تحول سازد.

10- Amazon
آمازون یک ابرقدرت در حوزهٔ فناروی است؛ دولوپرهای این شرکت به‌طور مداوم فیچرهای جدیدی را به محصول الکسای خود اضافه می‌کنند اما سلطهٔ این شرکت به همین‌جا ختم نمی‌شود! در همین راستا در مقاله‌ای تحت‌عنوان آیا سایر غول‌های فناوری دنیا از Amazon می‌ترسند؟ به بیان این موضوع پرداختیم که نقشه‌های اخیر جف بزوس -بنیان‌گذار آمازون- می‌تواند به‌نوعی موجب هراس سایر غول‌های فناوری دنیا شود. اگر هم علاقمند هستید بیشتر در مورد این شرکت بدانید، می‌توانید به مقالهٔ 20 نکتهٔ جالب دربارهٔ Amazon.com، بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا مراجعه نمایید.

منبع