آیا می‌دانستید حملات سایبری مخرب‌تر و پرهزینه‌تر از طوفان‌های پرقدرت و بلایای طبیعی است؟

آیا می‌دانستید حملات سایبری مخرب‌تر و پرهزینه‌تر از طوفان‌های پرقدرت و بلایای طبیعی است؟

براساس ارزیابی‌های بیمه Lloyd لندن، حملات سایبری (اینترنتی) به‌زودی از اثرات تخریب بلایای طبیعی پرهزینه‌تر خواهند شد! یک گزارش جدید از سوی این گروه تخصصی بیمه ادعا می‌کند که خسارت‌هایی اقتصادی مربوط به تهدیدات سایبری در ایالات متحدهٔ آمریکا می‌تواند به حدوداً 121 میلیارد دلار برسد.

بازار بیمه سایبری که براساس تخمین Lloyd ارزشی در حدود 3 میلیارد دلار دارد، درحال افزایش سریع تقاضاها است و این درحالی است که شرکت‌های اینترنتی بیش‌از‌پیش به‌خاطر حملات سایبری متحمل ضرر مالی می‌شوند. براساس ارزیابی‌های شرکت بیمه Lloyd و شریکش Cyence -یک شرکت تحلیل‌گر امنیت سایبری- ضررهای مالی سال گذشته در سطح جهان به‌طرز غیرقابل باوری عجیب‌و‌غریب بود:

در سال 2016 ضررهای ناشی از حملات سایبری به کسب‌و‌کارها در کل دنیا در حدود 450 میلیارد دلار برآورد شد.

فقط جهت مقایسه، درنظر داشته باشید که طوفان کاترینا باعث 108 میلیارد دلار خسارت شد و لقب پرهزینه‌ترین فاجعهٔ طبیعی را در کل تاریخ آمریکا به خود اختصاص داد؛ حال اگر هزینهٔ قطع سراسری اینترنت در آمریکا را تخمین بزنیم، قطعاً مقدار آن بی‌سابقه خواهد بود. این گزارش حاکی از آن است که فقط حمله به یک سرویس کلود بیش از 50 میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت و آن هم فقط در طی چند روز محدود! 

چه خواهد شد اگر اینترنت به‌مدت ۱ هفته یا بیشتر از دسترس خارج شود؟
جواب این سؤال را سومالیایی‌ها اخیراً دریافته‌اند! یک کشتی در حدود چند هفته پیش یکی از کابل‌های اصلی اینترنت را در سواحل این کشور قطع کرد که به قطع سراسری اینترنت در این کشور منجر شد؛ این کشور آفریقایی طبق تخمین‌ها روزانه 10 میلیون دلار ضرر کرد.

واقعیت امر آن است که مشکل از سطح خسارت‌های مادی بسیار فراتر بود؛ گردشگران در سومالی سرگردان شدند، دکترها قادر نبودند به اطلاعات پزشکی بیمارانشان دسترسی پیدا کنند و بساری از مردم قادر نبودند کارهای روزمرهٔ خود را انجام دهند. یک این‌چنین مشکل مشابهی در آمریکا به‌احتمال قوی از هر فاجعهٔ اقتصادی در طول تاریخ پرهزینه‌تر خواهد بود.

این گزارش روشن می‌سازد که نیاز به یک امنیت بهتر همه‌جانبه و تمرکز بر تلاش‌های جهانی به‌منظور مبارزه با حملات سایبری احساس می‌شود؛ سومالی ممکن است زیرساخت‌های کشوری همچون آمریکا را در اختیار نداشته باشد ولی هکرها جایی‌که از امنیت بالایی برخوردار است را هدف قرار نمی‌دهند بلکه این خطای انسانی خواهد بود که عامل مؤثری در از دست دادن میلیاردها دلاری است که شرکت‌ها در آینده از دست خواهند داد.

بدافزار WannaCry که میلیاردها دلار خسارت را در سطح جهان باعث شد، بخش بدترش این بود که نشان داد نه‌تنها ما تا چه حد آسیب‌پذیر هستیم بلکه نقاط ضعف ما می‌تواند به‌راحتی برای کسب منافع مالی توسط مجرمانی که از کامپیوتر و هک چیز زیادی نمی‌دانند مورد سوءاستفاده قرار گیرد (جهت آشنایی بیشتر با بدافزار WannaCry، به مقالهٔ WannaCry Ransomware: از سیر تا پیاز مراجعه نمایید).

پیامدهای مالی چنین حملاتی بسیار گیج‌کننده خواهد بود و تازه این یک روی سکه است چراکه پیش‌بینی اثرات چنین فجایعی اصلاً کار آسانی نیست؛ به‌علاوه این‌که طبق گزارش‌های بیمه لوید، حملات سایبری مشکلی درحال رشد است:

تهدیدات اینترنتی درحال افزایش‌اند و پیش‌بینی می‌شود این روند با ادامهٔ فرایند دیجیتالی شدن کارها و حلقه‌های تأمین مواد و دادوستدهای تجاری به‌همراه سرویس‌های آنلاین افزایش یابد.

نوآوری‌های صنعت تکنولوژی منجر به وابستگی بیشتر ما به دیوایس‌هایی می‌شود که درنهایت منجر به افزایش این تهدیدات سایبری خواهند شد. ما درحال وابسته شدن به خدمات سایبری هستیم آنچنان‌که به الکتریسیته و آب لوله‌کشی وابسته شده‌ایم.

گرچه این آمار و ارقامی که از طرف شرکتی (شرکت بیمهٔ Lloyd) منتشر شده که سعی دارد تا افراد را به خرید پکیج‌های بیمه‌ای خود مجاب کند، ولی درعین‌حال این واقعیتی است دولت‌ها دیر یا زود می‌بایست با آن دست‌وپنجه نرم کنند و برندهٔ این بازی کسی است که زمان را از دست ندهد چراکه هزینه‌های فجایع سایبری در حد و اندازهٔ طوفان کاترینا ممکن است خارج از توان مدیریت دولت‌ها باشد.

منبع