هوش مصنوعی ابداعی موسسۀ MIT با هدف جلوگیری از فرسایش شهری

هوش مصنوعی ابداعی موسسۀ MIT با هدف جلوگیری از فرسایش شهری

مشاهدۀ مناظر مدرن و زیبا در شهر محل سکونت و برخورداری از شهری با معماری چشم‌نواز و جذاب و دارای حداقل زیبایی‌های شهری، موهبتی است که کمتر فرد شهرنشینی در قرن 21 یافت می‌شود که خواهان آن نباشد؛ به بیان دیگر، این نیاز قابل‌انکار نیست اما سؤال اینجا است که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند به برخورداری شهروندان شهرهای مختلف دنیا از مناظر زیبای شهری و تأمین این نیاز کمک کند؟ در یک کلام، هوش مصنوعی ابداعی MIT پاسخ به چنین نیازی است.

جالب است بدانید که ممکن است در آینده‌ای نه‌چندان دور کاربران داوطلب فیسبوکی و یا مادران خانه‌دار به‌عنوان تصمیم‌گیرندگان برنامه‌ریزی‌های کلان شهری باشند! باید قدردان پروژۀ تحقیقاتی هوش مصنوعی‌ای باشیم که توسط دانشمندان MIT صورت گرفته است. محققان آزمایشگاه رسانه‌ای موسسۀ MIT درطول ۴ سال اخیر روندی مستمر و ثابت از انتقال دیتا به کامپیوترها را برای ابداع نوعی هوش مصنوعی خاص در پیش گرفتند که الگوریتم‌هایش قادر خواهند بود علت رشد یا فرسایش شهرها را بیابند.

دیتای مورد استفادۀ محققان از مردم عادی جمع‌آوری شده است؛ یعنی از شهروندان آمریکایی کاملاً معمولی که از بین ۲ تصویر اتفاقی، تصویری را که کم‌خطرتر و یا جذاب‌تر به‌نظر می‌رسد انتخاب می‌کنند. یک حس مشترک در میان مردمی که مورد سؤال قرار گرفتند وجود دارد مبنی بر این‌که زیبایی می‌تواند بستری برای رشد و پیشرفت باشد و همین حس مبنای محاسبهٔ الگوریتم‌های این هوش مصنوعی است.

درنهایت با گردآوری اطلاعات کافی، این هوش مصنوعی نتایجی را به محققان ارائه داد و سپس این نتایج با پاسخ‌های جمع‌آوری شده از آدم‌ها با همان تصاویر مقایسه شد؛ محققان صحت دیتای خود را از مقایسه‌اش با پاسخ‌های کارمندان وب‌سایت Amazon Mechanical Turk محک زدند.

بنا به گفتۀ محققان MIT، روبات‌ها بیش از 70 درصد مواقع پاسخ صحیح را پیدا کردند و این درحالی است که این درصد به‌مراتب بالاتر از حد انتظار آن‌ها بود. محققان MIT قصد دارند در آینده تعداد افرادی را که در جمع‌آوری دیتای موردنیاز این هوش مصنوعی مشارکت می‌کنند افزایش دهند و برای این کار ممکن است در فیسبوک برای جذب مشارکت‌کنندگان بیشتر آگهی منتشر کنند.

ممکن است این پروژه در نگاه اول چندان مفید و جذاب به‌نظر نرسد چراکه آن‌ها فقط یک الگوریتم را به‌صورت دستی و به‌وسیلۀ هزاران انسان متفاوت با دیتا تغذیه می‌کنند؛ مردم عادی نیز از بین یک جفت تصویر Google Map، تصویری که محیط زندگی بهتری به‌نظر می‌رسد را انتخاب می‌کنند و سپس دانشمندان پاسخ شخص را با پاسخ کامپیوتر تطبیق می‌دهند که ببینند پاسخ انسان و کامپیوتر یکسان هست یا خیر.

اما هدف نهایی در این پروژه این است که بتوانیم به‌وسیلۀ آنچه این هوش مصنوعی درمورد خودمان به ما یاد می‌دهد، نگرشی برای حل مشکلات شهری به‌دست آوریم. پروفسور سزار هایدلگو -سرپرست گروه آموزشی منتخب برای این پروژه در آزمایشگاه رسانه‌ای موسسۀ MIT- در مصاحبه با سایت Co.Design گفت:

من بسیار امیدوارم که این تحقیق به ما کمک کنه تا بفهمیم چگونه محیط شهری بر مردم تأثیر می‌گذاره و چگونه توسط مردم تأثیر می‌پذیره؛ به همین ترتیب، زمانی که در برنامه‌ریزی شهری سیاست‌گذاری می‌کنیم، درک علمی بیشتری از تأثیر طراحی‌های مختلف بر روی رفتار افرادی که از اون‌ها استفاده می‌کنن خواهیم داشت.

تا زمانی که کامپیوتر و هوش مصنوعی این توانایی را به‌دست آورند که زیبایی را برای خود تعریف کنند، ما ناچاریم برای کامپیوتر توضیح دهیم که چرا خیابان‌های یک شهر به‌صورتی ناخوشایند خط‌کشی شده‌اند و خیابان‌های شهر دیگری، تعهد به رشد و پیشرفت و نوسازی را نشان می‌دهد. اما زمانی که هوش مصنوعی به این سرعت و توان دست یابد، قادر خواهیم بود بااستفاده از یافته‌های هوش مصنوعی، شهرهای رو به نابودی و زوال را نجات دهیم. کامپیوترها می‌توانند براساس یافته‌های خود، طرح‌های جذاب‌تری را نسبت به طرح‌های انسانی از داده‌های خود استخراج کنند.

هرچه بیشتر نسبت به این موضوع اشراف پیدا کنیم، ارتباطات پدیده‌ها و تأثیر آن‌ها بیشتر برای ما مشخص خواهد شد و بنابراین راه‌حل‌های بهتری برای حل مشکلات خواهیم یافت. می‌بایست قدردان موسسۀ MIT باشیم چراکه تلاش این مؤسسه، می‌تواند به حل مشکلات چندین ساله و طولانی که همواره بر سر راه جوان‌سازی شهرها وجود داشته است کمک کند.

منبع