پیشرفته‌ترین کامپیوتر کوانتوم دنیا با همکاری روسیه و آمریکا ساخته شد

پیشرفته‌ترین کامپیوتر کوانتوم دنیا با همکاری روسیه و آمریکا ساخته شد

گروهی از محققین آمریکایی و روس در دانشگاه هاروارد موفق به ساخت پیشرفته‌ترین کامپیوتر کوانتوم دنیا شدند؛ این کامپیوتر ۵۱ کیوبیتی کوانتومی بااستفاده از تکنیکی به‌نام Cold Atom یا «اتم سرد» ایجاد شده‌ است. محققان که از این کامپیوتر برای حل مسائل فیزیک استفاده کرده‌اند، حال به‌دنبال راهی برای آزمایش این کامپیوتر بااستفاده از الگوریتمی موسوم به Shor می‌باشند.

شاید درمورد عملکرد کامپیوترهای کوانتومی اطلاعاتی داشته باشید، اما جهت اطلاع باید گفت که این کامپیوترها امکان پردازش روی دیتا را برپایهٔ بیت یا کیوبیت (پردازش کوانتومی) می‌دهند و با افزایش تعداد کیوبیت‌ها، قدرت یا توان کامپیوتر هم به‌طور لوگاریتمی افزایش پیدا می‌کند.

حال، تیمی از محققان روس و آمریکایی در دانشگاه هاروارد موفق به ساخت اولین کامپیوتر کوانتومی ۵۱ کیوبیتی دنیا شده‌اند؛ به لحاظ تئوری، یک ماشین یا دستگاه کوانتومی با ۵۰ کیوبیت فعال، قدرتمندتر از قدرتمندترین کامپیوتر دنیا است.

میخائیل لاکین، استاد دانشگاه هاروارد و از بنیانگذاران مرکز کوانتوم روسیه گفته است که این ماشین جدید به او و گروهش اجازه داده که برای جایگزینی چیپ‌های قدیمی مبتنی بر سیلیکون، در این بازار رو به رشد گوی سبقت را از رقبا ربوده و حرفی برای گفتن داشته باشد.

در این اواخر، بسیاری از غول‌های تکنولوژي و دانشمندان در پی ایجاد یک ماشین به‌اصطلاح Adiabatic بوده‌اند که یکی از ۲ روشی است که برای ساخت سیستم‌های کوانتومی استفاده می‌شود (روش دیگر تحت‌عنوان روش کلاسیک شناخته می‌شود که بیشتر نزدیک به روش آنالوگ است). لازم به‌ذکر است که پیش از این، تیم جان مارتینس از شرکت گوگل، بااستفاده از مدارهای ابررسانا اقدام ساخت یک ماشین ۲۲ کیوبیتی کرده است.

از سوی دیگر، تیم لاکین از یک تکنولوژی عجیب به‌نام Cold Atom استفاده کرده است که برای استفاده از این تکنولوژی لازم است مجموعه‌ای از اتم‌ها را داخل سلول‌های لیزری نگاه دارند و آن‌ها را در دمای بسیار پایین سرد کنند.

شایان ذکر است که تیم لاکین برخی از مسائل فیزیک که آن‌قدر پیچیده هستند که نمی‌توان آن‌ها را با کامپیوترهای معمولی حل کرد، با این کامپیوتر حل کرده‌اند؛ همچنین این تیم برنامه دارد که در آینده هم به آزمایشات خود بااستفاده از این کامپیوتر کوانتومی ادامه بدهد.

منبع


نهال سهیلی‌فر