5 مورد از شغل‌های حوزهٔ تکنولوژی که پیدا کردن افراد به درد بخور در آن‌ها سخت است!

5 مورد از شغل‌های حوزهٔ تکنولوژی که پیدا کردن افراد به درد بخور در آن‌ها سخت است!

استخدام افراد بااستعداد در حوزهٔ تکنولوژی کار چندان ساده‌ای نیست! کارفرمایان برای یافتن افراد متخصص در یک زمینهٔ خاص باید به تکاپو بیافتند، حقوق قابل‌توجهی پرداخت کنند و درعین‌حال با شرکت‌های دیگری که قصد به‌خدمت گرفتن این استعدادها را دارند نیز به رقابت بپردازند.

استخدام نیروی تازه‌کار در تمامی بخش‌های تکنولوژی مسئله‌ای چالش‌برانگیز بوده و هست؛ در گزارشی که اخیراً توسط Dice صورت گرفته، 5 موقعیت شغلی وجود دارند که پر کردن‌شان با افراد موردنظر، کاری بس دشوار است. این مشکلی است که در طول زمان بیش‌تر هم می‌شود چراکه شرکت‌ها برای رسیدن به اهداف خود، خواه‌ناخواه مجبورند از افراد خبره استفاده کنند.

دولوپر نرم‌افزار
این موقعیت شغلی محدود به شاخهٔ خاصی نیست اما کاری که دولوپرهای نرم‌افزاری باید انجام دهند کاملاً مشخص است؛ وظیفهٔ آن‌ها چیزی نیست جز تبدیل قهوه به کد همراه با ابتکار عمل! آن‌ها باید خلاق باشند و شرکت‌ها از این افراد برای طراحی و توسعهٔ راه‌کارهای نرم‌افزاری، رفع نیازهای تجاری، حل مسائل دنیای واقعی، رفع باگ‌ها و چیزهای دیگری از این دست بهره می‌برند.

دولوپر جاوا
جالب این‌که در این گزارش، دولوپرهای جاوا مجزا از دولوپرهای نرم‌افزاری معرفی شده‌اند که شاید به‌خاطر اهمیت دولوپرهای زبان Java در دنیای نرم‌افزار است! پیدا کردن برنامه‌نویسانی که به زبان جاوا تسلط کافی داشته و در توسعهٔ نرم‌افزار با این زبان برنامه‌نویسی محبوب حرفی برای گفتن داشته باشند، برای شرکت‌های بزرگ دردسرساز است.

وقتی گفته می‌شود شرکت‌های زیادی وجود دارند که در یافتن برنامه‌نویس جاوا با مشکل مواجه‌اند، این به‌منزلهٔ خبر خوبی برای دولوپرهای این زبان برنامه‌نویسی است چراکه در این حوزهٔ خاص تقاضا زیاد بوده و عرضه کم؛ در همین راستا، اگر علاقمند به یادگیری زبان برنامه‌نویسی Java هستید، می‌توانید از همین امروز یادگیری این زبان محبوب را با مراجعه به دورهٔ آموزش آنلاین و رایگان زبان جاوا در سکان شروع نمایید.

متخصص امنیت
هیچ شرکتی علاقه ندارد نامش به‌عنوان قربانی یک حفرهٔ امنیتی تیتر خبرها شود؛ به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها برای استخدام افراد باتجربه در زمینهٔ امنیت اقدام می‌کنند تا زیرساخت‌های خود را از هر لحاظ ایمن سازند. شرکت‌های فعال در این شاخه، به‌دنبال اقشار مختلفی از متخصصین هستند که از آن جمله می‌توان آن‌هایی که توانایی تشخیص ناحیه‌های آسیب‌پذیر را دارند و همچنین کسانی که در تقابل با هک بتوانند به‌سرعت واکنش مناسبی نشان دهند را نام برد.

دوآپس
در سال 2012 با پدیده‌ای مواجه شدیم تحت‌عنوان DevOps؛ از آن زمان تاکنون، درخواست‌ها برای این شغل کماکان درحال افزایش است به این صورت که تیم‌های توسعهٔ نرم‌افزار و افراد فعال در حوزهٔ کارهای عملیات همچون مدیریت محصول، ارتباط با مشتریان و غیره روز‌به‌روز همکاری بیشتری باهم دارند تا بتوانند زمان توسعهٔ محصولات را کاهش داده و درعین‌حال باگ‌ها را به حداقل برسانند. در ابتدا نگرانی‌هایی وجود داشت که شاید این شغل، نقش سیستم‌ادمین‌ها را تهدید کند ولی این اتفاق تابه‌حال رخ نداده و در آیندهٔ نیز بعید به‌نظر می‌رسد اتفاق بیافتد (برای آشنایی بیشتر با DevOps، به مقالهٔ DevOps چیست؟ مراجعه نمایید).

دولوپر دات‌نت
صرف‌نظر از جایگاه ثابتی که Net. از گذشته تا‌به‌حال داشته است، این فریمورک نرم‌افزاری مایکروسافت خواستگاه زیادی داشته و پر کردن شغل‌های مربوط به این شاخه با افراد حرفه‌ای، کار چندان ساده‌ای نیست! شرکت‌ها به افراد باتجربه‌ای در Net. نیاز دارند که از چرخهٔ تولید محصولات نرم‌افزاری سر در بیاورند و بتوانند اپلیکیشن‌های دلخواه مشتری را پیاده‌سازی کرده و وقتی محصول به مرحلهٔ ریلیس رسید، بتوانند آن‌را به‌صورت طولانی‌مدت پشتیبانی کنند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما آیا موقعیت‌های شغلی بالا در فضای آی‌تی ایران نیز برای شرکت‌های نرم‌افزاری چالش‌برانگیزند و مدیران منابع‌انسانی این‌گونه شرکت‌ها برای یافتن دولوپر -از هر نوعی از آن- کارشناس امنیت و دوآپس با مشکل مواجه‌اند؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع