تصمیم اخیر گوگل مبنی‌بر دلبری کردن هوش مصنوعی از کاربران

تصمیم اخیر گوگل مبنی‌بر دلبری کردن هوش مصنوعی از کاربران

گوگل درنظر دارد الگوریتم‌های هوش مصنوعی‌ای توسعه دهد که تعامل با انسان در مرکز توجه آن‌ها قرار داشته باشد؛ غول موتورهای جستجو درحال لانچ پروژۀ PAIR (مخفف People + AI Research) است که کار آن تجزیه و تحلیل نحوۀ تعامل مردم با سیستم‌های هوش مصنوعی خواهد بود و براساس این تجزیه و تحلیل‌ها، PAIR توصیه‌ها و پیشنهاداتی دربارۀ نحوۀ ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی خواهد داد. PAIR در رابطه با ۳ گروه از افراد متخصص، یعنی مهندسان و محققان، متخصصانی مانند پزشکان و تکنسین‌ها و کاربران عادی درمورد هوش مصنوعی کاوش خواهد کرد.

در این‌باره، پستی در وبلاگ رسمی گوگل با این مضمون منتشر شد:

یکی از راه‌حل‌های این پازل بزرگ، استفاده از Design Thinking است؛ به‌جای این‌که هوش مصنوعی را فقط به‌عنوان یک تکنولوژی ببینیم، آن‌را به‌عنوان ماده‌ای که می‌توان طراحی‌اش کرد خواهیم دید.

پیش از ادامهٔ مطلب، درصورتی‌که علاقمند هستید بدانید Design Thinking چیست، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ مفهوم Design Thinking چیست و چگونه می‌توان آن‌را پیاده‌سازی کرد؟ مراجعه نمایید. در مسیر پیشرفت تکنولوژی هم میبینیم که برای مثال پیشرفت‌های گرافیک کامپیوتری، هدفش تنها بهتر کشیدن عکس‌ها و طراحی‌ها نبوده بلکه این مسیر به ایجاد معانی جدیدی از اینترفیس‌ها و اپلیکیشن‌ها منتهی شد.

البته این پست وبلاگی کمی هم ابهام دارد اما احتمالاً می‌خواهد بگوید که پیشرفت‌های هوش مصنوعی هم به‌سمتی خواهد رفت که سبک جدیدی از نحوۀ تعاملات مردم با AI را ایجاد کند. درحال‌حاضر شرکت‌های زیادی تمرکز خود را روی زبان طبیعی و فرامین صوتی گذاشته‌اند چراکه اعتقاد دارند این دو بهترین راه ارتباط مردم با AIهای تازه ساخته‌شده هستند و با این دو راه، مردم می‌توانند چیزهایی را به AI منتقل کنند که خواستار آن هستند.

PAIR در مسیر تلاش‌های خود برای یافتن راه‌های بی‌نقص در تعامل انسان با هوش مصنوعی، ۲ ابزار اپن‌سورس ساخته است: Facets Overview و Facets Dive. هردوی این‌ها با این هدف ساخته شده‌اند که در هنگام افزودن دیتا و اطلاعات به الگوریتم‌های هوش مصنوعی، مهندسان دید و آگاهی کاملی از روند انجام کار داشته باشند؛ همچنین این ابزارها می‌توانند به پروسۀ دیباگ کردن و نظارت بر کارایی سیستم نیز کمک کنند.

این ابزارها کمک می‌کنند تا هرگونه مقادیر غیرمنتظره یا دور از انتظاری کاملاً مشخص شوند تا نتواند باعث انحراف احتمالی در آموزش دادن الگوریتم‌های یادگیری ماشینی شوند؛ از طرفی ابزار Facets Dive یک اینترفیس تعاملی برای کاوش در داخل دیتاست و یافتن رابطۀ بین دیتاهای مختلف داخل آن است. این ابزار هم مانند ابزار Facets Overview، یک رابط کاربری دارد تا آنالیز بهتری از روند کار داخلی پلتفرم‌های هوش مصنوعی داشته باشیم.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این ابزارها نمی‌توانند پلتفرم‌های هوش مصنوعی را در تعامل با انسان، انسان دوست‌تر کنند مخصوصاً برای کاربرانی که می‌خواهند استفادۀ روزانه داشته باشند. این نکته هشداری است برای طراحان و دولوپرهایی که می‌دانند بعضی از کاربرانشان نمی‌خواهد از اپلیکیشن آن‌ها استفاده کند؛ درنتیجه آن‌ها باید رابط کاربری این گروه از کاربران را مطابق با میل و خواسته‌اش طراحی کنند.

خبر خوبی که برای متخصصان AI وجود دارد این است که گوگل قرار است گروهی از سرمایه‌گزاران را جمع کند که تحت‌عنوان Gradient Ventures شناخته می‌شوند؛ این سرمایه‌گزاران فقط روی محصولاتی سرمایه‌گزاری خواهند کرد که برپایۀ هوش مصنوعی هستند. مقدار مبلغ این سرمایه‌گزاری مشخص نشده است اما می‌توان گفت گوگل هنوز هم دنبال استارتاپ‌های نوپای حوزۀ هوش مصنوعی است. درواقع وقتی شما یک غول تکنولوژی باشید، نمی‌دانید محصول بعدی که می‌خواهید حق مالکیت آن‌را بگیرید در دست چه‌کسی است و در کجا قرار دارد؛ درنتیجه گوگل با این روش می‌خواهد محصولات باارزش را به‌سمت خود جذب کرده و در صنعت AI حرف‌های به‌مراتب بیشتری از گذشته داشته باشد.

منبع