عکس سلفی این میمون می‌توانست آیندهٔ کپی‌رایت در حوزهٔ هوش مصنوعی را تعیین کند

عکس سلفی این میمون می‌توانست آیندهٔ کپی‌رایت در حوزهٔ هوش مصنوعی را تعیین کند

عکس گرفته شده توسط یک میمون در اندونزی، استارت پروند‌ه‌‌ای مرتبط با کپی‌رایت را زد که می‌تواند آینده‌ای را تضمین کند که در آن حقوق مؤلف‌هایی غیرانسانی -از روبات‌ها گرفته تا هوش مصنوعی و غیره- را کاملاً حفظ نماید.

People for the Ethical Treatment of Animals یا به‌اختصار PETA که معادل تحت‌الفظی آن می‌شود «بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر حیوانات»، دادخواستی را از طرف ناروتو - میمونی که تصویرش را در بالا مشاهده می‌کنید- که یک عکس سلفی با دوربین عکاسی به‌نام دیوید اسلیتر گرفت، برای ارائه به دادگاه تنظیم کردند.

PETA ادعا کرده است که این عکس متعلق به ناروتو -به‌عنوان پدید‌آورنده‌ٔ اثر- است و هر سودی از سوی این اثر باید به حفاظت از گونه‌های مختلف این میمون تعلق بگیرد! یکی از نکاتی که توسط وکلای PETA مطرح شد این است که هر قانونی که به سود ناروتو به تصویب برسد -یا نرسد- می‌تواند حقوق‌ سایر موجودات غیرانسانی را مانند روبات‌ها و سیستم‌های هوش مصنوعی را در آینده تحت‌تأثیر قرار دهد.

پس از دادرسی اصلی در سال 2014، آیین‌نامهٔ اداره کپی‌رایت ایالات متحده به‌روز‌رسانی شد و فصل 300 آن که مربوط به «حقوق قانونی چه‌چیزهایی می‌توانند ثبت شوند» است، تمام مواردی را که واجد شرایط نیستند در یک لیست ثبت کرد و در بخشی که مروبط به «عکس گرفته شده توسط یک میمون» است عنوان کرده:

این اداره آثار خلق شده توسط یک ماشین یا یک فرآیند ماشینی که به‌طور تصادفی و یا اتوماتیک بدون هیچ‌گونه ورودی خلاقانه یا دخالت از سوی یک پدیدآورندهٔ انسانی عمل می‌کند را ثبت نمی‌کند.

با این حال، اداره کپی‌رایت ایالات متحده در این آیین‌نامه ذکر کرده که سیاست‌ها و اقداماتی که در این آیین‌نامه بیان شده‌اند، آن‌طور که باید و شاید قدرت ندارند؛ بنابراین احکام قانونی فعلی هنوز هم قابل اتکا می‌باشند.

دادگاه تجدیدنظر حکم کرد که ناروتو نمی‌تواند صاحب عکس سلفی مذکور باشد زیرا او و فرزندانش نمی‌توانند از آن سودی ببرند؛ درعوض، آثاری مانند عکس سلفی این میمون یا به صاحب این میمون و یا به عموم مردم تعلق می‌یابد.

حداقل چیزی که می‌توان دربارهٔ این پرونده گفت این است که یک پروندهٔ پردردسر بوده است؛ طبیعت‌شناسی که از طرف ناروتو در دادگاه شرکت می‌کرد (دادگاه به فردی نیاز داشت که به‌عنوان نماینده‌ٔ این میمون در دادگاه شرکت کند)، در‌نهایت عقب‌نشینی کرد.

صرف‌نظر از این موضوع، این مطلب می‌تواند به این معنی باشد که در آینده روبات‌ها که چیزی خلق می‌کنند نمی‌توانند ادعای حقوق ابداع و تألیف اثر خود را داشته باشند؛ درعوض، این حقوق یا به افرادی که به این روبات‌ها ابزارهای لازم -مثل دوربین- برای خلق آن آثار را داده‌اند می‌رسد و یا به هیچ‌کسی تعلق نخواهد گرفت.

منبع


هانیه نیرومند جلالی