اگر قصد راه اندازی یک استارتاپ دارید، می توانید یکی از این حوزه های جدید را انتخاب کنید!

اگر قصد راه اندازی یک استارتاپ دارید، می توانید یکی از این حوزه های جدید را انتخاب کنید!

در چند سال اخیر موج جدیدی از نوآوری ها روانه ی بازار آی تی شده است. فضای رقابت در عرصه ی تولید نرم افزارهای تجاری، شرکت های زیادی را به خود جذب کرده است که در تلاش اند تا با نوآوری های خود، محصولات جدیدی را وارد چنین حوزه ای کنند. از شرکت هایی مانند Workday و Zendesk  که فرآیندهای تجاری سنتی را باز تعریف کرده اند گرفته تا شرکت هایی نظیر  Slack  و Box که حوزه های جدیدی را در زمینه ی نوآوری گشوده اند. هنوز کارهای زیادی در زمینه ی نرم افزارهای تجاری باقی مانده است. آخرین پیشرفت های تکنولوژیک در حوزه هایی هم چون واقعیت افزوده یا پهپادها، وعده ی آینده ای مهیج را برای شرکت های نرم افزاری و برنامه نویسان که عمدتاً در خدمت سایر کسب و کارها هستند می دهد. در این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از تکنولوژی های جدید هم چون IOT، چاپ سه بعدی، واقعیت افزوده و ...  بپردازیم که پایه و اساس نسل بعدی نرم افزارهای تجاری خواهند شد. 

سخت افزار های سازمانی
تحول سریع در عرصه ی دستگاه های هوشمند متصل به شبکه نقشی اساسی در نسل بعدی راه حل های سازمانی ایفا خواهد کرد. در حالی که امروزه ما از نرم افزارها برای مکانیزه کردن بیش تر فرآیندهای سازمانی استفاده می کنیم، در آینده ای نزدیک شاهد آن خواهیم بود که شرکت ها از دستگاه های هوشمند برای ایجاد سطح جدیدی از هوشمندی در فرآیندهای تجاری خود استفاده کنند.

اعتقاد بر این است که چنین فناوری هایی چه در صنایعی همچون حمل و نقل، اقتصاد خرد، سلامت و درمان، و بخش عمومی، و چه در حوزه هایی نظیر امنیت، پرداخت، و نظارت، سخت افزارها در سازمان های بزرگ جایگاه و حساسیت بیش تری خواهند یافت، هم به واسطه ی ماهیت خود سخت افزارها و هم به عنوان یک مکمل و شتاب دهنده به خودکارسازی سایر بخش ها.

اینترنت اشیاء
اینترنت اشیاء یا IoT هم اکنون تأثیر زیادی روی بنگاه های تجاری دارد.  با قدرتی که دستگاه های هوشمند به سازمان ها می دهند، راه حل های سازمانی هوشمند و مکانیزه تر خواهند شد. صنایع تولیدی، بهداشت و درمان، و خودروسازی از صنایع پیش رو در بهره گیری از  IoT هستند. از یک چشم انداز بازاری باید انتظار ظهور پلتفرم هایی را داشته باشیم که قابلیت های ویژه ای را برای به کارگیری IoT در محیط های صنعتی فراهم کنند.

اپلیکیشن های مبتنی بر Blockchain
در میان کسانی که با Bitcoin آشنا هستند، Blockchain به عنوان زیرساختی بنیادی شناخته می شود که معاملات صورت گرفته با پول های دیجیتالی Bitcoin که تکنیک های رمزنگاری در آن ها استفاده شده است را پشتیبانی می کند. با این وجود قابلیت های Blockchain کاملاً مستقل از Bitcoin است. از یک دیدگاه کاربردی، بلاکچین زیربنایی را فراهم می کند تا نقل و انتقال نامتمرکز، امن، و قابل اعتماد داده ها را امکان پذیر سازد. توسعه دهندگان تکنولوژی بلاکچین با تمرکز بر حل یک مسئله ی به شدت پیچیده نظیر تراکنش های مالی غیر متمرکز، قابلیت هایی را ایجاد کرده اند که اساس بسیاری از اپلیکیشن های اصلی و حیاتی سازمان ها قرار می گیرند. قطعاً بلاکچین تکنولوژی قابل توجهی در آینده ی اپلیکیشن های سازمانی است و از موارد استفاده ی خاص مثل رأی گیری های الکترونیکی یا پرداخت های تجاری تا مواردی هم چون نسل آینده ی اپلیکیشن های ارتباطی قابل به کارگیری خواهد بود.

علم داده ها در حوزه های خاص
در چند سال اخیر ما شاهد ظهور یک سری پلتفرم هایی بوده ایم که به کارگیری یادگیری ماشین، تحلیل داده ها، و نمایش گرافیکی حجم عظیمی از داده ها را آسان تر کرده اند. این تحولات امکان دستیابی به سطوحی از هوشمندی داده ها را برای بنگاه ها فراهم کرده اند که پیش از این برای آن ها غیر ممکن بوده است. باور بر این است که به همان اندازه که این رویه پیش می رود، شرکت ها و سایر سازمان های بزرگ با مسائل پیچیده تری در مورد داده ها در صنعت خاص خود سر و کار خواهند داشت. در نتیجه قابلیت های پلتفرم های علوم داده برای استفاده در زمینه های خاص و غیر عمومی تر بهینه خواهند شد. انتظار می رود که در آینده شاهد پلتفرم های بسیار بیش تری باشیم که قدرت پلتفرم های کنونی علوم داده را بکار گیرند و آن ها را برای حوزه ها و صنایع خاص تنظیم و سازگار کنند. 

بازارهای سازمانی
بازارهایی هم چون Uber و Airbnb به گونه ای تحول یافته اند که تبدیل به مهم ترین شرکت های خصوصی تکنولوژی شده اند. اقتصاد مدل های بازاری در سطوحی مقیاس بندی می شوند که پیش از اتخاذ گسترده ی اینترنت و گوشی های هوشمند غیر قابل تصور بودند. اگرچه استارت آپ ها این مدل های بازاری را در ارتباط با مشتریان بکار می گیرند، اما این در حالی است که  سازمان ها آهسته آهسته ارزش آن ها را درک می کنند. طی چند سال آینده باید انتظار افزایش تعداد پلتفرم هایی از این دست را داشته باشیم، از انبوه کارها برای توسعه ی اپلیکیشن ها گرفته تا تا ایجاد بازارهایی برای داده ها و تجزیه و تحلیل آن ها.

واقعیت صنعتی افزوده
پلتفرم های واقعیت افزوده (AR) هم چون Oculus فیس بوک یا Holographic ویندوز همیشه در کانون توجه اخبار تکنولوژی بوده اند. به نظر می رسد کاربردهای کلاسیک پلتفرم های AR در اپلیکیشن های ویژه ی مصرف کنندگان مثل بازی ها باشند. با این وجود سازمان ها می توانند سود بسیار زیادی از پیشرفت های تکنولوژی AR ببرند. تکنولوژی های AR به طور جدی صنایعی مانند آموزش و پرورش، ساختمان سازی، بهداشت و سلامت، و تولید را تغییر خواهند داد. انتظار می رود طی چند سال آینده شاهد تکامل تدریجی پلتفرم های AR که بر صنایع خاص متمرکزند باشیم.

چاپ سه بعدی
پیشگامان استفاده از تکنولوژی های چاپ سه بعدی صنایعی بزرگی هستند که به سرعت در حال تحول و دگرگونی می باشند که از آن جمله می توان به صنایع تولید، ساختمان سازی، خودرو سازی، و بهداشت و درمان و ... اشاره کرد. وقتی که سازمان ها چاپ سه بعدی را به یکی از فرایندهای اصلی خود تبدیل کنند، نیاز به پلتفرم هایی که بتوانند چاپ سه بعدی را در یک مقیاس صنعتی اجرا کنند مطرح می شود. انتظار می رود که به زودی پلتفرم های چاپ سه بعدی مختص صنایع خاص به بازار عرضه شوند.

تجزیه و تحلیل کنش گرا
در طول چند سال گذشته علم تجزیه و تحلیل داده ها تبدیل به یکی از حوزه هایی در زمینه ی نرم افزارهای سازمانی شده است که با سریع ترین رشد همراه بوده اند. با این وجود بیش تر بهسازی ها در پلتفرم های تجزیه و تحلیل روی این موضوع تمرکز داشته اند که روش تفسیر داده ها را از طریق نمایش گرافیکی، گزارشات، و نظارت جامع تر و بهتر و بسیاری موارد دیگر، برای کاربران ساده تر کنند. این مدل های سنتی مبتنی بر رفتارهای واکنشی هستند که در آن ها تحلیل داده ها به فردی ارائه می شود که او در نهایت پس از تفسیر داده ها عملی را انجام می دهد. از آن جا که پلتفرم های تجزیه و تحلیل هم چنان کشش خود را در محیط های کاری حفظ کرده اند و مورد استفاده قرار می گیرند، انتظار داریم که شاهد تغییر از مدل های واکنشی به مدل های پویش گرایانه یا کنش گرا باشیم که در قالب آن ها پلتفرم ها اعمالی را بر اساس تفسیری که یک دستگاه هوشمند از داده ها دارد انجام می دهند.

یادگیری ماشین
تجاری شدن توان محاسباتی و هم چنین تکامل تدریجی فریم ورک هایی نظیر Azure ML، Spark، و ... استفاده از یادگیری ماشینی را در کاربردهای تجاری عمومی تر کرده است. جدا از تحول سریع پلتفرم های ML یا یادگیری ماشین (Machine Learning)، اکثر سازمان ها هنوز یادگیری ماشین را به عنوان یک رشته ی دانشگاهی می بینند. از آن جا که پلتفرم های ML هم چنان در حال تکامل هستند، پیش بینی می شود که اتخاذ آن به صورت یک رویه متداول در سازمان ها درآید. انتظار داریم در چند سال آینده شاهد آن باشیم که پلتفرم های ML هم چون پایگاه های داده ی کنونی تبدیل به جریان اصلی در اپلیکیشن های سازمانی شوند.

پلتفرم هایی برای میکرو سرویس ها
از نظر مفهومی، اساس کار میکرو سرویس ها به این صورت است که یک اپلیکیشن را به مجموعه ای از سرویس های کوچک مستقل تقسیم می کند که عملیات بسیار ساده و تجزیه ناپذیری را اجرا می کنند و می توانند به طور مستقل گسترش یافته و مدیریت شوند. اگرچه میکرو سرویس ها را می توان به صورت یک استایل معماری نرم افزار دید که می تواند در هر تکنولوژی مبتنی بر سرویس پیاده سازی شود، حقیقت امر این است که بیش تر سازمان ها درگیر تلاش های مورد نیاز برای پیاده سازی راه حل هایی هستند که متکی بر میکرو سرویس ها هستند. از آن جا که مایکرو سرویس ها هم چنان محبوبیت خود را در میان کاربران حفظ کرده اند، انتظار داریم که به زودی شاهد اولین نسل پلتفرم های مبتنی بر توسعه و مدیریت میکرو سرویس ها باشیم.  

اکو سیستم Docker
داکر یکی از شگرف ترین پدیده هایی است که طی چند سال اخیر در حوزه ی نرم افزارهای سازمانی دیده شده است. به ندرت دیده شده که رقبایی مثل گوگل، آمازون، مایکروسافت، VMWare که در سطح جهانی فعالیت می کنند و روی برند خود شدیداً تعصب دارند، از یک تکنولوژی ثالث به عنوان یک بخش اصلی پلتفرم خود استفاده کند. داکر قطعاً جالب توجه است و اکوسیستم حول آن حتی می تواند بیش از این ها ارزشمند باشد. به همان نسبتی که سازمان ها داکر را به کار می گیرند، نیاز به راه حل هایی در حوزه هایی نظیر نظارت، امنیت، و گسترش اتوماسیون به طور فزاینده ای مطرح می شود. به علاوه این که اپلیکیشن های سازمانی قدیمی نظیر مدیریت محتوا یا سیستم های line-of-business -مجموعه ای از اپلیکیشن های کامپیوتری مهم که برای اداره ی یک سازمان حیاتی هستند- شروع به پشتیبانی از استقرار پلتفرم داکر خواهند کرد. ترکیب این دو روال اکوسیستم داکر را تبدیل به یک منبع پویا برای رشد خواهد کرد. 

پهپادها
سرعت به کارگیری دستگاه های بدون سرنشین که قادر به پرواز هستند، و بیش تر به عنوان هواپیماهای بدون خلبان شناخته می شوند توسط شرکت ها بیش تر از مشتریان حقیقی است که این موضوع در تاریخ اخیر تکنولوژی یک امر نادر است. گرچه استفاده از این تکنولوژی از صنایع مرتبطی چون صنایع نظامی و دفاعی آغاز شد اما در ادامه شاهد به کارگیری آن ها در صنایع نامتجانسی هم چون کشاورزی، انرژی و بخش عمومی بوده ایم.

نسل آینده ی امنیت سایبری: طی چند سال گذشته امنیت سایبری از یک نظام سازمانی به یکی از اجزای جنگ مدرن تغییر یافته است. این صنعت رشدی سریع را در هر دو حوزه ی مختلف تکنولوژی ها و سطح سرمایه گذاری گسترش یافته شاهد بوده است. انتظار می رود این روند در چند سال آینده ادامه پیدا کند و نسل نوینی از تکنولوژی های امنیت سایبری که در مؤسسات به کار گرفته خواهند شد را تولید کند.

پلتفرم های جدید توسعه ی اپلیکیشن
طی پانزده سال اخیر تنها دو پلتفرم اختصاص به توسعه ی نرم افزارهای سازمانی داشته اند: جاوا و دات نت. اگرچه بعضی پلتفرم ها همچون Ruby یا Node.js برخی از محدودیت های جاوا و دات نت را مرتفع کرده اند، با این وجود تاکنون استفاده از آن ها به عنوان پلتفرم های اصلی در سازمان ها باب نشده است. رشد موبایل ها و داده های بزرگ، که نیاز به الگوهای برنامه نویسی جدید دارند، ممکن است این رویه را تغییر دهد. به نظر می رسد دپارتمان های سازمانی فناوری اطلاعات به زودی آماده ی پذیرش پلتفرم های برنامه نویسی جدیدی شوند که برای پشتیبانی از معماری اپلیکیشن های جدید مجهزتر هستند.

به غیر از موارد فوق الذکر، به نظر شما چه فناوری های دیگری در آینده عنان بازار آی تی دنیا و ایران را در دست خواهند گرفت؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع