کدنویسی زنده با استفاده از افزونهٔ Alive برای ویژوال استودیو

کدنویسی زنده با استفاده از افزونهٔ Alive برای ویژوال استودیو

Alive پلاگین یا افزونه‌ای برای Visual Studio است (Visual Studio یک IDE حرفه‌ای است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده و در توسعهٔ برنامه‌های کامپیوتری برای سیستم‌عامل ویندوز و همچنین وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب، کاربرد دارد). اخیراً شاهد تِرِندی بوده‌ایم که به موجب آن خیلی از برنامه‌نویسان تمایلی از خود نشان داده‌اند مبنی بر این که در محیط‌هایی کد بزنند که در آن واحد بتوانند خروجی کدهای خود را مشاهده کنند و این دقیقاً همان معنای Learnable Programmig است (برای آشنایی بیشتر با این مفهوم، به مقالهٔ Learnable Programming چیست و چه مزایایی برای دولوپرها دارد؟ مراجعه نمایید). 

پس از مطرح شدن این ایده توسط آقای Bret Victor، یکسری استارتاپ‌ها هم شروع به سرمایه‌گذاری روی این ایده کرده و ماحصل آن هم محصولاتی همچون افزونه‌ای تحت عنوان Alive است که در این مقاله قصد داریم قابلیت‌های آن را مورد بررسی قرار دهیم (علاوه بر Alive،‌ ادیتور دیگری تحت عنوان Light Table نیز به بازار عرضه شده که از Learnable Programmig پشتیبانی می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این ادیتور، به مقالهٔ آشنایی با Light Table نسل جدیدی از ادیتورهای کد مراجعه نمایید). 

Alive هم‌زمان که شما شروع به کدنویسی می‌کنید، نتیجهٔ آن را در معرض دید شما قرار می‌دهد و به طور کلی، با هدف گرفتن بازخورد آنی (Real-time) برای دولوپرها ایجاد شده است. این افزونه، مجموعه‌ای متشکل از سندباکس یا محیطی برای تست کردن کدها و پنجره‌هایی است که شما را به هنگام کدنویسی در امر توسعه یاری می‌دهد.

افزونهٔ Alive از چه زبان‌های پشتیبانی می‌کند؟
Alive زبان سی‌شارپ را پشتیبانی می‌کند (البته خیلی هم جای تعجب ندارد چرا که پشت قضیه غول نرم‌افزاری دنیا -مایکروسافت- قرار دارد و ترجیح‌اش هم این است که روی زبان اختصاصی خود تمرکز کند!)، اما این احتمال وجود دارد که در آینده زبان‌های بیشتری نیز پشتیبانی شوند. اِلایو همچنین کدهای شما را با پشتیبانی از فریمورک‌های XUnit ،NUnit و MSTest تست می‌کند که همین مسئله می‌تواند به عنوان یکی از برگ برنده‌های آن محسوب شود.

منبع