اشتباهات رایجی که ناخواسته در ارتباط با UX مرتکب می شویم!

اشتباهات رایجی که ناخواسته در ارتباط با UX مرتکب می شویم!

وقتی به عنوان طراح سایت فعالیت می کنید، نمی توانید همه را راضی نگه دارید. گاهی پیش می آید که مشتریان، فرآیند طراحی را به خوبی درک نمی کنند و گاهی ممکن است از تفاوت مابین برنامه نویسی بک اند و طراحی UX آگاه نباشند و بنابراین از شما به عنوان طراح، انتظار دارند تا تمام این مفاهیم را بدانید و یک نابغه تمام عیار باشید. بخصوص هنگامی که در طراحی UX تازه وارد باشید، مطمئناً اشتباهاتی را مرتکب خواهید شد و هیچ کس نیز از این قضیه مستثنی نیست. به منظور تاکید مجدد بر اصول طراحی، برخی از اشتباهات رایج در UX و راه های جلوگیری از این اشتباهات را گرد آورده ایم. برای آشنایی با این اصول با سکان آکادمی همراه باشید.

اشتباه اول: طراحی برای خود
هنگامی که در زمینه ای کار می کنید که نیاز به  خلاقیت دارد، ایده های جدیدی را شکل داده و همواره در تلاش برای نادیده گرفتن واقعیت ها و استفاده از  تجربیات قبلی خود هستید. اما برای اینکه طراح موفقی باشید، باید تعصبات قبلی خود را کنار بگذارید. تنها هدف شما باید کمک به کاربر و ایجاد یک تجربه به یاد ماندنی در این فرآیند باشد.

البته، همیشه فاصله انداختن بین خواسته های خود و نیاز کاربران کار آسانی نیست. طراحان یک حس مسئولیت مادرانه نسبت به آنچه ایجاد می کنند دارند، اما شما باید مطمئن باشید که این مسئولیت نسبت به نیازهای کاربران باشد و نه نسبت به خودتان.

بهترین راه برای به تعادل رساندن محدودیت ها و احساسات، سنت شکنی کارهای قبلی است. برای مثال سایت BBQ Cultures که به روش های مختلف کباب کردن می پردازد، مثالی از طراحی بی پروا است که مخاطبانِ بدون تحصیلات عالیه خود را نیز جذب می کند. رنگ های جسورانه، تصاویر با کیفیت بالا و ویدئوهای معرفی زمینه ی فعالیت سایت -که همراه با صدای مردانه ای است- در آن دیده می شوند. در صفحه اول این سایت وقتی آیکون دست را به سمت راست کشیده شود، با باز کردن درب کوره کباب پزی برای نشان دادن گوشت دودی، هیجان خوردن کباب ایجاد می شود.

این سایت با درک قدرت داستان سرایی، محصولی در زمینه ی سفر کمپینگ گروهی دوستان ارائه می دهد و برای این کار از ترفندهای طراحی استفاده کرده است: انیمیشن ها و ویدئو فقط تا جایی ادامه می یابد که علاقه کاربران را به تصرف درآورد، سپس سایت بواسطه ی تصاویری متنوع، چگونگی استفاده از کوره را توضیح می دهد.

سایت BBQ Cultures با انیمیشن غنی و متمرکز بر محتوا، یک تجربه سازگار با تمام دستگاه ها ارائه می دهد. حتی هنگام اجرای ابزار Mobile Friendly Test گوگل، این سایت امتیاز بسیار خوبی را برای سازگاری با موبایل بدست می آورد.

در ادامه چند راهنمایی برای انجام فرآیند طراحی بیان می کنیم:
- همیشه در تمام مراحل طراحی، خود را جای کاربر قرار دهید.
- سناریوی استفاده کاربران را ایجاد کنید تا بدانید که سایت چگونه توسط کاربران مختلف استفاده خواهد شد.
- با افرادِ خریدار تعامل داشته باشید تا بتوانید درک بهتری از چگونگی استفاده از وب سایت توسط کاربران مختلف و آنچه که این کاربران از سایت و شرکت انتظار دارند، بدست آورید.
- برای اینکه قسمت های مختلف رابط کاربری متناسب با تجربه کاربری باشد، قسمت های پیچیده رابط کاربری را شناسایی کنید تا بتوانید Wireframe های اولیه را برای این بخش ها ایجاد کنید.
- تا جای ممکن بر روی دستگاه های زیادی تست کنید. اگر پروژه به اندازه کافی بزرگ باشد، تحقیقات میدانی در رابطه با کاربران انجام دهید (حداقل باید تست قابلیت استفاده را انجام دهید، به این صورت که از نگاه کاربران سایت به آن نگاه کنید و ببینید که استفاده از سایت چقدر برای کاربران راحت و یا سخت است.)
- تست A/B را در مورد عناصر مختلف طراحی مانند رنگ، دکمه ها، متن، تصاویر و ... انجام دهید (به طور کلی منظور از A/B Testing این است که دو نسخه ی مختلف از یک صفحه ی سایت را در معرض دید کاربران سایت قرار داده و نظر ایشان را جویا شوید. هر طرحی که بیشترین امتیاز را کسب کرده برنده ی بازی است. فقط توجه داشته باشید که هر دو طرح در آن واحد می بایست در اختیار کاربران قرار گیرد.)

اشتباه دوم: اشتباه گرفتن UX با UI
نیاز به توضیح نیست که UX (تجربه کاربری) و UI (رابط کاربری) مفاهیم متفاوتی هستند. کاربرد UI و UX به جای یکدیگر اشتباه رایجی است و دلیل آن شاید محبوبیت هر دوی این رشته ها باشد. از آنجایی که حروف اختصاری هر دو، مشابه هستند، برای افرادی که با این رشته ها آشنا نیستند، استفاده اشتباه از این دو مفهوم بجای یکدیگر تعجب آور نیست.

دلیل دیگر این موضوع این است که این دو به هم مربوط هستند. UI (رابط کاربری) مربوط به چگونگی تعامل کاربر با ظاهر سایت است و بخشی از تجربه کاربری کلی می باشد. در حالیکه UI مواردی مانند اینکه کدام دکمه ها کلیک شوند و چگونه می توان به صفحه بعدی انتقال یافت را در بر می گیرد (وضوح رابط کاربری با توجه به اهداف کاربر)، UX با چگونگی تاثیر طراحی کلی بر احساس کاربر سر و کار دارد. به طور خلاصه، هدف از طراحی رابط کاربری، ایجاد رابط کارآمد و جذابی است که به ایجاد یک تجربه کاربری خوب کمک می کند.

با توجه به نکته قبلی، تست A/B این اطمینان را می دهد که در هنگام طراحی رابط، شما به عنوان طراح، بر تجربه کلی متمرکز شوید. حتی قبل از اینکه سراغ فتوشاپ یا اسکچ بروید، باید کاربران و ترس ها، اهداف، خواسته ها، رفتار، و آرزوهای آنها را بشناسید.

در واقع در UX نیاز است تا به رشته های مختلفی تسلط داشته باشید. داشتن رابط کاربری زیبا به معنی کارکرد صحیح سایت نیست، و داشتن رابط کاربردی به معنی این نیست که کاربران عاشق سایت خواهند شد.

هنگامی که صحبت از طراحی رابط کاربری یا تجربه کاربری می شود، ابتدا باید بر محتوا تمرکز کنید. پس از تحقیقات اولیه در مورد کاربران، یک نقشه ی تعاملی را برای سایت ایجاد کنید که در واقع کلیک هایی به صفحات دیگر سایت است. چه از نرم افزار Keynote استفاده کنید و چه از ابزارهای نمونه سازی دیجیتال، همیشه با یک نقشه سایت شروع کنید تا بتوانید جریان کلی تجربه را بسنجید. با کار بر روی محتوا قبل از Wireframe، شما باید طراحی خود را بر اساس آنچه در ادامه مشاهده می کنید اولویت بندی نمایید:

- ساختار محتوا
- طراحی تعاملی
- طراحی بصری

این فرآیند باعث می شود تا کاربر صفحات سایت را احساس کند، چرا که محتوا باعث شکل دادن به پایه طراحی  و علایق کاربران می شود. در مرحله دوم، تکرار تعاملات از طریق نمونه سازی، به شما کمک می کند تا از طریق آن محتوا، کنترل بهتری بر جریان داشته باشید. در مرحله سوم که معمولا به صورت هم زمان نیز انجام می گیرد، طراحی بصری را جلا داده و در نتیجه کاربران (با توجه به اینکه حس بینایی قوی ترین حس انسان ها است) تجربه جالب تری احساس خواهند کرد.

اشتباه شماره 3: درخواست اطلاعات خیلی زیاد از کاربران
کاربر جماعت کلا تنبل است. هر چه فرم های بیشتری اضافه کنید، احساسات کاربران را کمتر برانگیخته خواهید کرد. شما باید تا جای ممکن تجربه راحت تری را ایجاد کنید. برای مثال سایت سکان آکادمی برای ایجاد اکانت، فقط یک ایمیل و رمز عبور را از شما می خواهد.

چند سال پیش مطالعه ای در مورد اینکه آیا فیلدهای زیاد، کاربران را به ثبت نام ترغیب می کند یا نه، در Imaginary Landscapes انجام پذیرفت، نتایج نشان داد که ثبت نام های دارای فرم کوتاه تر، 140 درصد بیشتر از ثبت نام های دارای فرم طولانی تر بود. علاوه بر این، نرخ کانورژن (درصدی از کاربران که عمل مورد نظر را انجام می دهند، برای مثال در یک فروشگاه آنلاین درصد کاربرانی که کالایی را می خرند) با استفاده از فرم های خلاصه تر حدود 120 درصد افزایش می یابد. این مطالعه همچنین نشان داد که فیلد های حذف شده بر کیفیت کانورژن هیچ تاثیری نداشت.

برای دستیابی به تعداد درست فیلدهای مورد نیاز، باید کاربران خود را مورد مطالعه قرار داده و در ابتدا دقیقا تمام داده های ضروری مورد نیاز که باید از آنها جمع آوری کنید را تعریف کنید. و سپس بر اساس آنها، تعداد درست فیلدها را بدست آورید.

واقعیت این است که این امر، نوعی داد و ستد است. شما با موارد منتاقضی سرو کار دارید: تیم فروش معمولا اطلاعات اصلی را می خواهند، در حالیکه طراحان در حال تلاش برای بدست آوردن بهترین تجربه کاربری هستند (که بصورت غیر مستقیم نیازهای تجاری را پاسخ می دهد). تنها راه برای ایجاد توازن، آزمودن کاربران است. برای مثال ممکن است حذف یک فیلد از فرم، باعث افزایش فروش میلیونی شود. این نوع نتایج دلیل کافی برای توجیه تست A/B بر روی عناصر فرم است.

نکات و توصیه های بیشتر
احتمالا این نکات را می دانید ولی در اینجا نگاهی گذرا به این نکات خواهیم داشت. این نکته را نیز همواره در نظر داشته باشید که اگرچه برخی قوانین ساده را باید همیشه در ذهن داشته باشید، ولی با هر پروژه طراحی باید بصورت اختصاصی برخورد کرد.

سادگی: ساده سازی و طراحی مسطح بسیار رایج هستند چرا که هر چیز غیر ضروری را که مستقیماَ کمکی به کاربران نمی کند، حذف می کند. از طریق کاهش برخی قسمت ها می توانید سایت را زیباتر کنید.

لازم به ذکر است که ما در سکان آکادمی پیرو شعار Simple Is Beautiful به معنی «ساده زیباست» بوده و تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا سادگی اما در عین حال کاربردی بودن را در تمامی بخش های سایت حفظ نماییم و در صورتی که فکر می کنید بخش هایی از سایت هستند که از دید شما ساده و کاربردی نیستند، از طریق فرم نظردهی زیر می توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

هدایت
اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در اطراف مناطق قابل کلیک کردن وجود دارد تا به فیلدهای اطراف تخطی نکنند. از همه مهمتر، هر صفحه را به گونه ای طراحی کنید که انگار تجربه ی اول کاربر در سایت شما هست. همیشه موقعیت فعلی کاربر در سایت و گام بعدی باید به روشنی معلوم باشد.

ترفندهای روانشناختی
تمام طراحی ها بر مبنای روانشناسی است. طراحی باید اعتماد را پرورش دهد و احساسات را القا کند. بنابراین باید مباحثی مانند روانشناسی رنگ، شخصیت در طراحی، و هنر اغوا کننده طراحی تعاملی را فرا بگیرید.

طبیعی است که با وجود یادگیری رشته های مرتبط، اشتباهاتی را نیز مرتکب شوید. هنگامی که در دو راهی قرار گرفتید این سوال را از خود بپرسید که اگر من الان جای کاربر بودم چه کار می کردم؟، سپس به آرامی در جهت ایجاد یک تجربه ی کاربری حرفه ای گام بردارید.

سخن آخر اینکه، اهداف تجاری ممکن است مقصد را تعیین کنند ولی این نیازهای کاربران است که کشتی را هدایت خواهد کرد. نظر شما چیست؟ تجربه های خود را در این مورد با خوانندگان سکان آکادمی در میان بگذارید.

منبع