اشتباهات رایجی که ناخواسته در ارتباط با UX مرتکب می‌شویم!

اشتباهات رایجی که ناخواسته در ارتباط با UX مرتکب می‌شویم!

وقتی به عنوان طراح سایت فعالیت می‌کنید، هیچ‌گاه نمی‌توانید همه را راضی نگاه دارید؛ گاهی پیش می‌آید که مشتریان، فرآیند طراحی را به خوبی درک نمی‌کنند و گاهی ممکن است از تفاوت مابین طراحی UI و طراحی UX آگاه نباشند و بنابراین از شما به عنوان طراح، انتظار دارند تا تمام این مفاهیم را بدانید و یک نابغهٔ تمام عیار باشید. به‌خصوص هنگامی که در طراحی UX تازه‌کار باشید، مطمئناً اشتباهاتی را مرتکب خواهید شد و هیچ کس نیز از این قضیه مستثنی نیست!

اشتباه اول: طراحی برای خود
هنگامی که در زمینه‌ای کار می‌کنید که نیاز به خلاقیت دارد، ایده‌های جدیدی را شکل داده و همواره در تلاش برای نادیده گرفتن واقعیت‌ها و استفاده از  تجربیات قبلی خود هستید. اما برای اینکه طراح موفقی باشید، باید تعصبات قبلی خود را کنار بگذارید و تنها هدف شما باید کمک به کاربر و ایجاد یک تجربهٔ به یاد ماندنی در این فرآیند باشد.

البته، همیشه فاصله انداختن بین خواسته‌های خود و نیاز کاربران کار آسانی نیست؛ طراحان یک حس مسئولیت مادرانه نسبت به آنچه ایجاد می‌کنند دارند، اما شما باید مطمئن باشید که این مسئولیت نسبت به نیازهای کاربران باشد و نه نسبت به خودتان. در ادامه چند راهنمایی برای انجام فرآیند طراحی بیان می‌کنیم:
- همیشه در تمام مراحل طراحی، خود را جای کاربر قرار دهید.
- سناریوی استفادهٔ کاربران را ایجاد کنید تا بدانید که سایت چگونه توسط کاربران مختلف استفاده خواهد شد.
- با کاربران سایت تعامل داشته باشید تا بتوانید درک بهتری از چگونگی استفاده از وب‌سایت توسط کاربران مختلف و آنچه که این کاربران از سایت و شرکت انتظار دارند، به دست آورید.
- برای اینکه قسمت‌های مختلف رابط کاربری متناسب با تجربهٔ کاربری باشد، قسمت‌های پیچیدهٔ رابط کاربری را شناسایی کنید.
- تا جای ممکن وب‌سایت بر روی دستگاه‌های زیادی تست کنید.
- اگر پروژه به اندازهٔ کافی بزرگ باشد، تحقیقات میدانی در رابطه با کاربران انجام دهید.
- تست A/B را در مورد عناصر مختلف طراحی مانند رنگ، دکمه‌ها، متن، تصاویر و ... انجام دهید.

به طور کلی منظور از A/B Testing این است که دو نسخهٔ مختلف از یک صفحهٔ سایت را در معرض دید کاربران سایت قرار داده و نظر ایشان را جویا شوید. هر طرحی که بیشترین امتیاز را کسب کرد، برندهٔ بازی است.

اشتباه دوم: اشتباه گرفتن UX با UI
نیاز به توضیح نیست که UX (تجربهٔ کاربری) و UI (رابط کاربری) مفاهیم متفاوتی هستند. کاربرد UI و UX به جای یکدیگر اشتباه رایجی است و دلیل آن شاید محبوبیت هر دوی این حوزه‌ها باشد. از آنجایی که حروف اختصاری هر دو مشابه هستند، برای افرادی که با این رشته‌ها آشنا نیستند، استفادهٔ اشتباه از این دو مفهوم به‌جای یکدیگر تعجب‌آور نیست.

دلیل دیگر این موضوع این است که این دو به هم مربوط هستند. UI (رابط کاربری) مربوط به چگونگی تعامل کاربر با ظاهر سایت است و بخشی از تجربهٔ کاربری کلی می‌باشد. در حالی که UI مواردی مانند اینکه کدام دکمه‌ها کلیک شوند و چگونه می‌توان به صفحه بعدی انتقال یافت را در بر می‌گیرد (وضوح رابط کاربری با توجه به اهداف کاربر)، UX با چگونگی تأثیر طراحی کلی بر احساس کاربر سر و کار دارد. به طور خلاصه، هدف از طراحی رابط کاربری، ایجاد رابط کارآمد و جذابی است که به ایجاد یک تجربهٔ کاربری خوب کمک می‌کند.

با توجه به نکته قبلی، تست A/B این اطمینان را می‌دهد که در هنگام طراحی رابط کاربری، شما به عنوان طراح پروژه بر تجربهٔ کلی متمرکز شوید. حتی قبل از اینکه سراغ فتوشاپ یا اسکچ بروید، باید کاربران، دغدغه‌ها، اهداف، خواسته‌ها، رفتارها و آرزوهای آنها را به خوبی بشناسید. در واقع، در UX نیاز است تا به رشته‌های مختلفی تسلط داشته باشید. داشتن رابط کاربری زیبا به معنی کارکرد صحیح سایت نیست، و داشتن رابط کاربردی به معنی این نیست که کاربران عاشق سایت خواهند شد.

اشتباه شماره 3: درخواست اطلاعات خیلی زیاد از کاربران
کاربران معمولاً تمایلی ندارند تا اطلاعات زیادی از خود را در اختیار اپلیکیشن‌های مختلف قرار دهند. هرچه فرم‌های بیشتری اضافه کنید، احساسات کاربران را کمتر برانگیخته خواهید کرد. شما باید تا جای ممکن تجربهٔ راحت‌تری را رقم بزنید.

چند سال پیش مطالعه‌ای در مورد اینکه آیا فیلدهای زیاد، کاربران را به ثبت‌نام ترغیب می‌کند یا نه در Imaginary Landscapes انجام پذیرفت؛ نتایج نشان داد که فرم‌های ثبت‌نام‌ کوتاه‌تر، 140٪ کانورژن بیشتر از فرم‌های ثبت‌نام‌ بلند داشت. علاوه بر این، نرخ کانورژن (درصدی از کاربران که عمل مورد نظر را انجام می‌دهند؛ برای مثال، در یک فروشگاه آنلاین درصد کاربرانی که کالایی را می‌خرند) با استفاده از فرم‌های خلاصه‌تر حدود 120% افزایش یافت (این مطالعه همچنین نشان داد که فیلدهای حذف شده، بر کیفیت کانورژن هیچ تأثیری نداشتند).

برای دستیابی به تعداد درست فیلدهای مورد نیاز، باید کاربران خود را مورد مطالعه قرار داده و در ابتدا دقیقاً تمام داده‌های ضروری مورد نیاز که باید از آنها جمع‌آوری کنید را تعریف کنید و سپس بر اساس آنها، تعداد درست فیلدها را به دست آورید.

واقعیت این است که این کار، نوعی داد و ستد است و در این رابطه شما با یکسری چالش‌ها مواجه خواهید شد. تیم فروش معمولاً اطلاعات اصلی را می‌خواهند، در حالی که طراحان در تلاش برای به دست آوردن بهترین تجربهٔ کاربری هستند (که به صورت غیرمستقیم نیازهای تجاری را پاسخ می‌دهند). تنها راه برای ایجاد توازن، آزمودن کاربران است. برای مثال ممکن است حذف یک فیلد از فرم، باعث افزایش نرخ کانروژن شود. این نوع نتایج دلیل کافی برای توجیه تست A/B بر روی فرم‌ها است.

نکات و توصیه‌های بیشتر
این نکته را نیز همواره در نظر داشته باشید که اگرچه برخی قوانین ساده را باید همیشه در ذهن داشته باشید، ولی با هر پروژهٔ طراحی باید به صورت اختصاصی برخورد کرد.

سادگی: ساده‌سازی و طراحی کمینه‌گرا (مینیمالیستی) بسیار رایج است چرا که هر چیز غیر ضروری را که مستقیماَ کمکی به کاربران نمی‌کند، حذف می‌کند. از طریق حذف برخی قسمت‌های اضافی، می‌توانید سایت را زیباتر و کاربرپسندتر جلوه دهید.

نویگیشن: اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در اطراف مناطق قابل کلیک وجود دارد تا به فیلدهای اطراف تخطی نکنند. از همه مهم‌تر، هر صفحه را به گونه‌ای طراحی کنید که گویی تجربهٔ اول کاربر در سایت شما است. همیشه موقعیت فعلی کاربر در سایت و گام بعدی باید به روشنی معلوم باشد.

ترفندهای روانشناختی: طراحی باید اعتماد کاربر را جلب کند و احساسات مثبتی را به وی را القاء سازد. بنابراین باید مباحثی مانند روانشناسی رنگ، شخصیت در طراحی و هنر اغواکنندهٔ طراحی تعاملی را فرا بگیرید.

به طور کلی، هنگامی که به عنوان یک طراح در دوراهی قرار گرفتید، این سؤال را از خود بپرسید که «اگر من الان جای کاربر بودم چه کار می‌کردم؟» سپس به آرامی در جهت ایجاد یک تجربهٔ کاربری حرفه‌ای گام بردارید.

منبع