Android Experiments امکان جدید گوگل برای کد نویسان

Android Experiments امکان جدید گوگل برای کد نویسان

گوگل از سایت جدیدی تحت عنوان Android Experiments پرده برداری کرده است که با هدف نمایش روش های خلاقانه ی استفاده از آندروید و قابلیت های دیوایس های گوناگون و کاربرد های جدید و بی نظیر، این رابط کاربری ساخته شده است. در واقع این سایت مجموعه ای از نمونه های گوناگون است تا به شما نشان دهد که اگر کدنویسی بلد باشید و سخت افزار خود را بشناسید، آندروید چقدر می تواند شگفت انگیز باشد.

نشان دادن روش هایی که توسعه دهندگان برای استفاده از ابزار های گوگل به کار می برند، ایده ی جدیدی نیست. گوگل پیش از این نیز ایده ی مشابهی را مطرح کرده بود. Chrome Experiments که در سال 2008 شروع به کار کرد به همین شیوه نشان داد که این شبکه ی تعاملی جدید چه قابلیت هایی می تواند داشته باشد.

از توسعه دهندگان دعوت شده است تا تجربیات خودشان را به اشتراک بگذارند، پس اگر اپلیکیشنی چشم نواز یا چیزی فراتر از حد معمول ساخته اید، می توانید آن را برای تمام دنیا، به نمایش بگذارید. 20 نمونه ای که اکنون در سایت قرار گرفته اند، زمینه های گوناگونی را شامل می شود. از نرم افزار های هک دوربین گرفته تا نو آوری های OpenGL و Android Wear.

پستی در وبلاگ گوگل درباره ی این سایت این طور توضیح می دهد: هر پروژه ای، شیوه های گوناگون فکر کردن ما را درباره ی وسایلی که روزانه با آنها سرو کار داریم به چالش می کشد.

مانند GitHub و Dribbble این سایت هم قابلیت این را دارد تا به مکانی تبدیل شود که در آن توسعه دهندگان می توانند نظر کسانی را جلب کنند که به دنبال توسعه دهنده می گردند و به این ترتیب می توانند فرصت های شغلی جدیدی برای خود فراهم کنند.

Chrome Experiments موفقیتی هر چند کوچک برای گوگل محسوب می شود و این شرکت امیدوار است که نسخه ی آندروید این پروژه هم بتواند در الهام بخشی به کد نویسانی که این پلتفرم را برای توسعه انتخاب کرده اند، موفق عمل کند.

گوگل، همه را به شرکت کردن در این طرح و ارسال نمونه کارشان تشویق می کند، حتی دانش آموزانی که به تازگی، کار کردن با این پلتفرم را شروع کرده اند و تجربه ای ندارند. البته همه ی نمونه ها ی ارسالی، به نمایش در نمی آیند اما این شانس را دارند که دیده شوند.

یکی از این نمونه ها IOIO Plotter ساخته ی Ytai Ben-Tsvi است که به طور اختصاصی برای Maker Faire ساخته شده است. این اپ، تصاویر دیجیتال را با استفاده از یک تبلت آندرویدی، به یک تصویر فیزیکی رسم شده با جوهر و بر روی بوم، تبدیل می کند.

نمونه ی دیگر، اپلیکیشن Landmarker ساخته ی Anthony Tripaldi از Google Creative Labs است. این اپلیکیشن از یک رابط کاربری به سبک واقعیت افزوده، بهره می برد تا نواحی و مکان هایی را که در اطراف محل قرار گیری گوشی هوشمند قرار دارند، به نمایش بگذارد. با ضربه زدن به صفحه ی نمایش گوشی، این اپلیکیشن، راهنمایی هایی درباره ی جهت حرکت به آن مکان را در اختیارتان می گذارد.  

اپلیکیشن Tilt که توسط MediaMonks توسعه یافته است، نمونه ی دیگری است که در Android Experiments به نمایش در آمده است. این اپلیکیشن از سنسور های ژیروسکوپ و شتاب سنج گوشی استفاده می کند تا حرکت های جدیدی را برای بازی marble-rolling فراهم کند. همچنین Time Mesh ساخته ی Coding For Love یکی دیگر از این نمونه ها است که با استفاده از یک شبکه ی سیمی انعطاف پذیر، نسبت به حرکات مچ دستتان واکنش نشان می دهد.

با گذشت زمان، خواهیم فهمید که آیا این سایت جدید با اقبال کاربران رو به رو می شود یا به فراموشی سپرده خواهد شد. اما چنانچه گوگل پروژه های خلاقانه ی خود را بیش از پیش تولید کند، بدین ترتیب توسعه دهندگان ترغیب می شوند تا در این کار بیشتر مشارکت کنند. می توانید آخرین تغییرات این سایت  را در Twitter با هشتگ AndroidExperiments# دنبال کنید.

منبع