Privacy Badger: افزونه‌ای جهت بلوکه کردن سوپر کوکی‌ها و کنترل حریم خصوصی کاربران

Privacy Badger: افزونه‌ای جهت بلوکه کردن سوپر کوکی‌ها و کنترل حریم خصوصی کاربران

ابداع اینترنت گرچه مزایای فراوانی را برای کاربران ایجاد کرده و انجام بسیاری از کارهای روزمره را به صورت آنلاین و تنها با چند کلیک ساده امکان‌پذیر کرده است، اما متأسفانه معایب و اثرات نامطلوبی هم به همراه داشته است. برای مثال امروزه هر وب‌سایتی می‌تواند با استفاده از یک یا چند ردیاب، هر حرکت شما را در زمان مرور صفحات وب ردگیری کرده و با شناخت رفتار شما در زمان وب‌گردی، اطلاعاتی را در مورد شما به دست آورد! به طور کلی، از این اطلاعات می‌توان برای نشان دادن تبلیغات یا شناخت سبک زندگی کاربران استفاده کرد؛ از این رو، یکی از نیازهای کنونی کاربران اینترنتی چیزی است که بتواند با ردگیری رفتار آنها مقابله کرده و حریم خصوصی آنها را در زمان وب‌گردی افزایش دهد. 

از این رو، ابزارهای زیادی برای حفظ حریم شخصی کاربران وب به وجود آمده‌اند. بنیاد تازه‌های الکترونیک (EFF) هم افزونهٔ Privacy Badger که آزمون خطایابی آن بیش از یک سال به طول انجامید را به صورت رسمی روانهٔ بازار کرد تا پاسخگوی این نیاز کاربران وب باشد. 

اگرچه سرویس‌های بسیاری از جمله Ghostery ،Adblock Plus ،Disconnect ،Keep My Opt Outs و بسیاری موارد دیگر به منظور جلوگیری از سوء‌استفاده‌های تبلیغاتی از کاربران به بازار عرضه شده‌اند و قابل استفاده‌ هستند، با این وجود EFF تصور می‌کرد کاربرانی که در استفاده از این سرویس‌ها تبحر و دانش زیادی ندارند، نیاز به ابزاری ساده‌تر دارند تا از ردگیری رفتار خود در فضای وب جلوگیری کنند.

Privacy Badger به این صورت کار می‌کند که فهرستی از دامنه‌هایی که عکس، اسکریپت و تبلیغات را در صفحات مورد بازدید شما قرار می‌دهند تهیه می‌کند؛ در صورتی که این ابزار متوجه شود زمانی که شما در حال گشتن میان صفحات مختلف وب هستید شرکت‌های خاصی از طریق کوکی‌های غیرعادی اطلاعاتی را در مورد شما دریافت می‌کنند، در مراجعات بعدیِ شما به آن آدرس، از بارگیری محتوای آن منبع جلوگیری خواهد کرد و از این طریق مانع ردیابی شما خواهد شد.

اگر قسمت خاصی از یک صفحهٔ وب شامل محتوایی مهم باشد (مثلاً یک نقشه)، در این صورت این ابزار کوکی‌ها یا بخش‌هایی که اطلاعات کاربر را ردیابی می‌کنند بلوکه می‌کند اما اجازهٔ نمایش محتوای اصلی (نقشه) را می‌دهد.