Vulkan: ابزاری سریع و قدرتمند برای ساخت بازی‌های اندرویدی

Vulkan: ابزاری سریع و قدرتمند برای ساخت بازی‌های اندرویدی

Vulkan یک پروتکل گرافیکی سطح پایین است که گروه Khronos در کنفرانس توسعه‌دهندگان بازی در سال 2015 از آن رونمایی کرد. این ابزار، به دولوپرها این امکان را می‌دهد تا بر روی سخت‌افزارهایی که اپلیکیشن‌ها را اجرا می‌کنند دسترسی بیشتری داشته باشند، در حالی که حجم بار پردازنده را نیز کاهش می دهد. 

شانون وودز مدیر برنامه‌های فنی گوگل در وبلاگ توسعه‌دهندگان اندروید در مورد Vulkan نوشت:

حتی دقیق‌ترین دولوپرها هم ممکنه در تنگناهای پیش‌بینی نشده گرفتار بشن و این موضوع می‌تونه تا اندازه‌ای به این دلیل باشه که درایورهای برخی پردازشگرهای گرافیکی می‌تونن تمام آن اطلاعات را پیش از آنکه پردازش بشن، تشخیص دهند.
به منظور برطرف کردن بعضی عوامل ایجاد سربار در CPU و اینکه کنترل آشکارتری روی فرآیند رندر کردن -تولید تصویر از یک صحنهٔ مجازی سه‌بعدی و نمایش آن روی یک نمایشگر دو بعدی- به توسعه‌دهندگان داده بشه، تیم ما تلاش کرد تا یک API که تصاویر گرافیکی رو به صورت سه‌بعدی رندر می‌کنه -یعنی Vulkan- رو در سیستم‌عامل اندروید به کار بگیره.

همانند سرویس Metal شرکت اپل (که برای اولین بار در iOS 8 به کار گرفته شد)، ولکان که تصاویر را به صورت سه‌بعدی پردازش می‌کند، به دولوپرها این امکان را می‌دهد تا سخت‌افزاری که بازی آنها روی آن اجرا می شود را کاملاً به خدمت گیرند. در واقع، با کمی کدنویسی بیشتر، این ابزارها انعطاف‌پذیری و قدرت بیشتری را به ارمغان خواهند آورد. همچنین Vulkan از عهدهٔ حل مسئلهٔ سربار CPU -که در آن زمان پردازنده صرف برقراری ارتباط با درایورها، انتقال داده‌ها و انتظار برای پاسخ‌ها می‌شود- برمی‌آید تا تجربهٔ مؤثرتری را ایجاد کند.

اگرچه گوگل از ویژگی‌هایی که گروه Khronos مطرح کرده است پشتیبانی می‌کند، اما این در حالی است که از استاندارد OpenGL موجود -که استانداری اپن‌سورس برای توصیف یک رابط گرافیکی است- نیز پشتیبانی خواهد کرد.

قدرت زیاد و سرعت بسیار زیاد اجرای کد، یا زمان کد زنی کمتر و مسیر راحت‌تر به سمت GPU (واحد پردازش گرافیکی)، همه از ویژگی‌های منحصر به فرد Vulkan هستند، ولی در نهایت تصمیم با توسعه‌دهندگان است که کدام واسط را انتخاب کنند.

همچنین Vulkan یک API یکپارچه را برای موبایل، دسکتاپ، کنسول و پلتفرم‌های ادغام شدنی فراهم کرده است که به واسطهٔ آن بازی‌های سازگار می‌توانند روی هر پلتفرمی اجرا شوند (GPU‌های سری 400 Adreno محصول Qualcomm و Tegra K1 محصول Nvidia از جمله تراشه‌هایی هستند که می‌توانند جوابگوی Vulkan باشند).