استراتژی هایی برای مقابله با تکنیک های سئو به سبک Black Hat

استراتژی هایی برای مقابله با تکنیک های سئو به سبک Black Hat

امروزه مفهوم سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی برای کسب و کارهای اینترنتی یافته است. صاحبان بنگاه های اینترنتی برای پیش برد تجارت خود به دنبال دیده شدن هستند، از این رو همواره در تلاشند تا روش ها و تکنیک های جدید سئو را بیاموزند و آن ها را به کار گیرند. در این میان بعضی با بالا بردن کیفیت محتوای تولیدی خود و با تکیه بر دانش روز و روش های حرفه ای به این هدف دست می یابند، و برخی دیگر از روش های نادرستی بهره می گیرند تا با تخلف از قوانین، ربات های جستجوگر را گمراه کنند و رتبه سایت خود را بهبود بخشند. این روش ها به تکنیک های Black Hat یا کلاه سیاه مشهورند و امروزه تبدیل به موضوعی شده اند که سخت مورد بحث اند. در این میان ایده ی به کارگیری استراتژی هایی برای ضربه زدن به سایت های خوب که رتبه ی بالاتری دارند هم مطرح می شود که موضوع تازه ای نیست. سئوکاران کلاه سیاه در گذشته عادت داشتند که از روش های نادرست استفاده کنند تا رتبه ی سایت خود را بهتر کنند، اما در حال حاضر روش هایی را هم در اختیار دارند که می توانند به سایت های رقیب هم ضربه وارد کند و رتبه ی و اعتبار آن ها را در معرض خطر قرار دهند. در این مقاله قصد داریم در مورد این رویکرد سئوکاران کلاه سیاه و استراتژی هایی برای مقابله با آن ها صحبت کنیم. 

رویکرد تازه ی سئوکاران  کلاه سیاه
همان طور که گفتیم تکنیک های کنونی سئوی کلاه سیاه عبارت است از به کارگیری فرآیندهای غیر قابل اعتماد برای ضربه زدن به رتبه ی یک رقیب در دید ربات های موتورهای جستجوگری مثل گوگل. حمله های سئوی منفی می توانند ساختارهای متفاوت مجزایی را به خود بگیرند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ساخت صدها اتصال اسپم به سایت شما؛
- هک کردن سایت شما؛
- نسخه برداری از محتوای سایت شما و قرار دادن آن در فضاهای مختلف وب؛
- هدایت بازدید کنندگان به سمت سایت شما با استفاده از به کارگیری کلمات کلیدی پر بازدید ولی غیر مرتبط با محتوای سایت؛
- ایجاد پروفایل های تقلبی در شبکه های اجتماعی و تخریب اعتبار و وجه ی شما در فضای اینترنت؛ و
- قطع کردن بهترین بک لینک ها یا پیوندهایی که از سایت های دیگر به سایت شما وجود دارد.

روش هایی برای حفاظت در مقابل سئوی کلاه سیاه
اگر سایت شما در بازاری رقابت می کند که رقیبان متعدد به شدت برای کنار زدن هم تلاش می کنند و شما همیشه از خطر تهدید سایت خود توسط سئوکاران کلاه سیاه نگران هستید، به ویژه اگر شما خودتان از طرف گوگل قبلاً جریمه شده باشید، روش هایی وجود دارند که می توانید برای خلاصی از دست سئوکاران کلاه سیاه آن ها را به کار گیرید که در ادامه برخی از مهم ترین آن ها را معرفی می کنیم:

از ابزارهای وب مستری گوگل استفاده کنید
یکی از بهترین اقدامات، راه اندازی ابزارهای وب مستری گوگل برای وب سایت ها است. در این صورت می توانید برای دریافت هشدارهای ایمیلی ثبت نام کنید، که این امکان را به شما می دهد تا از رخ دادن هر گونه حرکت مشکوک یا وجود بدافزارهای منتقل شده به سایت خود مطلع شوید. به علاوه این که امکان آگاهی از این موضوع را به شما می دهد که آیا شما مجازاتی را بر اساس آیین نامه ی ارتباطات از جانب گوگل دریافت کرده اید یا نه، که می تواند گواهی بر این باشد که یک نفر با کینه ورزی قصد ضربه زدن به شما را دارد. گوگل در مواقع زیر به شما هشدار خواهد داد:

- زمانی که سایت شما مورد حمله ی بدافزارها قرار گرفته باشد؛
- صفحات وب سایت شما بایگانی نشده باشند؛
- شما با مسائل مربوط به سرور شبکه مواجه شده باشید؛ و
- شما مجازاتی را بر اساس آیین نامه ی ارتباطات از جانب گوگل دریافت کرده باشید.

تاریخچه ی بک لینک های یا لینک های بازگشتی را نگه دارید
این کار مهم ترین حرکتی است که از پیشروی اسپمرها جلوگیری می کند. آن ها به طور مرتب تکنیک های منفی سئو را از طریق ایجاد لینک ها با کیفیت پایین و مسیرهای انحرافی بر ضد سایت شما اعمال خواهند کرد. آگاهی از این موضوع که چه زمانی شخصی چنین لینک ها یا مسیرهای فرعی را به سمت سایت شما می سازد امری بسیار ضروری و مهم است. بنابراین شما حتماً باید سابقه ی این لینک ها را نگه دارید. می توانید از ابزارهایی نظیر Ahrefs یا Open Site Explorer هر چند وقت یک بار استفاده کنید تا به طور فیزیکی بررسی کنید که آیا شخصی ارتباطی به سمت سایت شما ایجاد می کند یا نه.

هم چنین می توانید از ابزار Monitor Backlinks –نظارت بر بک لینک ها– استفاده کنید. این ابزار یکی از بهترین ابزارها است و کم ترین نیاز و وابستگی را به دستگاه ها دارد و زمانی که سایت شما انتخاب می شود یا بک لینک های ضروری را از دست می دهد می تواند هشدارهایی را به ایمیل شما ارسال کند.

بک لینک های ناخواسته را خارج کنید
اگر از سایر سایت ها لینک های اسپم به سایت شما زده شده است صادقانه از سایت منبع درخواست کنید که این لینک ها را خارج کند. یک چک لیست بازبینی سئو را دنبال کنید یا سابقه ی لینک های خود را نگه دارید چرا که آن ها گواهی قابل قبولی برای اثبات این موضوع هستند که شما قبل از آن که گوگل بخواهد مداخله کند، تمام کارهای ممکن را انجام داده اید تا از عهده ی شرایط به وجود آمده برآیید.

از ابزار Disavow گوگل استفاده کنید
با استفاده از ابزار Disavow از گوگل بخواهید لینک های بی کیفیت را در زمانی که روبات های آن در سایت شما می خزند در نظر نگیرد. تمرکز دقیقی روی هشدارهای GWT داشته باشید. وضعیت بدافزارهای سایت خود را بررسی کنید و آیتم های که سایت شما در آن ثبت شده است را زیر نظر داشته باشید.

وب سایت خود را از نفوذ هکرها و بدافزارها در امان نگه دارید
امنیت موضوعی بسیار حیاتی است. کاری که دقیقاً نباید انجام دهید این است که بدون آن که در مورد اسپم ها چیزی بدانید آن ها را روی سایت خود بگذارید. چند روش وجود دارد که می توانید برای تأمین امنیت سایت خود آن ها را به کار گیرید. در صورتی که از سیستم وردپرس استفاده می کنید، پلاگین Authenticator گوگل را نصب کنید و یک کلمه ی عبور برای اعتبار سنجی ایجاد کنید. هر زمان که شما وارد سایت وردپرس خود شوید، ملزم خواهید بود کدی را که  Authenticator گوگل می سازد و به شماره موبایل شما ارسال می کند را وارد کنید. اگر هم از وردپرس استفاده نمی کنید و از سایر سی ام اس ها را به کار گرفته اید و یا خود اقدام به کدنویسی سایت تان کرده اید، حتما راه هایی وجود خواهند داشت که امنیت سایت شما را دوچندان کنند.

حرف آخر
صرف نظر از این که تا چه اندازه ای تلاش شما برای حصول اطمینان از امنیت سایت خود در برابر هکرهای کلاه سیاه سئو دشوار است، این امر می تواند تبدیل به یک هدف همیشگی شود. این موضوع نشان می دهد که شما باید یک نقشه ی ثانویه برای مواقعی که برخی مسائل پیش بینی نشده رخ می دهند داشته باشید. اگر حتی به دلیل وجود یک احتمال خیلی ضعیف این زحمت را به خود بدهید که به صورت روزانه نسخه های پشتیبان از اطلاعات خود تهیه کنید، خیال شما از نابودی اسناد مهم تان در مواجهه با تکنیک های کلاه سیاه سئو راحت خواهد شد.

منبع