Deep Dreamer: نرم‌افزاری برای تولید عکس‌های خیالی و شگفت‌انگیز

Deep Dreamer: نرم‌افزاری برای تولید عکس‌های خیالی و شگفت‌انگیز

تصاویر و عکس ها یکی از اجزای جدایی ناپذیر و اساسی نرم افزارها و صفحات وب هستند. ابزارهای بسیاری برای ویرایش عکس ها یا تولید تصاویر جدید و ابتکاری که با خلاقیت کاربران آن ها به وجود می آیند در دسترس قرار دارند. اخیراً گوگل تکنولوژی جدیدی را به بازار عرضه کرده است که این بار یک کامپیوتر با بهره گیری از آن شخصاً رویاپردازی می کند و تصاویر خیالی و شگفت آور تولید می کند. با سکان آکادمی همراه باشید تا با این تکنولوژی جدید و روش های به کارگیری آن آشنا شوید. 

برای آن که بفهمیم کامپیوترها چگونه رویاپردازی می کنند ابتدا باید ببینیم آن ها چه طور یاد می گیرند. گوگل برای پردازش تصاویر از شبکه های عصبی مصنوعی (Artificial Neural Network) استفاده می کند، که روش هایی برای پردازش داده ها و یادگیری هستند و با الگو برداری از شبکه های عصبی بیولوژیکی هم چون مغز انسان طراحی شده اند. برنامه نویسان گوگل برای آن که به یک شبکه ی عصبی بفهمانند مثلاً یک گل چیست میلیون ها تصویر از گل های مختلف را به آن نشان می دهند و هر یک از تصاویر را به عنوان چیزی که یک گل می تواند باشد مشخص می کنند. آن گاه شبکه ها مصنوعی هر تصویر را از زوایا و رنگ آن گرفته تا طرح و شکل کلی آن به دقت بررسی می کنند تا در نهایت ایده ای از ماهیت یک گل بسازند و بفهمند که یک گل به طور کلی چه اجزایی می تواند داشته باشد. در این میان اگر هر گونه خطایی رخ دهد تیم برنامه نویس کدهایی را که موجب برداشت اشتباه کامپیوتر می شود اصلاح کرده و مجدداً تلاش می کنند.

تیم گوگل متوجه شد از فرآیندی که برای تشخیص تصاویر استفاده می شود، به طور مشابه می توان برای تولید تصاویر هم استفاده کرد. از این رو گوگل شبکه های عصبی را به کار گرفت تا الگوهایی را که آن ها در تصاویر می بینند مشخص کنند. هر لایه ی عصبی مصنوعی از یک نظر تصویر را بررسی می کند، بعضی زوایای آن و برخی دیگر شکل و رنگ آن را مطالعه می کنند. پس از آن که آن ها این فرآیند را اجرا کردند، یافته ها را در اختیار شبکه می گذارند و شبکه ی عصبی آن چه را تشخیص داده است نمایش می دهد.

تیم گوگل متوجه شکل عجیب درک شبکه از یک تصویر شد. مثلاً اگر تکه ابری شبیه به پرنده بود تصویری که شبکه از آن ابر می ساخت به شکل پرنده بود و این کار را در تکرارهای متعدد بارها و بارها انجام می داد و به نوعی از الگویی عجیب در شناخت تصویر استفاده می کرد. محققان توانستند این الگو ها را پیدا کرد. صخره ها و درخت ها اغلب به ساختمان ها و گیاهان و برگ ها به پرندگان و حشرات تبدیل می شدند.

پس از تصویرسازی اولیه محققان تصویر تولید شده را به عنوان تصویر جدیدی برای پردازش در اختیار شبکه قرار دادند، و یک فرایند تکراری را ایجاد کردند که هر بار اندکی روی تصویر قبلی زوم می کرد. طولی نکشید که شبکه شروع به ساخت "جریان بی پایانی از برداشت های جدید" کرد. به این ترتیب حتی زمانی که شبکه با نویز سفید کار را آغاز می کرد تصویری ارائه می داد که کاملاً توسط خود آن طراحی شده بود. محققان این تصاویر را "رویاهای" شبکه ی عصبی نامیدند، که کاملاً برداشت ذهنی کامپیوتر را از اشیای جهان واقعی نمایش می دادند.

بر اساس این فرایند تجسم و تصویرسازی شبکه های عصبی مصنوعی، گوگل Deep Dream که یک برنامه ی هوش مصنوعی است را خلق کرد که می تواند تصاویری خیالی و عجیب تولید کند. در اول جولای 2015 گوگل توزیع متن باز کدهای Deep Dream را که به زبان پایتون نوشته شده بودند در اختیار عموم قرار داد.

پس از آن که گوگل به دنیا نشان داد یک هوش مصنوعی چه طور رویا پردازی می کند و تکنولوژی خود را در اختیار همه قرار داد، Dan Counsell مدیر عامل Realmac مجذوب آن شد و استودیوی توسعه ی خود را برای تهیه ی پکیج های بدون نیاز به سرور، برای استفاده ی کاربران عادی که نمی توانستند عکس های خود را در کدهای پایتون وارد کنند، پیشنهاد داد.

Deep Dreamer
پس از چندین هفته، Realmac نرم افزار قدرتمندی را تولید کرد که به آسانی به کاربران امکان تولید عکس های Deep Dream را می داد. نسخه ی بتای این اپلیکیشن مک با نام Deep Dreamer اکنون در اختیار عموم قرار گرفته است و شرکت Realmac قصد دارد به زودی نسخه ی کامل آن را تهیه و توزیع کند. مجوزهای استفاده از Deep Dreamer در حال حاضر به قیمت 14.99 دلار به فروش می رسد که با آماده شدن نسخه ی اصلی آن 10 دلار به این مبلغ افزوده خواهد شد.

آیا برای استفاده از Deep Dreamer آماده اید؟ برای استفاده از این اپلیکیشن کافی است عکس مورد نظر خود را به آن بدهید، و تماشا کنید که تصویر چطور لایه لایه تغییر می کند و ، قلعه ها و معابد فضای آن را می پوشانند، درختان تبدیل به سازه ها می شوند، حیوانات عجیب و غریب، پرندگان و حشرات ناگهان در تصویر پدیدار می شوند و یک فضای فانتزی را ایجاد می کنند. البته انتخاب با شما است که تصاویری جذاب و زیبا بسازید یا عکس هایی ترسناک. برنامه کنترل هایی دارد که می توانید بخش های مختلف کدهای Deep Dream را بنا به سلیقه ی خود تنظیم کنید. برای مثال تنظیمات Iterations، تعداد دفعاتی را که برنامه روی هر عکس کار می کند را نشان می دهد و یا تنظیمات layers، نوع الگوهایی که برنامه در تصویر به دنبال آن می گردد را مشخص می کند.

از این اپلیکیشن می توانید برای پردازش روی ویدئوهای دلخواه خود نیز استفاده کنید تا اشکال و اشیای مخفی شده در آن ها را آشکار کند و در نهایت یک فایل GIF متحرک تولید می کند.

Deep Dreamer ابزاری بسیار قدرتمند است و سازندگان آن اعتقاد دارند تمام آپشن های موتور Deep Dream گوگل در آن به کار گرفته شده است تا به راحتی با پردازش عکس ها و فیلم ها تصاویر حیرت انگیز و خارق العاده ایجاد کند که کاربران می توانند از طریق این اپلیکیشن به راحتی آن ها را در شبکه های اجتماعی نظیر توئیتر، فیس بوک، و ...  قرار دهند.