معرفی نرم افزارهای Pixate و Form 1.3 برای استفاده ی طراحان در ساخت نمونه های اولیه

معرفی نرم افزارهای Pixate و Form 1.3 برای استفاده ی طراحان در ساخت نمونه های اولیه

نمونه سازی اولیه یا Prototyping روشی ارزشمند و کارا است که شامل اقدامات اولیه ی طراحان وب و نرم افزار برای به تصویر کشیدن قابلیت های محصول نهایی است. در این مقاله قصد داریم دو مورد از ابزارهایی را به شما معرفی کنیم که طراحان با به کارگیری آن ها، خواهند توانست اقدام به تولید نمونه های اولیه باکیفیت و کارآمدی کنند. با سکان آکادمی همراه باشید تا ببینید چه طور این ابزارها می توانند به طراحان در ساخت نرم افزارهای بهتر کمک کنند.

مسیر طراحی تا تولید یک اپلیکیشن با مشکلات فراوان طی می شود، پر از بیراهه هایی است که می توانند توسعه دهندگان را گمراه کند، کسب دانش مورد نیاز برای تولید محصول با فراز و نشیب فراوان همراه است، و گاهی طراحان با موانع بسیار جدی رو به رو می شوند. برای طی کردن این مسیر یک سناریوی مشترک وجود دارد. تیمی از طراحان شروع به ایجاد ساختار و تصویر کردن ویژگی های یک محصول جدید می کنند، پس از چندین هفته بازبینی و اصلاح، یک فایل نهایی بیرون می آید که آن را به تیم توسعه دهنده می سپارند تا شروع به کدنویسی کنند. مهندسان در حفره های طراحی سرک می کشند و بسیاری از اجزا را "غیر قابل ساخت" می شمارند. پس از چندین هفته محصولی را تحویل می دهند که طراحان با دیدن آن تعجب می کنند، چرا که به سرعت متوجه می شوند بسیاری از بخش های طراحی شده توسط آن ها در زمان کدنویسی تغییر کرده است، پیاده سازی طرح ها ضعیف اند، انیمیشن ها و اجزای تعاملی نیاز به ساماندهی دارند، و ... .

در این زمان است که طراحان و توسعه دهندگان کنار هم می نشینند و از روی نمونه ی بصری آماده شده ایرادات را اصلاح می کنند و کدنویسی ها را مجدداً انجام می دهند. به این ترتیب نیمی از طراحی ها در زمان پیاده سازی انجام می گیرد و بسیاری از ویژگی های طراحی اولیه نادیده گرفته می شود و به نوعی دوباره کاری صورت می گیرد. برای اجتناب از این موضوع طراحان می توانند از همان ابتدا از ابزارهایی بهره بگیرند که نمونه های اولیه را به صورت بصری ایجاد کنند و امکان ساخت پیش نمایشی از قابلیت های مدنظر آن ها را فراهم می کنند.

به این ترتیب در بسیاری از مواردی که کدنویسان به آن ها می گویند "پیاده سازی چنین طرحی امکان پذیر نیست!"، طراحان با  استناد به نمونه های خروجی از این ابزارها به آن ها پاسخ خواهند داد: "شاید این کار سخت باشد، با این وجود قابل اجرا است."  

Pixate
استارت آپ Pixate سه سال پیش با هدف آن که طراحی و نمونه سازی اپلیکیشن های موبایل را آسان تر و قابل دسترس تر سازد شکل گرفت. اولین اقتباس کنندگان Pixate به مدیران این استارت آپ کمک کردند و با راهنمایی های خود مسیر ساخت ابزارها و سرویس هایی که پاسخگوی نیاز طراحان وب باشد را برای آن ها هموار کردند. اکنون شرکت های بسیاری از استارت آپ های نوپا گرفته تا شرکت های چند ملیتی از Pixate استفاده می کنند تا ایده های خود در زمینه ی اپلیکیشن های موبایلی را به واقعیت تبدیل کنند. به تازگی Pixate به تیم طراحی گوگل ملحق شده است تا در فضایی مناسب تر به کار توسعه ی نسل جدیدی از ابزارهای طراحی و نمونه سازی بپردازد.

نرم افزار Pixate یک پلتفرم بصری نمونه سازی است که این امکان را به طراحان می دهد تا با بهره گیری از آن نمونه های آزمایشی پیشرفته و انعطاف پذیر از اپلیکیشن های موبایلی تولید کنند که به طور طبیعی روی دستگاه های  iOS و Android اجرا می شوند.

کاربرد این ابزار علاوه بر ساخت نمونه های اولیه ی کامل برای اپلیکیشن ها، ایجاد تعاملاتی است که به دقت طرح ریزی شده اند و جلوه ای کاملاً حقیقی دارند، و طراحان می توانند پس از تولید، آن ها را با تیم تولید یا مشتریان به اشتراک بگذارند تا روی دستگاه های خود امتحان کنند.

Pixate Studio، اپلیکیشن دسکتاپی که اکنون برای تولید نمونه های اولیه به طور رایگان در اختیار همه قرار گرفته است و کار تولید نمونه ها به طور کامل روی آن انجام می گیرد. این اپلیکیشن به طور یکپارچه به حساب های کاربری سرویس ابری Pixate متصل است تا طراحان از طریق آن نمونه های اولیه را به سادگی با دیگران به اشتراک بگذارند یا به طور گروهی روی آن کار کنند.

قابلیت های جدیدی هم چون پشتیبانی از آیتم های صوتی و تصویری مورد نظر، قابلیت زوم در صفحه ی نمایش، و نسخه برداری آسان از انیمیشن ها در طول لایه ها به زودی به استودیو اضافه خواهد شد.

Form
یک ابزار طراحی محصول تیم طراحی گوگل است که به طراحان این امکان را می دهد تا نمونه های اولیه را به طور مستقیم روی دستگاه های iOS بسازند و آن ها را با نیازهای خود تطبیق دهند. این محصول مناسب طراحان پیش رویی است که می خواهند روی انواع جدید فعل و انفعالات، اشارات، و انیمیشن های دستگاه ها شروع به کار کنند.

اکنون نسخه ی 1.3 این محصول با ویژگی های جدیدی در اختیار طراحان قرار گرفته است و بازدید کنندگان Form می توانند اسناد را به طور مستقیم از داخل اپلیکیشن ها باز کنند و به اشتراک بگذارند. نیازی به استفاده از لپ تاپ نیست. به اشتراک گذاری و باز کردن نمونه های اولیه از داخل دستگاه نیز امکان پذیر است.