هشدارهای استفان هاوکینگ و ایلون ماسک درباره روبات های نظامی نسل آینده

هشدارهای استفان هاوکینگ و ایلون ماسک درباره روبات های نظامی نسل آینده

آینده ای را تصور کنید که در آن هوش مصنوعی توانسته است روبات های نظامی را طراحی کند که می توانند تصمیم بگیرند در چه زمانی و به چه دلیلی شخصی را به قتل برسانند. این ربات ها می توانند به طور کاملا اتوماتیک و خودکار و بدون دخالت انسان فردی را به قتل برسانند. استفان هاوکینگ، ایلون موسک، استیو وزنیاک و سایر روشنفکران نگران این ربات های هوشمند خطرناک هستند که می توانند آینده ای وحشتناک را به تصویر بکشند.

امروزه روشنفکران بزرگ و مشهور جهان با پیوستن به جنبش 1000 رهبر فکری و محققان حوزه ی هوش مصنوعی و رباتیک درباره سلاح های هوشمند آینده هشدار داده اند. این سلاح ها در مسابقه تسلیحاتی جهان در آینده تاثیری سرنوشت سازی خواهند داشت به طوری که شاید نتوان تاثیرات این سلاح های مرگبار را متوقف کرد. نامه سرگشاده ی این چهره های حوزه آی تی که در نشریه موسسه آینده زندگی در بوستون منتشر شد، حاوی ابزار نگرانی ایشان نسبت به این وضعیت بوده و این نامه رسمی توسط افرادی همچون مدیر اجرایی گوگل (دمیس هاسابیس)، مدیر تحقیقات گوگل (پیتر نورویژ) و نوام چامسکی (زبانشناس، ایده پرداز و دانشمند علوم شناختی) به امضا رسید و این افراد نیز خواستار رسیدگی به این مساله شده اند. هم چنین کنفرانس مشترکی در بوئنوس آیرس آرژانتین در مورد این سلاح های مرگ بار برگزار شده است.

در این نامه اعلام شده است که جهان در معرض تسلیحات نظامی نوینی قراردارد که می تواند برای همگان خطرناک باشد و این سلاح های خطرناک نقطه پایانی مسیر فناوری های نوین هستند که می توانند سازندگان خودشان را هم به کام مرگ بکشانند. این قاتلان بالقوه با کمک هوش مصنوعی می توانند منجر به جنگ های تسلیحاتی جدیدی شوند و اهداف جنگ را بدون تعاملات انسانی راهبری کنند. این ماشین های جنگی جایگزین انسان می شوند و در مبارزه شرکت می کنند. تلفات بالقوه کاهش می یابد ولی ممکن است این ماشین ها خودشان تصمیم بگیرند و وارد جنگ شوند. نوعی جدید از تروریسم را به تصویر بکشند و نوعی بی ثباتی امنیتی را ایجاد کنند. این اولین بار است که هاوکینگ در مورد چنین فناوری هایی اظهار نگرانی نموده است و نگران چنین پیشرفت های علمی شد. شاید از این توان علمی بتوان برای ریشه کن کردن بسیاری از بیماری ها و فقر استفاده نمود تا مطالعات علمی که منجر به مرگ شود (آنچه مسلم است این که هر فناوری جدید هم موافقان و هم مخالفانی دارا است و هوش مصنوعی هم از این قاعده مستثنی نیست.)

نظر شما چیست؟ آیا هوش مصنوعی عنان زندگی ما را در دست خواهد گرفت و روزی را شاهد خواهیم بود که به دست گجت هایی هوشمندتر از خود نابود خواهیم شد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.