چرا برخی آدم‌ها از AI می‌ترسند؟

چرا برخی آدم‌ها از AI می‌ترسند؟

قبول کنیم یا نه، اکثر ما شرکت های حوزه فناوری در تلاش برای ساخت ماشین هایی هستند که از قدرت فکر کردن برخوردار خواهند بود، ماشین هایی که در ساخت آن ها از AI یا هوش مصنوعی (AI مخفف واژگان Artificial Intelligence است) استفاده شده است. در حقیقت به وضوح می توان مشاهده نمود که این مطلب الهام بخش بسیاری از فیلم سازان بزرگ شده و تا کنون فیلم های زیادی مانند Her، Ex Machina و … توسط کارگردانان زیادی ساخته شده است. به تازگی نیز موضوع هوش مصنوعی در درجه ی بالاتری از اهمیت به نسبت قبل قرار گرفته است. البته امروزه به هوش مصنوعی به عنوان موضوعی شوم و تیره نگاه می شود. تحقیقات انجام شده نشان از پیشرفت های بزرگی در دست یابی به این هدف دارند. این پیشرفت ها در حالی پدید آمده است که قدرتمندترین کشورها و ارتش های دنیا در حال سرمایه گذاری بر روی این موضوع می باشند. به همین علت این موضوع آنقدر اهمیت یافته است که بزرگرترین دانشمندان و بزرگان تکنولوژی دنیا نیز به این عرصه روی آورده اند.

هرچند بزرگانی مانند بیل گیتس، استیفن هاوکینگ به صورت محطاطانه این موضوع را پیگیری می کنند، اما این در حالی است که مدیر عامل یاهو و محققان گوگل، به صورت آشکارا و عمومی اعلام کرده اند که در حال پیگیری و تحقیق بر روی این موضوع می باشند. حال در ادامه قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که دلیل برپا شدن هیاهوهای عظیم در حول این موضوع را نشان می دهند.

دستگاه های هوشمند در مقابل هوش مصنوعی
هر دستگاه هوشمندی می تواند با نصب کردن یک نرم افزار مناسب، هوشمندتر شود. امروزه شما می توانید با نصب کردن نرم افزارهای مناسب، گوشی خود را به سوئیچ ماشین و یا کلید خانه ی خود تبدیل کنید و حتی می توانید با استفاده از سنسورهای مورد نظر و استفاده از ابزار مناسب به هوشمندی آن ها بیافزایید. این درحالی است که هیچ کدام از این هوشمند سازی ها به معنی بهره مندی از هوش مصنوعی نیستند. تمام آن ها فقط مقداری کد و دستورالعمل می باشند که به ورودی های انسانی برای ساخت خروجی مناسب نیازمندند.

کلمه ی هوش مصنوعی اولین بار در یک کنفرانس در دانشگاه استنفورد توسط John McCarthy در سال 1956 استفاده شد. هوش مصنوعی به عنوان دستگاهی شناخته می شود که می تواند بدون هیچ وابستگی خاصی فکر کند و مانند یک انسان معمولی در شرایط متفاوت به بهترین نحو عمل کند. اما مهمتر از همه، هوش مصنوعی یک تکنولوژی است که می تواند به وسیله ی خودش یاد بگیرد.

در آگوست 2014، خبرهایی در رسانه ها پخش گردید که حاوی این موضوع بود که یک هوش مصنوعی می تواند مانند یک کودک نوپا یاد بگیرد و هم چنین می تواند حالات چهره ی یک انسان واقعی را هنگامی که در حال تجربه ی احساسات مختلفی است، نشان دهد. هم چنین یک هوش مصنوعی تازه ساخته شده، باید مانند یک کودک نوپا به نظر برسد. این موضوع برای بسیاری از افراد، ترسناک است.

امروزه تولید ابزارهایی مجهز به هوش مصنوعی روی بورس است!
امروزه در مارکت ها، دسته بندی های زیادی برای نرم افزارهایی وجود دارد که از هوش مصنوعی برخوردارند. البته درجه ای از هوش مصنوعی که بشر تا کنون قادر به دست یابی به آن بوده است نرم افزارهایی مانند مسیریابی و دستیارهای شخصی.

کورتانا، سیری و دسیتار صوتی گوگل نمونه هایی از ابزارهای هوشمندی هستند که به کاربران امکان ارتباط برقرار کردن با تلفن همراه خود را می دهند. البته IBM نیز از این قافله عقب نمانده و سیستم هوشمند خود را به نام Watson دارد که در سال 2011 توانست با حل کردن یک مسئله ی سخت، به شهرت بالایی برسد.

گوگل نیز بدون وقفه در حال تلاش برای دست یابی به الگوریتم هایی است که توانایی منطقی عمل کردن، ترجمه ی روان و حتی صحبت کردن با اشخاص را دارا باشد. ظاهرا الگوریتمی به نام بردار فکر وجود دارد که به زودی می توان با استفاده از این الگوریتم رفتار انسان ها را به ماشین ها آموخت -یک هوش مصنوعی که از احساسات انسانی برخوردار است.

در انتها نیز می توان به Emily Howell اشاره کرد. Emily یک هوش مصنوعی است که می تواند آهنگ سازی کند. اما در این جا این سوال پیش می آید که آیا یک هوش مصنوعی می تواند سبک موسیقی مخصوص خود را داشته باشد؟ بر اساس گفته ی پروفسری که آن را ساخته است -David Cope- این امکان به ظاهر برای Emily وجود دارد و او می تواند از عهده ی این کار برآید.

رویای الکتریکی به چه شکلی است؟
بر طبق تحقیقات جدیدی که توسط گوگل علنی شده است، یک عصب مصنوعی می تواند رویا ببیند! حال این سوال پیش می آید که رویای الکترونیکی چه شکلی است؟ با توجه به این که یک هوش مصنوعی هرگز نمی خوابد، کلمه ی رویا از آزادی بیش تری برخوردار است. اما نحوه ی عملکرد آن با رویاهایی که ما در خواب میبینیم یکسان است.

 چرا برخی آدم‌ها از AI می‌ترسند؟

تصویر بالا به وسیله ی شبکه ی هوشمند عصبی گوگل طراحی شده است. در حقیقت، محققان این شبکه ی عصبی را از تعداد بسیار زیادی تصویر پر کردند، تا به آن یاد دهند که چگونه دو تصویر را از هم تشخیص دهد. تا در طول این پروسه عکس هایی طراحی کند تا به ما بگوید از نظر وی این اشکال چه گونه به نظر می رسند و منبع آن ها چه بوده است.

استفاده های هوش مصنوعی
مشخصا تعداد بسیار زیادی عملکرد مثبت برای هوش مصنوعی وجود دارد چرا که می توان از آن ها در موارد بسیار زیادی به نفع جامعه استفاده کرد. در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

- هوش مصنوعی، دقت فراوان را برای شما تضمین می کند و مشکلاتی که احتمالا به وسیله ی انسان ها رخ می دهند را ندارد.
- هوش مصنوعی می تواند برای حفاری معادن، اکتشافات اقیانوسی و حتی برای اکتشافات خطرناک فضایی استفاده شود.
- هوش مصنوعی می تواند کارهای تکراری و خسته کننده را بسیار موثرتر از انسان ها انجام دهد، بدون این که به توقف و استراحت نیاز داشته باشد.
- از آنجا که هوش مصنوعی بر اساس منطق تصمیم می گیرد -نه بر اساس احساسات- شما می توانید همیشه بر آن به عنوان یک منبع تصمیم گیری که احساسات را در تصمیم گیری های خود دخالت نمی دهد اتکا کنید.
- هوش مصنوعی می تواند به عنوان یک ابزار آموزشی موثر و قدرتمند در خدمت علوم سطح بالا قرار گیرد و به افرادی مانند دکترها و خلبان ها کمک بسیاری کند.
- هوش مصنوعی می تواند به سرعت انجام تحقیقات بیافزاید به خصوص در علومی که برای انجام تحقیقات در آن به محاسبات بسیار پیچیده ای نیاز است.

هوش مصنوعی به عنوان موضوع اصلی رسانه ها
نویسندگان و فیلم سازان ژانر علمی-تخیلی، به طور معمول تصویری یکسان از آینده ی هوش مصنوعی را برای ما ارائه داده اند. در اکثر مجموعه های تلویزیونی، از هوش مصنوعی در مسیرهایی استفاده می شود که در انتها هدف شومی را دنبال می کنند. برای مثال در مجموعه ی تلویزیونی Person Of Interest، نویسنده این احتمال را نشان می دهد که در آینده ما انسان ها می توانیم هوش مصنوعی ای بسازیم که در انتها از ما پیشی گرفته و تمام اعمال ما را زیر نظر می گیرد.

در این گونه فیلم های تلویزینی، هوش مصنوعی جایگاه بسیار بزرگی را در جامعه ی ما ایفا می کند. فیلم هایی مانند The Avengers, Transcendence, I, Robot, The Matrix و ... تاثیرات هوش مصنوعی را در بازی های ویدیویی زیادی نیز به وضوح می توان دید. بازی هایی مانند like Halo و Mass Effect. مشاهده ی این موارد، طرز فکر ما را به این سمت می برد که آیا ایستادگی در مقابل یک حریف بزرگ، راهی است برای قرار دادن هوش مصنوعی در دنیای واقعی یا خیر!

پس چرا باید از هوش مصنوعی بترسیم؟
برای پاسخ به این سوال باید به سراغ همان کتاب های علمی-تخیلی برویم. Isaac Asimov که یکی از نویسندگان پرکار ژانر علمی-تخیلی می باشد، سه قانون روباتیک را نوشته است که شامل موارد زیر می شود:

- یک ربات نباید به انسان آسیب وارد کند یا حتی نباید به وسیله ی تنبلی خود، باعث آسیب رسیدن به انسان شود.

- یک ربات باید به تمامی دستوراتی که وسیله ی یک انسان به وی داده شده است عمل کند مگر در شرایطی که خواسته ها در تناقض با قانون اول باشند.

- یک ربات باید از هستی و وجود خود دفاع و مراقبت کند مگر در شرایطی که این امر با قوانین اول و دوم در تناقض باشد.

البته همانند اکثر قوانینی که در دنیا وضع شده است، به این قوانین نیز کم توجهی می شود. در این صورت، به وضوح می توان گفت که باید از آینده ی هوش مصنوعی ترسید. این موضوع در سخنان بسیاری از افراد معروف نیز به چشم می خورد. برای مثال در یکی از جملات معروف استیفن هاوکینگ آمده است که "طراحی یک هوش مصنوعی کامل، می تواند به معنای پایان دوره ی انسان ها باشد". البته نمی توان به درست بودن این سخن وی اعتماد کرد، زیرا که وی به شدت تنها است! Elon Musk معتقد است که تلاش برای ساخت یک هوش مصنوعی که از هوش بیشتری به نسبت انسان ها برخوردار است، در انتها می تواند ضررهای بسیار زیادی برای ما انسان ها به همراه داشته باشد. در نقل قولی از وی آمده است "ما با این کار در حال احضار شیاطین هستیم". علاوه بر افراد فوق الذکر، آقای استیو وازنیاک که شریک استیو جابز در شرکت اپل بود هم نقطه نظراتش را در مورد هوش مصنوعی اعلام کرده است. 

البته این سخنان حکایت از ترس ما انسان ها از هرگونه هوش فوق بشری را دارند و تنها به هوش مصنوعی اشاره نمی کنند. منظور از هوش فوق بشری، هوشی است که می تواند در هر جنبه ای از انسان ها پیشی بگیرد.

خوب یا بد، مسئله این است!
فقط زمان می تواند مشخص کند که آیا یک هوش مصنوعی که توسط بشر و برای خدمت به وی ساخته شده، پس از رسیدن به نهایت پتانسیل خود، آیا باز هم در خدمت انسان می ماند یا خیر. دنیایی را تصور کنید که در آن هیچ انسان گرسنه ای وجود ندارد، هیچ بیماری غیر قابل درمانی نیست و هیچ مسئله ای نیست که بین ما، بی پاسخ باقی مانده باشد.

آنچه مسلم است این که برخی افراد سرشناس همچون پروفسور استفان هاوکیگ اکیدا در مورد آینده شومی که با پیشرفت در زمینه هوش مصنوعی در انتظار ما است هشدار داده اند و در این مسیر افراد سرشناس دیگری همچون الون مسوک -مدیر عامل شرکت خودروسازی تسلا موتورز- نیز با وی هم عقیده هستند. 

نظر شما چیست و فکر می کنید که آینده هوش مصنوعی به کجا ختم خواهد شد؟ از طریق فرم زیر می توانید دیدگاه های خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.