طراحی UX برای پسوردها و فرم های ثبت نام

طراحی UX برای پسوردها و فرم های ثبت نام

فرم ها به ویژه در سال 2015، یکی از بخش های حیاتی در طراحی سایت به شمار می روند به علاوه این که پس از افزایش روز افزون استفاده از موبایل که ما را وادار می کند تا بیشتر از گذشته بر طراحی تجربه ی کاربری صفحات نمایش کوچک تر، تمرکز کنیم. امروزه، وجود فرم ها برای افزایش بازدید سایت های تجارت الکترونیک بسیار ضروری به نظر می رسد و تفاوت میان یک ثبت نام موفق و یا از دست دادن یک مشتری برای همیشه، به طراحی یک فرم خوب و کارآمد بستگی دارد. در ادامه ی این مقاله، با توصیه هایی در زمینه ی طراحی فرم ها، همراه شما هستیم.

از دید یک کاربر، یک فرم خوب فرمی است که به شکلی واضح و روشن موارد ضروری را از کاربر تقاضا کند. کاربران باید بتوانند به راحتی و بدون زحمت فرم را پر کنند، فارغ از این که از چه وسیله ای برای ورود به سایت استفاده کرده اند. همچنین باید به لیبل های راهنما که مشخص می کند در هر فیلد چه مواردی را باید وارد کرد، نیاز دارند.

پیش تر تصور می شد که در فرم های این چنینی باید بیشترین اطلاعات ممکن را از یک کاربر دریافت کرد حال آنکه امروزه هر چه فرم ها کوتاه تر باشند و فقط موارد ضروری را شامل شوند، امکان از دست دادن مشتریان کاهش می یابد (اگر به فرم ثبت نام سکان آکادمی توجه کرده باشید، فقط یک ایمیل به عنوان نام کاربری و رمزعبور خواسته می شود.)

تحقیقات نشان می دهد که فرم های کوتاه تر می توانند نرخ تبدیل سایت را تا 160 درصد افزایش بدهند و یک طراحی ضعیف و فرم های بلند که خواهان درج اطلاعات بیشتری هستند و یا طراحی ضعیفی دارند، می توانند مستقیماً بر بازده و سود به دست آمده، تاثیر معکوس داشته باشند (لازم به ذکر است که نرخ تبدیل معادل فارسی عبارت Conversion Rate است و برابر است با نسبت مشتریان هدف به کل بازدید کنندگان سایت.)

کاربران ثبت نام کردن را دوست ندارند
کاربران بیشتر از گذشته نسبت به پروسه ی قدیمی ثبت نام در سایت های گوناگون از خود مقاومت نشان می دهند و مطالعات نیز حاکی از آنند که بیشتر از 86 درصد افراد، زمانی که مجبور به ساختن اکانت در سایتی بشوند رفتار خود را تغییر داده و در واقع از این کار صرف نظر کرده و سایت را ترک می کنند.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط Blue Research، کاربران در پاسخ به این سوال که با مشاهده ی فرم ثبت نام در یک سایت چه عکس العملی خواهند داشت، این طور پاسخ داده اند:

- 54 درصد اعلام کردند که ممکن است سایت را ترک کنند.
- 26 درصد سایتی را انتخاب می کنند که نیاز به ثبت نام نداشته باشد.
- 6 درصد سایت را ترک می کنند و در آینده نیز آن را بازدید نخواهند کرد.
- و 14 درصد از افراد نیز اعلام کردند که ممکن است فرم ثبت نام را پر کنند.

علاوه بر این، 80 درصد افراد اعلام کردند که به هنگام ثبت نام، اطلاعات نادرستی در فرم ثبت نام وارد می کنند و 90 درصد نیز اعلام کرده اند که اگر اطلاعات ورود به سایتی را فراموش کرده باشند، به جای بازیابی اطلاعات حسابشان در سایتی که قبلاً در آن ثبت نام کرده اند، به سادگی آن را ترک می کنند.

این آمار، درس بزرگی به ما می دهد: این که کاربران ترجیح می دهند تا ثبت نام نکنند و تا جایی که امکان پذیر است از این کار اجتناب می کنند و این مقاومت نسبت به ثبت نام، روز به روز افزایش می یابد. در شرایطی که علاوه بر ثبت نام حق انتخاب دیگری نیز وجود داشته باشد، کاربران، ورود به سایت با استفاده از اکانت شبکه های اجتماعی را ترجیح می دهند.

پس تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که فرم های ثبت نام باید کوتاه و ساده باشند و با وجود این که ممکن است از دید تجاری برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مشتریان، مفید به نظر برسند اما آن قدر دارای اهمیت نیستند که به خاطر آن سود و بازده ی خود را کاهش دهیم.

Satisficing
Jessica Enders در مقاله اش تحت عنوان  "Satisficing و معنای آن در طراحی فرم های وب" این کلمه را که هنوز معادل فارسی برای آن در نظر گرفته نشده، این طور توضیح می دهد:

«واژه ی satisficing به معنی تمایل انسان برای صرف کم ترین میزان انرژی برای انجام کامل یک وظیفه است. این یک پدیده ی ناخودآگاه است یعنی ما بیشتر اوقات به طور ناخودآگاه این گونه عمل می کنیم بدون این که به آن فکر کنیم.»

پس هنگام طراحی فرم ها، همواره این نکته را مد نظر داشته باشید. Jessica پیشنهاد می کند که به هنگام تنظیم کردن سوالات، آنها را همواره به صریح ترین شیوه ی ممکن مرتب کنید. برای این منظور شما باید «چهارچوب مرجع سوال را در ابتدای آن، مطرح کنید.» به این دلیل که کاربر، پس از اینکه متوجه شود که جواب سوالی را می داند، از خواندن ادامه ی آن صرف نظر می کند. مثلاً به جای اینکه بپرسید: آیا شما جای دیگری هم زندگی کرده اید در مدت 2 سال گذشته؟ باید سوال را این طور مطرح کنید: آیا در 2 سال گذشته، جای دیگری زندگی کرده اید؟

به این ترتیب کاربر متوجه می شود که کدام بخش از تجربیاتش برای شما مهم است پس فرم های خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید اطلاعات مورد نیازتان را از کاربر به دست آورید.

فیلد های تکراری
همواره برخی سایت ها هستند که در بخش های مختلف شان، برای ورود کاربر از ایشان ایمیل و یا رمزعبور می خواهند. به عبارت دیگر، فلیدهایی تکراری در بخش های مختلف یک سایت واحد! این کار نه تنها کاربران را به ترک سایت تشویق می کند بلکه برای کسانی که برای نگه داری پسورد هایشان از نرم افزار های مدیریت پسورد استفاده می کنند، مشکل ایجاد می کند.

زیرا نرم افزار های مدیریت پسورد معمولاً با ذخیره سازی نام و مقدار فیلد ها کار می کنند. اگر فیلد های پسورد نام متفاوتی با فرم طراحی شده داشته باشند، نرم افزار مدیریت پسورد قادر نیست تا فیلد درست را شناسایی کند.

این اشکال رایجی در سایت های مختلف است که برای اجتناب از آن بهتر است این نکته را همواره به یاد داشته باشید که به هنگام طراحی فرم، اطمینان حاصل کنید که هر دو فیلد پسورد (در صورتی که وجود هر دوی آنها ضرورت دارد) دارای نام یکسانی باشند. برای سایت هایی که به هنگام ثبت نام نیازی به پسورد ندارند، اما یک نام کاربری درخواست می کنند، بهتر است که از یک فیلد نام کاربری مخفی استفاده کنید. مانند کد زیر:


<form action="/signup" method="post">
   <input name="username" style="display:none;" type="text" value="{{ username }}" /> 
   <input name="password" placeholder="Password" type="password" /> 
   <input type="submit" />
</form>

به این ترتیب وقتی که یک کاربر جدید، فرمی را پر می کند، نرم افزار مدیریت پسورد قادر خواهد بود تا هر دو فیلد نام کاربری و پسورد را شناسایی و هر دو را بازیابی کند.

اما در مورد فیلد های تکراری ورود ایمیل، بیشتر سایت ها به این نتیجه رسیده اند که این فیلد تکراری نه تنها موجب استفاده ی نادرست مانند کپی و پیست کردن فیلد بالاتر می شود بلکه تاثیر منفی بر نرخ تبدیل خواهد گذاشت. Gerry Gaffney در مقاله ای درباره ی فیلد های تکراری ایمیل عنوان می کند:

«درخواست تکرار آدرس ایمیل، غیر ضروری به نظر می رسد. اگر من واقعاً به چیزی نیاز داشته باشم و آدرس ایمیلم را اشتباه وارد کنم، در صورت دریافت نکردن خدمات، مسئول سایت را مطلع خواهم کرد.»

امروزه، ما همگی مجبور به استفاده از فرم های اینترنتی هستیم. به روش هایی فکر کنید که می تواند  کار تایپ کردن و پر کردن فرم ها را ساده تر کند:

- فضای خالی زیادی برای تایپ کردن در نظر بگیرید.
- از رنگ سیاه برای نوشته ها و سفید برای بک گراند استفاده کنید.
- سایز فونت فیلد های ورودی را افزایش دهید.
- همچنین می توانید پیغامی را در زیر فیلد ایمیل در نظر بگیرید که آدرس ایمیل کنونی را نمایش بدهد.

با نمایش ایمیل وارد شده، به کاربران می گویید که در وارد کردن آن دقت لازم را داشته باشند چرا که اطلاعات مربوط به ثبت نامشان به همان آدرس ارسال خواهد شد. سعی کنید این پیغام را با رنگ متفاوتی به نمایش بگذارید تا توجه کاربر را بیشتر جلب کند.

نحوه ی قرار گیری لیبل ها
محل قرارگیری لیبل ها یکی از اشتباهات رایج در طراحی فرم های اینترنتی است که با افزایش استفاده از موبایل، بیشتر هم شده است. احتمالاً زمانی که از موبایل استفاده می کنید با این اشکال رایج در فرم ها مواجه شده اید که لیبل ها در جای درست خود قرار نگرفته اند، به خصوص در مورد لیبل هایی که به سمت چپ تراز شده اند.

محل قرارگیری لیبل ها، چندین روش معمول و متفاوت دارد: بالا و یا کنار فیلد. توجه داشته باشید که قرار دادن لیبل ها در بالای فیلد موجب می شود که فرم شما دو برابر بلند تر به نظر برسد که چندان مناسب نیست.

در نهایت توجه داشته باشید که فرم ها بخش مهمی از طراحی تجربه ی کاربری را تشکیل می دهند، در نتیجه باید به نحو شایسته ای به آن توجه کرد. پس تا جایی که امکان دارد، فرم ها را ساده و قابل فهم طراحی کنید تا تجربه ی کاربری بهتری داشته باشید.