معرفی چند سرویس اختصاصی مخصوص بانوان علاقمند به برنامه نویسی

معرفی چند سرویس اختصاصی مخصوص بانوان علاقمند به برنامه نویسی

به نظر شما چه تعداد از توسعه دهندگان حال حاضر دنیا را زنان تشکیل می­ دهند؟ اگر به این موضوع -یعنی مشارکت زنان در زمینه­ ی فناوری- علاقمند هستید و تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری درباره­ ی زنان برنامه­ نویس سراسر دنیا به دست آورید، سایت "زنان و فناوری" را به شما پیشنهاد می کنیم. این سایت منبعی از مصاحبه­ های گوناگون با زنان موفق و مشهور در زمینه­ ی صنعت و برنامه­ نویسی است و داستان­ هایی از موفقیت آنها را نقل می­­ کند که می­­ تواند برای زنان سراسر دنیا به خصوص زنان ایرانی الهام­ بخش باشد و آنها را برای رفتن به سمت و سوی یکی از پر­درآمد ترین مشاغل دنیا -یعنی برنامه نویسی- تشویق کند. در ادامه­ ی مقاله با چند شبکه­ ی ارتباطی یا کامیونیتی برنامه­ نویسی آشنا می­ شویم که زنان را در مسیر پیشرفت در دنیای فناوری، یاری می­ کند. پس با سکان آکادمی همراه باشید.

Girls Who Code
این کامیونیتی، در زمینه ی آموزش و آماده سازی و الهام بخشی به دختران برای ورود به دنیای فناوری و استفاده از فرصت های قرن بیست و یکم، تلاش می کند و یکی از شناخته شده ترین کامیونیتی های جهان است که صرفاً به زنان اختصاص دارد. هدف این کامیونیتی این است که در پایان سال 2020 امکان آموزش علوم کامپیوتری را برای بیش از یک میلیون زن جوان، فراهم کند.

Django Girls
پایتون یکی از ساده ترین زبان­ های برنامه نویسی برای یادگیری و تسلط پیدا کردن است در نتیجه منابع آموزش و یادگیری این زبان، روز به روز در حال افزایش است. این زبان جزء معدود زبان هایی است که سینتکس آن به زبان انگلیسی واقعا شباهت دارد.

تمرکز Django Girls، برگزاری کارگاه ها و رویداد هایی است که در آن زنان توسعه دهنده در شهر خود گرد هم می آیند تا درباره ی زبان برنامه نویسی Python و به طور کلی کدنویسی به بحث و تبادل نظر بپردازند. هدف از برقراری این دوره ها این است که منابع، پشتیبانی و مجموعه ای از نکات مفید و ارزشمند برای برداشتن اولین قدم های آموزش کدنویسی را فراهم کند تا شروع آموزش برنامه نویسی با مشکلات کمتر و حمایت های بیشتری انجام شود.

Glassbreakers
این کامیونیتی به زنانی که در زمینه ی فناوری و سایر علوم مرتبط، حرفه ای هستند اختصاص دارد و هدف آن این است که آنها را گرد هم آورده تا تجربیات خود را با یکدیگر در میان بگذارند و الهام بخش یکدیگر باشند. هدف این است که این روابط کاری ایجاد شده در دنیای واقعی نیز ادامه پیدا کند و صرفاً در دنیای مجازی نباشد. این کامیونیتی فقط مخصوص زنان است.

Girl Develop It
این سایت یک سازمان غیر انتفاعی است که برنامه های مقرون به صرفه ای را برای زنان بزرگسالی که به آموزش وب و توسعه علاقه مند هستند، فراهم می­ کند. تاکید این کامیونیتی این است که محیطی امن، لذت بخش و پشتیبانی شده توسط زنان دیگر را ایجاد کند.

توسعه ی وب با گذر زمان، ارزش و اهمیت بیشتری پیدا می­ کند و این در حالی است که همه ی افراد توانایی مالی برای کسب مهارت های مورد نیاز این شغل را در سطح حرفه­ ای ندارند. از این رو Girl Develop It تلاش می ­کند تا در راه آموزش وب به زنانی که علاقه مند به یادگیری و توسعه ی وب هستند، قدمی بردارد.

Rails Girls
روبی یکی دیگر از زبان­ های برنامه نویسی است که برای شروع مسیر آموزش، گزینه­ ی خوبی خواهد بود. Ruby on Rails هم فریم­ ورکی است که این زبان را از سایر زبان ها متمایز می کند. عملکرد این شبکه ی ارتباطی بسیار شبیه به Django Girls است یعنی تمرکز آن بر روی برگزاری رویداد ها و کارگاه های "خود-میزبان" توسط اعضا است تا زنان و دختران جوان را در راه یادگیری کد نویسی حمایت و پشتیبانی کند.

Girls in Tech
این سایت یک سازمان غیر انتفاعی است که بر مشارکت دادن و آموزش زنان تاثیر گذار در دنیای فناوری و کارآفرینی تمرکز کرده و و زنان کارآفرین و مبتکر را در راه رشد و ترقی روز افزون یاری می کند.

Women Who Code
این مجموعه ی غیر انتفاعی به زنان کمک می کند تا جایگاه خود را در دنیای فناوری بیابند و هدف آن برقراری ارتباط میان زنان برنامه نویس سراسر دنیا است. مسلماً جهان جای بهتری خواهد شد اگر زنان بیشتری به فناوری روی بیاورند.

Women Techmakers
این سایت یک پروژه ی جهانی است که توسط گوگل اجرا می شود. هدف آن فراهم کردن یک شبکه ی ارتباطی سودمند با محیطی امن برای زنانی است که می خواهند در زمینه ی فناوری تخصص داشته باشند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال 2014 یازده هزار نفر در رویدادهای برگزار شده ی این پروژه، شرکت کرده اند که این میزان استقبال، می تواند بسیار الهام بخش باشد و زنان را برای ورود به دنیای فناوری تشویق کند.

Girl Geek Dinners
این شبکه ی ارتباطی که کار خود را ابتدا از لندن آغاز کرد، امروزه در سراسر دنیا، فرصت هایی را برای افراد مشتاق فناوری به خصوص زنان فراهم می کند.

PyLadies
این شبکه ی ارتباطی مخصوص زنانی است که به برنامه نویسی به زبان Python علاقه مند هستند. شما می توانید روش های ارتباطی مختلفی را در این شبکه ی ارتباطی بیاید: فهرست پستی یا mailing list و گروه های آنلاینی که می توانید به آنها بپیوندید و با سایر زنان علاقه مند به توسعه ی  Python ارتباط برقرار کنید.

Women Who Startup
این شبکه ی ارتباطی جایی برای آشنایی و برقراری ارتباط میان زنانی است که در زمینه ی کارآفرینی، ساخت و طراحی وب فعالیت می کنند و آنها برای مدیریت یک استارتاپ آماده می کند.

LinuxChix
همان طور که از نام این سایت مشخص است،   LinuxChix برای آن دسته از بانوانی است که علاقمند به جنبش نرم افزارهای آزاد و اپن سورس هستند. فعالیت این سایت از سال ۲۰۰۷ آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است. فهرست پستی و همچنین دوره های مختلفی توسط این سایت عرضه می شود که بانوان می توانند به صورت رایگان از آن ها استفاده نمایند.

Write/Speak/Code
این سایت با هدف توانمند سازی بانوانی که در حوزه تولید نرم افزار فعالیت می کنند در ایالات متحده شکل گرفته و تمام تلاش خود را به کار می بندد تا به زنان اعتماد به نفس دهد که به افراد تاثیرگذاری در جامعه خود مبدل شده، بتوانند در کنفرانس های تخصصی برنامه نویسی ارائه داشته باشند و همچنین در حوزه جنبش نرم افزارهای متن باز نیز حرکت کنند.

همچنین شما می­ توانید به اکانت توییتر مشهورترین زنان در زمینه­ ی فناوری، توسعه و مهندسی دسترسی داشته باشید و از این طریق می­ توانید با آنها ارتباط برقرار کنید و از آنها برای ادامه­ ی مسیرتان، الهام بگیرید. شبکه های ارتباطی دیگری نیز وجود دارند که می توانند همراه خوبی در مسیر یادگیری برنامه نویسی و کارآفرینی، باشند. اگر شما هم چنین شبکه هایی را سراغ دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.