معرفی چند سرویس اختصاصی مخصوص بانوان علاقمند به برنامه‌نویسی

معرفی چند سرویس اختصاصی مخصوص بانوان علاقمند به برنامه‌نویسی

به نظر شما چه تعداد از دولوپرهای حال حاضر دنیا را بانوان تشکیل می‌‌دهند؟ اگر به این موضوع -یعنی مشارکت بانوان در زمینه‌ٔ فناوری- علاقمند هستید و تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری درباره‌ٔ بانوان برنامه‌‌نویس سراسر دنیا به دست آورید، سایت زنان و فناوری را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این سایت منبعی از مصاحبه‌‌های گوناگون با زنان موفق و مشهور در زمینه‌ٔ برنامه‌‌نویسی است و داستان‌‌هایی از موفقیت آنها را نقل می‌‌‌کند که می‌‌‌تواند برای بانوان سراسر دنیا به خصوص ایرانیان الهام‌‌بخش باشد. در ادامه‌ٔ مقاله با چند شبکه‌ٔ ارتباطی یا کامیونیتی برنامه‌‌نویسی آشنا خواهشم شد که زنان را در مسیر پیشرفت در دنیای فناوری، یاری می‌‌کند.

Girls Who Code
این کامیونیتی، در زمینهٔ آموزش و آماده‌سازی دختران برای ورود به دنیای فناوری و استفاده از فرصت‌های قرن بیست و یکم تلاش می‌کند و یکی از شناخته‌شده‌ترین کامیونیتی‌های جهان است که صرفاً به زنان اختصاص دارد. هدف این کامیونیتی این است که در پایان سال 2020، امکان آموزش علوم کامپیوتری را برای بیش از یک میلیون زن جوان، فراهم کند.

Django Girls
پایتون یکی از ساده‌ترین زبان‌‌های برنامه‌نویسی برای یادگیری و تسلط پیدا کردن است در نتیجه منابع آموزش و یادگیری این زبان، روز به روز در حال افزایش است (علاقمند به آموزش پایتون به زبان فارسی می‌توانند به دورهٔ آموزش رایگان و آنلاین پایتون در سکان آکادمی مراجعه نمایند). این زبان جزو معدود زبان‌هایی است که سینتکس آن واقعاً به زبان انگلیسی شباهت دارد.

تمرکز Django Girls، برگزاری کارگاه‌ها و رویدادهایی است که در آن زنان توسعه‌دهنده در شهر خود گرد هم می‌آیند تا دربارهٔ زبان برنامه‌نویسی Python و به طور کلی کدنویسی به بحث و تبادل نظر بپردازند. هدف از برقراری این دوره‌ها این است که منابع، پشتیبانی و مجموعه‌ای از نکات مفید و ارزشمند برای برداشتن اولین قدم‌های آموزش کدنویسی را فراهم کند تا شروع آموزش برنامه‌نویسی با مشکلات کمتر و حمایت‌های بیشتری انجام شود.

Girl Develop It
Girl Develop It یک سازمان غیرانتفاعی است که برنامه‌های مقرون به صرفه‌ای را برای زنان بزرگسالی که به آموزش وب علاقمند هستند فراهم می‌‌کند. تأکید این کامیونیتی این است که محیطی امن، لذت‌بخش و پشتیبانی شده توسط زنان دیگر را ایجاد کند.

توسعهٔ وب با گذر زمان، ارزش و اهمیت بیشتری پیدا می‌‌کند و این در حالی است که همهٔ افراد توانایی مالی برای کسب مهارت‌های مورد نیاز این شغل را در سطح حرفه‌‌ای ندارند. از این رو Girl Develop It تلاش می‌کند تا در راه آموزش توسعهٔ وب به زنانی که علاقمند به یادگیری هستند، گامی مثبت بردارد.

Rails Girls
روبی یکی دیگر از زبان‌‌های برنامه‌نویسی است که برای شروع، گزینه‌ٔ خوبی خواهد بود. Ruby on Rails هم فریمورکی است که این زبان را از سایر زبان‌ها متمایز می‌کند. عملکرد این شبکهٔ ارتباطی بسیار شبیه به Django Girls است؛ یعنی تمرکز آن بر روی برگزاری رویدادها و کارگاه‌های آموزشی توسط اعضا است تا زنان و دختران جوان را در راه یادگیری کدنویسی حمایت و پشتیبانی کند.

Girls in Tech
این سایت یک سازمان غیرانتفاعی است که بر مشارکت دادن و آموزش زنان تأثیرگذار بوده در دنیای فناوری و کارآفرینی تمرکز کرده و و زنان کارآفرین و مبتکر را در راه رشد و ترقی روز افزون یاری می‌کند.

Women Who Code
این مجموعهٔ غیرانتفاعی به زنان کمک می‌کند تا جایگاه خود را در دنیای فناوری بیابند و هدف آن برقراری ارتباط میان زنان برنامه‌نویس سراسر دنیا است. مسلماً جهان جای بهتری خواهد شد اگر زنان بیشتری به فناوری روی بیاورند.

Women Techmakers
این سایت یک پروژهٔ جهانی است که توسط گوگل حمایت می‌شود و هدف آن هم فراهم کردن یک شبکهٔ ارتباطی سودمند با محیطی امن برای زنانی است که می‌خواهند در زمینهٔ فناوری تخصص داشته باشند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال 2014، یازده هزار نفر در رویدادهای برگزار شدهٔ این پروژه شرکت کرده‌اند که این میزان استقبال می‌تواند بسیار الهام‌بخش باشد و بانوان علاقمند را برای ورود به دنیای فناوری تشویق کند.

Girl Geek Dinners
این شبکهٔ ارتباطی که کار خود را ابتدا از لندن آغاز کرد، امروزه در سراسر دنیا فرصت‌هایی را برای افراد مشتاق فناوری به خصوص بانوان فراهم کرده است.

PyLadies
این شبکهٔ ارتباطی مخصوص بانوانی است که به برنامه‌نویسی به زبان Python علاقمند هستند. شما می‌توانید روش‌های ارتباطی مختلفی را در این شبکه بیاید.

Women Who Startup
این شبکهٔ ارتباطی جایی برای آشنایی و برقراری ارتباط میان بانوانی است که در زمینهٔ کارآفرینی، ساخت و طراحی وب فعالیت می‌کنند.

LinuxChix
همان‌طور که از نام LinuxChix مشخص است، این وب‌سایت برای آن دسته از بانوانی است که علاقمند به جنبش نرم‌افزارهای آزاد و اپن‌سورس هستند. فعالیت این سایت از سال ۲۰۰۷ آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است. همچنین دوره‌های مختلفی توسط این سایت عرضه می‌شود که بانوان می‌توانند به صورت رایگان از آنها استفاده نمایند.

Write/Speak/Code
این سایت با هدف توانمندسازی بانوانی که در حوزه تولید نرم‌افزار فعالیت می‌کنند در ایالات متحده شکل گرفته و تمام تلاش خود را به کار بسته تا به زنان اعتماد به نفس دهد که به افراد تأثیرگذاری در جامعه خود مبدل شده، بتوانند در کنفرانس‌های تخصصی برنامه‌نویسی پرزنتیشن داشته باشند و همچنین در حوزهٔ جنبش نرم‌افزارهای متن‌باز نیز حرکت کنند.

همچنین شما می‌‌توانید با مراجعه به ریپازیتوری گیت‌هاب اکانت توییتر مشهورترین زنان در زمینه‌ٔ فناوری، با آنها ارتباط برقرار کنید و از آنها برای ادامه‌ٔ مسیرتان، الهام بگیرید.

آیا شما مرکزی را در ایران می‌شناسید که برای ورود بانوان به صنعت فناوری گام‌هایی برداشته باشد؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.