چه طور از قدرت هیجان‌برانگیز رنگ‌ها در طراحی سایت خود استفاده کنیم؟

چه طور از قدرت هیجان‌برانگیز رنگ‌ها در طراحی سایت خود استفاده کنیم؟

رنگ‌ها می‌توانند تأثیرات بسیار عمیقی روی تصمیم مشتریان برای خرید داشته باشند. امروزه فرآیند جلب توجه مشتری و متقاعد کردن او برای خرید محصول یا سرویس باید تنها ظرف چند ثانیه صورت بگیرد که در غیر این صورت، محصولات رقبا به سرعت نظر مشتری را تغییر خواهند داد. از این رو، استفاده از رنگ‌ها، تصاویر و پیام‌ها به بهترین صورتی که می‌توانیم از آنها بهره بگیریم، اهمیت زیادی دارد. 

از آنجا که مغز انسان تصاویر را 60000 برابر سریع‌تر از متن پردازش می‌کند، رنگ‌ها می‌توانند تأثیر عمیقی روی نرخ تبدیل صفحات هدف شما داشته باشند (منظور از این نرخ، نسبت بازدیدکنندگان از یک صفحهٔ سایت به تعداد کاربرانی است که تبدیل به مصرف‌کننده یا مشتری دائمی خدمات آن می‌شوند). در این پست ما به بررسی دقیق نفوذ هیجان‌برانگیز رنگ‌ها روی مغز و تصمیم‌گیری کاربران پرداخته و نکاتی را در مورد چگونگی ورود روانشناسی رنگ‌ها به طراحی صفحات وب‌سایت ذکر خواهیم کرد.

به واسطهٔ رنگ‌ها، می‌توان پیام یا احساس خاصی را ظرف چند ثانیه منتقل کرد. زمانی که ما از رنگ‌های درست استفاده می‌کنیم، آنها می‌توانند یک تأثیر هیجانی روی بازدیدکنندگان داشته باشند و آنها را به تعامل وا دارند.

بنا بر اعلام وب‌سایت Kissmetrics، چیزی در حدود ۸۵٪ از خریداران و کاربران، رنگ را به عنوان دلیل اصلی‌شان برای خرید یک محصول ذکر می‌کنند و رنگ‌ها تشخیص و تمایز برند تجاری را تا 80٪ افزایش می‌دهند. در واقع به عنوان یک قانون کلی، ضمیر ناخودآگاه افراد باعث تصمیم‌گیری ناخودآگاه آنها در کمتر از 90 ثانیه می‌شود و استفاده از رنگ‌های مناسب روشی عالی برای برانگیختن افراد است.

تقسیم‌بندی رنگ‌ها بر اساس جنسیت
به طور کلی، زمانی که ما صفحات هدف خود را طراحی می‌کنیم، تأکید زیادی روی جنسیت نداریم مگر آنکه جامعهٔ هدف محصول یا سرویس ما صرفاً زنان یا مردان باشند. ما از رنگ‌ها استفاده می‌کنیم تا احساسات خاصی را به تصویر بکشیم و یک تجربهٔ جذاب و به یاد ماندنی را برای کاربران سرویس‌گیرندهٔ خود ایجاد کنیم.

بسته به اینکه شما چه نوع محصول یا خدمتی را ارائه می‌دهید و اینکه در کدام صنعت فعالیت می‌کنید، تمایلات و ترجیحات جنسیتی می‌توانند نقش بزرگی را در تصمیم‌گیری کاربران برای خرید ایفا کنند. به عبارت دیگر، آگاهی از اینکه کدام رنگ‌ها جنسیت خاصی را تحت تأثیر قرار می‌دهند تا از سایت استفاده کنند و خرید انجام دهند، ارزشمند و مفید است (اینکه می‌گوییم کاربران خرید انجام دهند، صرفاً پرداخت وجه نیست بلکه ثبت‌نام در سایت، کامنت‌ گذاشتن، لایک کردن، عضویت در خبرنامه، عضویت در شبکه‌های اجتماعی سایت مد نظر و ... نیز نوعی خرید محسوب می‌شوند).

طبق تحقیقات شروین–ویلیامز، رنگ‌هایی که بیش‌ترین جاذبه را برای زنان دارند آبی، بنفش و سبز هستند در حالی که نارنجی، قهوه‌ای و خاکستری کم‌ترین جاذبه را برای آنها دارند. مطابق با نتایج تحقیق مشابهی توسط شروین–ویلیامز، مردان رنگ‌های آبی، سبز و سیاه را ترجیح می‌دهند در حالی که رنگ‌های قهوه‌ای، نارنجی و بنفش کم‌ترین جاذبه را برای آنها داشتند. می‌بینیم که این رنگ‌ها در دو گروه تفاوت چندانی ندارند، بنابراین ما نباید روی جنسیت تأکید داشته باشیم بلکه باید روی تجربه‌ای که برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کنیم اصرار ورزیم.

تقسیم‌بندی رنگ‌ها بر اساس سن
زمانی که صفحات هدف خود را طراحی می‌کنید، باید به موضوع سن مخاطبان هم توجه کنید. ممکن است شما از قبل در مورد محدودهٔ سنی مخاطبان خود درک درستی داشته باشید یا در صورتی که از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کنید، می‌توانید این اطلاعات را در تب Audience (مخاطبان) پیدا کنید.

بچه‌ها و نسل‌های جوان‌تر گرایش به استفاده از رنگ‌های گرم‌تر دارند که این رنگ‌ها با انرژی مثبت و زیاد همبستگی دارند. این رنگ‌ها شامل قرمز، نارنجی، صورتی، و زرد هستند. به طور کلی، رنگ‌هایی همچون قهوه‌ای، بنفش، زرد و آبی تداعی‌کنندهٔ ناراحتی و انرژی منفی برای بچه‌ها هستند.

رنگ‌ها و انواع کاربران
رنگ‌ها توانایی منحصر به فردی هم در جذب انواع خاصی از مصرف‌کنندگان (کاربران) دارند و روی رفتارهای خرید ایشان تأثیرگذارند. انگیزه و هوس خریداران گرایش دارند که به رنگ‌های مشکی، نارنجی مایل به قرمز و آبی مایل به بنفش جذب شوند. این موضوع از رنگ‌های فست‌فودها، مراکز خرید و حراجی ها مشهود است.

خریدارانی که از نظر وضع مالی محدودیت دارند، معمولاً تحت‌تأثیر رنگ‌های کبود و آبی سیر (مایل به سبز یا خاکستری) قرار می‌گیرند. این موضوع از طرح رنگ‌های معمول در فروشگاه‌های چندبخشی بزرگ و معاملات بانکی خُرد مشهود است.

خریداران سنتی هم جذب‌ رنگ‌های صورتی، آبی آسمانی و سرخ می‌شوند و فروشگاه‌های لباس از این عادات استفاده می‌کنند تا خریداران سنتی را جذب فروشگاه خود کنند.

طراحی با در نظر گرفتن احساسات
رنگ یکی از ظریف‌ترین و مؤثرترین راه‌های القای یک حس خاص است. رنگ‌ها می‌توانند احساس خوشحالی یا نارحتی، آرامش یا گرسنگی را در ما ایجاد کنند. پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهند که رنگ‌های خاص احساسات خاصی را ایجاد می‌کنند و شما با آگاهی از روانشناسی رنگ‌ها می‌توانید یک ارتباط احساسی با مشتریان خود برقرار کنید. به عنوان نمونه، چند رنگ اصلی را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد:

زرد
زرد رنگ بسیار خوبی است که انرژی ملایمی را به یک صفحهٔ هدف می‌دهد. این رنگ عمدتاً برای القای خوشی، خنده، امید، و اشتیاق استفاده می‌شود. استفاده از رنگ زرد باید کم باشد زیرا کاربرد بیش از حد این رنگ نیز می‌تواند موجب سوزش و اذیت چشم‌ها شود.

قرمز
قرمز می‌تواند روشی عالی برای جلب توجه به سمت عناصر خاص صفحه مانند دکمه‌های CTA باشد؛ با این وجود، در حد اعتدال از آن استفاده می‌شود زیرا این رنگ می‌تواند گیج‌کننده باشد. قرمز می‌تواند تداعی‌گر احساسات شدید، عشق، علاقه و همین طور عصبانیت یا خطر باشد. همچنین رنگ قرمز گرایشی به ایجاد حس گرسنگی در افراد دارد و علت آنکه فست‌فودهای زنجیره‌ای بیشتر از این رنگ در لوگوی خود استفاده می‌کنند همین است.

سبز
کاربرد رنگ سبز می‌تواند برای تأکید روی تجدید حیات و بازسازی، تهذیب اخلاقی، پاکیزگی، سلامت و توانگری باشد. رنگ سبز به طور معمول در مؤسسات مالی استفاده می‌شود به طوری که بیانگر رشد و ترقی، سلامت مالی و احتمال موفقیت است. اغلب رنگ سبز برای نمایش توانگری، آرامش، شادابی و جدید بودن استفاده می‌شود. همچنین سبز به عنوان رنگی شناخته می‌شود که چشمان‌مان راحت‌تر از سایر رنگ‌ها می‌توانند آن را پردازش کنند و استفاده از آن در صفحات هدف باعث می‌شود راحت‌تر بتوانیم روی سایر عناصر صفحه تمرکز کنیم.

نارنجی
رنگ نارنجی نسبت به قرمز جذاب‌تر است که توجه بینندگان را به خود جلب می‌کند. نارنجی یکی از متداول‌ترین رنگ‌هایی است که در دکمه‌های CTA در صفحه استفاده می‌شود.

آبی
مشاهدهٔ رنگ آبی باعث می‌شود که بدن ما مواد شیمیایی آرامش‌بخشی آزاد کند که موجب ایجاد حس آرامش، آسایش، و روحانیت در فرد می‌شود. آبی تیره معمولاً در طراحی‌های سازمانی یافت می‌شود زیرا نشان‌دهندهٔ تعادل، ثبات و حرفه‌ای بودن است و این در حالی است که تُون‌های آبی‌ روشن‌تر، یک احساس آرامش‌بخش‌تر و صمیمانه‌تری به افراد القا می‌کنند. برای مثال، استفاده از این تُن‌های آبی را در سایت‌هایی مثل توییتر در نظر بگیرید.

بنفش
این رنگ تداعی‌گر خلاقیت، شکوه، نوستالژی، ثروت و توانگری است. مانند رنگ آبی، بنفش می‌تواند یک تأثیر آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده داشته باشد؛ با این وجود، بسته به میزان شدت آن می‌تواند برای مسحور کردن بینندگان نیز استفاده شود. از رنگ بنفش می‌توان استفاده کرد تا ظاهر یک طراحی را تجملی‌تر یا غنی‌تر و پربارتر کرد و اغلب در محصولات زیبایی و ضدپیری استفاده می‌شود.

تأثیر رنگ‌ها روی تبدیل‌ها کاربران بالقوه به بالفعل
مثال‌های فراوانی وجود دارد که یک تغییر ساده در رنگ، میزان فروش یک محصول یا مبادلات را افزایش داده است زیرا به جز مطالب چاپی، طراحی و رنگ نیز نقش پررنگی را در موفقیت یا شکست هر صفحهٔ هدف یا محصول ایفا می‌کنند. اگرچه تغییر رنگ یک عنصر در صفحهٔ هدف می‌تواند تأثیر زیادی روی تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان بالقوه داشته باشد، با این وجود تحلیل نتایج به دست آمده از این نوع بررسی‌ها و مقیاس‌بندی با استفاده از آنها دشوار است.

تصمیم‌گیری در مورد رنگ‌ صفحات هدف یا نشان تجاری مهم‌تر از تصمیم‌گیری تنها برای رنگ یک دکمه در صفحه است چرا که این کار نیاز به یک استراتژی اصولی دارد. از آنجا که رنگ‌ها احساسات را به تصویر می‌کشند، شما می‌توانید از آنها به طریقی استفاده کنید که تجربهٔ خاصی را به کاربران منتقل کنید.

برای مثال، رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد رنگ نشان تجاری خود را که به طور سنتی قرمز بود، در اروپا به سبز سیر تغییر داد تا تصویر مساعدی با محیط سرسبز اروپا نشان دهد. البته مک دونالد تنها شرکتی نیست که این کار را انجام داده است؛ در یک مطالعهٔ بازاریابی، شرکت Heinz رنگ آرم روی ظرف سس‌های کچاب خود را از قرمز به سبز تغییر داد و 10 میلیون سس را در عرض 7 ماه فروخت و سودی معادل 23 میلیون دلار کسب کرد!

گام بعدی چیست؟
با تمام اطلاعات و داده‌هایی که در اختیار شما قرار گرفت، اکنون باید قادر باشید که روانشناسی رنگ‌ها را در طراحی صفحات وب خود وارد کنید تا بفهمید کدام رنگ‌ها در جامعهٔ هدف شما تأثیر بیشتری می‌گذارد و آنها را جذب می‌کند. این مهم است که بدانید کار شما صرفاً با ایجاد یک صفحهٔ هدف به پایان نمی‌رسد، بلکه سنجش‌های مکرر و متناوب روی چیدمان، تصویرها و به ویژه رنگ‌ها مورد نیاز است تا به خوبی نرخ تبدیل کاربران بالقوه به بالفعل را تحت‌تأثیر قرار دهد.

نکتهٔ پایانی هم اینکه رنگ‌ها در فرهنگ‌ها، کشورها و ملیت‌های مختلف دارای معنای مختلفی هستند و این احتمال وجود دارد آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت -که در مورد کاربران آمریکایی صورت گرفته است- با آنچه با کاربران وب فارسی هم‌خوانی دارد ۱۰۰٪ همسو نباشد. اما به هر حال یکسری رنگ‌ها هستند که فارغ از اینکه در چه فرهنگی به سر ببریم یا در چه کشوری سکونت داشته باشیم، معانی یکسانی دارند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. شما چه طور رنگ‌ها را در طراحی‌های خود مورد استفاده قرار می‌دهید و آیا قبول دارید که انتخاب رنگ مناسب می‌تواند در موفقیت اپلیکیشن تأثیر مستقیم داشته باشد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.