لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
چطور یک برنامه نویس توانمند استخدام کنیم؟

چطور یک برنامه نویس توانمند استخدام کنیم؟

استخدام کردن یک برنامه نویس معمولاً یک معنا بیشتر ندارد و آن هم این که شما یک ایده ی بی نظیر -در حوزه آی تی- دارید که می خواهید آن را به واقعیت تبدیل کنید. این ایده برای شما بسیار مهم است و احتمالاً انرژی، زمان و خلاقیت زیادی را برای فکر کردن به آن صرف کرده اید. چطور می توانید اطمینان حاصل کنید که برنامه نویسی که استخدام می کنید، آن طور که شایسته ی آن است به ایده ی شما اهمیت می دهد و توجه می کند؟ و مهم تر از همه این است که شما چطور می توانید اطمینان حاصل کنید که یک برنامه نویس همه ی مهارت های لازم را در اختیار دارد تا ایده ی شما را به بهترین وجه ممکن به نمایش بگذارد؟ در این مقاله، نگاهی می اندازیم به مسیری که باید طی کنید تا بتوانید یک برنامه نویس درجه یک استخدام کنید و یاد می گیریم تا چطور مهارت های کدنویسی برنامه نویس مورد نظر را با توجه به نیاز هایمان، بررسی کنیم. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

مشخص کنید که از یک برنامه نویس چه می خواهید
قبل از اینکه برنامه نویس استخدام کنید، باید به طور روشن و دقیق مشخص کنید که چه انتظاری از یک برنامه نویس دارید. باید دید مشخصی از نتیجه ی نهایی کار داشته باشید، اینکه انتظار دارید تا نرم افزار، اپلیکیشن و یا سایت مورد نظر چطور باشد.

- این اپلیکیشن چه کمکی به افراد می کند؟
- شکل ظاهری آن چگونه است؟
- چه ویژگی ها و قابلیت هایی را در بر می گیرد؟

هر چقدر که در مورد این جزیات دقیق تر باشید بهتر است. Scott Duffy کارآفرینی است که در کتابش تحت عنوان !Launch این مورد را این طور توضیح می دهد:

«اگر شما تصویر ناقصی از خروجی مورد نظرتان ترسیم کنید، آنچه که در نهایت با آن مواجه می شوید شباهت اندکی به آنچه که مد نظر داشتید، خواهد داشت.»

Duffy این تجربه را زمانی به دست آورد که گروهی از توسعه دهندگان را برای ساخت یک وب سایت برای استارتاپی مربوط به سلامت و بهداشت، استخدام کرده بود. وب سایتی که این توسعه دهندگان  ساخته بودند، فاجعه بود. Duffy در مورد این تجربه، این طور توضیح می دهد:

«طراحی گرافیک، ظاهر سایت، احساسی که منتقل می کرد، تجربه ی کاربری و حتی عملکرد و قابلیت های سایت، همگی با اشکال مواجه بودند و زمانی که تصمیم گرفتم تا از این سایت برای ارائه به یک سرمایه گذار استفاده کنم، این کار اوضاع را بدتر کرد.»

اما چرا چنین تجربه ای به وقوع پیوست؟ Duffy به این سوال، این طور پاسخ می دهد:

«من به آنها درباره ی پروژه، توضیحات کلی داده بودم و انتظار داشتم که آنها خودشان، در مورد همه چیز تصمیم بگیرند در حالی که من خودم اصلاً به آن ها فکر نکرده بودم. زیرا خودم تصویر مبهمی از آنچه که می خواستم مد نظر داشتم، پس آنها مجبور بودند تا به جای من تصمیم بگیرند. علیرغم اینکه بعضی از قسمت های سایت به خوبی طراحی شده بود اما بسیاری از قسمت های آن برعکس تصورات من از محصول نهایی بود.»

به عبارت دیگر شما باید کاملاً در مورد آن چیزی که از یک برنامه نویس می خواهید، اطلاع داشته باشید و مطمئن باشید. چرا که برنامه نویس ها قادر به خواندن ذهن شما نیستند!

این مرحله همچنین شامل مهارت های فنی برنامه نویسان نیز می شود. به عبارت دیگر شما باید در مورد مهارت های فنی که می خواهید تا برنامه نویس تان داشته باشد، کاملاً مطمئن باشید. کدام زبان برنامه نویسی است که مایلید تا برنامه نویس تان به آن مسلط باشد؟

زمانی که کاملاً با این سوال ها کلنجار رفتید و از پاسخ های خود مطمئن شدید، باید یکی دو ساعت از زمان خود را به افزایش سطح آگاهی و اطلاعات عمومی از زبان های برنامه نویسی اختصاص دهید. البته این زمان برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی به هیچ وجه کافی نیست، هدف از این کار این است که شما آشنایی مختصری با این زبان ها پیدا کنید و بدانید که برنامه نویسی که استخدام می کنید برای تکمیل پروژه ی شما به چه مهارت هایی نیاز دارد. این کار بسیار ضروری است به خصوص در مراحل پایانی استخدام که در ادامه خواهیم دید.

در نهایت، به مهارت های رفتاری و شخصیتی که می خواهید تا برنامه نویستان داشته باشد، فکر کنید. آیا آنها در کار گروهی شرکت خواهند کرد و یا به تنهایی کار می کنند. آنها به چه مهارت های ارتباطی نیاز دارند؟ چقدر قرار است که با آنها در تماس باشید؟ آیا از آنها درخواست می شود تا مطلبی را ارائه دهند؟ آیا شما به طور مستقیم و تنگاتنگ بر کارشان نظارت می کنید و یا کار مدیریت زمان را بر عهده ی خودشان می گذارید؟ آیا آنها فرصت محدودی برای انجام پروژه دارند؟

در این دستورالعمل با روش های بررسی این مهارت ها به طور دقیق تر و عمیق تر آشنا می شویم. اما قبل از آن باید مسئله ی دیگری را نیز بررسی کنید که به اندازه ی بررسی مجموعه ی مهارت های فرد، حائز اهمیت است.

به دنبال فردی باشید که با اشتیاق کار می کند
برنامه نویسانی که مشتاقانه کار می کنند درباره ی نتیجه ی کارشان حساس و دقیق هستند. آنها برای انجام پروژه ی شما تمام تلاششان را می کنند و بهترین کار خود را ارئه می دهند چرا که از انجام این کار لذت می برند.

این ویژگی یعنی داشتن شور و اشتیاق برای انجام کار، از جهات دیگر نیز حائز اهمیت است زیرا برنامه نویسان چیره دست، سال های متمادی برای تسلط یافتن بر مهارت های خود، وقت می گذارند. Brian Feldman که یک کارآفرین است در این مورد اینطور توضیح می دهد:

«یکی از اصول یادگیری برنامه نویسی، خودآموزی است. برای اینکه از سطح مبتدی برنامه نویسی فراتر بروید سطحی که به شما این امکان را می دهد تا فقط برنامه های کوتاهی بنویسید که به درستی کار می کنند، باید سال ها برای تمرین و تلاش کردن وقت بگذارید. هیچ کس بدون گذراندن دوره های مختلف و یا خواندن کتاب های مرتبط، برنامه نویس نمی شود. این کار به تمرین و پشتکار زیادی نیاز دارد.»

Matt Linderman کار آفرین، نویسنده و برنامه نویس، چهار ویژگی برنامه نویسان که اشتیاق آنها را برای کار کردن نشان می دهد، این گونه بر می شمارد:

- آیا آنها نظرات محکمی درباره ی کد نویسی دارند؟ Jeffrey Hardy که یک برنامه نویس است در این باره می گوید: «زمانی که افراد نظرات محکمی درباره ی چیزی دارند و می توانند مدت مدیدی در مورد آن حرف بزنند این بدان معنا است که آنها در مورد آن مسئله مشتاق هستند. »

- آیا آنها در اجرای پروژه های متن باز مشارکت می کنند؟ Jarkko Laine که یک توسعه دهنده است در این باره می نویسد: «میزان مشارکت فرد در پروژه های متن باز یکی از علائمی است که نشان می دهد که یک برنامه نویس چقدر به کارش اهمیت می دهد.» اگر شما با فناوری آشنایی داشته باشید، می توانید کیفیت کارهای او را در پروژه های متن باز بررسی کنید (لازم به ذکر است که اکثر برنامه نویسان موفق دنیا به صورت خودآموز اقدام به فراگیری اصول برنامه نویسی کرده اند.)

- آیا آنها در وقت آزاد خود هم به کدنویسی مشغول هستند؟ این نشان می دهد که کد نویسی برای آنها چیزی فراتر از یک شغل است.
- به غیر از کد نویسی، در چه زمینه ی دیگری تسلط دارند؟ توانایی تسلط یافتن بر یک مهارت نشان می دهد که فرد می تواند بهترین باشد.

حالا شما می دانید که باید به دنبال یافتن کدام ویژگی ها در یک برنامه نویس باشید اکنون باید به این مسئله بپردازیم که باید کجا به دنبال برنامه نویس برای پروژه هایمان بگردیم اما پیش از آن باید یک نکته ی دیگر را هم متذکر شویم ...

چارچوب زمانی و بودجه ی پروژه ی تان را مشخص کنید
چقدر زمان برای اجرای این پروژه در نظر گرفته اید و برای این کار چه مقدار بودجه اختصاص داده اید؟ کدنویسان ماهر و زبر دست، دستمزد زیادی می خواهند و اگر پروژه ی شما محدودیت زمانی داشته باشد، این مسئله دستمزد ها را بیشتر هم افزایش خواهد داد.

اگر آنچه از برنامه نویس انتظار دارید، واضح و روشن باشد (به مرحله ی اول رجوع کنید) و مطمئن باشید برنامه نویسی که استخدام می کنید مهارت های لازم را دارد (به ۲ مرحله ی بعد رجوع کنید)، می توانید برنامه نویس خوبی با بودجه ی مورد نظرتان بیابید.

برنامه نویسانی را برای استخدام کردن بیابید
حالا شما درباره ی آنچه که از برنامه نویستان انتظار دارید و بودجه ی پروژه تان اطلاع دارید. زمان آن رسیده است تا برنامه نویس مورد نظر را بیابید. برای این کار می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

در میان اطرافیانتان به دنبال برنامه نویس بگردید
مجموعه ی اطرافیان و آشنایان شما، منبع خوبی برای پیدا کردن یک نیروی کار ماهر هستند. به این دلیل که شما اعضای این مجموعه را کاملاً می شناسید و به آنها اعتماد دارید و ممکن است در بین آنها کسانی باشند که برنامه نویسان ماهر و قابل اعتمادی بشناسند و بتوانند آنها را به شما معرفی کنند. به این ترتیب شما همکاری خود را با احترام و شناخت متقابل شروع می کنید. زمانی که یکی از آنها را انتخاب کردید، این سوالات را از دوست مشترکتان بپرسید:

- شما قبلاً با آنها کار کرده اید؟
- در چه پروژه ای با هم همکاری داشته اید؟
- پروژه چطور بود؟ چطور پیش رفت؟ چطور می توانست بهتر از این باشد؟

اگر آنها قبلاً با هم همکاری داشته اند، شما می توانید اطلاعات خوبی درباره ی سوابق کاری برنامه نویس، کسب کنید. با این حال اگر آنها تجربه ی همکاری نداشته اند، نگران نباشید. راه های دیگری نیز وجود دارد برای اینکه بفهمید آیا این برنامه نویس همان فرد مورد نظر شما هست یا خیر که در مرحله ی بعد با آن آشنا می شویم.

شبکه ی اجتماعی LinkedIn را جستجو کنید
هدف اصلی شبکه ی اجتماعی لینکدین، کمک به استخدام و به کارگیری افرادی است که در زمینه های مختلف مهارت دارند. پس این شبکه ی اجتماعی می تواند منبع خوبی برای یافتن برنامه نویس مورد نظرتان باشد با توجه به اینکه ممکن است شما برای استخدام بودجه ی کافی در اختیار نداشته باشید. Rebekah Campbell موسس Posse درباره ی این که چرا برای استخدام کارمند از این شبکه ی اجتماعی استفاده می کند، این طور توضیح می دهد:

«من به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک، معتقدم که فراهم کردن یک تیم اجرایی قوی، کاری بسیار حیاتی برای هر کسب و کاری است. شما فقط برای یک نفر دیگر جا دارید و باید کسی که انتخاب می کنید همواره در شرایط خوبی قرار داشته باشد. لینکدین امکان دسترسی و جست و جوی افراد ماهری را می دهد، که حتی ممکن است از شرکت های دیگر داوطلب انجام کار باشند.»

ابزار جستجوی پیشرفته ی لینکدین، نقطه ی خوبی برای شروع است. شما می توانید با استفاده از کلمات کلیدی، دامنه ی جستجوی فرد مورد نظر را کوچک تر کنید و به دنبال مجموعه ی مهارت های خاصی که مد نظرتان است باشید یا بر حسب زبان برنامه نویسی مورد نظر، به جست و جو بپردازید. همچنین می توانید بر اساس محل زندگی، عنوان شغلی و در میان نزدیکان و اطرافیان کار جست و جو را انجام دهید (لازم به ذکر است که به زودی دپارتمان جابز سکان آکادمی نیز فعال خواهد شد که از آن طریق شرکت های برنامه نویسی  و فریلنسرها برنامه نویس می توانند از آن طریق به ارتباط با یکدیگر بپردازند.)

زمانی که داوطلب مورد نظر را یافتید، پروفایل او را بررسی کنید. به توصیه های سایر افراد درباره ی او توجه ویژه داشته باشید چرا که این توصیه ها به شما نشان می دهد که دیگران درباره ی نتیجه ی کار و سوابق فرد مورد نظر چطور فکر می کنند.

با اکانت رایگان لینکدین، ابزار ها و نتایج جست و جو محدود هستند. اگر شما به دنبال استخدام یک نفر برای پروژه ی بزرگی هستید و یا می خواهید همکاری بلند مدتی با وی داشته باشید بهتر است که اکانت خود را ارتقا دهید. با این کار دامنه ی نتایج جست و جو وسیع تر می شود و به داوطلبان با استعداد بیشتری دسترسی پیدا خواهید کرد.

مزیت دیگر استفاده از جست و جوی پیشرفته ی لینکدین این است که می توانید به گروه هایی ملحق شوید که در آن برنامه نویسان به گفت و گو و تبادل تجربیات می پردازند. در این شبکه ی اجتماعی گروه هایی وجود دارند که همه ی زبان های اصلی برنامه نویسی را پوشش می دهند. یکی از مزایای ملحق شدن به این گروه ها این است که شما می توانید به طور رایگان برای اعضای گروه پیغام بفرستید بدون اینکه بابت این کار هزینه ای بپردازید.

در Github جست و جو کنید
گیت هاب یکی از شناخته شده ترین ابزار ها در میان برنامه نویسان است. جایی است که در آن برنامه نویسان برای انجام پروژه های مختلف همکاری می کنند و کدهای خود را به اشتراک می گذارند.

مهم ترین ویژگی و مزیت GitHub این است که در آن شما می توانید پروژه های در حال انجام آنها را ببینید. اگر یک آشنایی کلی با کد نویسی داشته باشید از این طریق می توانید نمونه کار های آنها را بررسی کنید. در یکی از مقالات CNET آمده است:

«فرقی نمی کند که استارتاپ کوچکی داشته باشید یا یک کسب و کار بزرگ و شناخته شده، GitHub جایی است که در آن می توانید کارمندان توانمند و ماهری را بیابید.»

البته ممکن است سطح آشنایی شما با برنامه نویسی به اندازه ای نباشد که بتوانید از این ابزار برای سنجش مهارت های فرد مورد نظر استفاده کنید. در این صورت راه های دیگری برای بررسی توانایی های برنامه نویسان وجود دارد.

بررسی کنید که آیا آنها برای انجام پروژه ی شما مناسب هستند
شما می دانید که از برنامه نویس تان چه انتظاری دارید و می دانید بر روی چه پروژه ای کار خواهید کرد. داوطلب های مناسبی هم برای این کار انتخاب کرده و رزومه ی آنها را بررسی کرده اید. حال، قدم بعدی شما چه خواهد بود؟

قدم بعدی این است که بیشتر درباره ی آنها اطلاعات کسب کنید. در این مرحله شما باید بفهمید که آیا آنها مهارت هایی که ادعا می کنند واقعاً دارند و اینکه آیا آنها می توانند با سایر اعضای تیم اجرایی پروژه، همکاری کنند. بهتر است که این قدم  را در دو مرحله برداریم:

ابتدا مهارت های برنامه نویسی آنها را بررسی کنید. به این طریق شما متوجه می شوید که آیا آنها به همان خوبی که ادعا می کنند هستند یا نه، علاوه بر این، این کار موجب می شود تا اطلاعاتی کلی درباره ی شخصیت فرد مورد نظر به دست آورید. سپس از آنها برای اجرای پروژه تان دعوت به همکاری کنید. در ادامه هر مرحله را مفصلاً تشریح خواهیم کرد.

یک روش بسیار ساده و بدون درد سر برای بررسی مهارت های برنامه نویسی داوطلبان، این است که از آنها بخواهید تا در یک آزمون آنلاین شرکت کنند. برای این کار می توانید از سرویس هایی نظیر Tests for Geeks استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند که به طور دقیق بفهمید داوطلبان مورد نظر، چقدر در مهارت های برنامه نویسی تسلط دارند بدون این که هیچ گونه دانش فنی در این زمینه داشته باشید.

با Tests for Geeks شما می توانید با پرداخت مبلغ 29.95 دلار، از سه داوطلب و با پرداخت 59.95 دلار از ده داوطلب آزمون بگیرید، که در مقابل زحمت ها، اتلاف وقت و هزینه هایی که در صورت یک انتخاب اشتباه با آن مواجه می شوید، مبلغ ناچیزی است.

اگر به امکان برگزاری تست برای تعداد افراد بیشتری نیاز دارید، گزینه های قیمت گذاری دیگری نیز به شما پیشنهاد می شود. به عنوان مثال امکان برگزاری آزمون به تعداد نامحدود به مدت یک ماه و با مبلغ 99.95 دلار. همچنین اگر از گزینه ی پیش خرید استفاده کنید، تخفیف های قابل توجهی دریافت خواهید کرد: 40% تخفیف برای آزمون به تعداد نا محدود و به مدت سه ماه،  50% برای شش ماه و 58% برای  یک ماه.

زبان هایی برنامه نویسی که می توانید با Tests for Geeks بررسی کنید، شامل پی اچ پی، اچ تی ام ال و سی اس اس، سی شارپ، جاوا اسکریپت، پایتون و جاوا است. همچنین می توانید توانایی داوطلبان در توسعه ی دیتابیس و اپلیکیشن های آندروید و  iOS را نیز بررسی کنید.

آزمون را می توانید تنها با چند کلیک، راه اندازی کنید و پیش نمایشی از آنچه که آزمون پوشش می دهد، دریافت خواهید کرد. راه اندازی یک آزمون و فرستادن لینک آن به داوطلبان شغل مورد نظر، پروسه ی ساده ای دارد. موضوع آزمون را انتخاب کنید و روی دکمه ی Create Test for Job Candidate کلیک کنید. پس از وارد کردن نام داوطلب شغل و افزودن اطلاعات تماس او، با کلیک کردن بر دکمه ای، شما لینک آزمون داوطلب مورد نظر را دریافت خواهید کرد.

این کار به همین سادگی انجام پذیر است. می توانید به راحتی، آزمون مشابهی را برای چندین داوطلب بسازید. همه ی آنچه که نیاز دارید یعنی ایجاد یک آزمون و ارسال لینک آن برای داوطلبان، به سرعت هر چه تمام تر در Tests for Geeks قابل اجرا است. بیشتر آزمون ها در کمتر از یک ساعت برگزار می شوند. شما می توانید یک آزمون سریع زبان پی اچ پی یا هر زبان دیگری را، راه اندازی کنید.

اگر داوطلبی در این آزمون رد شود، در این صورت شما از اشتباه جبران ناپذیری جلوگیری کرده اید. اما اگر داوطلب آزمون را با موفقیت طی کند، اکنون شما می توانید با خیال راحت، درباره ی جزییات پروژه با او مذاکره کنید.

از آنها بخواهید تا طرح پیشنهادی خود را ارائه دهند
بهترین روش برای انجام این کار این است که از داوطلبان پذیرفته شده بخواهید تا طرح پیشنهادی خود را ارائه دهند. با این کار شما از مهارت های آنها در دو زمینه ی مهم و حیاتی زیر اطلاع کسب می کنید:

1- توانایی مدیریت زمان: آیا آنها کار را به موقع تحویل می دهند؟ برای ارائه ی طرح پیشنهادیشان، چقدر به زمان اهمیت می دهند؟
2- توانایی برقراری ارتباط: آیا می توانند طرح پیشنهادی شان را به شیوه ای قانع کننده و البته مختصر ارائه دهند؟

از این طریق شما می فهمید که آیا طرح های ارائه شده با بودجه ی شما تناسب دارند و انتظارات شما را برآورده می کنند یا خیر. پس از تحویل پروژه می توانید اشتیاق و علاقه ی آنها برای ادامه ی کار را پیگیری نمایید.

امیدواریم که بتوانید با به کار بستن این توصیه ها در پیدا کردن یک برنامه نویس تمام عیار، موفق باشید! لازم به‌ذکر است سرویس استخدام برنامه‌نویس (جابز) سکان آکادمی نیز این امکان را فراهم آورده تا شرکت‌های نرم‌افزاری بتوانند فرصت‌های شغلی موجود خود را در اختیار متقاضیان جویای کار قرار دهند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به‌نظر شما آیا از راه‌کار دیگری می‌توان برای استخدام برنامه‌نویسان ایرانی استفاده کرد؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.