چه‌طور برای پروژهٔ استارتاپی خود یک دولوپر توانمند استخدام کنیم؟

چه‌طور برای پروژهٔ استارتاپی خود یک دولوپر توانمند استخدام کنیم؟

در حین فرایند استخدام، معمولاً یکسری سؤالات پیش می‌آیند مثل اینکه چه‌طور می‌توانید اطمینان حاصل کنید که برنامه‌نویسی که استخدام می‌کنید، آن‌طور که شایستهٔ آن است به ایدهٔ شما اهمیت می‌دهد؟ و مهم‌تر از همه اینکه شما چه‌طور می‌توانید اطمینان حاصل کنید که یک برنامه‌نویس همهٔ مهارت‌های لازم را در اختیار دارد تا ایدهٔ شما را به بهترین وجه ممکن پیاده‌سازی کند؟ در این مقاله، نگاهی می‌اندازیم به مسیری که باید طی کنید تا بتوانید یک برنامه‌نویس یا دولوپر درجه یک استخدام کنید و یاد می‌گیریم تا چه‌طور مهارت‌های کدنویسی برنامه‌نویس مورد نظر را با توجه به نیازهایمان، بررسی کنیم. 

پیش از هر چیز، مشخص کنید که از یک برنامه‌نویس چه می‌خواهید!
قبل از اینکه دولوپری را استخدام کنید، باید به طور روشن و دقیق مشخص کنید که چه انتظاری از وی دارید:
- این اپلیکیشن چه کمکی به افراد می‌کند؟
- شکل ظاهری آن چگونه است؟
- چه ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی را در بر می‌گیرد؟
- و به چه تکنولوژی‌هایی برای پیاده‌سازی نیاز دارد؟

هر چقدر که در مورد این جزئیات دقیق‌تر باشید، شانس موفقیت بیشتر است. Scott Duffy کارآفرینی است که در کتابش تحت عنوان !Launch، این مورد را این‌طور توضیح می‌دهد:

اگر شما تصویر ناقصی از خروجی مورد نظرتان ترسیم کنید، آنچه که در نهایت با آن مواجه می‌شوید شباهت اندکی به آنچه که مد نظر داشتید، خواهد داشت!

Duffy این تجربه را زمانی به دست آورد که گروهی از دولوپرها را برای ساخت یک وب‌سایت برای استارتاپی مربوط به سلامت و بهداشت، استخدام کرده بود. وب‌سایتی که این دولوپرها طراحی کرده بودند در یک کلام، فاجعه بود! Duffy در مورد این تجربه اظهار می‌دارد که طراحی گرافیک، ظاهر سایت، احساسی که منتقل می‌کرد، تجربهٔ کاربری و حتی عملکرد و قابلیت‌های سایت، همگی با اشکال مواجه بودند.

در حین فرایند استخدام، شما باید کاملاً در مورد آن چیزی که از یک دولوپر می‌خواهید اطلاع داشته باشید چرا که برنامه‌نویس‌ها قادر به خواندن ذهن شما نیستند!

این مرحله همچنین شامل مهارت‌های فنی دولوپرها نیز می‌شود. به عبارت دیگر، شما باید در مورد مهارت‌های فنی که می‌خواهید تا ایشان داشته باشد، کاملاً مطمئن باشید.

در نهایت، به مهارت‌های رفتاری و شخصیتی که می‌خواهید تا وی داشته باشد، فکر کنید. آیا آنها در کار گروهی شرکت خواهند کرد و یا به تنهایی کار می‌کنند. آنها به چه مهارت‌های ارتباطی نیاز دارند؟ چقدر قرار است که با آنها در تماس باشید؟ آیا شما به طور مستقیم و تنگاتنگ بر کارشان نظارت می‌کنید و یا کار مدیریت زمان را بر عهدهٔ خودشان می‌گذارید؟ 

به دنبال فردی باشید که با اشتیاق کار می‌کند
برنامه‌نویسانی که مشتاقانه کار می‌کنند، دربارهٔ نتیجهٔ کارشان حساس و دقیق هستند. آنها برای انجام پروژهٔ شما تمام تلاششان را می‌کنند و بهترین کار خود را ارئه می‌دهند چرا که از انجام این کار لذت می‌برند. این ویژگی، یعنی داشتن شور و اشتیاق برای انجام کار، از جهات دیگر نیز حائز اهمیت است زیرا برنامه‌نویسان چیره‌دست، سال‌های متمادی برای تسلط یافتن بر مهارت‌های خود، وقت گذاشته‌اند و همین مسئله می‌تواند ضامن خبره‌ بودن آنها باشد.

Matt Linderman کارآفرین، نویسنده و برنامه‌نویس، چهار ویژگی برنامه‌نویسان که اشتیاق آنها را برای کار کردن نشان می‌دهد این‌گونه برمی‌شمارد:
- آیا آنها نظرات مستندی دربارهٔ کدنویسی دارند؟ 
- آیا آنها در اجرای پروژه‌های متن باز مشارکت می‌کنند؟ 
- آیا آنها در وقت آزاد خود هم به کدنویسی مشغول هستند؟ 
- به غیر از کدنویسی، در چه زمینهٔ دیگری تسلط دارند؟ 

حال که می‌دانید باید به دنبال یافتن کدام ویژگی‌ها در یک برنامه‌نویس باشید، اکنون باید به این مسئله بپردازیم که باید کجا به دنبال برنامه‌نویس برای پروژه‌هایمان بگردیم اما پیش از آن باید یک نکتهٔ دیگر را هم متذکر شویم و آن هم مباحث مالی است.

چارچوب زمانی و بودجهٔ پروژه را مشخص کنید
چقدر زمان برای اجرای این پروژه در نظر گرفته‌اید و برای این کار چه مقدار بودجه اختصاص داده‌اید؟ کدنویسان ماهر و زبردست، دستمزد زیادی می‌خواهند و اگر پروژهٔ شما محدودیت زمانی داشته باشد، این مسئله دستمزد‌ها را بیشتر هم افزایش خواهد داد.

اگر آنچه از برنامه‌نویس انتظار دارید واضح و روشن باشد (به مرحلهٔ اول رجوع کنید) و مطمئن باشید برنامه‌نویسی که استخدام می‌کنید مهارت‌های لازم را دارد، می‌توانید برنامه‌نویس خوبی با بودجهٔ مورد نظرتان بیابید.

حال که شما دربارهٔ آنچه که از برنامه‌نویس‌تان انتظار دارید و بودجهٔ پروژه‌ٔتان اطلاع دارید، زمان آن رسیده است تا برنامه‌نویس مورد نظر را بیابید. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

در میان اطرافیانتان به دنبال برنامه‌نویس بگردید
مجموعهٔ اطرافیان و آشنایان شما، منبع خوبی برای پیدا کردن یک نیروی کار ماهر هستند به این دلیل که شما اعضای این مجموعه را کاملاً می‌شناسید و به آنها اعتماد دارید و ممکن است در بین آنها کسانی باشند که برنامه‌نویسان ماهر و قابل‌اعتمادی بشناسند و بتوانند آنها را به شما معرفی کنند. به این ترتیب، شما همکاری خود را با شناخت متقابل شروع می‌کنید. زمانی که یکی از آنها را انتخاب کردید، این سؤالات را از دوست مشترک‌تان بپرسید:
- شما قبلاً با ایشان کار کرده‌اید؟
- در چه پروژه‌ای با هم همکاری داشته‌اید؟
- پروژه چه‌طور بود؟ چه‌طور پیش رفت؟ چه‌طور می‌توانست بهتر از این باشد؟

اگر آنها قبلاً با هم همکاری داشته‌اند، شما می‌توانید اطلاعات خوبی دربارهٔ سوابق کاری برنامه‌نویس مد نظر کسب کنید. با این حال، اگر آنها تجربهٔ همکاری نداشته‌اند، نگران نباشید. راه‌های دیگری نیز وجود دارد برای اینکه بفهمید آیا این برنامه‌نویس همان فرد مورد نظر شما هست و آن هم چیزی نیست جز گیت‌هاب.

شبکهٔ اجتماعی LinkedIn را جستجو کنید
هدف اصلی شبکهٔ اجتماعی لینکداین، کمک به استخدام و به کارگیری افرادی است که در زمینه‌های مختلف مهارت دارند. پس این شبکهٔ اجتماعی می‌تواند منبع خوبی برای یافتن برنامه‌نویس مورد نظرتان باشد. ابزار جستجوی پیشرفتهٔ لینکداین، نقطهٔ خوبی برای شروع است. شما می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی، دامنهٔ جستجوی فرد مورد نظر را کوچک‌تر کنید و به دنبال مجموعه مهارت‌های خاصی که مد نظرتان است باشید یا بر حسب زبان برنامه‌نویسی مورد نظر، به جست‌و‌جو بپردازید. همچنین می‌توانید بر اساس محل زندگی، عنوان شغلی و در میان نزدیکان و اطرافیان کار جست‌و‌جو‌ را انجام دهید.

زمانی که داوطلب مورد نظر را یافتید، پروفایل او را بررسی کنید اما به توصیه‌های سایر افراد دربارهٔ او توجهی نکنید چرا که این توصیه‌ها بیشتر بر حسب تعارفات هستند!

در Github جست‌و‌جو کنید
گیت‌هاب یکی از شناخته‌شده‌ترین ابزارها در میان دولوپرها است. جایی است که در آن برنامه‌نویسان برای انجام پروژه‌های مختلف همکاری می‌کنند و کدهای خود را به اشتراک می‌گذارند. مهم‌ترین ویژگی و مزیت GitHub این است که در آن شما می‌توانید پروژه‌های در حال انجام آنها را ببینید. اگر یک آشنایی کلی با کدنویسی داشته باشید، از این طریق می‌توانید نمونه کار‌های آنها را بررسی کنید. به طور کلی، فرقی نمی‌کند که استارتاپ کوچکی داشته باشید یا یک کسب‌و‌کار بزرگ و شناخته شده، گیت‌هاب جایی است که در آن می‌توانید هم‌تیمی‌های توانمند و ماهری را بیابید.

بررسی کنید که آیا آنها برای انجام پروژهٔ شما مناسب هستند
شما می‌دانید که از برنامه‌نویس‌تان چه انتظاری دارید و می‌دانید بر روی چه پروژه‌ای کار خواهید کرد. داوطلب‌های مناسبی هم برای این کار انتخاب کرده و رزومهٔ آنها را بررسی کرده‌اید. حال، قدم بعدی شما چه خواهد بود؟

در حقیقت قدم بعدی این است که بیشتر دربارهٔ آنها اطلاعات کسب کنید. در این مرحله، شما باید بفهمید که آیا آنها از مهارت‌هایی که ادعا می‌کنند واقعاً برخوردارند و اینکه آیا آنها می‌توانند با سایر اعضای تیم اجرایی پروژه، همکاری کنند.

بهتر است که این قدم  را در دو مرحله برداریم. ابتدا مهارت‌های برنامه‌نویسی آنها را بررسی کنید؛ به این طریق شما متوجه می‌شوید که آیا آنها به همان خوبی که ادعا می‌کنند هستند یا نه. علاوه بر این، این کار موجب می‌شود تا اطلاعاتی کلی دربارهٔ شخصیت فرد مورد نظر به دست آورید. سپس از آنها برای اجرای پروژه‌ٔتان دعوت به همکاری کنید. 

از آنها بخواهید تا طرح پیشنهادی خود را ارائه دهند
بهترین روش برای انجام این کار این است که از داوطلبان پذیرفته شده بخواهید تا طرح پیشنهادی خود را ارائه دهند. با این کار شما از مهارت‌های آنها در دو زمینهٔ مهم و حیاتی زیر اطلاع کسب می‌کنید:
- توانایی مدیریت زمان: آیا آنها کار را به موقع تحویل می‌دهند؟ 
- توانایی برقراری ارتباط: آیا می‌توانند طرح پیشنهادی‌شان را به شیوه‌ای قانع‌کننده و البته مختصر ارائه دهند؟

از این طریق شما می‌فهمید که آیا طرح‌های ارائه شده با بودجهٔ شما تناسب دارند و انتظارات شما را برآورده می‌کنند یا خیر. پس از تحویل پروژه، می‌توانید اشتیاق و علاقهٔ آنها برای ادامهٔ کار را پیگیری نمایید.

امیدواریم که بتوانید با به کار بستن این توصیه‌ها در پیدا کردن یک برنامه‌نویس تمام عیار، موفق باشید! حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به‌ نظر شما آیا از طریق راه‌کارهای دیگری هم می‌توان برای استخدام برنامه‌نویسان و دولوپرهای ایرانی استفاده کرد؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.