Ghost Button چیست و چرا می بایست در طراحی سایت از آن استفاده کرد؟

Ghost Button چیست و چرا می بایست در طراحی سایت از آن استفاده کرد؟

چیزی در حدود نیمی از سال ۲۰۱۵ می گذرد و این در حالی است که تا اینجای کار Trend های زیادی که مرتبط با طراحی رابط کاربری هستند آمده و رفته اند و تنها برخی از آن ها توانسته اند در دل طراحان و توسعه دهندگان جای خود را باز کنند. زمان طراحی سایت هایی که پر بودند از متن و نوشته دیگر به سر آمده و این در حالی است که امروزه طراح های مینیمالیستی و ساده بیشتر مورد توجه واقع شده اند. یکی از رویکردهای ساده ای که امروزه توسط طراحان اتخاذ شده، استفاده از Ghost Button ها است که در این مقاله قصد داریم به بررسی تاریخچه، نحوه استفاده و همچنین نمونه هایی از آن ها بپردازیم. با سکان آکادمی همراه باشید.

با معرفی iOS7، بیش از پیش شاهد ظهور Ghost Button ها بوده ایم -به طور کلی، منظور از Ghost Button ها، همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید دکمه هایی است که شفاف بوده و رنگ پس زمینه ای ندارند و صرفا یک خط دور آن ها کشیده شده است. ساختار این دکمه ها معمولا زاویه دار است (مثلا مستطیل) و معمولا داخل آن ها متنی با فونت Sans-serif نوشته شده است (به طور کلی، منظور از این نوع فونت ها، فونت هایی است که دارای گوشه های بدون زاویه هستند.) این تکنیک کمک می کند تا طراحی ساده تر شده اما در عین حال زیباتر هم به نظر برسد چرا که دکمه ها حجم کم تری از صفحه را اشغال کرده و این اجازه را به سایر المان های صفحه می دهند تا خودنمایی کنند.

نام دیگری که برای این دست دکمه ها در نظر می گیرند، Empty Button و Hollow Button است که به ترتیب به معنی «دکمه خالی» و «دکمه پوچ» است و به نظر هم می رسد که دلیل اتخاذ چنین نام هایی از طرف طراحان وب این باشد که این دست دکمه ها واقعا خالی و پوچ به نظر می رسند!

واژه Ghost به معنی «روح» است پس اگر از این پس Ghost Button ها را بخواهیم دکمه های روحی ترجمه کنیم، بایستی گفت که پس از روی کار آمدن طراحی مسطح در سال های گذشته و جایگزینی سبک اسکیومورفیزم با آن، دکمه های روحی هم به عنوان بخشی جدایی ناپذیر این سبک طراحی شده اند.

اگرچه که دکمه های روحی خالی، ساده و سبک به نظر می رسند، اما این در حالی است که ماهیت آن ها به گونه ای می باشد که در کم ترین زمان ممکن نظر بیننده را به خود جلب می کنند (البته این به شرطی است که تصویر بک گراند زیر دکمه به گونه ای باشد که دکمه خود را به خوبی نشان دهد.)

در پاسخ به این سوال که دکمه های روحی برای چه نوع وب سایت هایی مناسب اند، بایستی گفت که این دست دکمه واقعا به درد هر طرحی نمی خورند و در حقیقت زمانی بهترین نتیجه را می دهند که طراحی سایت ساده و مینیمالیستی بوده و حد المقدور از یک تصویر بک گراند جذاب در سایت استفاده شده باشد.

تاریخچه دکمه های Ghost
اگرچه یافتن تاریخچه این دکمه ها در طراحی کار نسبتا دشواری به نظر می رسد، اما با کنار هم گذاشتن برخی شواهد به نتایج خوبی می توان دست یافت. اصطلاح Ghost Button توسط یک وبلاگ در شبکه Tumblr ایجاد شده و این وبلاگ سعی کرده نمونه هایی از این دکمه ها را در یک جا جمع کند (مشاهده این وبلاگ).

در اواخر دهه ۶۰ میلادی، هواپیماهای نظامی از تکنولوژی یی تحت عنوان HUD که مخفف واژگان Head_Up Display است استفاده می کردند که پس از آن، در بازی های کامپیوتری، خودروها و ... نیز مورد استفاده قرار گرفت و اوج این استفاده از هم در عینک گوگل بود (در بخش هایی از فیلم ترمیناتور ۲ هم با بازی آرنولد شواتزنگر شاهد این فناوری هستیم. آرنولد آنقدر معروف شده که حتی برخی از برنامه نویسان هم یک زبان برنامه نویسی تحت عنوان ArnoldC اختراع کرده اند.)

 Ghost Button چیست و چرا می بایست در طراحی سایت از آن استفاده کرد؟

همان طور که از نام این فناوری بر می آید، کاربر بدون آن که بخواهد سر خود را برگرداند یا به جهت خاصی بچرخاند، اطلاعات مورد نیازش مقابل چشم اش قرار می گیرد. پس از آن که طراحان شرکت اپل از این سبک طراحی دکمه در سیستم عامل iOS7 استفاده کردند، گوگل هم -که همیشه به رقابت با اپل می پردازند- از سال ۲۰۱۳ شروع به استفاده از این نوع طراحی دکمه در وب سایت معرفی Nexux 7 پرداخت.

 Ghost Button چیست و چرا می بایست در طراحی سایت از آن استفاده کرد؟

در ماه آگوست سال ۲۰۱۳، توییتر بوت استرپ هم به جمع استفاده کنندگان دکمه های روحی پرداخت و از آن جا که بسیاری از سایت ها (من جمله سکان آکادمی) از این فریم ورک برای طراحی رابط کاربری خود استفاده می کنند، بوت استرپ منجر به فراگیرتر شدن دکمه های روحی در سرتاسر دنیا شد.

نظرات موافقان استفاده از دکمه های Ghost:

- این دکمه ها به سادگی با نرم افزارهایی مثل فتوشاپ، ایلاستریتور و ... قابل طراحی شدن هستند.
- اگرچه ظاهری ساده دارند، اما دکمه های روحی ظاهر وب سایت را شکیل تر می کنند.
- استفاده از این دکمه ها در طراحی سایت یا اپلیکیشن منجر به سبک تر شدن ظاهر شده و بالتبع مخاطبین بیشتری را جذب می کنند.
- با توجه به این که به کارگیری این دکمه ها در سال ۲۰۱۴ شروع شد -و در سال ۲۰۱۵ به طور حتم ادامه خواهد یافت- استفاده از دکمه های روحی در سایت، حس بدیع بودن را به مخاطب القا می کند.

نظرات مخالفان استفاده از دکمه های Ghost:

- همیشه وقتی چیزی مد می شود، به یک باره بسیاری از افراد به دنبال آن مد رفته و همین مسئله منجر می گردد تا خاص بودن آن چیز از بین برود و دکمه های روحی هم از این قاعده مستثنی نیستند. پس با دقت از این سبک طراحی استفاده کنید.
- تصویر پس زمینه ای که قرار است زیر این دکمه ها قرار گیرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پس اگر قصد استفاده از این سبک طراحی را دارید، کار شما فقط طراحی دکمه نیست بلکه می بایست در مورد انتخاب رنگ یا تصویر پس زمینه هم دقت کنید!
- شفافیت دکمه های روحی منجر به کاهش خوانایی می شود و این قضیه زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که رنگ پس زمینه یا تصویر پس زمینه مناسبی هم انتخاب نشده باشد!

از جمله وب سایت هایی که امروزه از این سبک طراحی استفاده کرده اند می توان به unionroom.com و bilderphoto.com اشاره کرد. نظر شما چیست؟ آیا با توجه به نوع فونت فارسی و سلیقه کاربران وب فارسی می توان از این نوع دکمه ها جهت ایجاد یک تجربه کاربری بهتر استفاده نمود یا خیر. نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذاید.