لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
باید ها و نبایدهای طراحی UI و UX

باید ها و نبایدهای طراحی UI و UX

تجربه ی کاربری آنلاین شباهت زیادی به تجربه ی کابری یک فروشگاه مواد غذایی دارد. شما دوست دارید تا اوقات خوشی را بدون زحمت و عذاب کشیدن سپری کنید. شما  دوست دارید که در یک فروشگاه به راحتی گردش کنید، آنچه که نیاز دارید به راحتی پیدا کنید و بدون معطلی به صندوق بروید، هزینه ها را پرداخت کنید و به منزل بازگردید. شما تمایل نخواهید داشت تا به فروشگاهی بروید که در آن هنگام پرداخت هزینه ها در صندوق معطل می شوید، کارمندان با روی باز شما را راهنمایی نمی کنند، هیچ چیز در جای خودش قرار ندارد و یا در انبار موجود نیست و پارکینگش همیشه شلوغ است. فروشگاه ها این نیاز افراد را درک کرده اند و معمولاً زمان و هزینه ی زیادی برای جلب رضایت مشتریان فراهم می کنند. برای اینکه آنها بتوانند به راحتی در فروشگاه گردش کنند، اجناس مورد نیازشان را بیابند و در صندوق بدون معطلی هزینه ها را بپردازند. شاید مقایسه ی تجربه ی کاربری آنلاین با خرید از یک فروشگاه خوار و بار فروشی، بی معنی به نظر برسد اما در واقع هر دو تجربه کاملاً با هم شباهت دارند. مشتری های ما در حقیقت کاربران سایت ساخته شده توسط ما هستند و مواد غذایی در واقع آن محتوایی است که کاربران برای استفاده از آن به سایت ما سر زده اند. برای کسانی که به یک فروشگاه می روند کار ساده ای خواهد بود تا دقیقاً مشخص کنند چه چیزی در فروشگاه آن ها را می رنجاند و یا کدام بخش نیاز به اصلاح و بهبودی دارد. اما در مورد طراحی یک سایت و رابط کاربری، برای ما مشخص کردن نقاط قوت و ضعف، قبل از استفاده ی کاربر، کار ساده ای نخواهد بود.

ما می توانیم یک قدم به عقب برگشته تا این نقاط ضعف را بیابیم و در جهت رفع آنها تلاش کنیم. به این ترتیب، کاربران را در سایت خود نگه می داریم و در نتیجه آنها به هدف و محتوای مورد نیازشان دست پیدا خواهند کرد. این مقاله ده مورد از باید ها و نبایدها برای کمک به طراحان به منظور بازگشت به عقب و بررسی سایت از دید کاربران است که به ما کمک می کند تا در نهایت کاربران سایتمان به محتوای مورد نظرشان دست پیدا کنند بدون اینکه تجربه ی بدی از کار کردن با سایتمان داشته باشند.

1. تجربه ی یکسانی بدون در نظر گرفتن نوع دیوایس برای کاربران فراهم کنید
کاربران سایتتان ممکن است از وسایل متفاوتی برای ورود به این سایت استفاده کنند. دیوایس هایی نظیر کامپیوتر دسکتاپ، لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه، موزیک پلیر، کنسول بازی و یا حتی ساعت مچی. بخش مهمی از طراحی تجربه ی کاربری این است که اطمینان حاصل کنید که سایتتان صرف نظر از اینکه کاربر از چه وسیله ای برای ورود به آن استفاده کرده باشد، تجربه ی یکسانی در اختیار او می گذارد.

این بدین معنا است که اگر کاربری سایتتان را با استفاده از تلفن همراهش بازدید می کند بتواند به همان راحتی با آن کار کند که هنگام بازدید آن از طریق کامپیوتر منزل از آن استفاده می کند. تجربه ی یکسان با استفاده از دیوایس های مختلف به شما کمک می کند تا کاربران سایتتان را حفظ کنید صرف نظر از اینکه از چه وسیله ای استفاده می کنند.

2. امکانی فراهم کنید که یافتن منابع در سایت شما ساده و قابل فهم باشد
نکته ای که هنگام فراهم کردن یک تجربه ی کاربری خوشایند باید مد نظر داشته باشید این است که بدانید کاربران به دنبال یافتن محتوا و منابعی به سایت شما سر می زنند. آنها به دنبال اطلاعاتی هستند که در سایتتان گردآوری کرده اید. پس کاری کنید که راحت تر و سریع تر بتوانند اطلاعات مد نظرشان را با جستجو در سایتتان بیایند.

سایتتان را طوری طراحی کنید که کاربر با آن احساس راحتی کند و ساده و قابل فهم برای همگان باشد. طوری آن را طراحی کنید که بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند مطلب مورد نظرشان را بیابند و با کمترین میزان کلیک به محتوای مورد نظر دست پیدا کنند.

3. قسمت های مهم تر را در مرکز توجه قرار دهید
کاربران معمولاً صفحه ی اصلی سایت را به سرعت بررسی می کنند پس زمانی که کاربر به دنبال مطلب خاصی در سایت شما می گردد صفحه ی اصلی را آن قدر زیر و رو می کند تا آن را بیابد. شما می توانید پیش از طراحی، قسمت هایی از سایت را که بیشتر در معرض دید کاربران است دسته بندی کنید و مطالب مهم تر مانند عنوان های اصلی مطالب، فرم های ورود و ثبت نام، ابزار های جست و جو و سایر موارد مهم را جایی قرار دهید که کاربر به راحتی آن را بیابد.

4. اطمینان حاصل کنید که تمام لینک ها و دکمه ها به درستی کار می کنند
بسیار ناامید کننده است که شما برای تهیه ی ماده ی غذایی برای درست کردن شام به فروشگاه می روید و چیزی که نیاز دارید در فروشگاه موجود نیست. کاربران سایت یا اپلیکیشن شما هم در مواجهه با لینکی که درست کار نمی کند و یا دکمه ای که قابل کلیک کردن نیست، احساس مشابهی خواهند داشت.

بازدیدکنندگان سایت انتظار دارند که یک لینک آنها را به جای درستی منتقل کند و با خطای 404 مواجه نشوند و یا به سایتی که انتظارش را ندارند منتقل نشوند. المان های تصویری که شبیه لینک و یا دکمه به نظر می رسند ولی در واقع قابل کلیک کردن نیستند و به هیچ لینکی متصل نمی باشند، کاربران را ناامید کرده و موجب می شود تا سایت شما از دید تجربه کاربری یک نمره منفی بگیرد.

5. اجازه دهید تا کاربران کنترل تجربه ی مرور کردن سایتتان را در دست بگیرند
اخیراً موارد آزار دهنده ای در برخی وب سایت ها مشاهده می شود که کنترل مرور کردن صفحه را از دست کاربر خارج می کنند. مواردی نظیر فایل های ویدیویی که به طور اتوماتیک اجرا می شوند. زمانی که یک وب سایت یا رابط کاربری طراحی می کنید، توجه داشته باشید که کنترل مرور صفحه و جست و جو در سایتتان را به دست کاربر بسپارید و به او آزادی عمل بدهید.

تجربه نشان می دهد که مواردی شامل فایل های ویدویی که اتوماتیک اجرا می شوند، موزیک هایی که در بک گراند پخش می شوند، عدم کنترل در مرور صفحه و لینک هایی که در تب یا پنجره ی جدیدی باز می شوند، کاربران را آزرده خواهد کرد. این المان ها باید با احتیاط و در صورت ضرورت استفاده شوند.

6. اجازه ندهید تا طراحی سایتتان مانع سهولت استفاده از آن شود
طراحی سایت شما نباید با توانایی بهره برداری کاربران از آن تداخل داشته باشد. به عنوان مثال قرار دادن تصویر در پشت متن و یا استفاده از رنگ هایی که مانع سهولت در خواندن متون می شود این تداخل را ایجاد می کند. استفاده از تصاویر پس زمینه ی شلوغ موجب حواس پرتی و عدم توجه به محتوای متن می شود به خصوص اگر این تصویر کاملاً در زیر متن قرار گرفته باشد.

به علاوه توجه داشته باشید که از طیف رنگ هایی که کنتراست متن روی صفحه را کاهش می دهد استفاده نکنید (به عنوان مثال، استفاده از رنگ خاکستری روشن برای متن ها و سفید برای بک گراند.) توجه داشته باشید که مواردی نظیر طول و ارتفاع خط ها، تنظیم فاصله و انتخاب فونت موجب بروز مشکل نشود و به ناخوانا شدن متن نیانجامد.

7. مانع مرور اجمالی کاربران نشوید
همان طور که قبلاً اشاره شد، کاربران و بازدیدکنندگان قبل از اینکه با دقت شروع به خواندن مطلب خاصی کنند صفحه ی اصلی سایت را اجمالاً مرور می کنند و در این مرور اجمالی معمولاً اجزاء بصری مانند عناوین مطالب، تصاویر و دکمه ها را بررسی می کنند تا مطلب مورد نظرشان را بیایند و بر آن تمرکز کنند.

اگر این اجزاء را حذف کنید، برای کاربران مرور کردن سایت و پیدا کردن آنچه که به دنبال آن می گردند سخت خواهد شد. استفاده از عنوان های مناسب و خوانا، تصاویری برای روشن تر شدن مطلب و دکمه هایی برای مرور بهتر سایت به کاربران کمک می کند تا محتوای مد نظرشان را به سهولت بیابند.

8. صفحه را با مطالاب غیر مرتبط پر نکنید
برای روشن تر شدن این مطلب به مثال فروشگاه مواد غذایی بر می گردیم. فرض کنید که برای تهیه ی آرد و شکر به فروشگاه می روید. انتظار دارید که مواد مورد نظرتان را در قسمت مربوطه به راحتی پیدا کنید. توقع ندارید که وسایل پخت و پز از قفسه ها آویزان باشد یا مواد ضد عفونی کننده در کنار آرد ها در قفسه چیده شده باشند.

کاربران سایت و یا رابط کاربری شما هم، چنین احساسی خواهند داشت. آنها به دنبال مطلبی هستند که به خاطر آن سایت شما را انتخاب کرده اند و مطالب بی ربط را نمی پسندند. اگر آنها به سایت فروشگاه اینترنتی شما مراجعه کرده اند تا یک تی شرت بخرند، دیدن تبلیغات فروش تلفن همراه برایشان جالب نخواهد بود.

9. بازدیدکنندگان را برای لود شدن مطالبتان منتظر نگذارید
صبر و توجه کاربران وب اندک است پس اگر آنها مجبور باشند تا برای لود شدن مطالب سایت، مدت زیادی معطل بمانند و سایتتان به اندازه ی کافی سریع نباشد، کاربران ناامید شده و به راحتی از سایت شما چشم پوشی خواهند کرد. هنگام طراحی سایتتان به تاثیر انتخاب ها در سرعت لود شدن سایت توجه داشته باشید. تصاویر بزرگ (مثل صفحه اول سکان آکادمی)، استفاده ی زیاد از تصاویر متحرک و جی کوئری موجب می شود که سایت شما در مدت زمان بیشتری لود شود. بهینه سازی و دقت در انتخاب ها به هنگام طراحی، سرعت لود شدن سایت شما را کاهش داده و بازدیدکنندگانتان را معطل می کند.

زمانی که یک سایت یا اپلیکیشن طراحی می کنید، توقع دارید که تجربه ی کاربریتان تا جایی که ممکن است مثبت باشد. در واقع می خواهید تا کاربرانتان از اینکه در سایت شما هستند یا اپلیکیشن شما را استفاده می کنند لذت ببرند. رابط کاربری در حقیقت استراتژی هایی است که برای بهبود تجربه ی کاربری، به کار می گیرید.

10. مواردی را که موجب عدم توجه به مطلب اصلی می شود حذف کنید
پر کردن سایت با مطالب بی ربط و طراحی المان هایی که توجه مخاطب را از مطلب اصلی باز می دارد، می تواند موجب سر در گمی و حتی عصبانیت کاربران شود. توجه به سلسله مراتب بصری در طراحی سایت موجب می شود تا عواملی که در جلب توجه کاربر دخیل بوده و توجه وی را از متن اصلی باز می دارد کاهش پیدا کنند.

با محدود کدن تعداد دکمه های فراخوان (call-to-action) در صفحه ی اصلی، کاهش دادن یا تغییر مکان تبلیغات سایت، کمترین استفاده از فایل های فلش و تصاویر متحرک و استفاده از عناوین مناسب می توانید به کاربران کمک کنید. همچنین استفاده نکردن از Pop Up که موجب می شود تا کاربر برای استفاده از متن پنجره ای را ببندد، در جلب توجه مخاطب به محتوای اصلی موثر است.

نتیجه گیری
اگر صادقانه به نتیجه ی کارتان نگاهی بیندازید این به شما کمک خواهد کرد تا نقاط ضعفی که موجب ناامیدی کاربران از یافتن مطلب مورد نظر و انجام هدفشان در حین استفاده از سایت یا اپلیکیشنتان می شود را بیابید و کاهش دهید. با این نکات می توانید به بازدیدکنندگان کمک کنید تا تجربه ی کاربری خوشایندی پس از بازدید از سایت شما داشته باشند. شما کاربر عزیز می توانید با انتقاد از رابط کاربری سکان آکادمی در بخش نظرات این پست، تجربه کاربری به مراتب بهتری برای کاربران سایت در آینده رقم بزنید.