استراتژی های استفاده از کاربران برای تست وب‌سایت

استراتژی های استفاده از کاربران برای تست وب‌سایت

مرحله ی تست سایت توسط کاربران ممکن است بسیار ناامیدوار کننده باشد اما به هیچ وجه اهمیت آن را کوچک نشمارید. شما یک سایت یا وب اپلیکیشن جدید ساخته اید، با همکاران خود آن را تست کرده اید و اکنون آماده اید تا آن را برای تست کردن در اختیار کاربران واقعی بگذارید. در حالی که هیجان زده اید گروهی از افراد را که به مخاطبان هدف شما نزدیک ترند انتخاب می کنید و مرحله ی تست کردن را شروع می کنید. به محض شروع، بازخورد های دردناکی از کاربران دریافت می کنید: نمی دانم این چیست!، دیگر از این سایت استفاده نمی کنم!، چطور وارد سایت شوم؟ (در حالی که دکمه ی بزرگ ورود را نادیده گرفته است.) مرحله ی تست توسط کاربران در واقع مرحله ی نهایی و حساسی است که قابلیت ها و ویژگی های محصولتان را نشان می دهد. همه ی ایده ها، تصمیمات، طرح ها و کد های شما دست به دست هم می دهند تا یک رابط کاربری واقعی را تشکیل دهند. اما حتماً برای شما سخت خواهد بود که ببینید برخی از کاربران، پیش پا افتاده ترین و بدیهی ترین مسائل را در نظر نمی گیرند. در این مقاله با نکاتی که به شما کمک می کند تا محصول بهتری تولید کنید و از انتقادات کاربران ناراحت نشوید آشنا خواهید شد.

مرحله ی تست توسط کاربران مرحله ی سختی است، برای گذراندن آن این چند توصیه را مد نظر داشته باشید.

خوب گوش کنید
اگر در مورد نتیجه ی کارتان حساس هستید، باید قبل از گرفتن بازخورد از کاربران، خود را برای آنچه که ممکن است بشنوید آماده کنید. مشتاق شنیدن نظرات آنها باشید و آن ها را بپذیرید، عمیقاً به صحبت هایشان گوش کنید و سعی نکنید تا از کارتان دفاع کنید. چون شما نمی خواهید آن را به کاربران تحمیل کنید بلکه می خواهید نقاط ضعف کارتان را بشناسید و برطرف کنید. این نظرات، شما و توانایی های شغلیتان را زیر سوال نمی برد بلکه به شما کمک می کند تا محصولتان را بهبود ببخشید.

اگر احساس می کنید که خیلی به محصولتان نزدیک هستید و نسبت به آن حساس هستید، می توانید مسئولیت تست کردن و گرفتن نظرات از کاربران را به فرد سومی مثلاً یکی از همکارانتان که در جریان انجام این پروژه نبوده است واگذار کنید تا پس از گرفتن بازخوردهای منفی، روحیه شما خدشه دار نشود!

سعی کنید تا مشکلات عمیق تر را بیابید
بدون شک، در مرحله ی تست کاربران، افراد توصیه ها و پیشنهاداتی در مورد تغییر در طراحی و یا امکانات به شما خواهند داد. اما به همین بسنده نکنید و از آنها بپرسید "چرا؟"

اگر در مرحله ی تست کردن، کاربری از شما بخواهد تا رنگ چیزی را عوض کنید، شما می توانید به سادگی آن را مطابق خواسته ی کاربران تغییر دهید یا حتی به آن اهمیتی ندهید. اما اگر از آنها دلیلش را بپرسید به شما خواهند گفت چرا با آن راحت نیستند و چرا بخشی از سایتتان برایشان جذاب نیست. این گونه نظرات برای بهبود کار مفیدترند و به شما کمک می کنند تا در مورد اجزای مختلف محصولتان مجدداً فکر کنید.

سوال های کاربران را با سوال پاسخ دهید
"عملکرد این دکمه چیست؟" شرکت کنندگان ممکن است در حین انجام این مرحله، سوالاتی از شما بپرسند و از آن جایی که شما نمی خواهید روی کاربران تاثیر بگذارید سوالشان را با یکی از سوال هایی که خودتان از آنها دارید، پاسخ بدهید. به عنوان مثال در جواب پرسش بالا شما نیز بپرسید:

"بله، سوال خوبی است، شما انتظار دارید که این دکمه چه کاری انجام دهد؟"

صبور بودن و تشویق کردن کاربران به آنها کمک می کند برای ادامه ی این مرحله احساس راحتی کنند حتی زمانی که آنها مطمئن نیستند که نتیجه چه خواهد بود.

نتیجه ی نهایی
شاید دوست داشته باشید تا مرحله ی تست توسط کاربران را تا زمانی که خودتان با محصولتان احساس راحتی می کنید، به تاخیر بیاندازید اما این مرحله باید به محض اینکه نمونه ی اولیه ی شما آماده شد شروع شود. این به شما کمک می کند که نسبت به درست انجام دادن کارها اطمینان حاصل کنید و قسمت هایی که غیر ضروری هستند بشناسید.

با این کار اختلاف میان آنچه که ما تصور می کنیم افراد در مواجهه با محصول ما انجام می دهند و آنچه که در واقعیت انجام خواهند داد، مشخص می شود (معمولاً متن های خیلی بلند خوانده نمی شوند و دکمه های کوچک از نظر ها پنهان می مانند.)

مرحله ی تست توسط کاربران یک واقعیت ناگوار است که باید آن را بپذیرد چرا که از این بهتر است تا کاربران مطابق آنچه که شما انتظار داشتید عمل نکنند و در دراز مدت کاربران سایت خود را از دست بدهید. در همین راستا، شما به عنوان یک طراح سایت نیاز است تا با مفهومی تحت عنوان UX یا تجربه کاربری بیشتر آشنا شده و تمام تلاش خود را به کار بندید تا تجربه کاربری خوبی برای کاربران سایت خود ایجاد کنید. 

مرحله ی تست توسط کاربران گرچه کاری متواضعانه به نظر می رسد اما واقعاً نتیجه بخش است. با گذشت زمان و انجام تغییرات مورد نیاز، شما متوجه خواهید شد که کاربران از محصولتان راضی تر خواهند بود و نظرات نا امیدکننده کمتر خواهند شد. شما در زمینه ی تست کاربر چه تجربه ای دارید؟ عملکرد سایت سکان آکادمی را چطور ارزیابی می کنید؟ در بخش نظرات، تجربه هایتان را به ما به اشتراک بگذارید.