آیا رایانش ابری راه کار حصول اطمینان از امنیت داده ها است؟

آیا رایانش ابری راه کار حصول اطمینان از امنیت داده ها است؟

برای همه ی کسب و کارها امنیت یکی از اولویت های اصلی است، و در شرایطی که چنین دامنه ای از تهدیدهای بالقوه باید مدنظر قرار گیرد، چگونگی ذخیره ی داده ها و مدیریت آن ها در مقایسه با تهدیدات فیزیکی که به نظر فوریت بالاتری دارند، از نظر اهمیت کم رنگ تر خواهد شد. اما این حوزه ای است که تمام بنگاه های تجاری باید نسبت به آن حساس باشند، به ویژه زمانی که مقدار اطلاعات ذخیره شده در طول زمان رشد می کند. سؤال این است که چگونه بنگاه ها می توانند این حجم از اطلاعات را از خطر دسترسی هکرها در امان نگه دارند؟

ذخیره ی داده ها در یک ابر راه حل متداولی است که به طور روز افزونی فراگیر می شود، اما آیا همواره گزینه ی درستی برای انتخاب است؟ احتمالاً چنین است، مگر آن که مقدار بسیار خوبی سرمایه ی آزاد داشته باشید. این که شما بخواهید شخصاً از داده هایتان مراقبت کنید ممکن است به نظر ایده ی خوبی برسد، زیرا شما می توانید نظارت دقیقی روی همه چیز داشته باشید، اما این کار مسائل دیگری را ایجاد می کند. تنها، به این دلیل که تمام اطلاعات شما روی لپ تاپ ها، کامپیوترها، یا دستگاه های حافظه ذخیره شده اند و دم دست نگه داشته می شوند، امنیت آن ها تأمین نمی شود. شما به سادگی هرچه تمام تر می توانید از هویت کسانی که در طول روز کاری به این اطلاعات دسترسی پیدا می کنند آگاه شوید، اما زمانی که محل کارتان را ترک کرده اید چطور؟

مجرمانی که می خواهند اطلاعات شما را سرقت کنند تنها از روش های هک کردن استفاده نخواهند کرد، بلکه حتی با شکستن پنجره ای برای ورود و دسترسی به آن چه می خواهند به دست بیاورند هم شادکام می شوند و به هدف خود خواهند رسید. این موضوع که حافظه ی ابری می تواند به نوعی ناپیدا و مستتر باشد، به معنای آن نیست که قابل محافظت نباشد. سرویس های امن حافظه ی ابری در دسترس هستند و موضوع حفظ امنیت، به ویژه به دنبال تجاوزات متعدد به داده های سیستم پرسنلی ذخیره ی انبوه کامپیوترها که باید در شرایط امنیتی شدیدی نگهداری شوند، برای تأمین کنندگان امری اجباری است.

اگر شما به دنبال یک تأمین کننده ی قابل اعتماد حافظه ی ابری می گردید، احتمالاً رویکرد بهتر و عاقلانه تر این است که به فعال ترین و شلوغ ترین آن ها مراجعه کنید. هرچه داده های بیش تری داشته باشند، اهداف بزرگ تری خواهند داشت، بنابراین آن ها همیشه بررسی می کنند و اطمینان می یابند که فرآیندهایشان تا حد ممکن به روز رسانی شده باشند. نه تنها این موضوع در مورد آن ها صدق می کند، بلکه آن ها متخصصان امنیت را استخدام خواهند کرد تا به دنبال نقاط ضعف سیستم بگردند. به عبارت دیگر، تأمین امنیت اطلاعاتی که نگهداری می کنند وظیفه و شغل آن ها است، این کاری است که آن ها انتخاب کرده اند تا انجام دهند. از سوی دیگر شما مسئولیت انجام کسب و کاری را بر عهده گرفته اید و حتی اگر دانش تخصصی مربوط به تأمین امنیت اطلاعات را داشته باشید احتمالاً زمان لازم را برای آن که این کار را خودتان بر عهده بگیرید نخواهید داشت.

اگر چنین باشد نیاز به استخدام شخصی خواهید داشت که بتواند این کار را برای شما انجام دهد و در صورتی که بخواهید شخصی را استخدام کنید که حقیقتاً در این کار توانمند و حرفه ای باشد، هزینه ی سنگینی را متقبل خواهید شد. البته حتی اگر تصمیم به انجام این سرمایه گذاری که قطعا ارزشمند بوده است گرفته باشید، در آن صورت باید زمانی را صرف اجرای راهبردهای دقیق کنید تا کارمندان شما از آن ها پیروی کنند و به این ترتیب آن داده ها به خطر نخواهند افتاد. از رمزهای عبور قوی تا کنترل دستگاه ها و قاعده مند کردن آن ها، همه می تواند یک چالش باشند.

افراد اشتباهاتی انجام خواهند داد و شما تنها باید امیدوار باشید که این اشتباهات مشکلات خاص و پیچیده ای را ایجاد نکنند. اما به محض این که اشتباهی انجام می گیرد، شما احتمالاً در آن گیر می افتید. واکنش شما زمانی که یکی از کارمندان لپ تاپ حاوی بخش زیادی از اطلاعات مشتریان را در یک ایستگاه قطار جا می گذارد چه خواهد بود؟ در این صورت چه می کنید؟ تا زمانی که این مسئله برطرف شده باشد، احتمالاً خیلی دیر شده است. توضیح این اتفاق برای مشتریان شما سخت خواهد بود.

در شرکت هایی که از حافظه ی ابری استفاده می کنند، تا موقعی که کارمندان آموزش های سطح بالایی در ارتباط با فرآیندهای امنیتی درست خواهند دید، همه چیز متعادل و با ثبات است. وقتی که رویکرد شرکت محدود به استفاده از حافظه ی ابری می شود، به کارگیری ابر به احتمال زیادی ارزش هزینه را دارد. اگرچه این روش در حد عالی نیست، اما به شما و بنابراین به مشتریان شما آرامش خاطر خواهد داد.

به نظر می رسد که یکی از پیشگامان صنعت رایانش ابری در ایران، شرکت پارس پک باشد که در این زمینه خدمات نسبتا خوبی در اختیار کاربرانش قرار می دهد. شما چه شرکت های دیگری را در ایران می شناسید که می توانند خدمات کلود ارائه دهند؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.