چطور طراحان و برنامه نویسان وب می توانند با هم کنار بیایند؟

چطور طراحان و برنامه نویسان وب می توانند با هم کنار بیایند؟

تاریخ پر است از رقابت های افسانه ای مانند جنگ های ایران و یونان، رقابت های هسته ای روسیه و ایالات متحده اما به نظر می رسد که اختلاف نظر میان برنامه نویسان وب و طراحان دارد به جنگی بی بدیل تبدیل می شود. در حالی که تخصص هر دوی آنها برای ساخت یک وب اپلیکیشن تاثیرگذار و حرفه ای ضروری است، اما برقراری رابطه ی کاری میان آنها معمولاً با مشکلات، کشمکش ها و سوء تفاهماتی همراه است. به عنوان مثال، طراحان زمانی که احساس کنند توسعه دهندگان برای ایده هایشان احترام قائل نیستند، ناراحت می شوند. از طرف دیگر، توسعه دهندگان نیز، زمانی که یک طراح وب طرحی نشدنی را ارائه می دهد، عصبانی می شوند! طراحان بیش از حد ریزبین هستند و به جزییات توجه می کنند در حالی که توسعه دهندگان کمتر به آنها توجه دارند. این مشکل از کجا نشأت می گیرد؟ این اختلاف نظر میان طراحان و توسعه دهندگان از اختلاف میان طرز فکر آنها و سوء تفاهم در مورد اصول یکدیگر، نشات می گیرد؟ برای یافتن پاسخ به این سوال، با سکان آکادمی همراه باشید.

وظیفه ی یک طراح این است که نحوه ی نمایش و عملکرد موارد گوناگون را تجسم کند اما مسئول اجرای این تجسمات نیست. بنابراین ممکن است که طرح ارائه شده توسط وی غیرعملی و اجرانشدنی باشد. یک توسعه دهنده باید تجسم یک طراح را به یک محصول قابل استفاده تبدیل کند که این می تواند منجر به تغییر دادن، عوض کردن یا حتی حذف کردن بخشی از طرح مورد نظر شود چرا که به دلیل محدودیت های فنی ممکن است قابل اجرا نباشد.

این می تواند برای یک توسعه دهنده ناامید کننده باشد به خصوص اگر آنها این درخواست های غیرواقعی طراحان را با بی احترامی به نتیجه ی کار توسعه دهندگان، اشتباه بگیرند. با وجود همه ی این اختلاف نظر ها، رابطه ی میان توسعه دهندگان و طراحان با مشکل مواجه می شود و در محصول نهایی نیز تاثیر خواهد گذاشت.

اما این کشمکش برای همیشه ادامه پیدا نخواهند کرد و در این مقاله راهکارهایی برای برقراری رابطه ی محکم تر و پربارتر میان توسعه دهندگان و طراحان ارائه خواهیم داد.

درک متقابل و همدلی با یکدیگر
درک متقابل فرد دیگر به معنی دیدن دنیا از دید او است. یک طراح باید تلاش کند تا محدودیت ها و قابلیت های یک توسعه دهنده را درک کند. توسعه دهندگان گرچه می توانند چیزهای زیبا و شگفت انگیزی خلق کنند اما خالق نیستند. ایجاد سایتی که هدایت یک اژدها بر فراز سحابی سر اسب را شبیه سازی می کند، شگفت انگیز است اما از نظر فنی بسیار سخت خواهد بود. طراح همچنین باید شرایط یک توسعه دهنده را نیز در نظر بگیرد.

شاید یک طرح از نظر فنی برای یک توسعه دهنده قابل اجرا باشد اما محدودیت هایی نظیر زمان و یا بودجه ی تخصیص داده شده به پروژه، مانع اجرای آن شود. از طرف دیگر، یک توسعه دهنده باید اولویت های یک طراح را در نظر بگیرد. اگر طراحان وب در مورد جزییات دقیق و ریزبین هستند به دلیل حفظ اصول هنریشان نیست بلکه آنها معتقدند که عدم پذیرش و تغییرات ایجاد شده توسط توسعه دهندگان می تواند تاثیر منفی بر محصول نهایی داشته باشد.

توجه داشته باشید که کار اصلی یک طراح در حقیقت ریزبینی و توجه به جزییات است. تفاوت زیادی بین طیف رنگ های میان بنفش و نیلی و یا 40 پیکسل و 44 پیکسل وجود دارد. طراحان خوب معمولاً به جزییات توجه می کنند. هدفشان از این کار، سخت تر کردن کار توسعه دهندگان نیست بلکه می خواهند بهترین محصول ممکن را تولید کنند.

درک اصول و تخصص طرف مقابل
درک طرف مقابل شروع خوبی است اما زمانی یک رابطه ی خوب میان توسعه دهندگان و طراحان برقرار می شود که هر دو طرف از پایه و اساس تخصص طرف مقابل اطلاع کامل داشته باشند. یک طراح خوب باید با قابلیت ها و محدودیت های ملزومات توسعه ی وب نظیر JavaScript، HTML و CSS آشنا باشد. به عنوان مثال برای یک طراح که اطلاعات اندکی درباره ی ابزارهای توسعه ی وب دارد، تغییر یک لیست کشویی به یک چک باکس با قابلیت چند انتخاب، کار سختی به نظر نمی رسد اما برای یک توسعه دهنده، این تغییر جزیی می تواند پایه های یک پروژه را بلرزاند. طراحی که با اصول توسعه ی وب آشنا است می داند که:

- به ندرت طراحی با رزولوشن 300 dpi ضروری به نظر می رسد پس از همان رزولوشن 72 dpi که برای صفحات وب مناسب تر است استفاده می کند.
- وجود پنج فونت مختلف در یک طرح، عالی به نظر می رسد ولی بیشتر فونت های وب هزینه بردار هستند و فایل های حجیمی دارند پس تا جایی که امکان دارد از فونت های استاندارد استفاده می کنند.
- تغییر سایز فونت ها، حاشیه ها و رنگ ها می تواند کار توسعه را با پیچیدگی مواجه کند.
- کارهایی که در فتوشاپ ساده به نظر می رسد نظیر تایپ کردن روی یک مسیر، برای مرورگر ها مناسب نیستند.

یک توسعه دهنده ی خوب نیز باید با اصول طراحی نظیر تئوری رنگ ها، هم ترازی و جهت یابی آشنا شود. درک این مطلب که کدام بخش از یک طرح به رسیدن به اهداف مهم سایت منجر خواهد شد به توسعه دهندگان کمک می کند تا بیشتر از گذشته نسبت به جزیاتی که قصد صرف نظر کردن از آن را داشته اند، قدردان باشند. انتخاب های هنرمندانه ی طراحان ممکن است هدف مهمی در پشت آن نهفته باشد و جزئی که ممکن است تزیینی به نظر بیاید ممکن است یک عنصر حیاتی برای محصول نهایی باشد.

برقراری ارتباط بهتر
عدم برقراری ارتباط مناسب موجب بروز مشکلات متعددی می شود. در حالی که همدلی و درک متقابل یکی از اولین قدم های ضروری است، برقراری یک رابطه ی صحیح و مناسب یکی از پارامترهای یک رابطه ی موفق است. یک رابطه ی خوب بر اساس صداقت و آموزش برقرار می شود. طراحان و توسعه دهندگان نیاز دارند تا با دقت و احترام برای یکدیگر توضیح دهند که چرا کاری باید انجام شود و یا بخشی از پروژه برای اجرا ضروری است. فقط در این شرایط آنها می توانند به کمک هم مشکلات را حل کنند.

به عنوان مثال، یک توسعه دهنده، پس از دریافت چند طرحی که از نظر فنی غیر قابل اجرا هستند، ممکن است عصبانی شود و اگر با طراح در مورد حل این مشکل صحبت و مشورت نکند، این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد. یک طراح ممکن است امکاناتی را پیشنهاد کند که می داند پیاده سازی آن سخت است، اما به جای اینکه کار را به توسعه دهنده واگذار کند باید با او همکاری کند تا به کمک هم مشکل را بررسی و رفع نمایند. اگر طراح به نحو صحیحی با توسعه دهنده همکاری نکند، توسعه دهنده ممکن است آن کار را به بدترین شکل ممکن به انجام برساند.

توسعه دهندگان باید هر چه سریع تر، ملزومات فنی پروژه را مشخص کنند تا طراحان با اطلاع کامل از مواردی نظیر رزولوشن، سایز صفحه، طراحی سایت و ... طرح بهتر و قابل اجرا تری ارائه دهند.

همکاری مداوم
اگر یک طراح، ادامه ی کار را به طرف مقابل واگذار کند این یک رابطه ی صحیح نیست بلکه بیشتر به یک خط تولید شباهت دارد. به جای اینکه توسعه دهندگان و طراحان به صورت کاملاً مستقل از هم فعالیت کنند، باید به همکاری مداومشان ادامه دهند چرا که در حین کار سوالات جدیدی مطرح می شود، خطاهای جدیدی ایجاد می شود و ایده های جدیدی به ذهن متبادر می شود. این همکاری مداوم سبب می شود که هر دو طرف از استعداد های بالقوه ی خود بیشتر استفاده کنند.

شما ممکن است که همیشه در مورد مسائل اتفاق نظر نداشته باشید اما اندکی اختلاف نظر و چالش های پیش رو، موجب می شود تا بیشتر کار کنید، اهداف والاتری در نظر بگیرید و منتقدانه تر فکر کنید.

نتیجه گیری
با کنار گذاشتن حس خودخواهی و گذاشتن خود در شرایط طرف مقابل، طراحان و توسعه دهندگان می توانند اعتماد، توافق و احترام ضروری برای برقراری یک رابطه ی خوب به منظور رسیدن به اهداف را ایجاد کنند. آنها باید یاد بگیرند که برای طرح پرسش صحیح و برنامه ریزی درست با یکدیگر گفتگو کنند و با پایه و اساس تخصص طرف مقابل آشنا شوند. طراحان و توسعه دهندگان، با ترکیب قدرتشان و با همکاری و هم فکری با یکدیگر، می توانند سخت ترین پروژه ها را به انجام برسانند چیزی شبیه هدایت یک اژدها بر فراز سحابی سر اسب!

اگر شما هم یک طراح یا برنامه نویس وب هستید، آیا تاکنون مواردی مشابه آنچه در بالا به آن ها اشاره کردیم برای شما هم پیش آمده است؟ تجربیات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.