طراحان و دولوپرهای فرانت‌اند چه‌طور می‌توانند با یکدیگر کنار بیایند!

طراحان و دولوپرهای فرانت‌اند چه‌طور می‌توانند با یکدیگر کنار بیایند!

تاریخ پر است از رقابت‌های افسانه‌ای مانند جنگ‌های ایران و یونان، رقابت‌های هسته‌ای روسیه و ایالات متحده و غیره اما به نظر می‌رسد که اختلاف‌نظر میان دولوپرهای وب و طراحان دارد به جنگی بی‌بدیل تبدیل می‌شود! در حالی که تخصص هر دوی آنها برای ساخت یک وب اپلیکیشن تأثیرگذار و ضروری است، اما برقراری رابطهٔ کاری میان آنها معمولاً با مشکلات، کشمکش‌ها و سوء‌تفاهماتی همراه است. 

به عنوان مثال، طراحان زمانی که احساس کنند دولوپرهای فرانت‌اند برای ایده‌هایشان احترام قائل نیستند، ناراحت می‌شوند؛ از طرف دیگر، فرانت‌اند کارها نیز زمانی که یک طراح وب طرحی نشدنی را ارائه می‌دهد، عصبانی می‌شوند!

به طور کلی، طراحان بیش از حد ریزبین هستند و به جزئیات توجه می‌کنند در حالی که دولوپرها کمتر به آنها توجه دارند. این مشکل از کجا نشأت می‌گیرد؟ آیا این اختلاف نظر میان طراحان و توسعه‌دهندگان از اختلاف میان طرز تفکر آنها و سوء تفاهم در مورد اصول یکدیگر نشأت می‌گیرد؟ برای یافتن پاسخ به این سؤالات و برخی موارد دیگر، در ادامهٔ این پست با ما همراه باشید.

وظیفهٔ یک طراح این است که نحوهٔ نمایش و عملکرد اِلِمان‌های گوناگون را تجسم کند اما مسئول اجرای این تجسمات نیست؛ بنابراین ممکن است که طرح ارائه شده توسط وی غیرعملی و اجرانشدنی باشد. یک فرانت‌اند کار باید تجسم یک طراح را به یک محصول قابل استفاده تبدیل کند که این می‌تواند منجر به تغییر دادن، عوض کردن یا حتی حذف کردن بخشی از طرح مورد نظر شود چرا که به دلیل محدودیت‌های فنی ممکن است قابل اجرا نباشد.

این می‌تواند برای یک توسعه‌دهنده ناامیدکننده باشد به خصوص اگر آنها این درخواست‌های غیرواقعی طراحان را با بی‌احترامی به نتیجهٔ کار خود، اشتباه بگیرند. با وجود همهٔ این اختلاف نظرها، رابطهٔ میان توسعه‌دهندگان و طراحان وب با مشکل مواجه می‌شود و در محصول نهایی نیز تأثیرگذار خواهد بود.

درک متقابل و همدلی با یکدیگر
درک متقابل فرد دیگر به معنی دیدن دنیا از زاویهٔ دید وی است. یک طراح باید تلاش کند تا محدودیت‌ها و قابلیت‌های یک توسعه‌دهنده را درک کند. توسعه‌دهندگان گرچه می‌توانند چیزهای زیبا و شگفت‌انگیزی خلق کنند، اما معمولاً دید هنری ندارند (به واژهٔ معمولاً خوب دقت کنید). ایجاد سایتی که هدایت یک اژدها بر فراز سحابی سر اسب را شبیه‌سازی می‌کند، شگفت‌انگیز است اما از نظر فنی بسیار سخت خواهد بود.

طراح نیز باید شرایط یک توسعه‌دهنده را در نظر بگیرد. شاید یک طرح از نظر فنی برای یک توسعه‌دهنده قابل اجرا باشد اما محدودیت‌هایی نظیر زمان و یا بودجهٔ تخصیص داده شده به پروژه، مانع اجرای آن می‌شود. از طرف دیگر، یک توسعه‌دهنده باید اولویت‌های یک طراح را در نظر بگیرد. اگر طراحان وب در مورد جزئیات دقیق و ریزبین هستند، این به دلیل حفظ اصول هنریشان نیست بلکه آنها معتقدند که عدم پذیرش و تغییرات ایجاد شده توسط توسعه‌دهندگان، می‌تواند تأثیر منفی بر محصول نهایی داشته باشد.

توجه داشته باشید که کار اصلی یک طراح در حقیقت ریزبینی و توجه به جزئیات است. تفاوت زیادی بین طیف رنگ‌های میان بنفش و نیلی و یا 40 پیکسل و ۴۱ پیکسل وجود دارد. طراحان خوب معمولاً به جزئیات توجه می‌کنند اما هدفشان از این کار، سخت‌تر کردن کار توسعه‌دهندگان نیست بلکه می‌خواهند بهترین طرح وب‌سایت ممکن را عرضه کنند.

درک اصول و تخصص طرف مقابل
درک طرف مقابل شروع خوبی است اما زمانی یک رابطهٔ خوب میان توسعه‌دهندگان و طراحان برقرار می‌شود که هر دو طرف، از پایه و اساس تخصص طرف مقابل اطلاع کاملی داشته باشند. یک طراح خوب باید با قابلیت‌ها و محدودیت‌های ملزومات توسعهٔ وب نظیر CSS ،HTML و JavaScript آشنا باشد. به عنوان مثال، برای یک طراح که اطلاعات اندکی دربارهٔ ابزارهای توسعهٔ وب دارد، تغییر یک لیست کشویی به یک چک‌باکس با قابلیت چند انتخابی، کار سختی به نظر نمی‌رسد اما برای یک توسعه‌دهنده، این تغییر جزئی می‌تواند پایه‌های یک پروژه را بلرزاند! طراحی که با اصول توسعهٔ وب آشنا است می‌داند که:
- به ندرت طراحی با رزولوشن dpiیی معادل با 300 ضروری به نظر می‌رسد؛ پس از همان رزولوشن 72 که برای صفحات وب مناسب‌تر است استفاده می‌کند.
- وجود پنج فونت مختلف در یک طرح، عالی به نظر می‌رسد ولی بیشتر فونت‌های وب هزینه‌بر هستند و فایل‌های حجیمی دارند و بر پرفورمنس تأثیر منفی می‌‌گذارند؛ پس تا جایی که امکان دارد از فونت‌های استاندارد استفاده می‌کنند.
- تغییر سایز فونت‌ها، حاشیه‌ها و رنگ‌ها می‌تواند کار توسعه را با پیچیدگی مواجه کند.
- کارهایی که در فتوشاپ ساده به نظر می‌رسند -نظیر تایپ کردن روی یک مسیر- برای مرورگر‌ها مناسب نیستند.

یک فرانت‌اند دولوپر خوب نیز باید با اصول طراحی نظیر تئوری رنگ‌ها، هم‌ترازی و جهت‌یابی آشنا شود. درک این مطلب که کدام بخش از یک طرح به رسیدن به اهداف مهم سایت منجر خواهد شد به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا بیشتر از گذشته نسبت به جزئیاتی که قصد صرف نظر کردن از آن را داشته‌اند، قدردان باشند. انتخاب‌های هنرمندانهٔ طراحان ممکن است هدف مهمی در پشتش نهفته باشد و چیزی که ممکن است تزیینی به نظر بیاید، احتمالاً یک عنصر حیاتی برای محصول نهایی است.

برقراری ارتباط بهتر
عدم برقراری ارتباط مناسب موجب بروز مشکلات متعددی می‌شود. در حالی که همدلی و درک متقابل یکی از اولین قدم‌های ضروری است، برقراری یک رابطهٔ صحیح و مناسب یکی از پارامترهای یک رابطهٔ موفق است. یک رابطهٔ خوب بر اساس صداقت و آموزش برقرار می‌شود.

طراحان و دولوپرهای فرانت‌اند نیاز دارند تا با دقت و احترام برای یکدیگر توضیح دهند که چرا کاری باید انجام شود و یا بخشی از پروژه برای اجرا ضروری است. فقط در این شرایط آنها می‌توانند به کمک هم مشکلات را حل کنند.

به عنوان مثال، یک توسعه‌دهنده، پس از دریافت چند طرحی که از نظر فنی غیر قابل اجرا هستند، ممکن است عصبانی شود و اگر با طراح در مورد حل این مشکل صحبت و مشورت نکند، این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد. یک طراح ممکن است امکاناتی را پیشنهاد کند که می‌داند پیاده‌سازی آن سخت است، اما به جای اینکه کار را به توسعه‌دهنده واگذار کند، باید با او همکاری کند تا به کمک هم مشکل را بررسی و رفع نمایند. اگر طراح به نحو صحیحی با توسعه‌دهنده همکاری نکند، توسعه‌دهنده ممکن است آن کار را به بدترین شکل ممکن به انجام برساند.

توسعه‌دهندگان باید هرچه سریع‌تر، ملزومات فنی پروژه را مشخص کنند تا طراحان با اطلاع کامل از مواردی نظیر رزولوشن، سایز صفحه، طراحی سایت و ... طرح بهتر و اجرایی‌تری ارائه دهند.

همکاری مداوم
اگر یک طراح، ادامهٔ کار را به طرف مقابل واگذار کند، این یک رابطهٔ صحیح نیست بلکه بیشتر به یک خط تولید شباهت دارد. به جای اینکه توسعه‌دهندگان و طراحان به صورت کاملاً مستقل از هم فعالیت کنند، باید به همکاری مداومشان ادامه دهند چرا که در حین کار سؤالات جدیدی مطرح می‌شود، خطاهای جدیدی ایجاد می‌شود و ایده‌های جدیدی به ذهن طرفین می‌رسد. این همکاری مداوم سبب می‌شود که هر دو طرف از استعدادهای بالقوهٔ خود بیشتر استفاده کنند.

شما ممکن است که همیشه در مورد مسائل اتفاق نظر نداشته باشید، اما اندکی اختلاف نظر و چالش‌های پیش رو، موجب می‌شود تا بیشتر کار کنید، اهداف والاتری در نظر بگیرید و منتقدانه‌تر فکر کنید.

نتیجه‌گیری
با کنار گذاشتن حس خودخواهی و گذاشتن خود در شرایط طرف مقابل، طراحان و توسعه‌دهندگان رابط کاربری می‌توانند اعتماد، توافق و احترام ضروری برای برقراری یک رابطهٔ خوب به منظور رسیدن به اهداف مشترک را ایجاد کنند. آنها باید یاد بگیرند که برای طرح پرسش صحیح و برنامه‌ریزی درست، با یکدیگر گفتگو کنند و با پایه و اساس تخصص طرف مقابل آشنا شوند. طراحان و توسعه‌دهندگان، با ترکیب قدرتشان و با همکاری و همفکری با یکدیگر، می‌توانند سخت‌ترین پروژه‌های رابط کاربری را به انجام برسانند؛ چیزی شبیه هدایت یک اژدها بر فراز سحابی سر اسب!

اگر شما هم یک طراح یا دولوپر فرانت‌اند هستید، آیا تاکنون مواردی مشابه آنچه در بالا به آنها اشاره کردیم برای شما هم پیش آمده است؟ تجربیات خود را با ما و سایر سایر کاربران به اشتراک بگذارید.