کیفیت و قدرت لوگوی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

کیفیت و قدرت لوگوی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

همان طور که یک بالرین ممکن است از خود بپرسد، "مایکل جکسون در مورد حرکات من چه نظری دارد؟" یا یک بوکسور شاید از خودش بپرسد، "یعنی نظر محمد علی کلی در مورد مشت راست من چیست؟" یک طراح از خود خواهد پرسید، "نظر پل رند در مورد لوگوی من چه خواهد بود؟" این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا بفهمید که آیا پل رند از لوگوی شما راضی خواهد بود یا نه؟

داستان شگفت انگیز پل رند
پل رند یک کارگردان هنری و طراح گرافیک آمریکایی بود که به خاطر طرح هایش برای لوگوی شرکت ها، از جمله لوگوی شرکت های IBM، UPS، Enron، Morningstar، Inc.، Westinghouse، ABC، و شرکت NeXT استیو جابز بسیار شناخته شده بود. در حقیقت زمانی که استیو جابز آقای Paul Rand را برای طراحی لوگوی کامپیوتر های NeXT استخدام کرد، با او یک قرارداد 100,000 دلاری بست.

با وجود عدم تمایل جابز، پل اعلام کرد که تنها یک گزینه برای انتخاب طراحی خواهد کرد. استیو جابز از او خواست در صورت امکان چند گزینه را مطرح کند، و او در جواب گفت، "نه من مشکل شما را حل خواهم کرد و شما حقوق مرا پرداخت خواهید کرد. شما مجبور نیستید این راه حل را به کار گیرید. اگر چندین گزینه برای انتخاب می خواهید، بروید و با کس دیگری مذاکره کنید." رند یک بروشور 100 صفحه ای که جزییات برند، از جمله زاویه ی دقیقی که برای لوگو استفاده می شد (28 درجه) و یک نام جدید برای شرکت، NeXT را مطرح می کرد ارائه داد.

معیارهای اساسی برای سنجش کارایی این لوگو مبتنی بر چیزی است که به گفته ی پل رند دنیای طراحی لوگو را تغییر داده است: "نقش اصلی یک لوگو شناساندن محصول است و سادگی ابزار آن است . . . تأثیر آن وابسته به متمایز بودن، قابل رؤیت بودن، قابلیت انطباق، به یاد ماندنی و فراموش نشدنی بودن، فراگیری و عمومیت، و جاودان بودن آن است." آزمون لوگوی 7 مرحله ای پل رند برای ارزیابی لوگو از توصیف های بالا استفاده می کند. مراحل به این صورت پیش می روند:

1- آیا برجسته و متمایز است؟
2- آیا قابل رؤیت و آشکار است؟
3- آیا انطباق پذیر و سازگار است؟
4- آیا به یاد ماندنی و فراموش نشدنی است؟
5- آیا فراگیر و عمومی است؟
6- آیا جاودان است؟
7- دست آخر، وقتی به تمام سؤالات بالا جواب مثبت دادید، این سؤال نهایی را بپرسید: آیا ساده است؟

برای هر مرحله به جز مرحله ی آخر، امتیازی را از 1 تا 10 در نظر بگیرید. برای گام نهایی، یعنی سنجش سادگی، امتیازی را از 1 تا 15 در نظر بگیرید. این کار به طور دقیق و حساب شده ای وزنی را به آن چه برای یک لوگو اهمیت دارد می دهد. امتیازی برابر 75 عالی و تمام عیار است، و هر چیزی که پایین تر از 60 باشد، به درد نمی خورد.

موش آزمایشگاهی بهترین روشی که می توانید کارایی این ارزیابی را با آن بسنجید استفاده از یک نمونه است:

 کیفیت و قدرت لوگوی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

اجازه دهید از لوگوی قدیمی موتور جستجوی مایکروسافت یعنی Bing استفاده کنیم. لوگوی Bing که در بالا مشاهده می کنید در سپتامبر 2013 به دلایل واضحی کنار گذاشته و بهینه سازی شد. اجازه دهید با در نظر گرفتن این 7 مرحله ی ارزیابی و به کار گیری آن ها روی این لوگو، علت این کار را جویا شویم.

1. آیا برجسته و ممتاز است؟
ممتاز بودن به معنای یکتایی و متفاوت بودن از سایرین است. هر چیز ممتازی در میان جمعیت برجسته می شود و به راحتی با دیگران اشتباه گرفته نمی شود. در مثال ما، لوگوی Bing یک رنگ باطراوت و ساده ی آبی دارد (80 درصد لوگوها آبی هستند. چنین ظاهری در طرح یک لوگو، آشکاری و اثر کلی را در نتیجه ی توجه کم تر به جزئیات نشان می دهد) که برای یک موتور جستجو مناسب است، اما بسیار بد شکل و مات است، که در این صورت اگر بخواهند به عنوان رقیب گوگل باقی بمانند این لوگو کارایی نخواهد داشت.

از آن جا که هیچ تصویر گرافیکی که مکمل نشان کلمه (wordmark، یک شکل قابل تشخیص و فقط نوشتاری از اسم شرکت، موسسه، یا اسم محصول است که با هدف شناسایی و به عنوان نشان تجاری شرکت استفاده می‌شود.) باشد وجود ندارد، این کلمه ی محض، فشار زیادی را برای رساندن معنا متحمل می شود. اما هیچ چیز غیر عادی در ارتباط با نحوه ی نگاشتن حروف وجود ندارد. بله، حروف پهن فضای سفید زیادی را استفاده می کنند، اما به نظر می رسد حروف به هم فشرده شده اند، به ویژه در اطراف واج "i" . انحنای حرف “g” به یکباره بریده شده که نابهنجار و ناقص شده است. اگر گوشواره ی “g” (خط تیره ای در سمت راست قسمت بالای حرف که اندکی به بیرون خم شده است) مقداری نازک تر بود، شبیه به سر مرد کچلی که موی ژولیده ای روی آن قرار داشت می شد، که این موضوع باعث شد به قدمت این شرکت (مایکروسافت) فکر کنم؟ امتیاز: 10/3

2. آیا قابل رؤیت و آشکار است؟
قابل رؤیت بودن یعنی چشمگیر باشد یا به راحتی دیده شود. از آن جا که این لوگو فضایی بیش از حد معمول اشغال کرده است، امکان دیده شدن آن زیاد است. با این وجود، بیش تر طراحان برای ایجاد قابلیت دید بهینه ی مستقل از رنگ، شروع به طراحی و ساخت لوگو در حالت سیاه و سفید می کنند.

اما زمانی که این لوگو در حالت سیاه و سفید چاپ می شود، نقطه ی زرد تند حرف “i" امتیاز لازم را نمی آورد –این امر به خاطر آن است که جلوه ی بخصوص و دارای ریزه کاری که حرف "i" در لوگوی رنگی ایجاد می کند، در حالت سیاه و سفید از بین می رود- همیشه مطمئن باشید که لوگو ی شما در چاپ های سیاه و سفید هم ظاهر خوبی داشته باشد. امتیاز: 10/6

3. آیا تطبیق پذیر و سازگار است؟
تطبیق پذیری به معنای آن است که بتوان لوگو را برای استعمال های بی شماری به کار گرفت –روی یک تی شرت، روی یک فنجان، در فضای وب، روی یک کامیون، روی یک تابلوی جاده ای– ولی در عین حال، شما بتوانید معنای آن را درک کنید.

در مثال ما، لوگوی bing به اندازه ی کافی فضای سفید داخلی دارد، تا تقریباً روی هر چیزی قابل شناسایی باشد. این لوگو تنها در صورتی در موقعیت بدی قرار می گیرد که قرار باشد در یک مربع گنجانده شود که کاری سخت خواهد بود (یا در هر نمونه ی دیگری که نیاز به باریکی در جهت عمودی داشته باشد).

متن این لوگو کاملاً به صورت افقی تنظیم شده است، به طوری که هیچ چاره ای برای گنجاندن آن در یک جعبه، هم چون Favicon (آیکونی مربوط به یک وب سایت خاص که عموماً در نوار آدرس مرورگر به منظور دسترسی به سایت یا در کنار نام سایت در فهرست بوکمارک های کاربر نمایش داده می شود. اصطلاح Favicon مخفف واژگان Favorite Icon به معنای آیکان مورد علاقه است.) یا آیکون برنامه ی کاربردی موبایل باقی نمانده است.

احتمالاً جدا کردن حرف "b" در یک جعبه این مشکل را حل می کند، اما این کار به طور قابل توجهی امتیاز تمایز لوگو را حتی خیلی بیش تر از امتیازی که به خاطر عدم سازگاری از دست می دهد، پایین خواهد آورد، زیرا حرف "b" بسیار آشکار است. امتیاز: 10/5

4. آیا به یاد ماندنی و فراموش نشدنی است؟
هدف یک لوگو این است که فراموش نشدنی باشد. بنابراین زمانی که شخصی نیاز به خدمات تجارت شما پیدا می کند، فوراً لوگوی شما را به یاد می آورد. می توانید این موضوع را با تداعی لغات امتحان کنید.

تداعی لغات تمرینی است که شما در آن، زمانی که چیزی را می بینید یا می شنوید به اولین لغتی که به ذهنتان خطور می کند فکر می کنید. در مثال بینگ، ما نمی توانیم با نگاه کردن به لوگوی bing کلمه ی "موتور جستجوگر" را از آن درک کنیم. بسیار جالب است که بدانیم آن ها چگونه این نقص را در لوگوی جدید bing که به زودی در مورد آن صحبت خواهیم کرد، برطرف کرده اند. یکنواختی لوگوی bing و کمبود هیجان آن به خاطر سپردن آن را سخت می کند. امتیاز: 10/2

5. آیا فراگیر و عمومی است؟
وقتی که یک لوگو فراگیر باشد معنای یکسانی را برای طیف گوناگونی از افراد دارد. شاید سخت ترین قسمت ایجاد یک لوگو همین قسمت باشد، زیرا افراد با هم متفاوتند. برندهای بزرگ جهانی چگونه از پس این کار برمی آیند؟ گوگل از رنگ ها استفاده می کند: اپل از یک میوه ی پرمصرف جهانی و یک رنگ خنثی استفاده می کند: دقت کنید که اپل برای شناسایی حتی نیاز به کلمات هم ندارد، که این امر امتیاز عمومیت بسیار بالایی را برای آن ایجاد می کند.

به عنوان یک موتور جستجو، لوگوی bing الزاماً باید قدرت و پیچیدگی را نشان دهد، اما نه به هر قیمتی (همه باید برای استفاده از موتور جستجو راحت باشند). طرح این لوگو به واسطه ی وضوح و سادگی از قابلیت دسترسی لازم برخوردار است، اما هیچ چیز را در مورد توان پرقوت و عمق آگاهی آن نمی رساند. امتیاز: 10/4

6. آیا جاودان و ماندگار است؟
مهم ترین اصولی که در طراحی و ساخت یک لوگوی ماندگار باید به خاطر داشته باشید عدم استفاده از رنگ های "بسیار تند و گرم"، فونت های "نمایشی و پر زرق و برق"، و استایل های "بی روح" می باشند. مدهای زودگذر مثل آب و هوا تغییر می کنند، اما خورشید همیشه بالا می آید، و آسمان همیشه آبی است.

هسته ی اصلی و قوی طرح خود را پیدا کنید و شاخ و برگ های اضافه را از آن بزنید. کمینه گرایی یا به کار بردن ساده ترین طرح یا شکل، هنر بیان مفاهیم بیش تر در قالب کلمات کم تر است. لوگوی قدیمی bing به طور بسیار خوبی از به کارگیری جلوه های نمایشی و پر زرق و برق کوتاه مدت اجتناب کرده است، اما خمیدگی و انحنای بیش از حد حروف در آن، مخالف پیشروی این لوگو شده است. امتیاز: 10/6

7. جدی ترین و اصلی ترین سؤال قابل بررسی: آیا این لوگو ساده است؟
به عقیده ی پل رند، یک لوگو باید ساده ترین طرح را مجسم کند. "یک لوگو نمی تواند دوام بیاورد مگر آن که در نهایت سادگی و محدودیت طراحی شود." شش مرحله ی اول آزمون سنجش لوگوی پل رند شامل افزودن و ایجاد ویژگی های برجسته در طرح شما می باشد، به طوری که آن را تبدیل به طرحی منحصر به فرد، با دوام، فراموش نشدنی و ... سازند.

اما این مرحله ی آخر، حذف و کاهش جزئیات به منظور آشکار ساختن یک محصول نهایی یکدست و سرزنده است. در این جا دو مقیاس عملی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره بگیرید تا مطمئن شوید که لوگوی شما با رعایت اصل سادگی طراحی شده است یا خیر.

1. آن را جمع کنید و آن گاه بگسترانید. ظاهر و طرح یک لوگوی قوی صرف نظر از اندازه ی آن خوانا و دل پذیر خواهد بود.
2. در ده ثانیه آن را با مداد به صورت دستی بکشید. اگر بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید، آن گاه یک لوگوی ساده خواهید داشت.

از آن جا که سادگی در اوج شش خصیصه ی کیفی بالا قرار دارد، در مقیاسی از 1 تا 15 ارزیابی می شود تا اهمیت حیاتی آن توجیه شود. ممکن است لوگویی که به قیمت از دست دادن سادگی به شدت ممتاز و خلاقانه است، امتیاز خود را از دست دهد. نمونه ای خوب از یک لوگوی ساده، لوگوی تیک مانند Nike است: یک شرکت ۱۵ میلیارد دلاری با یک علامت "تیک" شناسایی می شود که می گوید: پیروزی، کفش های ورزشی، الهه ی یونان (بسیاری اعتقاد دارند که لوگوی نایکی، همواره یکی از عالی ترین لوگوها بوده است.)

لوگوی Bing در این زمینه اندکی پیش افتاده است. با وجود آن که این لوگو از نظر ارائه ی یک طرح برجسته یا نافذ دچار مشکل است، اما ماهیتی ساده دارد. اما مراقب باشید که: طرحی که بسیار ساده باشد ممکن است نسجیده و خسته کننده به نظر برسد.

برای آن که یک توازن بین لوگویی که به طور شهودی ساده است و نمونه ی خسته کننده ای که بدون ملاحظه و دقت کافی طراحی شده است را بسنجید، ماجرای این علامت تجاری را تحلیل کنید و از این جا به عقب برگردید. شخصیت های اصلی چه کسانی بودند؟ نقاط قوت آن ها چیست؟ بر چه مشکلاتی غلبه می کنند؟ پایان خوش به چه صورت است؟ این مضامین را در یک تصویر طرح ریزی کنید و از آن جا شروع به ساده سازی کنید تا به عناصر هسته ی اصلی دست یابید. امتیاز: 15/10

مجموع:
با جمع زدن امتیازات لوگوی Bing آنچه به دست می آوریم عبارت است از:

1. برجسته و متمایز 3
2. قابل رؤیت 6
3. انطباق پذیر و سازگار 5
4. به یاد ماندنی و فراموش نشدنی 2
5. فراگیر و عمومی 4
6. جاودان 6
7. ساده (از 15 نمره) 10
مجموع: 36

امتیاز 36 نشان می دهد چرا مایکروسافت با عرضه ی آن به صورت عمومی موافقت کرده بود. این لوگو به اندازه ی کافی خوب بود که کارایی داشته باشد اما به قدر کافی قوی نبود که برای همیشه باقی بماند.

لوگوی جدید Bing

 کیفیت و قدرت لوگوی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

در سپتامبر 2013 مایکروسافت لوگوی جدید Bing را که با بهبود چشمگیری همراه بود معرفی کرد. چند نکته در مورد اقدامات درستی که به منظور بهبود این لوگو روی آن انجام شده بود:

- انحنای حرف “g” یک لب خندان است (چیزی که ورای محدودیت های فرهنگی است).
- آیکون اضافه شده ای که به طور برجسته ای درشت است به حروف چاپی این امکان را می دهد تا ملایم تر شوند و جان تازه ای بگیرند.
- لوگو با ظرافت و نازک کاری تعبیه شده است (مثل خط کج بالا حرف “b”).

مثل بیش تر لوگوها، لوگوی جدید Bing کامل و عالی نیست: این لوگو در تست سیاه و سفید با مشکل مواجه می شود و در بهترین شرایط کلمه ی Bing به تنهایی تعریفی ندارد. با این وجود، طرح ها هرگز کامل و عالی نخواهند شد، اما این بدان معنی نیست که به عنوان یک طراح، ما نباید سعی و تلاش خود را برای ایجاد یک طرح عالی بکنیم.

تست سنجش لوگوی پل رند را می توان برای هر لوگویی به کار برد. شما دیدید که چگونه از آن برای تست لوگوی Bing استفاده کردیم؛ حال نوبت شما است که آن را امتحان کنید و امتیازتان را محاسبه کنید. آیا شما یک لوگوی قوی دارید یا یک لوگوی ضعیف؟