مشکلات کار کردن در یک استارتاپ که تنها بعد از پیوستن به آن مشخص خواهند شد!

مشکلات کار کردن در یک استارتاپ که تنها بعد از پیوستن به آن مشخص خواهند شد!

کار کردن در یک استارتاپ و فعالیت برای پیشرفت و گسترش آن در سطوح بالاتر، می‌تواند یک شغل مسرت‌بخش باشد. حتی ممکن است شما با کمی شانس، بتوانید چیزی شبیه به کمپانی‌های بزرگی که روزی یک کسب‌وکار نوپای کوچک بوده‌اند بسازید! اما کار کردن در استارتاپ‌ها سخت‌ بوده و اگر خود را برای سخت کار کردن آماده نکرده باشید، کار کردن با آنها می‌تواند یک تجربهٔ ناخوشایند، خسته‌کننده و ملال‌آور باشد!

کارهای زیادی وجود دارند اما افراد کمی هستند که آنها را انجام دهند
یک چیزی که خیلی زود در این نوع کسب‌وکارهای نوپا متوجه می‌شوید این است که همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارند و افراد خیلی کمی هستند که آنها را انجام می‌دهند. از کارهای کم‌اهمیت و کوچکی چون تعمیر کامپیوترهای کارکنان و پرینترها تا سخت گرفتار تهیهٔ یک برنامهٔ سازمانی بودن! 

یک نکتهٔ دیگر اینکه اهمیتی ندارد شما چه مقدار کار در دست دارید، همیشه کارهای بیشتری برای پیگیری وجود دارند. گهگاه این مسئله خسته‌کننده و باعث آشفتگی و عدم تمرکز حواس می‌شود، اما در هر صورت این کاری است که شما برای آن استخدام شده‌اید. هیچ محدوده‌ای و هیچ شرح وظایفی برای این شغل وجود ندارد. 

شما زمان کافی نخواهید داشت تا عمیقاً به کارهایی که واقعاً به آنها علاقه دارید بپردازید
شما قادر نخواهید بود که زمان خیلی زیادی را صرف تحقیقات یا پیشبرد ایده‌های خودتان بکنید. همیشه کارهای خیلی زیادی وجود دارند که باید انجام شوند. از طرف دیگر، شرکت‌های بزرگ تکنولوژی وقت آزادی برای انجام تحقیقات دارند و شما عموماً می‌توانید زمانی را برای آزمایش ایده‌های شخصی خودتان پیدا کنید. 

99 درصد مواقع شما اشتباه می‌کنید
حدوداً ۹۹٪ مواقع شما اشتباه می‌کنید. ساخت محصول شما سخت‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید، افراد کمتری از آنچه تصور می‌کردید محصول شما را می‌پسندند (حتی افراد کمتری حاضرند بابت آن پول پرداخت کنند). این یک ضربهٔ بزرگ به غرور اعضای یک تیم استارتاپی است.

احتمالاً درآمد زیادی نخواهید داشت
این شغل یک کار سخت مداوم است و حقیقتاً در پایان روز کاری پول چندانی در نمی‌آورید. ممکن است هزاران روش دیگر برای کسب درآمد وجود داشته باشد، اما اگر در جستجوی یک کار هیجان‌انگیز که با یادگیری فزاینده همراه است می‌باشید، استارتاپ آن چیزی است که شما به دنبال آن می‌گردید. 

کارها بسیار در هم ریخته‌اند و مؤسسان می‌توانند نفوذ بسیار زیادی داشته باشند
تقریباً هیچ دستورالعمل و رویه‌ای وجود ندارد، کارها بسیار در هم ریخته و گاهی کم بازده‌اند. همه چیز وابسته به هوس‌های مؤسس(ها) است. با شروع یک موفقیت، استارتاپی که به خوبی اعتبار فراهم کرده است، به طور فوق‌العاده‌ای اعتماد به نفس پیدا می‌کند؛ اگر همیشه مخالفت کنید، هیچ سند و استدلالی نمی‌تواند به شما کمک کند تا در یک مشاجره با مؤسسان پیروز شوید و به راحتی می‌توانید خود را پشت در شرکت پیدا کنید، یا حداقل اینکه خیلی راحت کنار گذاشته شده و شما را دیگر در تصمیم‌گیری‌ها شرکت نمی‌دهند.

آیا می‌توانید بلاتکلیفی را تحمل کنید
شما صبح زود سر کار می‌روید و برای اجرای بخشی از کارها که در مسیر خود برنامه‌ریزی کرده‌اید بسیار سرخوش و سرحال هستید اما به محض اینکه از راه می‌رسید، همهٔ اعضای تیم جلسه گرفته‌اند و سیاست‌ها را تغییر داده‌اند! وظیفهٔ تازه‌ای به شما داده می‌شود که دیروز باید انجام می‌شده است. بیشتر مردم نمی‌توانند با این بلاتکلیفی کوتاه مدت کنار بیایند.

راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های بسیار کمی وجود دارد و شما به راحتی ممکن است گمراه شوید
با وجود داشتن بهترین ایده‌ها در ذهن، شما نمی‌دانید چه طور باید آنها را به طور درست به مرحلهٔ اجرا در آورید. علاوه بر این، وقتی شما به دنبال رؤیای خود برای کار در یک استارتاپ می‌روید، هیچ کس در مورد چنین چیزهایی به شما نمی‌گوید، اما این کارها بیشتر وقت شما را می‌گیرند و شما را از رمق می‌اندازند. 

کار در استارتاپ مثل سواری دائمی روی قطار شهربازی است
زندگی در استارتاپ مثل یک قطار شهربازی است. بالا و پایین‌های خود را دارد، اما این تصمیم با خودتان است که می‌خواهید بترسید یا از سواریتان لذت ببرید. اگر شما کسی هستید که ساختارها و قواعد را دوست دارد و می‌خواهد پیرو قوانین تعریف شده باشد، در این صورت استارتاپ‌ها جای مناسبی برای کار کردن شما نیستند. در آنجا هیچ چیز قطعی نیست، حتی امنیت شغلی شما!

به نظر شما شرایط کار در استارتاپ‌های ایرانی چگونه است؟ آیا این گروه‌های کاری کوچک و نوپا دغدغه‌هایی به غیر از آنچه استارتاپ‌هایی که در سیلیکون‌‌ولی با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند دارند؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.