پس از یادگیری برنامه نویسی، چه اتفاقاتی برای کودکانمان می افتد؟

پس از یادگیری برنامه نویسی، چه اتفاقاتی برای کودکانمان می افتد؟

کدنویسی مهارتی است که یادگیری آن برای بچه ها حتی در مقاطع ابتدایی ضروری به نظر می رسد. در زمانه ای که ابداعات و تغییرات تکنولوژی به سرعت رو به افزایش اند، ضروری است که افراد نه تنها کار کردن با وسایل ارتباطی نظیر کامپیوتر، وسایل قابل برنامه ریزی، روبات ها، IoT و ... را بیاموزند بلکه باید بدانند چطور این ابزار را با روشی خلاقانه، غیر معمول و امتحان نشده نیز به کار ببرند. با وجود این ضرورتی که امروزه ایجاد شده، کدنویسی نیز مانند خواندن و نوشتن مهم است و باید در برنامه ی درسی مدارس قرار بگیرد. در این مقاله با 6 دلیل که چرا باید به کودکانمان کدنویسی را بیاموزیم آشنا خواهیم شد. با سکان آکادمی همراه باشید.

زبان های برنامه نویسی بیش از هر زبان دیگری در دنیا استفاده می شوند
علم کامپیوتر، زبان جدید دنیا و یکی از مهارت هایی است که به سرعت در حال گسترش است. تقریباً تمامی زمینه های کوشش بشری برای موفقیت به نرم افزارها و توسعه ی آنها نیازمند است. علاوه بر این که کدنویسی و تفکر انتقادی یک مهارت ضروری به حساب می آید، این شانس را به فرزندانتان می دهد که در آینده شغل مناسبی داشته باشند و درآمد خوبی از این راه کسب کنند و نیز با مشاغل جالب و چالش برانگیزی سرو کار داشته باشند (پیش بینی می شود که در سال 2020 بیشتر از یک میلیون شغل در آمریکا وجود خواهد داشت که نیازمند مهارت کدنویسی است.)

وسایل ارتباطی دنیای ما را تغییر شکل داده اند
کودکان باید کدنویسی را بیاموزند چرا که هم زمان با بزرگ شدن آنها، کامپیوتر ها و وسایل ارتباطی نیز دنیایشان را تغییر خواهند داد مانند علوم دیگر نظیر فیزیک، ریاضی، شیمی، زیست شناسی که اکنون دنیای ما را شکل داده اند. در بیست سال آینده، ناتوانی در کدنویسی، مانند عدم توانایی در خواندن و نوشتن و در انجام عملیات ساده ی ریاضی در زمان حال خواهد بود. پس بهتر است که هر چه سریعتر فرزندانمان را به این مهارت ضروری مجهز کنیم.

کودکان، راحت تر و سریع تر می آموزند
آموزش کدنویسی به کودکان زمانی که کوچک تر هستند بسیار مهم است چرا که بچه ها بهتر از بزرگتر ها یاد می گیرند، ذهنشان باز و انعطاف پذیر است و یادگیری کدنویسی نیز مانند یادگیری یک زبان جدید، در سنین پایین راحت تر است. با توجه به اینکه ابداعات و وسایل ارتباطی، روز به روز در حال پیشرفت است باید از این ویژگی ذاتی کودکان که به سرعت هر چیزی را فرا می گیرند نهایت استفاده را کرد. نه فقط کدنویسی بلکه تفکر انتقادی نیز از آنجایی که توانایی تفکر و درک فرایند ها را در کودکان ایجاد می کند، حائز اهمیت است.

کدنویسی، موجب بروز خلاقیت می شود
یکی دیگر از فواید آموزش کدنویسی به کودکان، این است که به آنها اعتماد به نفس و خلاقیت می دهد و ابزاری برای آنها فراهم می کند تا جهانی از امکانات نامحدود بسازند که در آن می توانند مسیرشان را مشخص کنند و روش خودشان را در حل مسائل به کار گیرند. در واقع کدنویسی مهارتی است که ویژگی ها و مهارت های دیگری را نیز به دنبال می آورد. همان طور که هنر و صنایع دستی راهی برای بیان و بروز خلاقیت است، کدنویسی نیز می تواند مهارت های گوناگون کودکان را به شکوفا سازد. پلتفرم های متعددی، مانند Scratch، برای آموزش کدنویسی به کودکان وجود دارد که به گونه ای کدنویسی را به آنها می آموزد که کودکان احساس نکنند که در یک کلاس درس نشسته اند و در حال یادگیری چیزی هستند که دوست ندارند. بچه ها آموزش را با بازی کردن آغاز می کنند و در صورتی که بخشی از بازی را دوست نداشته باشند با بازنویسی کد ها می توانند آن را به هر شکلی که خودشان می خواهند تغییر دهند. آنها همچنین می توانند بازی ها و اپلیکیشن های دیگری را که بچه های دیگر تغییر داده اند پیدا کنند و تغییرات خود را نیز به آن بیافزایند. پیدا کردن ابزاری که به کودکان این امکان را می دهد تا شگفت انگیز ترین مهارتشان یعنی قدرت تصور نامحدود را به کار ببرند که یکی از بهترین جنبه های آموزش کدنویسی به کودکان است.

توانایی حل مسئله و تفکر انتقادی
همان طور که قبلاً اشاره شد، آموزش تکنیک های کدنویسی به کودکان کمک می کند تا مهارت های تفکر انتقادی و فرآیند های حل مسئله را در خود افزایش دهند، مهارت هایی که نه فقط در علوم کامپیوتری بلکه در زندگی شخصی نیز حائز اهمیت است. این مهارت به آنها می آموزد که دامنه ی دیدشان را وسعت ببخشند و چالش های بزرگ را به مشکلات قابل حل تر و کوچک تر تقسیم کنند. غیر از وابستگی به قوه ی ادراک محیطی، آنها قادر خواهند بود تا میان مسائل مختلف روابط منطقی ایجاد کنند که به آنها کمک می کند تا بیاموزند چطور شرایط مختلف را به درستی تحلیل کنند. داشتن این نوع از مهارت فقط مخصوص کسانی که می خواهند در آینده مهندس نرم افزار شوند نیست بلکه برای همه ی افراد ضروری است چرا که به آنها کمک می کند تا به اهداف بزرگ و مهمی که در زندگی دارند دست یابند. در صورتی که به قدم های کوچکی که برای رسیدن به هدف باید بپیمایید بیاندیشید، کنترل و تمرکز بیشتری برای ادامه ی مسیر خواهید داشت.

شگفتی های قصه گویی در حین کدنویسی
کدنویسی در حقیقت مانند نقل یک داستان است، این که بدانید چه طور بنویسید یا فاکتورهای گوناگون بر طبق کدام الگو به دنبال هم قرار بگیرند. بیشتر زبان های برنامه نویسی که برای کودکان طراحی شده اند معمولاً از بازی ها برای آموزش کدنویسی به بچه ها بهره می گیرند و این نیازمند این است که بچه ها، یک خط داستانی را دنبال کنند یا حتی خودشان در حین بازی کردن و کد نویسی داستانی را روایت کنند. Scratch زبانی است که بین بچه ها بسیار رایج است و بر اساس داستان گویی و خلاقیت آنها پیش می رود و از یک زبان بصری غنی بهره می برد که کودکان آن را دوست دارند. غیر از پلتفرم هایی نظیر Scratch دیوایس های قابل برنامه ریزی بی شماری وجود دارند مانند روبات ها و آردوینو -Arduino یک میکروکنترلر تک ‌بردی است که به منظور تولید راحت‌تر برنامه‌هایی که با اشیاء یا محیط تعامل داشته باشند طراحی شده‌است- که به کودکان توانایی کنترل کردن و تاثیر گذاری بر جهان اطرافشان را به شیوه ای خلاقانه و سرگرم کننده می دهد.

پس به عنوان والدین یک کودک، به این که فرزندتان می تواند با یک اسمارت فون یا تبلت کار کند راضی نباشید. امروزه این دیگر کافی نیست و کودکان برای موفقیت باید بیش از اینها بدانند و همان طور که بزرگتر می شوند بیشتر از گذشته خلق و ابداع کنند. کدنویسی یک مهارت ضروری است حتی قبل از مدرسه رفتن. در استونی، کشوری که اسکایپ را به دنیا معرفی کرد، دانش آموزان در مدارس، کدنویسی را می آموزند و کدنویسی یک زنگ اجباری در مدارس است. نگذارید فرزندانتان از دنیای تکنولوژی عقب بماند!