آشنایی با ۶ اتفاق مثبتی که پس از آموزش اصول کدنویسی به کودکان رخ می‌دهند

آشنایی با ۶ اتفاق مثبتی که پس از آموزش اصول کدنویسی به کودکان رخ می‌دهند

رشد خلاقیت، بهبود تفکر الگوریتمیک و آشنایی با مهارت‌های حل مسئله صرفاً بخشی از مزیت‌هایی است که آموزش اصول کدنویسی به کودکان و نوجوانان در بر خواهد داشت. در همین راستا، برخی کشورها همچون ژاپن، چین، انگلستان، کانادا، استونی و غیره به این مهم نائل شده‌اند و آموزش اصول کدنویسی را در برنامه‌ٔ درسی مدارس ابتدایی خود گنجانده‌اند.

به طور کلی، آموزش اصول کدنویسی به کودکان دارای مزایای بسیاری است که در ادامه قصد داریم ۶ مورد از مهم‌ترین تأثیرات مثبت آموزش چنین مهارت یا هنری را یادآور شویم.

زبان‌های برنامه‌نویسی بیش از هر زبان دیگری در دنیا استفاده می‌شوند!
علوم کامپیوتر، زبان جدید عرصی که در آن به سر می‌بریم (عصر فناوری) است و یکی از مهارت‌هایی می‌باشد که به سرعت در حال گسترش است. تقریباً می‌شود گفت که امروزه تمامی کوشش بشری برای موفقیت، به نرم‌افزارها و توسعهٔ آنها نیازمند است.

علاوه بر اینکه کدنویسی و تفکر انتقادی یک مهارت ضروری در عصر حاضر به حساب می‌آیند، این شانس را به کودکان امروز و بزرگسالان فردا می‌دهد تا در آینده شغل مناسبی داشته باشند و درآمد خوبی از این راه کسب کنند (پیش‌بینی می‌شود که در سال 2020 بیشتر از ۱ میلیون فرصت شغلی در ایالات متحده وجود خواهد داشت که نیروی آماده به کار برای کمتر از نیمی از این فرصت‌های شغلی وجود خواهد داشت).

آینده در دستان هوش مصنوعی است
کودکان باید کدنویسی را بیاموزند چرا که هم‌زمان با بزرگ شدن آنها، کامپیوترها و وسائل ارتباطی پیرامون آنها نیز تغییر خواهند کرد. آنچه مسلم است اینکه هوش مصنوعی روز به روز پیشرفت بیشتری خواهد کرد و زمانی که کودکان امروز به سن بزرگسالی برسند، در دنیایی کاملاً متفاوت از آنچه والدین‌شان تجربه کرده‌اند خواهند زیست! در واقع، در ۲۰ سال آینده، ناتوانی در کدنویسی، مانند عدم توانایی در خواندن و نوشتن در عصر حاضر خواهد بود. پس بهتر است که هرچه سریع‌تر فرزندان‌مان را به این مهارت ضروری مجهز کنیم.

کودکان راحت‌تر و سریع‌تر می‌آموزند
آموزش کدنویسی به کودکان زمانی که کوچک‌تر هستند بسیار مهم است چرا که بچه‌ها بهتر از بزرگترها یاد می‌گیرند، ذهنشان باز و انعطاف‌پذیر است و یادگیری کدنویسی نیز مانند یادگیری زبانی همچون انگلیسی، در سنین پایین به مراتب راحت‌تر است.

کدنویسی، موجب بروز خلاقیت می‌شود
یکی دیگر از فواید آموزش کدنویسی به کودکان، این است که خلاقیت آنها را شکوفا می‌سازد و ابزاری برای آنها فراهم می‌کند تا جهانی از امکانات نامحدود بسازند که در آن می‌توانند مسیرشان را مشخص کنند و روش خودشان را در حل مسائل به کار گیرند.

در واقع، کدنویسی مهارتی است که ویژگی‌ها و مهارت‌های دیگری را نیز به دنبال می‌آورد. همان‌طور که هنر و صنایع دستی راهی برای بیان و بروز خلاقیت هستند، کدنویسی نیز می‌تواند مهارت‌های گوناگون کودکان را شکوفا سازد.

پلتفرم‌های متعددی مانند زبان برنامه‌نویسی Scratch برای آموزش کدنویسی به کودکان وجود دارد که به گونه‌ای کدنویسی را به آنها می‌آموزد که کودکان احساس نکنند که در یک کلاس درس نشسته‌اند و در حال یادگیری چیزی هستند که دوست ندارند.

بچه‌ها یادگیری را با بازی کردن آغاز می‌کنند و در صورتی که بخشی از بازی را دوست نداشته باشند، با بازنویسی کدها می‌توانند آن را به هر شکلی که خودشان می‌خواهند تغییر دهند. آنها همچنین می‌توانند بازی‌ها و اپلیکیشن‌های دیگری را که بچه‌های دیگر کدنویسی کرده‌اند یافته و تغییرات خود را نیز به آنها بیافزایند. پیدا کردن ابزاری که به کودکان این امکان را می‌دهد تا شگفت‌انگیزترین مهارتشان یعنی قدرت تصور نامحدود را به کار ببرند، یکی از بهترین جنبه‌های آموزش کدنویسی به کودکان است.

توانایی حل مسئله و تفکر انتقادی
همان‌طور که قبلاً اشاره شد، آموزش تکنیک‌های کدنویسی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های تفکر انتقادی و فرآیندهای حل مسئله را در خود افزایش دهند؛ مهارت‌هایی که نه فقط در علوم کامپیوتری بلکه در زندگی شخصی نیز حائز اهمیت هستند.

این مهارت به آنها می‌آموزد که دامنهٔ دیدشان را وسعت ببخشند و چالش‌های بزرگ را به مشکلات قابل‌حل و کوچک‌تر تقسیم کنند. غیر از وابستگی به قوهٔ ادراک محیطی، آنها قادر خواهند بود تا میان مسائل مختلف روابط منطقی ایجاد کنند که به آنها کمک می‌کند تا بیاموزند چه‌طور شرایط مختلف را به درستی تحلیل کنند.

داشتن این نوع مهارت فقط مخصوص کسانی که می‌خواهند در آینده مهندس نرم‌افزار شوند نیست بلکه برای همهٔ افراد ضروری است چرا که به آنها کمک می‌کند تا بتوانند مشکلات را از زوایای مختلفی نگاه کرده و به اهداف بزرگ و مهمی که در زندگی دارند، دست یابند. 

شگفتی‌های قصه‌گویی در حین کدنویسی
کدنویسی در حقیقت مانند نقل یک داستان است؛ اینکه بدانید چه‌طور بنویسید یا فاکتورهای گوناگون بر طبق کدام الگو به دنبال هم قرار بگیرند. بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی که برای کودکان طراحی شده‌اند معمولاً از بازی‌ برای آموزش کدنویسی به بچه‌ها بهره می‌گیرند و این نیازمند این است که بچه‌ها، یک خط داستانی را دنبال کنند یا حتی خودشان در حین بازی کردن و کدنویسی داستانی را روایت کنند (Scratch زبانی است که بین بچه‌ها بسیار رایج است و بر اساس داستان‌گویی و خلاقیت آنها پیش می‌رود و از یک زبان بصری غنی بهره می‌برد که کودکان آن را دوست‌داشتی خواهند یافت). 

پس به عنوان والدین یک کودک، به اینکه فرزندتان می‌تواند با یک اسمارت‌فون یا تبلت کار کند راضی نباشید. امروزه این دیگر کافی نیست و کودکان برای موفقیت باید بیش از اینها بدانند و همان‌طور که بزرگتر می‌شوند بیشتر از گذشته خلق کرده و نوآوری کنند.

در برخی کشورها همچون استونی، کدنویسی به یک مهارت ضروری مبدل شده است به طوری که حتی قبل از مدرسه رفتن در این کشور -جایی که اسکایپ را به دنیا معرفی کرد- دانش‌آموزان اصول کدنویسی را می‌آموزند و در دوره‌های ابتدایی، کدنویسی یک زنگ اجباری است!