Emojicode: زبان برنامه‌نویسی که کیوردهایش شکلک‌های ایموجی است!

Emojicode: زبان برنامه‌نویسی که کیوردهایش شکلک‌های ایموجی است!

شکلک‌های Emoji (شکلک‌هایی که در متن استفاده می‌شوند و به جای یک کلمه تصویر آن را نمایش می‌دهند، یا بیانگر احساساتی مانند شادی و ناراحتی هستند) را تقریباً در همه جا می‌بینید. حال یکی از دولوپرهای وب‌سایت 4Chan، یک زبان برنامه‌نویسی اپن‌سورس، شییٔ‌‌گرا مبتنی بر این شکلک‌ها ایجاد کرده است. البته این اولین بار نیست که چنین ایده‌ای مطرح می‌شود بلکه پروژه‌ای به نام Emoticon نیز وجود دارد و زبان برنامه‌نویسی Swift اپل هم از شکلک‌های ایموجی پشتیبانی می‌کند، اما هنوز هم طراحی چنین زبانی سرگرم‌کننده است.

Emojicode اهدافی همچون توسعهٔ یک کامپایلر کاربردی، محیط‌های یکپارچهٔ توسعهٔ نرم‌افزار (IDE) برای سیستم‌عامل‌های Android و iOS، یک صفحه‌کلید سفارشی برای اینکه عملاً بتوانید کدهایی که تنها از شکلک‌های ایموجی تشکیل شده‌اند را بنویسید دارا است.

همان‌طور که یکی از کامنت‌های وب‌سایت 4Chan اشاره کرده است، بسیاری از نشانه‌های کنونی در واقع به صورت استعاری کلیدواژه‌های زبان برنامه‌نویسی C را نشان می‌دهند؛ به عبارتی مثل این است که برنامه‌ای را به زبان C بنویسید و آنگاه این نشان‌ها را جایگزین دستورات آن کنید. به عنوان یک بلوک کد در زبان Emojicode داریم:

🏁 🍇
 🍦 work 🔤Work It Harder Make It Better🔤
 🍊 👍 🍇
  😀 work 👴 work is accessible here
  🍦 doIt 🔤Do It Faster, Makes Us stronger🔤
 🍉
 😀 work 👴 work still works, of course
 😀 doIt 👴 doIt is no longer accessible here
🍉

ایدهٔ کلی این پروژه ساخت یک زبان برنامه‌نویسی است که به راحتی روی گوشی‌های موبایل قابل استفاده باشد. این ایده بسیار جذاب است و خواهان زیادی دارد، اما هنوز راه زیادی تا عملی شدن آن باقی است (با مراجعه به ریپازیتوری گیت‌هاب زبان برنامه‌نویسی ایموجی‌کد، می‌توانید بیشتر با این زبان برنامه‌نویسی عجیب و غریب آشنا شوید). لازم به ذکر است که این زبان تحت لیسانس Artistic License 2.0 منتشر شده است که این امکان را به دولوپرها می‌دهد تا به دانلود، کپی، استفاده، انتشار و بازنشر زبان Emojicode بپردازند.