ساخت یک زبان برنامه نویسی با استفاده از شکلک های emoji توسط 4Chan

ساخت یک زبان برنامه نویسی با استفاده از شکلک های emoji توسط 4Chan

شکلک های emoji (شکلک هایی که در متن استفاده می شوند و به جای یک کلمه تصویر آن را نمایش می دهند، یا بیان گر احساساتی مانند شادی و ناراحتی هستند.) را تقریباً در همه جا می بینید. حال یکی از کارمندان 4Chan (یک وب سایت imageboard یا انجمن تصویری به زبان انگلیسی است که انجمن های مختلف با خط مشی های متفاوت دارد و اعضای هر انجمن بر اساس محتوای آن به طور ناشناس پست های تصویری ارسال می کنند. البته این وب سایت نیاز به ثبت نام ندارد و در واقع اصلاً بخش ثبت نام ندارد.) می خواهد یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر این شکلک ها ایجاد کند. البته این اولین بار نیست که چنین ایده ی مطرح می شود –یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر صورتک های احساسات (نوعی از آیکون ها به شکل یک صورت که نشان دهنده ی احساسات و حالاتی مانند چهره ی انسان می باشند.) به نام Emoticon وجود دارد– و زبان برنامه نویسی Swift اپل هم از شکلک های emoji پشتیبانی می کند، اما هنوز هم طراحی چنین زبانی سرگرم کننده است.

اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که مصرانه بر تلاش برای حفظ زبان های نوشتاری پافشاری می کنند، باید بدانید که پروژه ی طراحی و ساخت این زبان که به نام FourMan نام گذاری شده است، اکنون در مراحل مقدماتی است. سازندگان این زبان یک فهرست از نشانه ها، کدهای نمونه، یک لکسر (lexer، مرحله ی نشانه گذاری ورودی برای یک زبان در یک مفسر زبان) که به زبان ++C نوشته شده است و یک مفسر emoji گردآوری کرده اند.

اهداف نهایی این پروژه توسعه ی یک کامپایلر کاربردی، محیط های یک پارچه ی تولید برنامه (IDE) برای سیستم عامل های Android، iOS و Windows Phone و یک صفحه کلیدی سفارشی برای این که عملاً بتوانید کدهایی که تنها از شکلک های emoji تشکیل شده اند را بنویسید، می باشند. همان طور که یکی از کامنت های وب سایت 4Chan اشاره کرده است، بسیاری از نشانه های کنونی در واقع به صورت استعاری کلید واژه های زبان برنامه نویسی C را نشان می دهند، به عبارتی مثل این است که برنامه ای را به زبان C بنویسید و آن گاه این نشان ها را جایگزین دستورات آن کنید. شاید لازم باشد برای آن که در عمل به خاطر سپردن توابع راحت تر باشد، طراحان وقت بیش تری را صرف فکر کردن در مورد این موضوع بکنند.

ایده ی کلی این پروژه ساخت یک زبان برنامه نویسی است که به راحتی روی گوشی های موبایل قابل استفاده باشد. این ایده بسیار جذاب است و خواهان زیادی دارد، اما هنوز راه زیادی تا عملی شدن آن باقی است.