چه‌طور فونت مناسب را برای طرح‌های خود انتخاب کنیم؟

چه‌طور فونت مناسب را برای طرح‌های خود انتخاب کنیم؟

در پروسهٔ طراحی سایت وقتی که نوبت به انتخاب فونت می‌رسد، موضوع به همین سادگی نیست که چیزی را انتخاب کنیم که صرفاً زیبا به نظر برسد! خوانایی، در دسترس بودن و انعطاف‌پذیری از جمله فاکتورهایی هستند که لازم است شما در هنگام انتخاب فونت برای یک پروژهٔ جدید #طراحی سایت آن‌ها را مد نظر قرار دهید. اما بررسی فونت مناسب را از کجا آغاز کنیم؟ هفت نفر از طراحان صاحب سبک پیشنهادات خود را به اشتراک گذاشته‌اند که در این پست چکیده‌ای از دیدگاه‌های ایشان را ارائه خواهیم کرد.

یک فهرست تهیه کنید
مندی واگنر، طراح ارشد می‌گوید که باید یک فهرست جاری از فونت‌هایی که دوست دارید روزی از آن‌ها استفاده کنید تهیه کرده و زمانی که پروژهٔ جدیدی مطرح می‌شود، دوباره آن‌ها را مرور کنید تا ببینید آیا در میان آن‌ها گزینهٔ مناسبی برای انتخاب وجود دارد یا خیر. 

محتوا همه چیز است
جسیکا هیسک، هنرمند حروف‌نگار و طراح حروف چاپی می‌گوید اولین کاری که باید کرد این است که از خود بپرسید «من بیشتر چه نوع محتوایی دارم؟» اگر آن محتوا بیشتر متن پاراگرافی باشد، با فونت‌هایی کار را شروع کنید که برای خواندن متون مناسب باشند و اگر در لی‌اوت سایت شما بیشتر تصاویر به کار رفته باشد و فقط به فونتی برای توضیحات تصاویر و عنوان نیاز داشته باشید، اول به دنبال چنین نوع فونت‌هایی بگردید. به طور کلی، همیشه باید به دنبال چیزهایی بود که خوش‌ساخت (حاصل کار یک طراح ماهر باشند که برای وب ساخته شده باشند یا به خوبی برای استفاده در وب سازگار شده باشند) و شیک باشند.

همه‌چیز را ساده بگیرید
آلیستیر کمپل، مدیر تجربهٔ کاربری توضیح می‌دهد که در ارتباط با دسترسی‌پذیری، برخی توصیه‌های کلی وجود دارد؛ مثلاً اینکه فونت‌های خاصی -مثل Verdana و Tahoma- طوری طراحی شده‌اند که خوانا باشند. با این وجود، کاری که شما با آن فونت انجام می‌دهید، اهمیت دارد. از حروف بسیار زیاد در یک صفحه استفاده نکنید و همهٔ حروف را بزرگ نکنید. از رنگ‌های متغیر و ناهماهنگ استفاده نکنید و از حرکت متن اجتناب کنید! اگر در کل هدف شما خوانایی بهتر متن است، ناگزیرید که محدودیت‌هایی را اِعمال کنید.

یافتن فونت‌های تطبیق‌پذیر 
کای برچ، طراح وب توضیح می‌دهد که به منظور ایجاد یک تجربهٔ عالی برای خوانندگان مجلهٔ چاپی و بازدیدکنندگان وب‌سایت خود، برای نسخه‌های آنلاین و آفلاین یک فونت انتخاب کرد. انتخاب اولیه با در نظر داشتن قابلیت استفاده بین پلتفرم‌های مختلف صورت گرفت، به ویژه اینکه به دنبال مجموعه‌ای بسیار تطبیق‌پذیر با استایل‌های فراوان می‌گشت تا به وی گزینه‌های متعدد و متنوعی برای استفاده در موارد مختلف بدهد (برای مثال، Regular برای حروف سفید روی زمینهٔ سیاه و Light برای حروف سیاه روی زمینهٔ سفید).

شروع به نمونه‌سازی کنید
طراح محصولات دیجیتالی در شرکت مونوتایپ، دیوید هیوز می‌گوید که حقیقتاً انتخاب فونت را کاری چالش‌برانگیز می‌داند. متغیرهای بسیار زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند؛ همچنین فاکتورهای تأثیرگذار دیگری نیز وجود دارند که فراتر از کنترل شما به عنوان یک طراح می‌باشند.

بهترین توصیه‌ای که می‌توان کرد این است که شروع به نمونه‌سازی کنید؛ طرح‌های ساخته شدهٔ خود را در هرجا که ممکن است امتحان کنید؛ آن را روی یک کانکشن بد موبایلی بالا بیاورید تا زمانی که فونت‌های وب شما بارگذاری نمی‌شوند متوجه تأثیرات آن بشوید. فونت‌های جایگزین‌ مناسبی در نظر گرفته و ببینید که در صورت لود نشدن فونت‌های اصلی، فونت‌های جایگزین چگونه در معرض دید کاربران قرار خواهند گرفت.

ارزیابی از دو جنبهٔ احساسی و فنی
طراح ارشد، سوفیا شفرد می‌گوید که وی فونت‌ها را از دو منظر ارزیابی می‌کند: یکی احساسی و دیگری فنی. از منظر احساسی، فونتی را بیابید که بتواند حس محتوای متن را به درستی منتقل کند. آیا شکل حروف در حالت مناسبی قرار گرفته‌اند؟ آیا این فونت در زمینه‌ای که استفاده خواهد شد به راحتی خوانده می‌شود؟ وقتی که تعدادی گزینهٔ مناسب داشتید که رضایت‌بخش بودند، آن‌ها را از نظر فنی با سؤالاتی از قبیل عملکرد آن‌ها در برخورد با دستگاه‌های مختلف چگونه است؟ چه سرویس‌هایی آن‌ها را بارگذاری می‌کند و آیا در کنار سایر فونت‌هایی که استفاده می‌کنیم بی‌معنی و نامعقول به نظر نمی‌آیند؟ بسنجید.

یافتن خصوصیات مناسب
مدیر طراحی وب، اینیائیلی دی لیان پرسن می‌گوید که به عنوان یک طراح، شما باید راهبردها و الگوهای طراحی برند مذکور را دنبال کنید؛ بنابراین در مورد اینکه کدام فونت را برای پروژهٔ بعدی استفاده کنید، چندان آزادی عمل ندارید بلکه باید ببنید که برند مذکور قصد دارد چه پیامی را به مخاطب منتقل کند؛ سپس فونت مناسب آن پیام را انتخاب کنید.