معرفی و بررسی ابزارهای سنجش Performance سایت

معرفی و بررسی ابزارهای سنجش Performance سایت

نیاز به توضیح نیست که موتورهای جستجویی همچون گوگل، یاهو، بینگ و ... به سرعت لود شدن سایت ها اهمیت زیادی می دهند و بدون شک Performance یا عملکرد سایت به منزله یکی از معیارهای مهم از دید موتورهای جستجو به منظور رنک کردن سایت ها است. با توجه به اهمیت این موضوع، وب مسترها می بایست با ابزارهایی به منظور سنجش عملکرد سایت یا سایت هایشان آشنایی داشته و دائما سایت خود را زیر ذره بین قرار دهند. در همین راستا، در این پست قصد داریم به معرفی 5 ابزار سنجش و بررسی Performance سایت بپردازیم. اطمینان حاصل کردن از اینکه وب سایت شما به خوبی عمل می کند، نیازمند سنجش عوامل متعددی است و این در حالی است که این ابزارهای آنلاین به شما کمک می کنند تا عملکرد سایت تان را در مراحل مختلف ساخت و بهره برداری از آن، تحلیل و بررسی کنید. با سکان آکادمی همراه باشید.

Google PageSpeed
این ابزار وب سایت شما را هم در نسخه ی دسکتاپ و هم در نسخه ی موبایل تحلیل می کند و برای هر کدام نمره ای از 100 در نظر می گیرد. برای قسمت هایی از سایتتان که دارای کیفیت استاندار نیستند، پیشنهاداتی در جهت بهبود آنها ارائه می کند.

WebPageTest
ابزار رایگان آنلاینی است که سرعت وب سایت شما را با استفاده از مرورگرهای واقعی و در نقاط مختلف دنیا با در نظر گرفتن سرعت واقعی اینترنت ارزیابی می کند. نتایج فراهم شده توسط این ابزار، اطلاعات مفید و ارزشمندی در مورد نحوه ی عملکرد وب سایت مانند ویدیویی از لود شدن صفحه ی اول سایت، نمودارهای عملکرد سایت و پیشنهادهایی برای بهبودی سایت در اختیار شما می گذارد. با این ابزار سایت شما هر چه Speed Index کمتری دریافت کند، بهتر است. Paul Irish یکی از توسعه دهندگان گوگل کروم توصیه می کند که این عدد می بایست زیر هزار باشد.

Chrome Dev Tools: این ابزار دارای یک سیستم آنالیز برای ارزیابی عملکرد وب سایت می باشد. این سیستم به شما اطلاعاتی برای بهبود عملکرد سایت می دهد مثل CSS های بی استفاده که می توانید از این طریق مواردی که در عملکرد سایت اشکال ایجاد می کنند را بیابید. برای استفاده از این ابزار، Dev Tools را با گوگل کروم اجرا و بر روی تب Audit کلیک نمایید. اطمینان حاصل کنید که هم قسمت ’Network Utilization’ و هم ‘Web Page Performance’ را تیک زده اید سپس بر روی ‘run’ کلیک کنید تا اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید. با باز کردن هر یک از آیتم ها نیز می توانید به آپشن های بیشتری دست یابید.

Chrome Dev Tools Timeline: برای بررسی مشکلاتی که هنگام اجرای سایت تان پیش می آید، می توانید از تب ‘Timeline’ در Chrome Dev Tools استفاده کنید. این پنل اطلاعاتی در مورد اینکه کدام قسمت از سایتتان زمان زیادی برای کامل شدن نیاز دارد یا کدام بخش از سایت دیرتر اجرا می شود به شما خواهد داد. همین طور می توانید ببینید که سایت تان چقدر از حافظه رم را اشغال می سازد. در لینک زیر می توانید اطلاعات بیشتری درباره ی این پنل به دست آورید: Chrome Dev Tools Timeline Guide

Google Analytics
پس از آن که سایت شما اصطلاحا Up شد یا در معرض دید کاربران در اقصی نقاط دنیا قرار گرفت، شما نیاز دارید تا درباره ی نحوه ی عملکرد آن اطلاعاتی به دست آورید. مواردی مثل اشکال در سرور یا آپلود شدن تصاویر بزرگ در صفحات سایت و ... چیزهایی هستند که می توانند محبوبیت سایت شما را تحت الشعاع قرار دهند. با استفاده از ویژگی Google Analytics’ Intelligence Events می توانیم زمان لود شدن صفحات وب سایتمان را بررسی کنیم. از این طریق می توانیم نحوه ی عملکرد وب سایت را کنترل کرده تا نقاط ضعف آن را بشناسیم.

به غیر از موارد فوق الذکر، چه ابزارهای دیگری را می شناسید که به وب مسترها می توانند در بهبود عملکرد سایت شان کمک کنند. نظرات خود را با سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.