زبان‌های برنامه‌نویسی که پس از یادگیری آن‌ها می توانید به درآمد خوبی برسید!

زبان‌های برنامه‌نویسی که پس از یادگیری آن‌ها می توانید به درآمد خوبی برسید!

در حال حاضر صدها زبان برنامه نویسی وجود دارد اما تعداد محدودی از آنها شناخته شده تر از مابقی هستند. زمانی که یک شرکت تصمیم می گیرد تا برنامه نویس جدیدی استخدام کند، معمولاً به دنبال افرادی می گردد که با زبان های برنامه نویسی و سیستم هایی که پیش از آن نیز استفاده می کرده آشنا باشند. این شرکت ها معمولاً تمایل ندارند تا استفاده کردن از زبان های برنامه نویسی جدیدی نظیر Google Go و یا Apple Swift را تجربه کنند. در این مقاله با چند زبان برنامه نویسی که باید آنها را یاد بگیرید تا شغل مناسبی پیدا کنید آشنا می شویم. این فهرست توسط TIOBE Index و رنکینگ زبان های برنامه نویسی Redmonk ارائه شده است. با سکان آکادمی همراه باشید.

Java
این زبان در سال 1991 در ابتدا به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای تلویزیون های هوشمند اختراع شد و اکنون شناخته شده ترین زبان برنامه نویسی در دنیا است چرا که شناخت این زبان برای توسعه ی اپلیکیشن های اندروید و نیز ساخت نرم افزارهای تجاری ضروری است.

PHP
این زبان رایج ترین زبان برنامه نویسی برای طراحی وب سایت است. تخمین زده می شود که یک سوم سایت های موجود در وب با این زبان کدنویسی شده اند (سکان آکادمی هم از این قاعده مستثنی نیست). سایت های بزرگی نظیر Word Press، Facebook و  Yahoo از آن استفاده کرده و یا بخشی از آن ها با زبان پی اچ پی نوشته شده است.

جالب است بدانید که شرکت فیسبوک ابتدا کاملا با استفاده از زبان برنامه نویسی پی اچ پی نوشته شده بود اما به مرور زمان مهندسین این شرکت زبانی تحت عنوان Hack را از روی زبان پی اچ پی طراحی کرده و توسعه این شبکه اجتماعی را با این زبان ادامه دادند.

Perl
این زبان توسط یکی از مهندسان ناسا در اواخر دهه ی هشتاد توسعه یافت. این زبان در پردازش متون بر دیگر زبان ها برتری دارد و مورد علاقه ی توسعه دهندگان است چرا که بسیار قدرتمند و انعطاف پذیر است. پرل به عنوان یک زبان مکمل در کنار زبان های برنامه نویسی دیگر استفاده شود.

C
این زبان که یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است و همچنان استفاده می شود در اوایل دهه ی هفتاد ساخته شد.برای اولین بار در سال 1978 کتاب راهنمایی تحت عنوان "زبان برنامه نویسی C " در 800 صفحه به چاپ رسید. به عبارتی، این زبان مادر بسیاری از زبان های برنامه نویسی محبوب دنیا همچون سی پلاس پلاس، جاوا، سی شارپ و ... است.

JavaScript
این زبان یکی از مشهورترین زبان های برنامه نویسی است که در ابتدا در برنامه های کاربردی وب استفاده شد. این زبان علیرغم نامش، با زبان جاوا ارتباطی ندارد. اگرچه JavaScript در بسیاری از سایت های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل کاهش دادن سرعت عملکرد مرورگر و عملکرد ضعیف در حفظ امنیت کاربران مورد انتقاد است.

Python
شروع استفاده این زبان به سال 1989 بر می گردد و به دلیل این که کدهایش به سادگی قابل خواندن می باشند، محبوب طرفدارانش است (سینتکس این زبان بسیار شبیه به زبان انگلیسی است). بسیاری از برنامه نویسان معتقدند که این ساده ترین زبان برای شروع یادگیری برنامه نویسی است.

CSS
این زبان که در حقیقت مخفف "Cascading Style Sheets" است زبانی برای طراحی فرمت و صفحه آرایی وب سایت است و نمی توان آن را جزو زبان های برنامه نویسی محسوب کرد اما با توجه به این که بدون استفاده از کدهای سی اس اس در طراحی وب، هرگز نمی توان حس زیبایی شناسی را به مخاطب القا کرد، این زبان را جزو لیست قرار داده ایم. منوی بسیاری از وب سایت ها و اپلیکیشن های موبایل با این برنامه و به کمک JavaScript و HTML نوشته شده اند.

R
این یک زبان برنامه نویسی برای تحلیل گران آمار و اطلاعات است. گوگل یکی از بزرگترین طرفداران زبان برنامه نویسی آر است.

به نظر شما، آیا زبان برنامه نویسی دیگری نیست هست که بتوان با فراگیری آن جذب بازار کار شد و درآمد خوبی هم کسب کرد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.