11 نوآوری تکنولوژیک که دنیای پزشکی را تغییر خواهد داد!

11 نوآوری تکنولوژیک که دنیای پزشکی را تغییر خواهد داد!

تغییرات عظیم تکنولوژیک در دنیای پزشکی توانسته ما را به طرز قابل توجهی به جلو پیش برد. این روندها چندین ذی نفع و سرمایه گذار دارند: بیماران، متخصصان پزشکی، محقیقن، دانشجویان پزشکی، و خریداران. این تغییرات به خاطر تأثیری که احتمالاً در هر زمانی بر همه ی ما خواهند داشت، حائز اهمیت هستند. برای آن که مروری بر روندهای تکنولوژی در حوزه ی سلامت داشته باشیم، به سراغ دکتر برتلان مِسکو، آینده پژوه حوزه ی درمان و نویسنده ی کتاب راهنمای آینده ی پزشکی: تکنولوژی و تماس انسان، رفتیم. وی در این کتاب، چندین حوزه را معرفی می کند که باور دارد آن ها آینده ی پزشکی و سلامت را در دهه های پیش رو شکل خواهند داد. پیش بینی های دکتر مسکو به راحتی در چندین گروه طبقه بندی می شوند. اولین گروه از رویه ها که در زیر توضیح داده شده اند، راه کارهایی که هم اکنون در دست انجام اند، یا آن هایی که احتمالاً در آینده ی نزدیک تأثیری بر زندگی ما خواهند داشت را در بر می گیرد. (قسمت دوم این مقاله در مورد یک گروه دیگر از روند های تکنولوژی که هنوز در مرحله ی تحقیق هستند و چندین سال تا زمان توسعه ی آن ها زمان باقی است، یا در مراحل اولیه توسعه قرار دارند بحث می کند.) برای آشنایی بیشتر با این راه کارها، با سکان آکادمی همراه باشید.

بازی کردن و سلامت
بازی ها در همه جا روی رایانه ها و گوشی های موبایل ما وجود دارند، و تعداد فزاینده ای از آن ها به منظور ایجاد تأثیرات مثبتی فراتر از صرفاً اتلاف وقت طراحی شده اند. ترکیب سرگرمی و بازی ها در اپلیکیشن های مربوط به سلامت می تواند بیمار را به استفاده از آن ها ترغیب کند و داده های مورد نیاز برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد فعالیت هایی که در سلامت شخص دخیل اند را جمع آوری کند. به گفته آقای مسکو: "حدودا 50 درصد از مریض های مبتلا به بیماری های مزمن از درمان های نسخه پیچی شده پیروی نمی کنند. پیگیری وضعیت سلامت از طریق بازی، فضایی را ایجاد می کند که از انحراف بیمار از مسیر مناسب درمان جلوگیری می کند."

بیماران صاحب اختیار
بیماران شریک پزشکان خود خواهند شد. اقدامات درمانی به خارج از بیمارستان ها منتقل می شود، و به نسبت خودآگاهی و صلاحیت بیمار، برخی وظایف به خود او واگذار می شود. اینترنت برای بسیاری از مردم به صورت راهنمایی برای تحقیقات (بهتر یا بدتر) در مورد عارضه هایشان و تشخیص بیماری و درمانشان درآمده است. در حالی که هرگاه امکان دسترسی به خدمات تأمین کنندگان سنتی حوزه ی بهداشت و درمان وجود داشته باشد، باید از این رویه ی غیر معمول اجتناب کرد، هیچ راهی وجود ندارد تا در مورد کسانی که از این طریق اطلاعات کسب می کنند کاری کرد و جلوی اتفاق بدی را که به واسطه ی تشخیص های نادرست احتمالی اتفاق می افتد گرفت.

در عوض، متخصصان پزشکی باید این تغییرات را بپذیرند و بیماران را برای مشارکت در درمان خودشان هدایت کنند. در نهایت تکنولوژی های جدید به متخصصان پزشکی کمک خواهد کرد تا به جای صرف وقت برای بیرون کشیدن اطلاعات مربوط به بیماران خود، به آن ها بیشتر به عنوان انسان توجه کنند. آن ها قادر خواهند بود که به بهترین وجه ممکن به وظیفه ی خود عمل کنند و با خبرگی اقدام درمانی مناسب را میسر سازند. در عوض، بیماران این شانس را پیدا می کنند که در درمان خود سهم یکسانی داشته باشند. همان طور که مسکو این موضوع را مطرح می کند، "حقیقتاً فرآیند درمان بدون پزشکانی که به بیماران خود اجازه می دهند تا به آن ها در این کار کمک کنند، نمی تواند پیش برود."

ارائه ی خدمات درمانی از طریق ابزار های ارتباطی و مراقبت های بهداشتی از راه دور
خدمات خانگی بهداشت و درمان و تکنولوژی های نوین شرایط ارتباط دکتر و بیمار را فراهم خواهد کرد، در حالی که این کار قبلاً امکان پذیر نبوده است، و این کار منجر به نجات جان بیمار و صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد. در این صورت نظارت و رسیدگی به بیمار در طول یک روند درمانی و پس از آن می تواند توسط یک روبات خودکار، مانند iRobot’s RP-VITA انجام گیرد.

بررسی مجدد برنامه ی آموزشی تحصیلی پزشکی
دانشکده های پزشکی، پزشکانی را برای جهانی مملو از تکنولوژی های مبهوت کننده و بیمارانی که خواستار دریافت درمان غیر حضوری و از طریق ابزار های الکترونیکی هستند تأمین خواهند کرد. از مطالعه و فراگیری دانش پزشکی تا به کارگیری عملی آن ها سال های زیادی به طول می انجامد. در طول این مدت، آن چه دانشجویان فرا می گیرند دائماً در دنیای واقعی در حال تغییر است.

یک کتاب مرجع قدیمی به عنوان یک منبع یادگیری ایستا در یک رشته ی تخصصی پویا با تکنولوژی جامع و نوین محسوب می گردد. کلاس های درس دیجیتالی ارتباطات جدیدی را بین دانشجویان و متخصصان درمانی ایجاد می کنند و امکان دسترسی به جدید ترین اطلاعات و منابع را فراهم می سازند.

روبات های جراح انسان نما
جراحی توسط دستیاران روباتیک کیفیت کار جراحان را افزایش می دهد و امکان انجام اقدامات پزشکی با حداقل ریسک را فراهم می سازد. روبات های پیشرفته قادر خواهند بود با دقتی فراتر از آن چه دست های یک جراح می تواند انجام دهد، عملی را از فاصله ی دور در قاره ای دیگر انجام دهند. روبات ها به دلیل مهارت و سازگاری کمتر نسبت به انسان ها، هرگز نمی توانند به طور کامل مسئولیت یک اتاق عمل را به عهده بگیرند، اما حضور و نقش آن ها در تیم های جراحی پر رنگ تر خواهد شد.

داروهای ژنتیکی و داروهایی که دقیقاً منطبق بر نیاز های افراد می باشند
تحلیل دی ان ای یک مرحله ی استاندارد در فرآیند نسخه پیچی داروها و روش های درمانی خواهد شد تا این اطمینان حاصل شود که نسخه ی تجویز شده بر اساس سابقه ی متابولیک این بیمار خاص شخصی سازی و بهینه شده است. طبق نظر دکتر مسکو، این نوع تجویز ویژه ی یک بیمار به خصوص "امکان تعریف بیماری ها را به صورتی مشابه مکان یابی دستگاه های جی پی اس فراهم می کند."

حسگرهای بدن
تکنولوژی این امکان را به ما می دهد تا پارامترهای بحرانی سلامتی خود را از طریقی مناسب و به صرفه و ارزان اندازه گیری کنیم. حسگرهای بسیار کوچک و قابل پوشش بدون استنباط از زندگی روزانه ی ما اطلاعاتی را جمع آوری می کنند تا بتوانیم تصمیماتی به مراتب بهتر و آگاهانه تر را اتخاذ نماییم. لباس های الکترونیک مجهز به سنسور یکی از آن دست وسایلی است که برای جمع آوری چنین داده هایی استفاده می شوند.

ابزار های اسکن طبی و ابزار های قابل همل تشخیص بیماری
اسکن پزشکی تخیلی که در فیلم Star Trek از آن استفاده می شد، به زودی تحقق می یابد. فرآیندهای تشخیصی به ابزار های قابل حملی واگذار می شوند که قادرند این کار را از درون خانه انجام دهند. اپلیکیشن های درمانی موبایل بر اساس سفارش بیمار نوشته خواهند شد. دکتر مسکو می گوید: "گوشی های هوشمند کانون تمرکز آینده ی پزشکی خواهند بود، و به صورت واسط کاربری سلامت و درمان به کار گرفته خواهند شد."

تکنولوژی های زیست شناسی که توسط خود مشتریان ساخته می شوند
تکنولوژی ارزان از یک سو و خودباوری افراد، نسل جدیدی از دانشمندان و مهندسان که هیچ محدودیتی در مسیر تحقیقات نمی بینند را به وجود می آورند. آزمایشگاه های اشتراکی زیست فناورانه به زودی در سراسر جهان ظاهر می شوند و مخترعان، تازه کاران و هر کس که کنجکاو آزمایش با تجهیزات و تحصیلات باشد را به هم ارتباط می دهند. نوآوری به دست آمده در تکنولوژی زیست شناسی دارای پتانسیلی برای راه حل هایی می باشد که تغییرات بعدی را در مسیر به کار گیری پزشکی ایجاد خواهند کرد.

انقلاب چاپ سه بعدی
چاپگرهای سه بعدی قادرند که تجهیزات پزشکی، پروتز ها و حتی داروها را تولید کنند. همچنین آن ها نقشی حیاتی در داروهای احیا کننده خواهند داشت تا نسوجی از رگ های خونی، استخوان، دریچه های قلب، غضروف گوش، پوست های مصنوعی، و حتی اندام های بدن ساخته شود. به واسطه ی ارزان بودن و همچنین مهندسی متن باز این دستگاه ها، برنامه های چاپ سه بعدی به طور باور نکردنی گسترده و در دسترس خواهند بود.

استخوان بندی خارجی و اندام مصنوعی هیدرولیکی
پوشش های محافظ و استخوان بندی خارجی،  افراد فلج و از کار افتاده را قادر می سازد تا دوباره بتوانند اندام های خود را تکان دهند. افزایش دقت کنترل موتور و بازسازی حس های طبیعی، در نهایت ارتباطات زمان حقیقی را بین اندام های مصنوعی و مغز ایجاد خواهد کرد. دکتر مسکو می گوید، "تا آن زمان، چالش واقعی برای شرکت ها طراحی وسایلی است که تقریباً به طور کامل با حرکات پیچیده ی دست ها و پا ها تطابق پیدا کنند."