راه‌کارهایی به منظور بازاریابی محتوا در کسب‌وکارهای آنلاین

راه‌کارهایی به منظور بازاریابی محتوا در کسب‌وکارهای آنلاین

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که نوشتن یک مقاله از بسیاری جهات آسان‌تر از آن است که به نظر می‌رسد اما انتخاب موضوع و محتوای مناسب برای مقاله، داستان دیگری است و می‌شود گفت که همین موضوع تفاوت مابین مقالاتی که به اصطلاح می‌گیرند و آنهایی که نمی‌گیرند را مشخص می‌سازد و آگاهی از این مسئله در بازاریابی محتوا از اهمیت زیادی برخوردار است. 

موضوعاتی که شما می‌توانید برای مقالات خود انتخاب کنید، گستردگی فراوانی دارند. موضوعاتی مانند فرهنگ، آموزش، مذهب و غیره. بدون در نظر گرفتن موضوعی که برای محتوای خود برمی‌گزینید، نوشتن همیشه شامل مراحل مشخصی است که اصلی‌ترین مرحله‌ٔ آن، تحقیق است. هر چند این موضوع درست است که تحقیق کردن برای مقالات غیرعلمی، ارزش پایین‌تری به نسبت مقالات علمی دارا است، اما حتی برای نوشتن یک مقالهٔ تخیلی نیز به اندکی تحقیق نیاز است و زمانی که پای بازاریابی محتوا به میان می‌آید، حساسیت این موضوع دوچندان می‌گردد.

تحقیقات مقدماتی
در این مرحله است که شما باید به دنبال منابع معتبر و مرتبط با موضوع خود باشید. هنگام انجام تحقیقات مقدماتی، نیازی نیست تا شما وقت زیادی را صرف مطالعه و بررسی مقالات، کتاب‌ها و حتی مشاهدهٔ ویدیوهای مختلف کنید، بلکه لازم است تا شما اطلاعات را جمع‌آوری کرده و آنها را برای مراحل بعدی نگاه دارید.

کشف راز و رمزها
اولین مرحلهٔ تحقیقات، کشف چیزی است که شما می‌خواهید دربارهٔ آن بنویسید. طبیعی است که شما تمایل دارید تا موضوع مورد نظر خود را از بین موضوعاتی برگزینید که می‌توانید طی ساعات متوالی دربارهٔ آن صحبت کنید یا ترجیحاً، موضوعاتی را انتخاب می‌کنید که دربارهٔ آنها به وَجد می‌آیید یا موضوعاتی که به نوعی به کسب‌وکار شما مرتبط هستند. بهتر است هنگام انتخاب موضوع، اطمینان حاصل کرده که بر موضوع انتخابی خود تسلط کافی دارید که در غیر این صورت، مقاله‌های شما از کیفیت مطلوب برخوردار نخواهند بود و خوانندگان مقالهٔ شما، به سرعت متوجه این موضوع می‌شوند.

بهترین روش برای انتخاب یک موضوع مناسب، این است که در ابتدا ۱۰ موضوع مورد علاقهٔ خود را نوشته و سپس شروع به نوشتن زیرشاخه‌های گوناگون برای موضوعات نوشته شده کنید. در انتها و پس از انجام مراحل بالا، کافی است با در نظر گرفتن پارامترهایی مانند میزان علاقه، امکان نوشتن و تعداد زیرشاخه‌ها، یکی از موضوعات را انتخاب کنیم.

پایان دادن به کلی‌نگری
حال که شما موضوع مورد نظر خود را برای نوشتن انتخاب کرده‌اید، وقت آن رسیده است که به سراغ تحقیقات واقعی بروید. در ابتدا لازم است بدانید که تحقیق کردن فقط به معنی جمع‌آوری حقائق نیست بلکه به معنی نوشتن قطعات یک مقاله به صورتی که دو پارامتر منحصر به فرد بودن و ارزشمند بودن را در خود جای دهند نیز می‌باشد.

برای مثال، اگر موضوع مقالهٔ شما پول است، لازم نیست که فقط به خود پول به عنوان یک موضوع کلی بچسبید و سایر موضوعات را رها سازید بلکه شما نیاز دارید تا مقداری عمیق‌تر فکر کرده و در مقالهٔ خود -که موضوع اصلی آن پول است- دربارهٔ موارد دیگری که به پول مرتبط هستند -مانند درآمدهای شخصی و یا سرمایه‌گذاری- نیز بنویسید. مطمئن باشید که این کار نه تنها در مقالهٔ شما آثار بدی به جای نمی‌گذارد، بلکه باعث قدرتمندتر شدن آن نیز می‌گردد.

جمع کردن سرنخ‌ها
مرحلهٔ بعدی یک تحقیق مناسب، دربارهٔ زمان گذاشتن بر روی جمع‌آوری مصالح مورد نیاز برای مقاله‌ای است که قصد نوشتن آن را دارید. طبیعی است که انجام دادن یک تحقیق مناسب، جلوگیری از اشتباهات شایع و اطمینان حاصل کردن از مناسب بودن تمامی جزئیات استفاده شده در مقاله، امری سخت و زمان‌بر است و باید برای دست‌یابی به بهترین نتیجهٔ ممکن، تمام تلاش خود را به کار بست.

به دست آوردن اطلاعات برای مقاله، از موارد مختلفی تشکیل شده است؛ مواردی مثل حقایق و اطلاعات مرتبط با موضوع مد نظر شما، بررسی‌ها و بحث‌ها بر سر مقالات و کتاب‌های منتشر شدهٔ مرتبط با موضوع و حواشی حول موضوع مقالهٔ شما. در این مرحله شما تمامی اطلاعات موجود را جمع‌آوری می‌کنید بدون این که بر روی آنها مطالعه‌ای انجام داده و یا آنها را بررسی کرده باشید.

در این مرحله، تنها کاری که شما نیاز به انجام دادن آن دارید، مطالعهٔ سطحی منابع و درک کلی هر منبعی است که توسط شما گردآوری شده است. برای دست‌یابی به این هدف، کافی است موضوعات و سرفصل‌های مقالات، مقدمه‌ها و نتایج هر مقاله و یا کتابی که شما به عنوان منبع خود در نظر گرفته‌اید را مطالعه کنید.

برای درک این مطلب که کدام موضوع می‌تواند برای مقالهٔ شما مناسب باشد، مقالات و کتاب‌هایی که با موضوعاتی مشابه و یا نزدیک به موضوع شما نوشته شده‌اند را بررسی کنید. برای بررسی یک کتاب و یا مقاله، می‌توانید به جداول و فهرست‌های درون کتاب مراجعه کرده و مطالبی که کتاب بر آنها تأکید داشته است را پیدا کنید. همچنین می‌توانید از بخش‌های مهم کتاب یادداشت‌برداری کرده و در انتها با استفاده از آن یادداشت‌ها و اطلاعات دیگری که به دست آورده‌اید، به موضوعاتی که کتاب‌ها بر آنها پافشاری کرده و یا مطالبی که باعث منحصر به فرد شدن کتاب شده‌اند، دست یابید.

اگر در نظر شما انجام دادن کارهای بالا بسیار سخت به نظر می‌رسند، می‌توانید از ابزارهایی که در ادامه معرفی شده‌اند استفاده کنید:

Google Scholar: اگر شما در حال نوشتن یک مقالهٔ دانشگاهی هستید، Google Scholar می‌تواند بسیار مفید باشد. با استفاده از این سایت، شما می‌توانید به تمامی کتاب‌ها و مقالات و موارد مشابه منتشر شده با موضوع مورد نظر خود دست یابید.

امکانات موتور جستوجوی گوگل: گوگل امکانات خاصی را برای سرچ کردن قرار داده است که شما با استفاده از این امکانات، می‌توانید به بهترین نتیجه‌های ممکن دست یابید. علاوه بر گوگل، شما می‌توانید از اَبَرجستجوگرهایی همچون DuckDuckGo نیز استفاده کنید (برای آشنایی بیشتر با این موتور جستجو، به مقالهٔ دلایل استفاده از موتور جستجوی DuckDuckGo مراجعه نمایید).

یوتیوب: ویدیوها نیز منابع بسیار ارزشمندی برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز هستند. دستیابی به این منبع ارزشمند، می‌تواند به ما در صرفه‌جویی وقت کمک شایانی کند. 

وبلاگ‌ها: سعی کنید برای تحقیقات خود کمتر به سراغ وبلاگ‌ها بروید که در غیر این صورت ممکن است به طور کلی به آنها متکی شده و از وبلاگ‌های غیرمعتبری برای تحقیقات استفاده کنید. بهتر است وقتی که سراغ بلاگ‌ها بروید که در ابتدا یک دید کلی از موضوع مورد نظر خود دارید و حداقل اطلاعات ممکن را می‌دانید.

اگر هنوز در استفاده از وبلاگ‌ها پافشاری می‌کنید، پس حتماً در هنگام استفاده، این نکته را مد نظر قرار دهید که مطالب موجود درون وبلاگ باید ارزشمند باشند و شما را از موضوع اصلی دور نکنند. برای اطمینان حاصل کردن از این مطلب، نیاز است تا به سوالات زیر پاسخ دهید:
- آیا مقالهٔ مورد نظر شما در فضای مجازی از بازخورد خوبی برخوردار است؟
- آیا نظرات بیان شده در مورد مقاله، بازگو کنندهٔ ارزشمند بودن مقاله هستند؟
- آیا مقالهٔ موجود در وبلاگ، از بازخورد خوبی در همان بلاگ برخوردار است؟

در نظر داشته باشید که بازخوردهای خوب و بد را از هم مجزا سازید. هنگامی که بخش نظرات را برای بررسی بازخوردها مشاهده می‌کنید، بهتر است به تمامی نظرات توجه کرده و از آنها نکات خوب و بد مقاله را استخراج کنید. جدا کردن نکات مثبت و منفی مقاله و در نظر داشتن آنها، باعث می‌شود تا شما در هنگام نوشتن مقاله، نکات مورد نظر را رعایت کنید.

در هنگام نوشتن مقاله، شما نیاز دارید تا بارها و بارها به منابع خود سر بزنید. برای این کار لازم است تا یک کپی از تمامی منابع خود داشته باشید و آنها را در یک مکان مشخص، گردآوری کنید.  پس از اینکه شما تمامی منابع خود را در یک مکان جمع‌آوری کردید، وقت آن می‌رسد که آنها را در گروه‌های مرتبط با هم دسته‌بندی کنید (برای این منظور، می‌توانید از سرویس پاکت استفاده کنید؛ برای آشنایی بیشتر با این سرویس، به مقالهٔ Pocket: ابزاری برای ذخیره‌سازی صفحات اینترنتی مورد علاقهٔ خود مراجعه نمایید).

مطالبی که می‌توانند در کنار هم بیایند را از آنهایی که نمی‌توانند جدا کنید؛ پس از این مرحله، تنها کاری که شما باید انجام دهید، مطالعهٔ منابع و پس از آن نیز مطالعهٔ دوبارهٔ منابع است. بعد از انجام این کار شما باید تا تمامی اطلاعات مورد نیاز را نگاه داشته و سایر داده‌های غیرضروری را از منابع خود حذف کنید (برای تشخیص منابع مفید، می‌توانید از یادداشت‌هایی که در مراحل قبل داشته‌اید استفاده کنید).

تجزیه و تحلیل کردن، تجدید ساختار و نوشتن
هر چیزی را تجزیه و تحلیل کنید. بخش‌های نامربوط را حذف کرده و برای مقالهٔ خود از موارد باقیمانده استفاده کنید. همانند کاراگاهان مجموعه‌های تلویزیونی، سعی کنید از تمامی مطالب باقیمانده نقشه‌برداری کنید. اطلاعات مرتبط را به هم متصل کرده و آنها را در دسته‌بندی‌های مورد نظر خود قرار دهید.

پس از جداسازی تمامی موارد غیرضروری، وقت آن می‌رسد که طرح کلی مقالهٔ خود را با استفاده از گروه‌بندی‌های موجود و سرفصل‌های آنها، آماده کنید. مطمئن باشید که طرح خود را همانند مقالاتی که هم اکنون از ارزش بالایی برخوردارند، آماده می‌کنید.

دسته‌بندی منابع و مطالب در زمان نوشتن نیز به کمک شما می‌آیند. در هنگامی که تمامی مطالب مورد نظر شما در دسته‌بندی خاصی قرار گرفته باشند، نوشتن آن هم به صورتی که تمامی پاراگراف‌ها از موضوع اصلی دور نشوند و یکپارچگی خود را حفظ کنند، کاری بسیار آسان می‌شود. در حال حاضر، شما تمامی موارد مورد نظر خود را برای استفاده در مقاله در اختیار دارید و تنها کاری که در ادامه باید انجام دهید این است که از منابع و اطلاعات موجود، بیشترین بهره را در مقالهٔ خود ببرید.

کلام آخر
در انتها، ۳ نکتهٔ زیر می‌توانند به شما در طی کردن مراحل نوشتن یک محتوای اثرگذار، کمک کنند:
- در صورت امکان، از تمامی منابع استفاده شده در تحقیق نام ببرید.
- نتیجه‌گیری‌های خود را بر اساس اطلاعات قابل‌اعتماد بیان کنید. این کار در هنگامی که نتیجه‌های شما زیر سؤال برده شوند، بسیار به کمک شما می‌آید.
- درست داوری کردن را یاد بگیرید.
- همیشه سعی کنید قبل از استفاده از یک مطلب در مقالهٔ خود، از درست بودن آن اطمینان حاصل کرده و تمامی جوانب را در نظر بگیرید.
- به خاطر داشته باشید مطالبی که از طرفداران بالایی برخوردارند، همیشه درست نیستند!

به خاطر داشته باشید که بازاریابی محتوا نیاز به تجربه دارد و مهم‌تر از آن، شناخت کاربران دارد. در همین راستا، علاوه بر موارد فوق می‌بایست شناخت دقیقی از روحیات کاربران خود، سن‌ آنها، جنسیت، سطح سواد و علائق آنها داشته باشید.