9 سوالی که باید از تست کننده های نسخه ی آزمایشی نرم افزارتان بپرسید؟

9 سوالی که باید از تست کننده های نسخه ی آزمایشی نرم افزارتان بپرسید؟

انتشار نرم افزارتان در نسخه ی بتا، روشی عالی برای گرفتن بازخورد از کاربران درباره ی محصولتان و انجام اصلاحات و تغییرات ضروری قبل از روانه کردن آن به بازار است. تست کننده های نسخه ی بتای نرم افزار شما، اطلاعات ارزشمند و مفیدی دارند که برای بهتر کردن محصولتان به آن نیاز دارید. پس بسیار مهم است که برای مطلع شدن از مشکلاتی که آنها در هنگام استفاده از نرم افزار با آن مواجه بوده اند، وقت بگذارید. برای اینکه بدانیم بهتر است چه پرسش هایی مطرح کنیم از ۹ کارآفرین برتر انتخاب شده از YEC این سوال ها را پرسیده ایم (YEC مخفف واژگان Young Entrepreneur Council به معنی مجمع کارآفرینان جوان است که به منزله یکی مجامع موفق آمریکایی برای کارآفرینان محسوب می گردد.) با سکان آکادمی همراه باشید.

1- شما با استفاده از این نرم افزار چه هدفی را دنبال می کنید؟
نرم افزار شما یک برنامه ی مشخص دارد و آن این که به کاربر کمک کند تا به اهدافش دست یابد. اگر شما همواره از کاربران تان درباره ی هدفشان از به کارگیری نرم افزار نپرسید و نرم افزارتان را با نیازهای کاربران به منظور رسیدن به این اهداف وفق ندهید، بدون شک نرم افزارتان در بازار شکست خواهد خورد.

شما همواره نیاز دارید تا هم از حرکت بعدی آنها و هم از هدف نهایی آنها از انجام این کار مطلع باشید. نرم افزار شما باید پاسخگوی نیازهای کوتاه مدت و بلند مدت کاربران باشد. یکی از بهترین روش ها برای این که اطمینان حاصل کنید که کاربران در چه جهتی گام بر می دارند این است که همواره از آنها بپرسید از نرم افزارتان چه می خواهند.

2- مورد استفاده ی شما از این نرم افزار چیست؟
فهمیدن این مسئله که چرا تست کننده های نسخه ی بتای نرم افزارتان از آن استفاده می کنند، به شما کمک خواهد کرد که مسیر پیش روی آن را زمانی که مخاطبین بیشتری به دست می آورد حدس بزنید. عملکرد تست کننده های نرم افزارتان را بسنجید و از آنها بپرسید: این اپلیکیشن از چه جهت مفید است و چه چیزی باعث می شود که از میان اپلیکیشن های مختلف، مثلا این اپ را انتخاب و استفاده کنید؟ بررسی موارد استفاده از نرم افزار به شما خواهد گفت که کدام قسمت آن برای کاربران کارآمد است و کدام قسمت مفید نیست!

3- آیا خود را ملزم می دانید که از این نرم افزار استفاده کنید؟
شما می خواهید که کاربران در سایتتان به جستجو بپردازند و وقت بگذارند. از آنها بپرسید بعد از بازدید Homepage و وبلاگ، چه خواهند کرد. بررسی عملکرد کاربران به فروش بیشتر محصولتان منجر خواهد شد.

4- پیچیده ترین بخش نرم افزار من کدام است؟
شما باید هر قسمتی از نرم افزارتان را که پیچیده است و کاربر را سر در گم می کند بیابید و ایرادات آن را برطرف کنید. پرسش از تعداد زیادی از تست کننده های نسخه ی آزمایشی در مورد قسمت های پیچیده ی نرم افزارتان به شما کمک می کند تا آن بخش هایی که استفاده از آن سخت و مشکل به نظر می رسد را بیابید. اگر قصد ندارید تا کاربری نرم افزارتان را ساده تر کنید چرا که نرم افزار قوی و دقیقی ساخته اید، پس کابران را برای استفاده از آن راهنمایی کنید. پس از بهبود و اصلاح نرم افزارتان، این سوال را مجدداً تکرار کنید تا زمانی که همه ی پاسخ ها این باشد که کار با آن واضح و آسان است.

5- چه مبلغی برای خرید این نرم افزار می پردازید؟
حتی اگر استارتاپ تان برای ارائه ی محصول به بازار آماده نیست و یا قصد ندارید تا از روش فروش مستقیم استفاده کنید، با این وجود بهتر است که از تست کننده های نسخه ی آزمایشی نرم افزار این سوال را بپرسید تا بدانید که در حال حاضر این نرم افزار چقدر می ارزد. در آینده نیز زمانی که نرم افزارتان به تدریج گسترش یافت همین سوال را تکرار کنید تا بدانید که با هر ویژگی جدیدی که به نرم افزارتان می افزایید و تغییراتی که در راستای بهبود آن ایجاد می کنید، چقدر به ارزش واقعی آن اضافه می شود.

6- چه چیزی باعث می شود تا دیگر از این نرم افزار استفاده نکنید؟
اولین سوالی که باید از تست کننده های نرم افزارتان بپرسید این است که چه عاملی سبب می شود تا دیگر از آن استفاده نکنند. از آنها بخواهید تا ایرادات کارتان را به شما نشان بدهند. بر روی چیزی که کاربران دوست دارند تمرکز نکنید بلکه بیشتر توجه تان را بر روی قسمت هایی که کاربران در مورد نرم افزارتان نمی پسندند بگذارید. برای بررسی بازخوردهای منفی کاربران وقت بگذارید تا نقاط ضعف تان را بشناسید. برخی از کاربران نظرات جزئی و دقیق تری می دهند. این اطلاعات بسیار مفیدند چرا که نیازمند این است که کاربر زمان بیشتری برای بررسی کردن و استفاده از نرم افزار بگذارد.

7- چه چیزی در مورد این نرم افزار آن طور که انتظار داشتید پیش نرفت؟
این که شما می دانید نرم افزارتان چطور کار می کند به این معنی نیست که کابران هم از آن اطلاع دارند. ممکن است محصول تان واقعاً خلاقانه باشد اما اگر برای کاربر قابل درک نباشد، موفق نخواهد شد. طرح این پرسش که "کدام بخش از نرم افزار آن طور که انتظار داشتید پیش نرفت؟" اطلاعات وسیعی در مورد تجربه ی کاربری در اختیار شما می گذارد. به علاوه، این سوال خوبی برای کشف باگ ها و اشکالات نرم افزارتان نیز هست.

8- این نرم افزار چه کاربرد دیگری غیر از آنچه که سازندگان آن در نظر داشته اند می تواند داشته باشد؟
جالب ترین اطلاعاتی که می توانید از مرحله ی تست نرم افزارتان به دست آورید، موارد مختلف استفاده کاربران از نرم افزارتان است که شما و تیم اجرایی تان پیش از روانه کردن محصول به بازار آن را در نظر نداشته اید. از این اطلاعات به خوبی استقبال کنید و ساده از کنارشان نگذرید چرا که ممکن است با استفاده از آنها فرصت های جدید و سودآوری برای نرم افزارتان در بازار پیدا کنید.

9- آیا استفاده از این نرم افزار را به دوستانتان توصیه می کنید؟
طرح این پرسش به شما اطلاعات ارزشمندی در مورد اینکه نرم افزارتان چقدر ارزشمند است می دهد چرا که در نهایت این امر موجب رشد و ارتقاء تجارت تان خواهد شد. تجربه نشان داده است که کاربران توصیه های دوستان و آشنایان شان در مورد یک خدمت یا محصول را به مراتب بیشتر از تبلیغات محیطی ارج می نهند پس تمام تلاش خود را به کار بندید تا از این بستر تبلیغاتی خود -و در عین حال رایگان- حداکثر استفاده را ببرید.

سوالی که اینجا از شما کاربر عزیز داریم این است که پاسخ شما به سوالات فوق در مورد سکان آکادمی چیست؟ به طور مثال، سکان آکادمی توانسته نیازهای شما به کسب علم در زمینه برنامه نویسی را به بهترین شکل پاسخگو باشد یا خیر؟ لطفا نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.