با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

یوتیوب همیشه یک منبع عالی برای سرگرمی بوده است. خیلی از برنامه نویسان و طراحان سایت به کلیپ های برنامه نویسی و طراحی وب متعددی که می توان آن ها را در این سایت به اشتراک گذاری ویدئو پیدا کرد علاقمند هستند. اگر هم کدنویسی شما را خسته کرده است و نیاز به تمدد اعصاب دارید، می توانید کلیپ های Funیی که در این شبکه یافت می شوند را تماشا کرده و رفع خستگی کنید. آنچه استفاده از یک سرویس را لذت بخش تر می سازد، آگاهی از ترفندهای استفاده از آن سرویس است و ما هم در این پست قصد داریم تعدادی از ترفندی های یوتیوب که به احتمال زیاد از آن ها بی خبر بوده اید را معرفی کنیم. برای مثال، آیا می دانستید که شما می توانید تنها با چند کلیک، از هر ویدئو در یوتیوب یک فایل GIF بسازید. به نظر می رسد که از این ترفند و چند ترفند دیگر که نه تنها برای دوستداران ویدئو بلکه برای کسانی که فیلم های ویدئویی تولید می کنند هم بسیار مفید واقع خواهند شد، لذت خواهید برد پس با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

افزودن واترمارک با ویدیوها
یوتیوب به شما اجازه می دهد یک لوگوی علامت تجاری مربوط به کانال، شرکت یا سازمان خود را به صورت واترمارک در ویدئو های یوتیوب خود اضافه کنید. برای این کار کافی است وارد حساب کاربری یوتیوب خود شده و روی دکمه ی  Creator Studio کلیک کنید.

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

به ترتیب بر گزینه های CHANNEL > Branding > Add a watermark >  Choose File >     Button  > Save  >  Updateکلیک کنید. آن گاه می توانید Display time یا زمان نمایش را برای نمایش واترمارک یا لوگو، روی ویدئوی خود تعیین کنید. کافی است تنها یک بار این کار را انجام دهید، آن گاه واترمارک مد نظر شما در تمام ویدئو های بارگذاری شده ی شما ظاهر خواهد شد.

گزینه ی چند دوربین در "انتخاب نحوه ی نمایش" 
چه می شد اگر می توانستید ویدئو های یک کنسرت یا مسابقه ی ورزشی را از زوایای مختلف مشاهده کنید. شما می توانید اجرای هنرمند مورد علاقه ی خود را از گوشه ی صحنه، از رو به رو، از بالا یا از نمای خیلی نزدیک ببینید. سایت یوتیوب هم اکنون در حال آزمایش این قابلیت است و به زودی شرایطی را برای ویدئوی بارگذاری شده توسط مردم فراهم خواهد کرد تا از قابلیت چندنمایی برخوردار باشند.

خروجی گرفتن یک فایل GIF از ویدئوها
شرط می بندیم که شما نمی دانستید می توانید بخشی از یک ویدئو در سایت یوتیوب را  تبدیل به یک فایل GIF کنید. در این قسمت توضیح خواهیم داد چطور می توانید این کار را انجام دهید. تمام کاری که بایستی انجام داد این است که کلمه ی " GIF" را قبل از کلمه ی " YouTube" در لینک ویدئو اضافه کرد. با این کار به یک سرویس دیگر هدایت می شویم که از آن جا می توان طول مدت راه اندازی GIF، عنوان و توضیحاتی را تعیین کرد تا برای ساخت فایل GIF مدنظر خود از آن ها استفاده شود.

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

روش دیگر این است که به سایت gifyoutube مراجعه کنید و لینک ویدئوی یوتیوبی را که می خواهید تبدیل به فایل GIF شود در آن جا وارد کنید. بخشی از ویدئو که می خواهید فایل GIF از آن تولید شود را به دلخواه خود انتخاب کنید، آن گاه روی CREATE GIF کلیک کنید تا فرایند تولید فایل گیف شروع شود.

افزودن کارت های تعاملی به ویدئوهای خود
در این جا قابلیتی را بررسی می کنیم که برخی کارهای تعاملی را در ویدئو های یوتیوب به شما نشان می دهد. این قابلیت Cards نامیده می شود. کارت ها می توانند با اهداف مختلف همچون پیوند به ویدئوی دیگر یا حتی یک لیست پخش که ممکن است ببیننده به آن علاقمند باشد، روی ویدئوی شما قرار بگیرند. شما حتی می توانید یک وب سایت مرتبط را به صورت یک کارت به ویدئو اضافه کنید. برای افزودن یک کارت، وارد سایت شوید و ویدئویی را که از قبل بار گذاری شده است را انتخاب کنید. زمانی که ویدئو را پیدا کردید به دنبال دکمه ی Cards در زیر آن بگردید:

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

آن گاه از میان هر یک از 6 نوع کارت موجود که می خواهید، یکی را انتخاب کنید. هم چنین شما می توانید علاوه بر کارت های ویدئو، لیست پخش و وب سایت های مرتبط پیشنهادی، اهداف جمع آوری منابع مالی برای سازمان، بازرگانی و تجارت و یافتن سرمایه گذار را نیز دنبال کنید (توجه داشته باشید که تمام ویدئو ها قادر نیستند این ویژگی را دریافت کنند- تنها ویدئو های "معتبر" می توانند این قابلیت را داشته باشند. منظور از ویدئوهای معتبر این است که هیچ خبری از توقف آن ها به خاطر کپی رایت و توقف به خاطر قوانین عمومی وجود نداشته باشد (دریافت یک توقف به خاطر کپی رایت یا Copyright Stike به معنای این است که ویدئوی شما به دلیل عدم رعایت قانون کپی رایت و درخواست قانونی کامل صاحب حق نشر آن اثر از سایت حذف شده است و این موضوع دسترسی شما را به بعضی قابلیت های یوتیوب محدود می کند؛ زمانی که یک ویدئو به دلیل نقض قوانین عمومی سایت از آن حذف می شود شما از طریق پست الکترونیک یک اخطار توقف به خاطر قوانین عمومی یا community guidelines strike دریافت می کنید). توجه داشته باشید که حذف کردن ویدئو هایی که چنین مشکلاتی را داشته اند کمکی به بهبود سوابق شما نخواهد کرد.

زیرنویس و Closed Captions فیلم
آیا می دانستید که شما می توانید در تهیه ی زیرنویس ها و Closed Captions (منظور از این اصطلاح در واقع زیر نویس هایی هستند که برای افراد ناشنوا تهیه می شوند، یا شامل اطلاعاتی هستند که در ویدئو به صورت صوتی بیان نمی شوند مثل هویت گوینده، یا روش صحبت کردن مثل زمزمه، یا اطلاعات موسیقی در حال پخش؛ کلمه ی Closed هم به این دلیل آورده می شود که این شرح ها به صورت پیش فرض مخفی یا بسته هستند و می توان برای دیدن آن ها از منوی امکانات، نمایش آن ها را فعال کرد) برای ویدئو هایی که توسط خودتان بارگذاری نشده اند همکاری کنید؟ بعضی از کانال ها به بینندگان اجازه ی تولید زیرنویس های ویدئو هایشان را می دهند، بنابراین اگر شما احساس می کنید کمی به ترجمه کردن علاقمند هستید یا می خواهید زیرنویس های آزار دهنده را که در ابتدا اشتباه بوده اند درست کنید، در این جا روش انجام این کار آمده است:

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

اگر ویدئو مد نظر شما زیرنویس یا Closed Captions دارد، روی More > منوی Transcript یا CC در پخش کننده > Language > Add Subtitle > CC کلیک کنید. و یا اگر ویدئو زیرنویس یا Closed Captions ندارد بر More > Transcript> Add Subtitle > CC کلیک کنید. به محض آن که زیرنویس ها ارائه و پذیرفته شوند جایگزین زیرنویس های قبلی خواهند شد.

حالت تلویزیون یوتیوب برای نمایش در صفحه های بزرگ
تلویزیون یوتیوب (YouTube TV) یک برنامه ی رابط برای بینندگانی است که ترجیح می دهند ویدئو های یوتیوب را هنگام صرف غذا روی میز ناهارخوری در صفحه نمایش بزرگ تلویزیون خود بینند. مشکل تماشای یوتیوب در تلویزیون این است که شما نمی توانید از یک موس برای کلیک کردن استفاده کنید.

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

برای این منظور، از طریق این برنامه ی رابط، گوشی هوشمند خود را با تلویزیون هوشمندتان sync سازید، سپس از گوشی هوشمند خود استفاده کنید تا تمام کارهای مربوط به انتخاب و توقف ویدئو ها و سایر کارها را انجام دهید.

گزینه های جستجو و فیلتر پیشرفته
آیا می دانید که در یوتیوب چندین گزینه ی پیشرفته ی جستجو و فیلتر سازی وجود دارد که می توانند برای یافتن دقیق همان ویدئویی که شما به دنبال آن می گردید کارا باشند. وقتی جستجویی انجام می دهید و روی هر کدام از گزینه های پیشنهادی کلیک می کنید، به یک فهرست از نتایج خواهید رسید. در سمت چپ قسمت بالا یک دکمه ی Filters وجود دارد. بر روی آن کلیک کنید تا فهرستی از گزینه های جستجو نمایان شود.

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

شما می توانید بسته به نیاز خود، جستجوی خود را با گزینه های زمان بارگذاری، نوع، طول زمان، قابلیت ها یا مرتب سازی بر اساس یکی از این موارد فیلتر کنید. اگر بخواهید به طور مستقیم با بعضی معیارهای فیلتر خاص به جستجوی یک ویدئو بپردازید، در این صورت می توانید این کار را به آسانی از طریق جداسازی عبارت جستجو و معیار های پالایش با استفاده از یک ویرگول (,) انجام دهید. برای مثال، شما می خواهید ویدئویی در مورد اصول رایانه با زمان کم تر از 4 دقیقه را جستجو کنید، در این صورت تایپ کنید: basics of computer, Duration, Short و سپس دکمه ی جستجو را فشار دهید.

جا دادن ویدئو در فاصله ی بین یک زمان شروع و پایان خاص
خب شما ویدئویی پیدا کرده اید و می خواهید آن را روی وبلاگ خود قرار دهید، البته نه تمام آن را، بلکه تنها قسمتی را که به نظر شما جذاب آمده است یا ارزش به اشتراک گذاری دارد. چطور این کار را انجام می دهید؟ در حقیقت شما می توانید بخشی از ویدئو را با استفاده از یک زمان خاص شروع و پایان در وبلاگ خود قرار دهید. بر روی  Share  > Embed کلیک کنید و ?start=ss&end=ss که در آن ss نشان دهنده ی ثانیه، start=ss زمان شروع با واحد ثانیه و end=ss زمان پایان با واحد ثانیه است را درست در انتهای لینک ویدئوی یوتیوب قرار دهید. ss ها را با زمانی بر حسب ثانیه از آغاز و پایان ویدئو جایگزین کنید. برای مثال start=11 نشان دهنده ی ثانیه ی 11 از ویدئو ی اصلی به عنوان زمان شروع ویدئو بریده شده است. در این جا یک کد جای گذاری اصلی را می بینیم:

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/cXBVMyKQ3ZY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

در این جا نحوه ی به اشتراک گذاری بخشی از ویدئو که از ثانیه ی 11 ویدئوی اصلی آغاز می شود و در ثانیه ی 20 آن به پایان می رسد را می بینیم:

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/cXBVMyKQ3ZY?start=11&end=20" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

جادادن ویدئو در یک سایز ویدئویی خاص
شما می توانید کیفیت وضوح نمایش یک ویدئو را در لینک جاسازی شده ی خود تعیین کنید. به صفحه ی دسترسی به ویدئویی بروید که می خواهید آن را به اشتراک بگذارید. گزینه ی Share >  Embed را در زیر ویدئو بیابید. روی SHOW MORE کلیک کنید تا پیش نمایشی از ویدئوی خود ببینید. در قسمت پایین ویدئو گزینه ای وجود دارد که از طریق آن می توانید سایز ویدئویی که می خواهید جای گذاری کنید را انتخاب کنید:

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

در آن جا گزینه های دیگری هم وجود دارند که می توانید آن ها را تست کنید، مثلاً این که در انتهای ویدئویی که قرار می دهید ویدئوهای پیشنهادی دیگری را هم نمایش دهید، یا چیزهای دیگر. پس از آن که انتخاب های خود را انجام دادید، ویدئو را تبدیل و آن را دریافت کنید.

یک لینک یا دکمه ی اشتراک به ویدئوی خود اضافه کنید
برای افزودن یک لینک اشتراک وارد حساب کاربری یوتیوب خود شوید، به بخش مدیریت ویدئو ها بروید و بر روی گزینه ی  Edit روی هر یک از ویدئوهای بارگذاری شده ی خود کلیک کنید. به بخش Annotations (ملاحضات) بروید. شما می توانید 1 تا 5 انوتیشن را انتخاب کنید:  Speech Bubble(حباب گفتار)،  Note (یادداشت)، Title (عنوان)،  Spotlight (توجه همگانی) یا  Lable (برچسب). برای مثال، انوتیشن Note را انتخاب کنید و بنویسید "برای ثبت در این جا کلیک کنید."، اندازه و رنگ فونت را انتخاب کنید، سپس زمان شروع و پایان را مشخص کنید تا این لینک اشتراک نشان داده شود. سپس بر روی جعبه چک Link کلیک کنید، Subscribe را انتخاب کنید و نام کاربری یوتیوب خود را وارد کنید. هم چنین می توانید انتخاب کنید که لینک اشتراک در تب جدید باز شود یا نه. زمانی که تمام پیکربندی های مربوط به پیوند اشتراک خود را انجام دادید، روی Save  > Apply changes کلیک کنید.

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

اگر می خواهید از دکمه CTA یا Call To Action که تقاضای سازندگان محتوا از مخاطبان اثر خود برای واکنش نشان دادن نسبت به آثار آن ها است (برای مثال دکمه ی Like برای نشان دادن علاقمندی به اثر یا Share برای به اشتراک گذاری اثر) استفاده کنید، در این صورت با استفاده از روشی که در بالا به آن اشاره کردیم، یک تصویر دکمه ی اشتراک را به عنوان واترمارک به ویدیوی خود اضافه کنید.

افزودن افکت های صوتی
اگر می خواهید صدای اصلی ویدئوی خود را با فایل صوتی دیگری عوض کنید، در ویدئوی بارگذاری شده ی مدنظر، Audio را انتخاب کنید. در سمت راست ویدئو تراک های پخش از چندین دسته ی مختلف وجود دارند که یک از آن ها را می توانید انتخاب کنید:

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

یک تراک را انتخاب و سپس بر Save as new video کلیک کنید. همچنین با کلیک بر Revert to Original می توانید تغییرات ایجاد شده را رها کرده و به حالت اول برگردید.

با تنظیمات، فیلترها و افکت ها به ویدئوی خود جلوه دهید
جدا از جلوه های صوتی، ویدئوی شما می تواند از انواع دیگر جلوه ها برخوردار باشد. به بخش  Enhancements بروید و در قسمت Quick fixes  مشکلات ویدئوی خود را به صورت خودکار رفع کنید (از طریق دکمه ی Auto-fix)، اندازه ی ارتعاش را متعادل کنید (از طریق دکمه ی Stabilize)، سرعت یا فاصله ی زمانی ویدئوی خود را تغییر دهید، و ویدئوی خود را ببُرید یا بچرخانید. شما همچنین می توانید از طریق گزینه ی Filters یک فیلتر رنگ را روی ویدئوی خود به کار گیرید. و در آخر اگر می خواهید تصاویر ویدئوی خود را محو کنید به بخش Special effects بروید. شما می توانید قبل از ذخیره ی جلو های خود، تصویر اصلی و پیش نمایش تغییرات را در یک نمایش مقایسه ای پلو به پهلو ببینید:

 با یادگیری این ترفندها، از یوتیوب بیشتر لذت ببرید!

به علاوه این که شما می توانید با کلیک بر YouTube Video Editor، چندین قطعه ی فیلم را انتخاب کنید تا از تمام فیلم های بارگذاری شده ی خود یک سوپرکات ویدئو (یا ویدئویی با صحنه های فراوان، ویدئویی است که از ترکیب چندین منبع ویدئویی به دست می آید که هیچ ارتباطی با هم ندارند) منتشر کنید.