وبگردی کاربران اینترنتی از دید روانشناختی چگونه است؟

وبگردی کاربران اینترنتی از دید روانشناختی چگونه است؟

وقتی موضوع بهینه سازی وب سایت ها مطرح میشود، حتی شرکت های بزرگ و جهانی هم با تیم های تخصصی خود به صورت ناخواسته با مشکلاتی مواجه می شوند، مشکلاتی که مربوط به بازدیدکنندگان سایت های آنها است و برای برخود مناسب با این مسایل باید نوعی روانشناسی اجتماعی در کار فنی و تخصص وارد شود. در تمام طول روز، انسان ها در کشمکشی بی پایان برای کنترل محیط اطراف خود هستند، گاهی برخی از کوچکترین مسایل تا بزرگترین مسایل را مورد توجه قرار داده و با آن درگیر می شوند. با حضور اینترنت، فضای ارتباطی بین مردم گسترش یافته است و تبادل اطلاعات شکل دیگری به خود گرفته است. انسان امروز غارنشین نیست بلکه در خانه خود نشسته با دنیا ارتباط برقرار می کند. آیا این ارتباط قابل کنترل است؟ آیا تنش های این ارتباط با تنش های ارتباط مستقیم قابل مقایسه است؟ برای یافتن پاسخ این دست سوالات، با سکان آکادمی همراه باشید.

پاسخ های عصبی و کنترل از دست رفته باید در این حوزه کنترل شود. شما در حوزه اینترنت نوع دیگری از عصبانیت و عدم کنترل خشم را شاهد هستید. واکنش ها شکل دیگری به خود می گیرند. گاهی سکوت نشانه خشم است و گاهی هم نوشتن یک مطلب یا پست نشانی از خشم کاربر است.

در کسب و کارهای اینترنتی، فهم نیاز کاربران و مخاطبان حائز اهمیت است، مشتریان باید راضی باشند تا مجددا به سراغ شما بیایند، در این فضا مشتری روی گرم و لبخند شما را نمی بیند و تنها محصول نهایی برایش مهم می شود. اگر شما نیاز او را به درستی تشخیص ندهید بازنده میدان خواهید بود. در حال حاضر رشته ای تحت عنوان روانشناسی وب سایت نداریم ولی یکی از موثرترین و بزرگترین اقدامات برای کسی که تجارت الکترونیکی می کند داشتن اطلاعات در حوزه روانشناسی وب است.

غریزه انسانی
با بررسی و تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان در وب سایت ها می توانیم به اطلاعات جدیدی دست پیدا کنیم. یک سایت خبرگزاری معروف دنیا در اقدامی برای جذب مخاطبین بیشتر ویدئویی جذاب را در صفحه اصلی خود بارگذاری کرد. وقتی مخاطبین به سایت وارد می شدند ویدئو بدون اینکه از کاربر سوالی بپرسد در صفحه نمایش داده می شد. با اینکه محتوای ویدئو جذاب بود و هزینه بالایی برای تهیه آن پرداخت شده بود، در نظرسنجی ها معلوم شد که مخاطبان از این وضعیت سایت رضایت نداشته اند. مخاطبان دوست داشتند خودشان با اختیار وارد قسمت های مختلف سایت بشوند و به عبارت دیگر، در صورت تمایل خودشان آن ویدیو را مشاهده کنند. تلاش فراوان خبرگزاری از بین رفته بود و تاثیر روانی نامطلوبی بر مخاطبان گذاشته بود.

در هر فضایی باید بر اساس مقتضای همان محیط رفتار کرد. مثلا وقتی برای استخدام در شرکتی به مصاحبه دعوت می شوید انتظار ندارید کارفرما هر سئوالی بپرسد و کارفرما هم از شما انتظار ندارد رفتاری را از شما مشاهده کند که وقتی با دوستان صمیمی خود هستید آن رفتار را بروز می دهید (مثلا شوخی کنید). وقتی به جشن تولد می روید فضا تغییر کرده و باید بر اساس همان فضا رفتار کرد. در فضای وب هم همین حالت وجود دارد باید بر اساس مقتضای فضای وب با کاربران در تعامل بود.

مدیریت انتظارات
برای موفقیت در بازار کسب و کار اینترنتی باید بدانید انتظارات مخاطبان شما چیست و بر همان مبنا حرکت کنید. باید فضا را بشناسید و بعد دست به عمل بزنید. کاربر نباید احساس کند کنترلی بر محیطی که در آن وارد شده است ندارد. در آن خبرگزاری اگر تنها یک امکان در اختیار کاربر قرار داشت تا با کلیک کردن بتواند محتوای فیلم را ببیند، قضیه خیلی تغییر می کرد و آماری حاکی از موفقیت به دست می آورد. احساس عدم امنیت و احساسی مبنی بر اینکه محتوایی به زور به مخاطب خورانده شود، مورد پسند مخاطب نیست  و همه زحمات به هدر می رود. تعامل در فضای سایبر باید دوطرفه باشد و مخاطب در آزادی کامل این تعامل را برقرار کند.

چنین واکنشی از سوی خاطبان، یک حالت طبیعی است. تصور کنید در آرامش می خواهید وارد سکان آکادمی شوید و مقاله ای را از وبلاگ این سایت آموزشی مطالعه کنید اما ناگهان صدای بلند یک ویدئو به گوش می رسد و صفحه ای باز می شود و تصاویری بر روی آن نمایش داده می شود. اولین واکنش شما در چنین شرایطی سئوالی است که مخاطب از خودش می پرسد: این دیگه چیه؟

حتی بدن ما نیز به چنین شرایطی واکنش نشان می دهد و یک دفعه شوکه می شود که این چه بود روی صفحه باز شد. اگر همه بخواهند چنین رویکردی را اتخاذ کنند مخاطبان و کاربران دچار استرس می شوند چون وقتی وارد سایتی می شوند معلوم نیست یک دفعه چه چیزی قرار است روی صفحه نمایش داده شود.

چنین وضعیت هایی برای کاربران وضعیت های مطلوبی نیستند. حتی اجداد غارنشین ما که اهل شکار بودند و از هر چیزی نمی ترسیدند هم اگر روزی قرار بود با صفحات وب کار کنند دوست نداشتند دچار یک استرس لحظه ای شوند و یک صفحه جلوی آنها بدون هیچ مقدمه ای باز شود.

چاره ای نداریم جز اینکه اگر می خواهیم به شکل موفقیت آمیزی در فضای وب فعالیت کنیم، روانشناسی رفتاری وب را فرابگیریم. اگر تجربه این جالب در این زمینه دارید، می توانید آن را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.