راه‌کارهای عملی به منظور تبدیل شدن از یک دولوپر Junior به یک دولوپر Senior

راه‌کارهای عملی به منظور تبدیل شدن از یک دولوپر Junior به یک دولوپر Senior

هر کدام از زبان‌های برنامه‌نویسی دارای استانداردهای مخصوص به خود هستند که با رعایت آنها، خواهیم توانست پروژه‌هایی تولید کنیم که ارزشمند باشند. در پاسخ به این سؤال که چرا می‌بایست کدهای تمیز نوشت، بایستی گفت که کدنویسی تمیز و اصولی حداقل دو امتیاز اصلی دارد که مورد اول این است که خود دولوپر از پروژه‌ای که انجام داده است لذت می‌برد دوم آنکه اگر روزی نیاز باشد تا سایر دولوپرها هم کدهای شما را ویرایش کنند، به راحتی خواهند توانست این کار را انجام دهند و با حداقل سردرگمی روبه‌رو خواهند شد. 

آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، روش‌هایی است که با عملی کردن آنها در فرایند کدنویسی، خواهیم توانست کیفیت کدهای خود را افزایش دهیم و نرم‌افزارهای به مراتب بهتر و حرفه‌ای‌تری به بازار عرضه کنیم و در نهایت از یک دولوپر Junior به یک دولوپر Senior مبدل گردیم.

کامنت‌گذاری اصولی
یکی از چیزهایی که مدرسین برنامه‌نویسی در بدو امر روی آن تمرکز می‌کنند، آموزش فرایند کامنت‌گذاری برای کدها به دولوپرهای تازه‌کار است. هدف اصلی از نوشتن کامنت این است که وقتی برنامه‌نویس در آینده به کدهای خود مراجعه می‌کند و یا زمانی که سایر برنامه‌نویسان به کدهای آن برنامه‌نویس نگاه می‌کنند، با حداقل صرف زمان و تلاش متوجه هدف از یک تابع، یک متغیر، یک حلقه و … شده و به راحتی بخش‌های مختلف نرم‌افزار را درک کنند (گاهی‌اوقات برنامه‌نویسان در این زمینه اغراق‌آمیز عمل کرده و برای یک تابعی که قرار است یک خروجی ساده داشته باشد، کامنتی در حد یک پاراگراف می‌نویسند که هم کاری بس اشتباه است).

انجام فرایند ریفکتورینگ در زمان مناسب
Refactoring به فرایندی گفته می‌شود که در آن برنامه‌نویس اقدام به بهبود کدهایی می‌کند که یا خود قبلاً آنها را نوشته است یا اینکه از برنامه‌نویس دیگری به وی به ارث رسیده است! گاهی اوقات برخی برنامه‌نویسان بر این باورند که برنامه‌ای که دارد به درستی کار می کند، نیاز به ریفکتورینگ ندارد که این جمله در برخی مواقع درست بوده اما در برخی مواقع می‌بایست جلوی این طرز تفکر را گرفت.

اگر شما پروژه‌ای دارید که قرار است به پروژه نسبتاً بزرگی در آینده‌ای نه چندان دور مبدل گردد،‌ حتماً می‌بایست ریزه‌کاری‌های پروژهٔ خود را در اولین فرصت دستخوش تغییر سازید تا نه تنها کدهای شما حرفه‌ای‌تر به نظر برسند،‌ بلکه توسعه کدهای شما در آینده نیز آسان‌تر گردد و به طور کلی نرم‌افزار از پرفورمنس بهتری برخوردار گردد.

زمان که ریفکتورینگ به‌موقع و اصولی صورت گیرد،‌ احتمال وقوع باگ‌های مخرب در آینده به طرز قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. علاوه بر این، اگر شما یک برنامه‌نویس هستید، حتماً پس از نوشتن یک پروژه، این سؤال را از خود بپرسید که آیا به قول معروف با پروژه خود حال می‌کنید یا خیر؟ اگر پاسخ شما به این سؤال منفی است، حتماً یک جای کار شما می‌لنگد و می‌بایست درصدد رفع آن باشید.

نگاه کردن به کدهای سایر دولوپرهای حرفه‌ای
به طور خلاصه، نگاه کردن و مرور کدهای سایر برنامه‌نویسان -البته برنامه‌نویسان حرفه‌ای- به منزلهٔ یک منبع آموزشی بسیار مفید برای یادگیری اصولی برنامه‌نویسی است. به طور مثال، فرض کنید که قصد نوشتن یک وب اپلیکیشن وبلاگ را در سر می‌پرورانید. بخش‌های ساده کار را به خوبی پیش برده‌اید اما زمانی که می‌خواهید یک API برای وبلاگ خود بنویسید، نیاز به کمک دارید.

برای این منظور، اگر دورهٔ آموزشی مفیدی را نیافتید، حتماً با یک جستجوی ساده در گیت‌هاب با یکسری منابع آشنا خواهید شد و با نگاه کردن به سورس‌کد پروژه‌های دیگر برنامه‌نویسان حرفه‌ای، می‌توانید با روش اصولی این کار آشنا شوید.

با سایر دولوپرها در ارتباط باشید
گاهی‌اوقات برنامه‌نویسان مبتدی نیاز دارند تا به جای آنکه خود یکسری از چیزها را تجربه کنند، از تجربیات برنامه‌نویسان حرفه‌ای دیگر استفاده کنند. با توجه به این سرعت پیشرفت علم به‌خصوص صنعت توسعهٔ نرم‌افزار بسیار زیاد است و شاید شما هم جزو آن دسته از برنامه‌نویسان مبتدی باشید که کار خود را دیر شروع کرده‌اید -مثلاً در سن ۳۵ سالگی تازه اقدام به یادگیری اصول برنامه‌نویسی کرده‌اید- به این نیاز خواهید داشت تا فرایند یادگیری اصول برنامه‌نویسی را تسریع کنید.

برای این منظور، به جای آنکه خود دست به تجربه در یکسری از جنبه‌های کار بزنید، سعی کنید از تجربیات سایر برنامه‌نویسان باتجربه‌تر از خود استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که پس از انتخاب زبان برنامه‌نویسی مد نظر خود، حتماً با یکی از برنامه‌نویسان که در آن حوزه حرفی برای گفتن دارد دوست شوید تا بتوانید در هر کجا و هر زمانی از تجربیات ایشان بهره‌مند گردید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به نظر شما به جزء موارد بالا، چه راه‌کارهای دیگری را می‌توان به کار گرفت تا از آن طریق از یک دولوپر Junior به یک دولوپر Senior مبدل شد؟ دیدگاه‌ها، نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.