کنترل سیستم گرمایشی یک سازمان توسط یک کمودور مربوط دههٔ 80 میلادی

کنترل سیستم گرمایشی یک سازمان توسط یک کمودور مربوط دههٔ 80 میلادی

اگر شما هم جزو آن دسته از علاقمندان به سیستم‌عامل ویندوز نسخهٔ XP هستید و فکر می‌کنید که این نسخه خیلی قدیمی شده، توجه داشته باشید که سیستم‌عامل شما در برابر دستگاه کمودوری که تصویر آن را در بالا مشاهده می‌کنید، اصلاً حرفی برای گفتن ندارد!

ادارهٔ کل آموزشی مدارس گراند رپیدز از یک کمودور بسیار قدیمی برای کنترل سیستم‌های تهویهٔ خود استفاده می‌کند. تمام 19 مدرسهٔ تحت پوشش این مرکز، مبتنی بر یک کمودور آمیگای 2000 که بیش از 30 سال عمر دارد قرار گرفته‌اند تا سیستم‌های تهویهٔ هوا و حرارتی خود را مکانیزه سازند.

سیستم هر مدرسه از طریق یک مودم 1200 باود (باود واحد اندازه‌گیری تعداد تغییرات سیگنال ارسال شده در ثانیه است) قدیمی و یک رادیوی بی‌سیم بسیار کهنه که گهگاه کار کارمندان پشتیبانی تلفن سیار را نیز مختل می‌کند، با دیگر مدارس ارتباط برقرار می‌کند.

نکتهٔ جالب اینجا است که برنامهٔ نصب شده روی این سیستم را یک دانش‌آموز دبیرستانی نوشته است که اگر به هر نحوی مشکلی برای برنامهٔ وی به وجود آید، اداره مجبور است با این دانش‌آموز که اکنون فرد میانسالی شده است تماس بگیرد و امیدوار باشد که او بتواند باگ‌های برنامه را رفع کند!

اما همین موضوع گواهی برای قابل‌اعتماد بودن آمیگای مورد بحث است؛ دلیل موجهی وجود دارد که ادارهٔ کل مدارس این منطقه در این مدت طولانی از این سیستم قدیمی استفاده کرده است. جایگزینی این سیستم با یک سیستم مدرن می‌تواند هزینه‌ٔ هنگفتی داشته باشد مضاف بر اینکه چنین هزینه‌ای نه تنها توجیه اقتصادی ندارد بلکه در لیست اولیت‌ها هم قرار نگرفته است.

ممکن است به زودی وضعیت بهبود یابد و این در صورتی است که هیأت مدیره لایحهٔ 175 میلیون دلاری را تصویب کند که در این صورت، ادارهٔ کل مبلغ مورد نیاز برای جایگزینی آمیگای خود با یک سیستم کامپیوتری جدیدتری -که حداقل در قرن ۲۱ام ساخته شده باشد- را خواهد داشت.