کنترل سیستم گرمایشی یک اداره کل آموزش مدارس توسط یک کمودور مربوط دهه 80

کنترل سیستم گرمایشی یک اداره کل آموزش مدارس توسط یک کمودور مربوط دهه 80

اگر شما هم جزو آن دسته از علاقمندان به سیستم عامل ویندوز نسخه XP هستید و فکر می کنید که این نسخه خیلی قدیمی شده، توجه داشته باشید که سیستم عامل شما در برابر دستگاه کمودوری که تصویر آن را در بالا مشاهده می کنید اصلا حرفی برای گفتن ندارد! برای یافتن دلیل این مسئله، با سکان آکادمی همراه باشید.

 اداره ی کل آموزشی مدارس گراند رپیدز از یک کمودور بسیار قدیمی برای کنترل سیستم های تهویه استفاده می کند. تمام 19 مدرسه تحت پوشش، مبتنی بر یک  کمودور آمیگای 2000 که تقریباً 30 سال عمر کرده است قرار گرفته اند تا سیستم های تهویه هوا و حرارتی خود را مکانیزه سازند. سیستم هر مدرسه از طریق یک مودم 1200 باود -خصوصیتی در مودم ها وجود دارد که داده ای که دریافت می کنند نرخ سیگنال متفاوتی با داده ی ارسالی دارد، باود واحد اندازه گیری تعداد تغییرات سیگنال ارسال شده در ثانیه است- قدیمی و یک رادیوی بیسیم بسیار کهنه که گه گاه کار کارمندان پشتیبانی تلفن سیار را نیز مختل می کند، با دیگر مدارس ارتباط برقرار می کند.

 نکته ی جالب این جا است که برنامه ی نصب شده روی این سیستم را یک دانش آموز دبیرستانی نوشته است که اگر خدای نکرده مشکلی برای برنامه وی به وجود آید، اداره مجبور است با این دانش آموز که اکنون فرد میانسالی شده است تماس بگیرد و امیدوار باشد که او بتواند باگ های برنامه را رفع کند. همین موضوع گواهی برای قابل اعتماد بودن آمیگای مورد بحث است، اما شما احتمالاً در مورد رفاه هزاران دانش آموز به رایانه ای که احتمالاً از بعضی معلم ها هم قدیمی تر است اعتماد نخواهید کرد!

دلیل موجهی وجود دارد که اداره ی کل مدارس این منطقه در این مدت طولانی از این سیستم قدیمی استفاده کرده است. جایگزینی این سیستم با یک سیستم مدرن می تواند هزینه ای بالغ بر 2 میلیون دلار داشته باشد تازه این که چنین هزینه ای نه تنها توجیه اقتصادی ندارد بلکه در لیست اولیت ها هم قرار نگرفته است. ممکن است به زودی وضعیت بهبود یابد و این در صورتی است که هیأت مدیره لایحه 175 میلیون دلاری را تصویب کند که در این صورت، اداره ی کل مبلغ مورد نیاز برای جایگزینی آمیگای خود با یک سیستم رایانه ای جدیدتری -که حداقل در قرن بیست و یکم ساخته شده باشد- را خواهد داشت.