مقایسه‌ای مابین وب‌گردی میان جوانان و مسن‌ترها

مقایسه‌ای مابین وب‌گردی میان جوانان و مسن‌ترها

تفاوت نسل‌ها در زمینه‌های مختلف همواره مورد بحث بوده است. نسل‌های مختلف دارای سبک زندگی، ارزش‌ها، علائق و انتظارات متفاوتی هستند و این تفاوت‌ها بر نحوهٔ وب‌گردی نسل‌های مختلف نیز تأثیرگذار است؛ بنابراین کارشناسان خبره در زمینهٔ وب باید این تفاوت‌ها را تشخیص داده و بر طبق نیازهای مخاطبان، محتوای متناسب با آنها را ارائه دهند. ولی سؤال اینجا است که آیا می‌توان محتوایی را ایجاد کرد که بتواند توسط گروه‌های مختلف سنی مورد استفاده قرار گیرد؟

برای درک بهتر عادات هر نسل و یافتن عادات مشترک نسل‌ها، دو کارشناس به نام‌های باز استریم و فرکتل سیروید به بررسی بیش از 1200 نفر پرداختند و آنها را به سه گروه تقسیم‌بندی کردند:
- گروه جوانان (سنین 20 تا 38)
- گروه میانسالان (سنین 38 تا 50)
- و گروه سالخوردگان (سنین 51 تا 69)

نتایج این بررسی، تفاوت‌ها و شباهت‌های نسل‌های مختلف را در استفاده از وب آشکار می‌سازد که در ادامه نتایج این بررسی را بررسی خواهیم کرد:

سالخوردگان در صبح زود و ظهر، جوانان و میانسالان در اواخر شب وب‌گردی می‌کنند
بررسی کاربران مختلف نشان داد که جوان‌ترها بیشتر از سالخوردگان به دیوایس‌های دیجیتالی خود وابسته هستند. بیش از 30٪ از جوانان و میانسالان معمولاً بین ساعت 8 شب تا نیمه‌شب وب‌گردی می‌کنند در حالی که حدود 40٪ از سالخوردگان بین ساعت 5 صبح تا ظهر آنلاین هستند.

همچنین ساعات اوج وب‌گردی سالخوردگان بین ساعات 9 صبح تا ظهر است و 20٪ از مصاحبه شوندگان در این زمان آنلاین بودند (این رقم حدود 30٪ بیشتر از آمار مربوط به جوانان و میانسالان بود). بیشتر مصاحبه شوندگان دوست نداشتند که در اواخر شب (یعنی از نیمه‌های شب تا 5 صبح) آنلاین باشند؛ و آمار وب‌گردی در این ساعات برای تمامی گروه‌ها کمتر از 10٪ بود. در ساعات اوج وب‌گردی، جوانان و میانسالان (بین ساعت 8 شب تا نیمه‌شب)، این گروه‌ها در مقایسه با سالخوردگان 80٪ بیشتر آنلاین بودند.

بیشتر از 25٪ جوانان از طریق تلفن‌های همراه خود وب‌گردی می‌کنند در حالی که سالخوردگان ترجیح می‌دهند از تبلت استفاده کنند
در میان دستگاه‌های مختلف، کامپیوتر بیشترین طرفدار را در میان نسل‌های مختلف دارد. بیشتر از 35٪ افراد از نسل‌های مختلف از لپ‌تاپ استفاده می‌کنند و کامپیوترهای شخصی (PC) در مرتبهٔ دوم قرار می‌گیرند؛ ولی در مورد دستگاه‌های پرتابل، هر کدام از نسل‌ها دستگاه‌های مختلفی را ترجیح می‌دهند. به عبارت دیگر، بیش از 25٪ از جوانان ترجیج می‌دهند تا از گوشی همراه استفاده کنند و از میان کسانی که از تبلت استفاده می‌کنند، نزدیک به 40٪ آنها از گروه سالخوردگان هستند. 

همچنین بیش از 50٪ از افرادی که استفاده از گوشی همراه را به دستگاه‌های پرتابل دیگر ترجیح می‌دهند، جوانان هستند. 43٪ از استفاده کنندگان از لپ‌تاپ سالخوردگان هستند و این رقم 20٪ بیشتر از جوانان است. جوانان حدود 115٪ بیشتر از سالخوردگان از گوشی همراه استفاده می‌کنند.

محتوای مورد علاقهٔ هر سه نسل یکسان است اما میزان علاقهٔ آنها به محتوای مختلف تفاوت دارد
با وجود تفاوت نسل‌ها در استفاده از دستگاه‌های مختلف برای وب‌گردی، محتوای مورد علاقهٔ هر سه نسل در چهار دستهٔ زیر خلاصه می‌شود:
- مقالات
- تصاویر
- تالارهای گفتگو و آگاهی از نظرات سایرین 
- و کتاب‌های الکترونیکی

محتوایی که هیچ‌کدام از نسل‌ها علاقه‌ای به آنها ندارند عبارتند از فلیپ‌بوک‌ها، اسلایدشِرها (سرویسی برای ارائه مطالب) و سمینارهای مبتنی بر وب. موضوعات مورد علاقهٔ سالخوردگان محدود است ولی موضوعات مورد علاقهٔ جوانان دارای تنوع زیادی است. تمامی نسل‌ها ترجیح می‌دهند تا محتوای وب به صورت لیست، اینفوگرافی و راهنماهای کاربردی ارائه شود.

اگرچه محتوای مورد علاقهٔ تمامی نسل‌ها یکسان است، ولی میزان علاقهٔ هر نسل متفاوت است:
- حدوداً 19٪ از جوانان تمایل زیادی به تکنولوژی دارند یعنی 71٪ بیشتر از سالخوردگان
- حدوداً 18٪ و 12٪ از سالخوردگان به ترتیب به اخبار جهان و سیاست علاقه دارند ولی این در حالی است که سالخوردگان 120٪ بیشتر از جوانان مطالب سیاسی را می‌خوانند.
- حدوداً 13٪ از میانسالان به موضوعات زندگی سالم علاقمند هستند و علائق بعدی آنها امور مالی و مسائل مربوط به خانواده است.
- مُد در پایین‌ترین سطح علاقمندی جوانان قرار دارد در حالی که برای میانسالان و سالخوردگان علاوه بر مُد، محیط زیست نیز در پایین‌ترین سطح علاقمندی ایشان قرار دارد.

به طور کلی، جلب رضایت تمامی کاربران کار نسبتاً دشواری است اما همواره راه‌هایی را می‌توان یافت که از آن طریق بشود محتوایی تولید کرد که نظر مساعد گروه‌های سنی مختلف را جلب کند.

به نظر شما در کشورمان ایران چگونه می‌توان از یک سو پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را با دنیای تکنولوژی آشتی داد و پای ایشان را نیز به وب باز کرد و از سوی دیگر، محتوایی تولید کرد که علاوه بر مفید بودن، بتواند گروه‌های سنی مختلف را به خود جذب کند؟