تفاوت در نحوهٔ وبگردی نسل‌های مختلف

تفاوت در نحوهٔ وبگردی نسل‌های مختلف

تفاوت نسل ها در زمینه های مختلف همواره مورد بحث بوده است. نسل های مختلف دارای سبک زندگی، ارزش ها، علایق و انتظارات متفاوتی هستند. این تفاوت ها بر نحوه ی وبگردی نسل های مختلف نیز تاثیر می‌گذارد، بنابراین کارشناسان خبره در زمینه وب باید این تفاوت ها را تشخیص داده و بر طبق نیازهای مخاطبان، محتوای متناسب با آنها را ارائه دهند، ولی آیا می توان محتوایی را ایجاد کرد که بتواند توسط گروه های مختلف سنی مورد استفاده قرار گیرد؟

برای درک بهتر عادات هر نسل و یافتن عادات مشترک نسل ها، آقای باز استریم و آقای فرکتل سیروید به بررسی بیش از 1200 نفر پرداختند و آنها را به سه گروه تقسیم بندی کردند: گروه جوانان (سنین 20 تا 38)، گروه میانسالان(سنین 38 تا 50) و گروه سالخوردگان (سنین 51 تا 69). نتایج این بررسی، تفاوت ها و شباهت های نسل های مختلف را در استفاده از وب آشکار می سازد که در ادامه نتایج این بررسی را مشاهده خواهیم کرد:

1. سالخوردگان در صبح زود و موقع ظهر؛ و جوانان و میانسالان در اواخر شب وبگردی می کنند
بررسی کاربران مختلف نشان داد که جوانترها بیشتر از سالخوردگان به دستگاه های دیجیتالی خود وابسته هستند. بیش از 30 درصد جوانان و میانسالان معمولا بین ساعت 8 شب تا نیمه شب وبگردی می کنند، در حالیکه حدود 40 درصد سالخوردگان بین ساعت 5 صبح تا ظهر آنلاین هستند. یافته های بیشتر به قرار زیر است:

ساعات اوج وبگردی سالخوردگان بین ساعات 9 صبح تا ظهر است و 20 درصد مصاحبه شوندگان در این زمان آنلاین بودند - این رقم حدود 30 درصد بیشتر از آمار مربوط به جوانان و میانسالان است. بیشتر مصاحبه شوندگان دوست نداشتند که در اواخر شب (یعنی از نیمه های شب تا 5 صبح) آنلاین باشند؛ آمار وبگردی در این ساعات برای تمامی گروه ها کمتر از 10 درصد بود. در ساعات اوج وبگردی جوانان و میانسالان (بین ساعت 8 شب تا نیمه شب)، این گروه ها در مقایسه با سالخوردگان80 درصد بیشتر آنلاین بودند.

2. بیشتر از 25 درصد جوانان از طریق تلفن های همراه خود وبگردی می کنند، در حالیکه سالخوردگان ترجیح می دهند از تبلت استفاده کنند
در میان دستگاه های مختلف، کامپیوتر بیشترین طرفدار را در میان نسل های مختلف دارد. بیشتر از 35 درصد افراد از نسل های مختلف از لپ تاپ استفاده می کنند و کامپیوترهای شخصی یا همان PCها در مرتبه دوم قرار می گیرند. ولی در مورد دستگاه های قابل حمل یا پرتابل، هر کدام از نسل ها دستگاه های مختلفی را ترجیح می دهند: بیش از 25 درصد جوانان ترجیج می دهند تا از گوشی همراه استفاده کنند و از میان کسانی که از تبلت استفاده می کنند، نزدیک 40 درصد آنها از گروه سالخوردگان هستند. یافته های بیشتر به قرار زیر است:

بیش از 50 درصد افرادی که استفاده از گوشی همراه را به دستگاه های قابل حمل دیگر ترجیح می دهند، جوانان هستند. 43 درصد استفاده کنندگان از لپ تاپ سالخوردگان هستند و این رقم 20 درصد بیشتر از جوانان است. جوانان حدود 115 درصد بیشتر از سالخوردگان از گوشی همراه استفاده می کنند.

3. محتوای مورد علاقه هر سه نسل یکسان است اما میزان علاقه آنها به محتوای مختلف تفاوت دارد
با وجود تفاوت نسل ها در استفاده از دستگاه مختلف برای وبگردی، محتوای مورد علاقه هر سه نسل در چهار دسته زیر خلاصه می شود: مقالات، تصاویر، نظرات سایر کاربران و کتاب های الکترونیکی. یافته های بیشتر به قرار زیر است:

محتوایی که هیچ کدام از نسل ها علاقه ای به آنها ندارند عبارتند از: فلیپ بوک ها، SlideShareها (سرویسی برای ارائه مطالب)، سمینارهای مبتنی بر وب و مقالات. موضوعات مورد علاقه سالخوردگان محدود است ولی موضوعات مورد علاقه جوانان دارای تنوع زیادی است. تمامی نسل ها ترجیح می دهند تا محتوای وب به صورت لیست، اطلاعات گرافیکی، و راهنما ارائه شود.

اگرچه به نظر می رسد سایت هایی مانند BuzzFeed و PlayBuzz که بخاطر آزمون هایشان معروف هستند، بیشتر توسط جوانان مورد استقبال قرار می گیرند ولی این بررسی نشان داد جوانان و میانسالان کمترین علاقه ای به این آزمون ها ندارند! اگرچه محتوای مورد علاقه ی تمامی نسل ها یکسان است ولی میزان علاقه هر نسل متفاوت است:

19 درصد جوانان تمایل زیادی به تکنولوژی دارند یعنی 71 درصد بیشتر از سالخوردگان

18 درصد و 12 درصد سالخوردگان به ترتیب به اخبار جهان و سیاست علاقه دارند و این در حالی است که سالخوردگان 120 درصد بیشتر از جوانان مطالب سیاسی را می خوانند.

13 درصد میانسالان به موضوعات زندگی سالم علاقمند هستند و علایق بعدی آنها امور مالی و مسائل مربوط به خانواده هستند.

مد در پایین ترین سطح علاقمندی جوانان قرار دارد، در حالی که برای میانسالان و سالخوردگان علاوه بر مد، محیط زیست نیز در پایین ترین سطح علاقمندی ایشان قرار دارد.

به طور کلی، جلب رضایت تمامی کاربران کار نسبتا دشواری است اما همواره راه هایی را می توان یافت که از آن طریق بشود محتوایی تولید کرد که نظر مساعد گروه های سنی مختلف را جلب کند. به نظر شما در کشورمان ایران چگونه می توان از یک سو پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را با دنیای تکنولوژی آشتی داد و پای ایشان را نیز به وب باز کرد و از سوی دیگر، محتوایی تولید کرد که علاوه بر مفید بودن بتواند گروه ها سنی مختلف را به خود جذب کند؟ نظرات خود را با سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.