تاثیر به‌کارگیری تکنیک‌های روانشناسی در موفقیت یک سایت

تاثیر به‌کارگیری تکنیک‌های روانشناسی در موفقیت یک سایت

امروزه روانشناسی در ذره‌ذرهٔ زندگی ما رخنه کرده است و ما انسان‌ها توانسته‌ایم تا با به‌کارگیری تکنیک‌های روانشناسی به شکلی صحیح در برخی حوزه‌ها، عنان زندگی فردی و حرفه‌ای را به دست گرفته و به موفقیت‌های نسبتاً بزرگی هم دست یابیم. با این توضیحات، حال قصد داریم ببینیم نقش به‌کارگیری از تکنیک‌های روانشناسی در موفقیت یک سایت یا بهتر بگوییم کسب‌و‌کارهای آنلاین به چه شکل است.

ایجاد اعتماد
برای اینکه بازدیدکنندگان وب‌سایت خود را تحت‌تأثیر قرار دهید، لازم است تا اعتماد آنها را جلب کنید. برای این منظور، هدف وب‌سایت شما باید کاملاً مشخص باشد و همچنین وب‌سایت شما باید دارای برخی عناصر طراحی ساده و کاربردی که در دیگر وب‌سایت‌های معروف به کار گرفته شده‌اند نیز باشد.

به طور کلی، ما زمان زیادی برای جلب اعتماد کاربران نداریم. اگر کاربری فقط یک بار وارد سایت ما شود و در همان یک بار نتوانیم نظر مساعد ولی را جلب کنیم، احتمال خیلی کمی وجود دارد که مجدد بتوانیم وی را متقاعد به بازدید از سایت خود کنیم!

از دید یک مشتری به وب‌سایت خود نگاه کنید
برخی وب‌سایت‌ها حاوی اطلاعات بسیاری هستند و استفاده از آنها نیازمند سر و کله زدن با سایت است؛ چنین وب‌سایت‌هایی در اکثر موارد با شکست مواجه خواهند شد. وب‌سایت باید به گونه‌ای طراحی شود که ذهن بازدیدکنندگان را زیاد درگیر نکند و آنچه را که می‌خواهند به سرعت و به آسانی در اختیار ایشان قرار دهد.

در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که بازدیدکنندگان چه می‌خواهند؟ در همان لحظه‌ای که بازدیدکنندگان وارد صفحه اصلی وب‌سایت شما می‌شوند، می‌خواهند بدانند که شما دقیقاً چه کسی هستید، در چه زمینه‌ای فعالیت دارید و برای چه کسانی خدمات عرضه می‌کنید (دقیقاً به همان صورت که وقتی ما با فرد غریبه‌ای آشنا می‌شویم، دوست داریم تا در مورد شخصیت وی بیشتر بدانیم). بنابراین با اضافه کردن یک جمله یا طبقه‌بندی خدمات یا محصولات در وب‌سایت، بازدیدکنندگان می‌توانند بخش مورد نظر را به آسانی پیدا کنند.

در مورد خدماتی که ارائه می‌دهید، مهارت‌ها و تجارب خود، توضیحات واضحی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید؛ همچنین برای برقراری ارتباط مؤثر، برای همه چیز تاریخ بگذارید. نکتهٔ دیگری که در این مورد باید مد نظر قرار داده شود این است که کاربران سایت شما تمایل دارند تا سایت را در دستگاه‌های مختلف -از دسکتاپ گرفته تا موبایل و تبلت- به شکل درستی ببینند و چنین کاری به یُمن طراحی ریسپانسیو (واکنش‌گرا) امکان‌پذیر است.

الگوی خواندن محتوای سایت
نحوهٔ قرار گرفتن محتوای یک وب‌سایت می تواند تأثیر قابل‌توجهی بر بازدیدکنندگان داشته باشد؛ بنابراین صرف زمان برای سازماندهی سایت کاملاً منطقی است. کاربران وب فارسی معمولاً تمایل دارند تا مطالب آنلاین را به صورت حرف «Z» برعکس بخوانند؛ یعنی از گوشهٔ راست بالای صفحه شروع به خواندن می‌کنند و پس از خواندن مطالب به گوشهٔ سمت چپ در پایین صفحه می‌رسند.

شاید یکی از دلایلی که اکثر وب‌سایت‌های ایرانی لوگوی خود را در گوشه راست بالای صفحه قرار می‌دهند همین مسئله است که کاربران در نگاه اول لوگوی ایشان را دیده و همین مسئله منجر به آگاهی از برند بیشتری گردد. به طور کلی، این الگو را به خاطر بسپارید و مطالب بسیار مهم خود را در همین چارچوب قرار دهید.

فضای لازم برای محتوای سایت در نظر بگیرید
برای اینکه بازدیدکنندگان با اطلاعات بسیار زیادی مواجه نشوند، یک سلسله مراتب بصری از اطلاعات را در سایت قرار دهید. با این روش، می‌توانید افراد را به سمت اطلاعات مورد نظرتان هدایت کنید و با استفادهٔ درست از فضای منفی، اطلاعات مهم را برجسته سازید (فضای منفی همان فضای سفیدی است که مابین اِلِمان‌های مختلف رابط کاربری قرار می‌گیرد). 

به‌کارگیری از رنگ‌های مختلف با مد نظر داشتن مفهوم آنها
یکی از عوامل مهم برای تعیین نوع کاربرانی که درگیر سایت می‌شوند، رنگ است. روانشناسی رنگ معمولا کاری پیچیده است ولی این نکته را باید بدانید که رنگ‌های انتخابی، بر پیام شما تأثیر بسزایی دارند. برای مثال قرمز، آتشین و پر حرارت است؛ زرد، رنگ شادی است و آبی، آرامش‌بخش است ولی می‌تواند افسردگی را نیز به همراه داشته باشد. رنگ‌های سرد یک احساس آرامش حرفه‌ای را ایجاد می کنند؛ تُون رنگ‌های گرم‌تر می‌تواند نشانگر خلاقیت بوده، ولی در عین حال می‌تواند یک محیط پر استرس را نیز ایجاد کند.

سبک نگارش
سبک نگارش نیز مانند رنگ می‌تواند بر احساسات کاربران سایت شما تأثیر بگذارد؛ بنابراین باید در مورد آنچه که می‌خواهید به تصویر بکشید، خوب فکر کنید. فونت‌هایی مانند Times New Roman، احساس حرفه‌ای و معتبر بودن را القاء می‌کنند در حالی که فونت‌هایی مانند Helvetica تمیز و مدرن هستند و احساس صمیمی بودن را به بازدیدکنندگان القا می‌کنند. همچنین ترتیب سطرها و تنظیم فاصله نیز باید به درستی انجام شود.

به عنوان یک قانون کلی، خواندن و‌ب‌سایت -به خاطر نور زیاد صفحهٔ نمایش- سخت‌تر از خواندن نسخهٔ پرینت شدهٔ یک مطلب است؛ بنابراین با انتخاب اندازهٔ فونت مناسب، می‌توانید کمتر موجب آزار رسیدن به چشم کاربران خود شود.

آنچه در بالا به آنها اشاره کردیم صرفاً به عنوان بخشی از مهم‌ترین تکنیک‌های روانشناسی در طراحی سایت است و این در حالی است که بحث به همین جا ختم نخواهد شد و تأثیر روانشناسی روی موفقیت یک سایت بحثی بسیار گسترده‌تر این است اما به نظر می رسد با به‌کارگیری از نکات فوق‌الذکر، بتوانیم حداقل‌های مورد نیاز برای کاربرانمان را برآورده سازیم.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. به نظر شما با در نظر گرفتن چه نکات دیگری می‌توان تأثیرگذاری بیشتری روی کاربران سایت‌مان بگذاریم؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.