تاثیر به کارگیری تکنیک های روانشناسی در موفقیت یک سایت

تاثیر به کارگیری تکنیک های روانشناسی در موفقیت یک سایت

امروزه روانشناسی در ذره ذره زندگی ما رخنه کرده است و ما انسان ها توانسته ایم با به کارگیری تکنیک های روانشناسی به شکلی صحیح، عنان زندگی فردی و حرفه ای را به دست گرفته و به موفقیت های نسبتا بزرگی هم دست یابیم. به طور مثال، گفته می شود مدیران موفق کسانی نیستند که از IQ بالایی برخوردارند بلکه کسانی هستند که هوش هیجانی یا EQ بالایی در ایشان به چشم می خورد و داشتن هوش هیجانی بالا خود حاکی از آشنایی با تکنیک های روانشناسی در بحث مدیریت است. با این توضیحات، حال قصد داریم ببینیم نقش به کارگیری از تکنیک های روانشناسی در موفقیت یک سایت یا بهتر بگوییم کسب و کارهای آنلاین به چه شکل است. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

1. ایجاد اعتماد
برای اینکه بازدیدکنندگان وب سایت خود را تحت تاثیر قرار دهید، لازم است تا اعتماد آنها را جلب کنید. برای این منظور، هدف وب سایت شما باید کاملاً مشخص باشد و همچنین وب سایت شما باید دارای برخی عناصر طراحی ساده (مانند نواری منو که در بالا صفحه قرار می گیرد) باشد.

نیازی نیست تا یک برنامه نویس ماهر باشید، سیستم های مدیریت محتوایی همچون رودپرس، جوملا و ... قالب های فوق العاده و بسیاری را در اختیار شما قرار می دهند که می توانید بدون نوشتن حتی یک خط کد، یک وب سایت سفارشی بی نظیر ایجاد کنید و با ارائه ی چارچوبی آشنا برای بازدیدکنندگان وب سایت، اعتماد آنها را جلب نمایید.

2- از دید یک مشتری به وب سایت خود نگاه کنید
برخی وب سایت ها حاوی اطلاعات بسیاری هستند و استفاده از آنها نیازمند تفکر زیادی است، چنین وب سایت هایی با شکست مواجه خواهند شد. وب سایت باید به گونه ای طراحی شود که فکر بازدیدکنندگان را زیاد درگیر نکند و آنچه را که آنها می خواهند به سرعت و به آسانی در اختیار ایشان قرار دهد.

در اینجا این سوال مطرح می شود که بازدیدکنندگان چه می خواهند؟ در همان لحظه ای که بازدیدکنندگان وارد صفحه اصلی وب سایت شما می شوند، می خواهند بدانند که شما دقیقاً چه کسی هستید، در چه زمینه ای فعالیت دارید و برای چه کسانی کار انجام می دهید. بنابراین با اضافه کردن یک جمله یا طبقه بندی نمونه کارهایتان در وب سایت، بازدید کنندگان می توانند بخش مورد نظر را به آسانی پیدا کنند.

در مورد خدماتی که ارائه می دهید، مهارت ها و تجارب خود، توضیحات واضحی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید؛ برای برقراری ارتباط موثر، برای همه چیز تاریخ بگذارید؛ و راه های ارتباطی بازدیدکنندگان را در نوار منو مشخص کنید. نکته دیگری که در این مورد باید مد نظر قرار داده شود این است که کاربران سایت شما تمایل دارند تا سایت شما را در دستگاه های مختلف -از دسکتاپ گرفته تا موبایل و تبلت- به شکل درستی ببینند و چنین کاری به یمن طراحی Responsive یا واکنش گرا امکان پذیر است.

3- الگوی خواندن محتوای سایت
نحوه قرار گرفتن محتوای یک وب سایت می تواند تاثیر قابل توجهی بر بازدیدکنندگان داشته باشد، بنابراین صرف زمان برای سازماندهی سایت کاملا منطقی است. کاربران وب فارسی معمولا تمایل دارند تا مطالب آنلاین را بصورت "Z" برعکس بخوانند، یعنی از گوشه ی راست بالای صفحه شروع به خواندن می کنند و پس از خواندن مطالب به گوشه ی سمت چپ در پایین صفحه می رسند. شاید یکی از دلایلی که اکثر وب سایت های ایرانی لوگوی خود را در گوشه راست بالای صفحه قرار می دهند همین مسئله است که کاربران در نگاه اول لوگوی ایشان را دیده و همین مسئله منجر به برندسازی می شود. به طور کلی، این الگو را بخاطر بسپارید و مطالب بسیار مهم خود را در طول همین الگو قرار دهید.

4- فضای لازم برای محتوای سایت در نظر بگیرید
برای اینکه بازدیدکنندگان با اطلاعات بسیار زیادی مواجه نشوند، یک سلسله مراتب تصویری از اطلاعات را در سایت قرار دهید. با این روش می توانید افراد را به سمت اطلاعات مورد نظرتان هدایت کنید و با استفاده درست از فضای منفی، اطلاعات مهم را برجسته سازید 

5- به کارگیری از رنگ های مختلف با مد نظر داشتن مفهوم آن ها
یکی از عوامل مهم برای تعیین نوع کاربرانی که درگیر سایت می شوند، رنگ است. روانشناسی رنگ معمولا کاری پیچیده است، ولی این نکته را باید بدانید که رنگ های انتخابی بر پیام شما تاثیر بسزایی دارند. برای مثال قرمز، آتشین و پر حرارت است؛ زرد، رنگ شادی است؛ آبی، آرامش بخش است ولی می تواند افسردگی را نیز به همراه داشته باشد. رنگ های سرد یک احساس آرامش حرفه ای را ایجاد می کنند؛ تون رنگ های گرمتر می تواند نشانگر خلاقیت بوده، ولی در عین حال می تواند یک محیط پر استرس را نیز ایجاد کند.

6- سبک نگارش
سبک نگارش نیز مانند رنگ می تواند بر احساسات کاربران سایت شما تاثیر بگذارد، بنابراین باید در مورد آنچه که می خواهید به تصویر بکشید خوب فکر کنید. فونت هایی مانند Times New Roman، احساس حرفه ای و معتبر بودن را القاء می کنند، در حالی که فونت هایی مانند Helvetica تمیز و مدرن هستند و احساس صمیمی بودن را به بازدیدکنندگان القا می کنند. همچنین ترتیب سطرها و تنظیم فاصله نیز باید به درستی انجام شود. خواندن وب سایت سخت تر از خواندن نسخه پرینت شده است، بنابراین با انتخاب اندازه فونت مناسب می توانید از پرینت اضافی اجتناب کنید.

آنچه در بالا به آن اشاره کردیم صرفا به عنوان بخش از مهم ترین تکنیک های روانشاسی در طراحی سایت است و این در حالی است که بحث به همین جا ختم نخواهد شد و تاثیر روانشناسی روی موفقیت یک سایت بحثی بسیار گسترده تر این است اما به نظر می رسد با به کارگیری از نکات فوق الذکر، بتوانیم حداقل های مورد نیاز برای کاربرانمان را تامین کنیم. به نظر شما با در نظر گرفتن چه نکات دیگری می توان تاثیرگذاری بیشتری روی کاربران سایتمان بگذاریم؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.