لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
یک اصل مهم در تجربه کاربری: فرض کنید کاربران سایت شما فلج مغزی هستند!

یک اصل مهم در تجربه کاربری: فرض کنید کاربران سایت شما فلج مغزی هستند!

در پاسخ به این سؤال که «مهمترین چیزی که می بایست برای اطمینان حاصل کردن از کاربرپسند بودن یک سایت مد نظر قرار داد چیست؟» بایستی گفت که هرگز کاری نکنید تا کاربر سایت شما برای استفاده کردن از سایت مجبور به فکر کردن شود. این قانون یکی از مهمترین قوانین در طراحی تجربه کاربری است است که اگر به خوبی رعایت نشود، سایر اقداماتی که برای یو ایکس سایت خود عملی می‌کنیم آن طور که باید و شاید اثربخش نخواهند بود.

به عبارت دیگر، زمانی که سایتی در معرض دید یکی از کاربران بالقوه قرار می گیرد، خود سایت می بایست بدون نیاز به توضیح یا گشت زنی گویای ماهیت آن باشد و کاربر بفهمد که بدون نیاز به فکر کردن چگونه باید از آن استفاده کند. برای روشن‌تر شدن این مسأله مثالی می زنیم. فرض کنیم که سایتی طراحی می‌کنید و می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که سایت شما تجربه کاربری خوبی برای کاربرانش ایجاد می کند. برای این منظور، هرگز روی تجربه خودتان در مورد سایت حساب نکنید چرا که شما -اگر برنامه نویس سایت هم بوده باشید- آنقدر با سایتتان سر و کله زده‌اید که می‌دانید چگونه به کدام بخش سایت مراجعه کنید در عوض می بایست به طور مثال کسی مثل پدر بزرگ خود که سواد خواندن و نوشتن داشته باشد را هدف قرار داده و سایتتان را در معرض دید وی قرار دهید و مثلاً از وی بخواهید که به فلان بخش سایت برود. در چنین صورتی می‌توانید بسنجید که آیا سایت شما برای کاربران عادی طراحی شده است یا خیر.

به عنوان مثالی دیگر، می‌توان بچه‌ها را مد نظر قرار داد. فرض کنیم که بچه‌ای را به سایت سکان آکادمی معرفی می‌کنیم تا شروع به یادیگری اصول برنامه نویسی کند. اگر این بچه بدون نیاز به والدین اش بتواند پیش از هر چیز دوره مد نظر را یافته سپس اقدام به مشاهده ویدیوهای آموزشی اش کند، این بدان معنا است که سکان آکادمی برای گروه هدف بچه‌ها تجربه کاربری خوبی ایجاد کرده و در غیر این صورت بدون شک این گروه از کاربران را از دست خواهد داد. در‌واقع، پس از اینکه بچه‌ای وارد سکان آکادمی شد، می بایست صرفاً با ۲ الی ۳ کلیک و بدون فکر کردن به اینکه «حالا باید از کجا شروع کنم!» به دوره مد نظر خود همان آموزش اسکرچ است دست یابد.

گاهی اوقات می‌توان پا را از این هم فراتر گذاشته و گفت که ما -به عنوان طراح سایت- می بایست سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنیم که اگر کسی هم فلج مغزی بود بتواند از سایت بهره مند گردد (البته این جمله کمی اغراق آمیز است و صرفاً می‌خواهیم اهمیت این موضوع را گوشزد کنیم!) به عبارت دیگر، هرگز نمی بایست مبنا را بر این بگذاریم که مخاطبین سایت ما تعدادی آدم گیک حرفه‌ای هستند بلکه می بایست این‌گونه به قضیه نگاه کنیم که مخاطبین سایت تعدادی فلج مغزی هستند که اصلاً نمی‌دانند چگونه باید از یک سایت استفاده کرد و در همین صورت است که می‌توان این اطمینان را حاصل کرد که سایت ما به موفقیت خواهد رسید!

چیزهایی که در سایت‌ها منجر به فکر کردن کاربران می‌شوند زیاد هستند. برای مثال، فرض کنیم که در سایت سکان آکادمی به دنبال استخدام برنامه نویسی پی اچ پی هستیم. در صفحه اصلی سایت هم می بایست دکمه ای در نظر بگیریم که علاقمندان را به صفحه مد نظرمان هدایت کند. برای این دکمه می‌توان عناوین مختلفی در نظر گرفت که از آن جمله می‌توان به فرصت های شغلی، استخدام مشاغل، استخدام برنامه نویس پی اچ پی، همکاری با ما، فقط گیک ها کلیک کنند، همکار ما شوید و … اشاره کرد. به نظر می‌رسد که از میان عناوین فوق الذکر، گزینه استخدام برنامه نویسی پی اچ پی نسبت به مابقی عناوین کاربران را کمتر مجبور به فکر کردن کرده و اگر کسی برنامه نویس پی اچ پی باشد، به راحتی جذب آن دکمه خواهد شد.

یکی دیگر از چیزهایی که منجر به تجربه کاربری بدی می‌شود این است که طراحان دکمه ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که کاربر مخاطب سایت از اینکه تشخیص دهد یک دکمه در مقابل وی قرار گرفته ناتوان خواهد بود. به طور کلی، می بایست دکمه ها و یا لینک ها به گونه‌ای طراحی شوند که کاربران بدون نیاز به فکر کردن، خیلی سریع آن‌ها را بیابند. همواره برخی سایت‌ها را می‌بینیم که لینک هایی در آن‌ها استفاده شده که با مابقی متون هیچ فرقی نمی‌کنند و صرفاً زمانی که نشانگر ماوس را روی آن‌ها قرار می دهیم، نشانگر ماوس شبیه به یک دست می شود. به عبارت دیگر، کاربر با آزمون و خطا متوجه وجود لینک ها خواهد شد و این اصلاً خوب نیست.

لیستی که در ادامه مشاهده خواهیم کرد، دربرگیرنده چیزهایی است که علاوه بر موارد فوق الذکر، کاربر اصلاً نمی بایست در مورد آن‌ها فکر کند و در یک نگاه می بایست متوجه آن‌ها گردد که عبارتند از:

- من الان کجای سایت هستم؟
- استفاده از سایت را از کجا باید شروع کنم؟
- فلان چیز کجای سایت است؟
- مهمترین چیزهای این صفحه به‌خصوص کدامند؟
- چرا این بخش از سایت … نامگذاری شده است؟

به طور کلی، ما می بایست سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنیم که تعداد علامت سؤال‌هایی که ممکن است در ذهن کاربران نقش بندد را به حداقل برسانیم و همین مسأله می‌توان به عنوان یکی از رموز موفقیت سایت ما گردد.

نکته جالبی که در مورد برخی کاربران به چشم می‌خورد این است که وقتی با سایتی مواجه می‌شوند که اصطلاحاً اصلاً UX خوبی ندارد، به جای آنکه انگشت اتهام را به سمت طراحی سایت بچرخانند، روی خود لیبل «احمق» می‌زنند و فکر می‌کنند که مشکل از خود ایشان است که نمی‌توانند به سادگی با سایت کار کنند.

آنچه مسلم است اینکه صفحات سایت ما می بایست خود گویای محتوایشان از یک سو و همچین نحوه استفاده از آن محتواها از سوی دیگر باشند. یک طراح موفق کسی است که سایتش را به گونه‌ای طراحی کند که حداقل نیاز به Guide یا «راهنما» برای استفاده از سایت وجود داشته باشد و خود لی اوت صفحه به عنوان یک راهنمای حرفه ای، کاربران را به راحت ترین شکل ممکن به بخش‌های مختلف صفحه هدایت کند.

دیدگاهی که استیو جابز به تجربه کاربری داشت هم جالب است: او اعتقاد داشت که دفترچه راهنمای کامپیوترهای مکینتاش را می بایست به گونه‌ای نوشت که یک بچه کلاس اولی هم با خواندن آن متوجه نحوه استفاده از مکینتاش شود. سپس یک گام جلوتر رفته و می‌گوید که اصلاً دفترچه راهنمای مکینتاش می بایست توسط یک بچه کلاس اولی نوشته شود و در نهایت هم اعتقاد داشت که مکینتاش باید به گونه‌ای طراحی گردد که اصلاً نیازی به دفترچه راهنما نداشته باشد و صاحب آن کامپیوتر به محض اینکه کامپیوتر خود را روشن کرد، با کمی گشت زنی در بخش‌های مختلف، کاملاً متوجه شود که هر بخش مخصوص انجام چه کاری است.بهزاد مرادی