لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
گوگل چگونه استعدادهای کارمندانش را شکوفا می‌سازد؟

گوگل چگونه استعدادهای کارمندانش را شکوفا می‌سازد؟

دوره های در حین خدمت یا OJT که مخفف واژگان On the Job Training می‌باشد به منزله عاملی مهم در تعیین موفقیت یا عدم موفقیت یک استارتاپ یا شرکت محسوب می شوند. یکی از شرکت هایی که در همین راستا توانسته به نتایج خوبی برسد موتور جستجوی گوگل است که توانسته با فراهم آوردن محیطی خوب، به ارتقاء استعدادهای کارمندانش بپردازد. دلایلی که در این پست برخواهیم شمرد همگی جزو دلایلی هستند که مجله فورچون به آن خاطر، شرکت گوگل را در سال ۲۰۱۴ به عنوان بهترین شرکتی که می توان در آن کار کرد اعلام نمود. در ادامه با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

فرهنگ سازمانی شرکت گوگل به این شکل است که منابع آموزشی می بایست در اختیار کارمندان قرار گیرد اما در عین حال فضای کاری مرتبط با آموزش‌ها نیز در اختیار آن‌ها قرار گرفته تا آنچه که آموخته اند را بتوانند به صورت عملی تجربه کنند. گوگل یکسری آموزش‌های عمومی و یکسری آموزش‌های تخصصی به تمامی پرسنل خود ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به مدیریت، منابع مالی و حتی هوش هیجانی اشاره کرد.

آنچه مسلم است اینکه گوگل بر اساس تحلیل آمار و اطلاعات مرتبط با پرسنل خود سبک جدیدی از آموزش را در این شرکت پایه ریزی کرده است تا بر آن اساس این اطمینان را حاصل کند که کارمندان به چه نوع آموزشی به منظور افزایش سودآوری شرکت نیاز دارند. جالب است بدانیم که طرح دیگری در گوگل وجود دارد تحت عنوان Googler-to-Googler که در این طرح آموزشی این خود کارمندان گوگل هستند که می بایست به یکدیگر آموزش دهند و به گفته یکی از مدیران گوگل، از خوبی‌های این پارادایم آموزشی این است که کارمندان در حین کار کردن می‌توانند چیزهای جدید هم یاد بگیرند.

یکی از راه‌هایی که از آن طریق مدیران شرکت گوگل سعی می‌کنند تا یک تجربه کاری منحصر به فرد در شرکت شان ایجاد کنند، نظارت بر میزان رضایت مندی کارکنان و گوش کردن به دغدغه های ایشان است و به همین منظور هم واحدی اختصاصی در این شرکت تحت عنوان People Operations سالی ۲ بار یک نظرسنجی جامع و کامل از تعدادی کارمندان گوگل به صورت تصادفی انجام می‌دهد و در نهایت از نتایج این تحقیقات به منظور هدفمندتر کردن آموزش‌های در حین خدمت به منظور بهبود تجربه کاری پرسنل استفاده می کنند. خبر جالب اینکه گوگل از تعدادی دانشمندان مطرح در زمینه علوم اجتماعی نیز جهت بهبود روش‌های استعدادیابی کمک می گیرد. در واقع، انجام چنین نظرسنجی ها، آزمون ها و تحقیقات نشان می‌دهند که پرسنل به چه دوره های آموزشی نیاز دارند، کدام مدیران منتورهای بهتری خواهند شد و کدام پرسنل به آموزش‌های بیشتری به منظور ارتقاء سودآوری شرکت نیاز دارند.

یکی از اقدامات عجیب گوگل این است که این اجازه را به کارمندان خود می‌دهد تا چیزی در حدود ۲۰ درصد از زمان کاری خود را به انجام پروژه های شخصی اختصاص دهند. از خوبی‌های اتخاذ چنین سیاستی می‌توان به این مسأله اشاره کرد که پرسنل گوگل می‌توانند با چیزهایی که در دوره های آموزشی این شرکت فرا گرفته‌اند با آزمون و خطا شروع به تست کردن ایده‌های خود کرده و در خلال آن ایده‌های جدیدی خلق کنند که از جمله این ایده‌های جدید می‌توان به محصولاتی نظیر AdSense و Google Now اشاره کرد.

به گفته مدیر منابع انسانی گوگل، افراد صرفاً با شرکت در دوره های آموزشی چیز جدیدی یاد نمی‌گیرند بلکه اکثریت ایشان از طریق کار عملی می‌توانند به آموخته های خود اضافه کنند. دوره های آموزشی صرفاً یکی از لایه‌های ارتقاء سطح کاری پرسنل ما است. چنین سبک کاری توسط بسیاری از کمپ های آموزش برنامه نویسی ایالات متحده نیز به کار گرفته شده است. در چنین کمپ هایی، دست دانشجویان باز گذاشته می‌شود تا با استفاده از تکنولوژی هایی که فراگرفته اند، ایده‌هایی بدیع و نو خلق کنند.

به طور کلی، یک سازمان برای آنکه بخواهد در زمینه آموزش منابع انسانی خود موفق باشد نیازی نخواهد داشت تا به پولداری و پیشرفتگی گوگل باشد بلکه صرفاً با اتخاذ سیاست هایی درست و مناسب، می‌تواند نیازهای پرسنل را درک کرده، آن‌ها را خوشحال تر ساخته و در نتیجه سودآوری بیشتر شرکت را تضمین کند. راه کارهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می کنیم، در صورتی که درست به کار گرفته شوند کمک شایانی به موفقیت شما در استارتاپ یا شرکتتان خواهند نمود:

-برگزاری دوره های آموزشی به روز
-سؤال پرسیدن از پرسنل در مورد سبک یادگیری ایشان
-استفاده از تعدادی منتور در دوره های آموزشی
-انگیزه دادن به نیروها به منظور آموزش به یکدیگر
-فراهم آوردن فرصتی به منظور عملی کردن آموخته ها در محیطی واقعیفرنوش فهیم