گوگل چگونه استعدادهای کارمندانش را شکوفا می‌سازد؟

گوگل چگونه استعدادهای کارمندانش را شکوفا می‌سازد؟

دوره‌های در حین خدمت یا OJT که مخفف واژگان On the Job Training می‌باشد، به منزلهٔ عاملی مهم در تعیین موفقیت یا عدم موفقیت یک استارتاپ یا شرکت محسوب می‌شوند. یکی از شرکت‌هایی که در همین راستا توانسته به نتایج خوبی برسد، Google است که توانسته با فراهم آوردن محیطی خوب و علمی، به ارتقاء استعدادهای کارمندانش بپردازد. 

دلایلی که در این پست برخواهیم شمرد همگی جزو چیزهایی هستند که مجلهٔ فورچون به آن خاطر آنها، شرکت گوگل را در سال ۲۰۱۴ به عنوان بهترین شرکتی که می‌توان در آن کار کرد اعلام نمود. 

دسترسی به منابع آموزشی
فرهنگ سازمانی شرکت گوگل به این شکل است که منابع آموزشی می‌بایست در اختیار همهٔ کارمندان قرار گیرد اما در عین حال فضای کاری مرتبط با آموزش‌ها نیز در اختیار آنها قرار گرفته تا آنچه که آموخته‌اند را بتوانند به صورت عملی تجربه کنند. گوگل یکسری آموزش‌های عمومی و یکسری آموزش‌های تخصصی به تمامی پرسنل خود ارائه می‌دهد که از جملهٔ آنها می‌توان به مدیریت، منابع مالی و حتی هوش هیجانی اشاره کرد.

نیازسنجی افراد
آنچه مسلم است اینکه گوگل بر اساس تحلیل آمار و اطلاعات مرتبط با پرسنل خود، سبک جدیدی از آموزش را در این شرکت پایه‌ریزی کرده است تا بر آن اساس این اطمینان را حاصل کند که کارمندان به چه نوع آموزشی به منظور افزایش سودآوری شرکت نیاز دارند.

آموزش پرسنل به یکدیگر
جالب است بدانیم که طرح دیگری در گوگل وجود دارد تحت عنوان Googler to Googler که در این طرح آموزشی این خود کارمندان گوگل هستند که می‌بایست به یکدیگر آموزش دهند و به گفتهٔ یکی از مدیران گوگل، از خوبی‌های این پارادایم آموزشی این است که کارمندان در حین کار کردن می‌توانند چیزهای جدید هم یاد بگیرند.

نظرسنجی تصادفی از پرسنل
یکی از راه‌هایی که از آن طریق مدیران شرکت گوگل سعی می‌کنند تا یک تجربهٔ کاری منحصر به فرد در شرکت‌شان ایجاد کنند، نظارت بر میزان رضایت‌مندی کارکنان و گوش کردن به دغدغه‌های ایشان است و به همین منظور هم واحدی اختصاصی در این شرکت تحت عنوان People Operations، سالی ۲ بار یک نظرسنجی جامع و کامل از تعدادی کارمندان گوگل به صورت تصادفی انجام می‌دهد و در نهایت از نتایج این نظرسنجی‌ها به منظور هدفمندتر کردن آموزش‌های در حین خدمت به منظور بهبود تجربهٔ کاری پرسنل استفاده می‌کنند.

استعدادیابی پرسنل
خبر جالب اینکه گوگل از تعدادی دانشمندان مطرح در زمینهٔ علوم اجتماعی نیز جهت بهبود روش‌های استعدادیابی کمک می‌گیرد. در واقع، انجام چنین نظرسنجی‌ها، آزمون‌ها و تحقیقاتی نشان می‌دهند که پرسنل به چه دوره‌های آموزشی نیاز دارند، کدام مدیران منتورهای بهتری خواهند شد و کدام پرسنل به آموزش‌های بیشتری به منظور ارتقاء سودآوری شرکت نیاز دارند.

کار کردن روی پروژه‌های شخصی
یکی از اقدامات عجیب گوگل این است که این اجازه را به کارمندان خود می‌دهد تا چیزی در حدود ۲۰٪ از زمان کاری خود را به انجام پروژه‌های شخصی اختصاص دهند؛ از خوبی‌های اتخاذ چنین سیاستی می‌توان به این مسأله اشاره کرد که پرسنل گوگل می‌توانند با چیزهایی که در دوره‌های آموزشی این شرکت فرا گرفته‌اند، با آزمون و خطا شروع به تست کردن ایده‌های خود کرده و در خلال آن ایده‌های جدیدی خلق کنند که از جمله این ایده‌های جدید می‌توان به محصولاتی نظیر AdSense و Google Now اشاره کرد. به گفتهٔ مدیر منابع انسانی گوگل:

افراد صرفاً با شرکت در دوره‌های آموزشی چیز جدیدی یاد نمی‌گیرن بلکه اکثر اونها از طریق کار عملی می‌تونن به آموخته‌های خود اضافه کنن. دوره‌های آموزشی فقط یکی از لایه‌های ارتقاء سطح کاری پرسنل ماست. چنین سبک کاری توسط بسیاری از بوت‌کمپ‌های آموزش برنامه‌نویسی ایالات متحده هم به کار گرفته شده. در چنین کمپ‌هایی، دست دانشجویان باز گذاشته می‌شه تا با استفاده از تکنولوژی‌هایی که یاد گرفتن، ایده‌هایی جدید و نو خلق کنن.

به طور کلی، یک سازمان برای آنکه بخواهد در زمینهٔ آموزش منابع انسانی خود موفق باشد، نیازی نخواهد داشت تا به پولداری و پیشرفتگی گوگل باشد بلکه صرفاً با اتخاذ سیاست‌هایی درست و مناسب، می‌تواند نیازهای پرسنل را درک کرده، آنها را خوشحال‌تر ساخته و در نتیجه سودآوری بیشتر شرکت را تضمین کند.

جمع‌بندی
راه‌کارهایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، در صورتی که درست به کار گرفته شوند، کمک شایانی به موفقیت شما در استارتاپ یا شرکتتان در جهت بالا بردن سطح سواد اعضای تیم خواهند نمود:
- برگزاری دوره‌های آموزشی به‌روز
- سؤال پرسیدن از پرسنل در مورد سبک یادگیری ایشان
- استفاده از تعدادی منتور در دوره‌های آموزشی
- انگیزه دادن به نیروها به منظور آموزش به یکدیگر
- فراهم آوردن فرصتی به منظور عملی کردن آموخته‌ها در محیطی واقعی

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. با توجه به تجربیاتی که از کار در شرکت‌های ایرانی داشته‌اید، در فضای کسب‌وکار داخل ایران از چه روش‌هایی برای بالا بردن سطح دانش پرسنل استفاده می‌شود؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.