معرفی فریمورک Webix

معرفی فریمورک Webix

وبیکس یک فریم ورک JavaScript و HTML5 است که به منظور طراحی وب اپلیکیشن های تحت وبی که با دیتا سر و کار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. رابط کاربری وب اپلیکیشن های طراحی شده با این فریم ورک واکنش گرا است لذا این اطمینان حاصل می‌گردد که وب اپلیکیشن ما در دستگاه‌های مختلف از موبایل گرفته تا مانیتورهای حرفه‌ای به همان شکلی که مد نظر ما است نمایش داده خواهد شد. از جمله مزایای این فریم ورک می‌توان به یادگیری سریع آن، سبک بودن و امکان ادغام فریم ورک های بک بون، آنگولار و جی کوئری در آن اشاره کرد.

پیش از این گفتیم که فریم ورک Webix را می‌توان خیلی سریع و راحت یاد گرفت. در‌واقع اگر شما یک جاوا اسکریپت کار حرفه‌ای و یا یک فرد مبتدی باشید، به خاطر مستندسازی قوی این فریم ورک به راحتی خواهید توانست نحوه کار با آن را فرا گرفته و در مدت زمان کوتاهی به آن مسلط شوید.

یکی از مزیت‌های فریم ورک Webix سبک بودن و کم حجم بودن آن است و این سبکی هم به آن خاطر است که هر ویجت فریم ورک وبیکس در قالب یک فایل js مجزا قرار می‌گیرد و هر زمان که نیاز باشد آن فایل اجرا خواهد شد.

یکی دیگر از برگ برنده های این فریم ورک سریع بودن آن است و شاهد این ادعا هم آنکه وقتی کاربری با وب اپلیکیشنی تعامل می‌کند که با این فریم ورک نوشته شده باشد، وقتی روی دکمه ای کلیک می‌کند سرعت اجرا آنقدر بالا است که گویی وی روی یکی از دکمه های یک برنامه دسکتاپ کلیک کرده است.

باتوجه به اینکه کتابخانه رابط کاربری مبتنی بر HTML5 فریم ورک وبیکس با فریم ورک های سه لایه (MVC) بک بون و آنگولار ادغام شده است، کار توسعه دهندگان به منظور استفاده از قابلیت‌های این فریم ورک ها بسیار آسان خواهد بود. در واقع، بسیاری از تغییرات در Model ها صورت خواهد گرفت سپس نتایج آن‌ها را در View ها شاهد خواهیم بود (M اول حرف Model و V اول حرف View و C هم اول حرف Controller است که ارتباط مابین Model و View را برقرار می سازد.) یکی دیگر از مزایای ادغام از پیش تعریف شده فریم ورک های بک بون و آنگولار در فریم ورک وبیکس این است که از نوشتن کدها به سبک اسپاگتی به طرز قابل توجهی جلوگیری خواهد شد. 

باتوجه به اینکه اساس این فریم ورک بر پایه آخرین نسخه از زبان اچ تی ام ال است -نسخه ۵- این امکان برای توسعه دهندگان بوجود خواهد آمد تا اپلیکیشن های تحت موبایل، وب و دسکتاپ با استفاده از استانداردهای HTM5 با پشتیبانی توسط اکثر مرورگرها همچون IE8 و بالاتر، سافاری، فایرفاکس، گوگل کروم و اپرا طراحی کنیم.

علاوه بر ادغام فریم ورک های بک بون و آنگولار در فریم ورک وبیکس، فریم ورک محبوب جاوا اسکریپت jQuery هم در این فریم ورک ادغام شده است تا با استفاده از آن به سهولت بتوان ویجت های مبتنی بر جی کوئری طراحی کرد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این فریم ورک امکان استفاده از سایر ابزارها با این فریم ورک است. به عنوان مثال، از ویرایشگرهای متنی همچون CKEditor، چارت‌هایی همچون D3 و Sigma، نقشه هایی همچون Google Maps و Nokia Maps می توان در آن استفاده کرد (راهنمای دانلود فریک ورک Webix).