چرا می‌بایست به بچه‌های خود برنامه‌نویسی یاد دهیم؟

چرا می‌بایست به بچه‌های خود برنامه‌نویسی یاد دهیم؟

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که بر سر دوراهی قرار گرفته‌اید که آیا من یا فرزندم باید برنامه‌نویسی یاد بگیریم یا بی‌خیال آن شویم، پاسخی که به شما می‌دهیم این است «آری، بد نیست اگر هم شما و هم فرزندانتان با اصول کدنویسی آشنا شوید.» در این مقاله، سعی شده تا مواردی را برشمریم که پس از فراگیری اصول برنامه‌نویسی، هم برای افراد بزرگسال و هم برای کودکان میسر خواهد شد. 

در حال حاضر دنیا نه تنها با کمبود آب، صلح، انسانیت، آرامش و … مواجه است بلکه با کمبود چیز دیگری تحت عنوان برنامه‌نویس نیز مواجه می‌باشد و به نظر هم می‌رسد که با فراگیرتر شدن فناوری‌هایی همچون اینترنت اشیاء یا هوش مصنوعی، این کمبود بیش از این احساس گردد.

در‌ واقع، با توجه به این که دنیا بیش از پیش به سوی فناوری‌های جدید پیش می‌رود، این نیاز احساس می‌گردد تا دانش‌آموزان و دانشجویان نیز بیش از گذشته با نحوهٔ کارکرد این فناوری‌ها نیز آشنا شوند و یکی از راه‌های این آشنایی، یادگیری اصول برنامه‌نویسی است.

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که من اصلاً به برنامه‌نویسی علاقه‌ای ندارم پس چرا باید برنامه نویسی یاد بگیرم؟ و یا فرزند من دوست دارد نقاش شود، چرا باید او را مجبور به یادگیری اصول برنامه‌نویسی کنم؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که آمار و ارقام حاکی از آنند که داشتن پیش‌زمینه در علوم کامپیوتری در حال حاضر به عنوان یک برگ‌برنده در زمینهٔ یادگیری سایر مهارت‌ها محسوب می‌شود و در آینده‌ای نه چندان دور، نیاز به داشتن چنین برگ‌برنده‌ای پررنگ‌تر هم خواهد شد.

کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا، استونی، ژاپن، چین و … جزو کشورهایی هستند که بستری برای یادگیری برنامه‌نویسی برای بچه‌ها فراهم آورده‌اند. باتوجه به این که کشورهای جهان اول معمولاً چیزی را می‌بینند که کشورهای جهان سوم از دیدن آن قاصرند، به طور حتم سیاست‌گذاران چنین کشورهایی نیازی را در آینده احساس کرده‌ و به منظور برآورده نمودن آن، از همین امروز شروع به سرمایه‌گذاری کرده‌اند. لذا منطقی به نظر می‌رسد که در زمینهٔ آموزش برنامه‌نویسی، پا جای پای کشورهایی بگذاریم که در این زمینه صاحب نظر هستند و اصلاً صبر نکنیم تا آینده فرا رسیده و در آن زمان به فکر چاره باشیم!

همچون مهارت زبان‌آموزی که اگر در سنین کودکی اتفاق افتد تأثیر آن دوچندان خواهد بود، اگر فضایی برای بچه‌های خود فراهم سازیم که بتوانند در آن فضا به یادگیری برنامه‌نویسی بپردازند، به طور حتم ایشان در آینده سپاسگزار ما خواهند بود؛ به طور کلی، از جمله اتفاقاتی که برای یک بچه پس از یادگیری اصول برنامه‌نویسی رخ می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- تفکر انتقادی
- رشد خلاقیت
- رشد مهارت‌های حل مسئله
- نگاه به مشکلات از زوایای مختلف
- به‌وجود آمدن تفکر الگوریتمیک و …  

در یک کلام، بچه‌های ما پس از یادگیری برنامه‌نویسی، به جای آن که بچه‌هایی مصرف‌کننده بار بیایند، به بچه‌هایی تولیدکننده و سازنده مبدل خواهند شد. جالب است بدانیم تحقیقات انجام شده روی یادگیری کودکان حاکی از آنند که ایشان حتی قبل از آن که بتوانند بخوانند و بنویسند، قادر خواهند بود تا اصول کدنویسی را فرا بگیرند.

یکی دیگر از دلایلی که ما را مجاب می‌کند تا به بچه‌های خود برنامه‌نویسی یاد دهیم این است که برنامه‌نویسی همچون پُلی خواهد شد تا بچه‌های ما سایر علوم را نیز بهتر یاد بگیرند. در‌ واقع، از آنجا که در برنامه‌نویسی ما می‌بایست هم تفکر منطقی-ریاضیاتی داشته باشیم و هم حس زیبایی‌شناسی برای خلق یک بازی یا برنامهٔ زیبا از لحاظ ظاهری، بچهٔ ما اصول ریاضیات، هنر و … را در بستری عملی فرا خواهد گرفت.

یکی دیگر از مزایای آموزش برنامه‌نویسی به بچه‌ها این است که ایشان می‌توانند در دنیای پیرامون خود تأثیرگذار باشند. امروزه ما از فناوری‌های بسیاری در جهت منافع خود استفاده می‌کنیم که از آن جمله می‌توان به جیمیل، توییتر، لینکدین، تلگرام و … اشاره کرد که تمامی این فناوری ها توسط گروهی از برنامه‌نویسان طراحی و نوشته شده‌اند.

در‌ واقع، کاری که این برنامه‌نویسان انجام داده‌اند این است که توانسته‌اند بستری برای تعاملات اجتماعی آدم‌ها، یافتن دوستان قدیمی،‌ بهبود روابط اجتماعی افراد، کاهش هزینه‌های زندگی و … انجام دهند. اگر فرزند شما از سنین ۵ الی ۶ سالگی شروع به یادگیری برنامه‌نویسی کند و اگر بخت با وی یار باشد، او خواهد توانست تا در سن ۲۰ الی ۲۵ سالگی یکی از افراد تأثیرگذار فضای IT جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند باشد.

بسیاری از افراد بر این باور هستند که من دوست دارم تا به فرزندم برنامه‌نویسی یاد دهم اما می‌دانم که برنامه‌نویسی کار بسیار بسیار بسیار دشواری است و بچهٔ من از عهدهٔ آن برنخواهد آمد. در جواب به این دسته از افراد بایستی عرض کرد که نرم‌افزارهایی که امروزه برای آموزش برنامه‌نویسی به بچه‌ها در نظر گرفته شده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که وی در یک محیط کاملاً گرافیکی و جذاب و صرفاً با استفاده از Drag & Drop می‌تواند کدنویسی کند و خبر امیدوار کننده‌تر اینکه بچه صرفاً پس از گذشته چند روز، می‌تواند اولین گیم یا برنامهٔ خود را بنویسید (تجربهٔ نگارندهٔ این مقاله حاکی از آن است که کودکانی در سنین ۳ الی ۴ سالگی هم پتانسیل یادگیری دارند!)

در ضمن، برنامه‌نویسی راهی است که از آن طریق بچه‌ها می‌توانند احساسات درونی خود را بیان کنند. برای روشن‌تر شدن این مطلب مثالی می‌زنیم. فرض کنیم فرزند شما وقتی که برنامهٔ کودک تماشا می‌کند و یا به انجام بازی‌های کامپیوتری می‌پردازد، همواره به این می‌اندیشد که ای کاش من هم می‌توانستم یک انیمیشن و یا بازی آن‌طور که مد نظر خودم هست تولید کنم. در چنین شرایطی برنامه‌نویسی به عنوان ابزاری خواهد بود که بچهٔ شما از آن طریق خواهد توانست تا ایدهٔ خود را عملی سازد.

چنانچه تا اینجای بحث مجاب شده‌اید که آموزش اصول برنامه‌نویسی به کودکان یک باید است، می‌توانید برای شروع این مسیر به دوره‌های آموزش برنامه‌نویسی به کودکان، آموزش طراحی سایت به کودکان و آموزش برنامه نویسی در سکان آکادمی مراجعه نمایید. هر سه دوره کاملاً رایگان بوده و به ترتیب برای آموزش اصول کدنویسی از طریق زبان اسکرچ به کودکان، آموزش اصول طراحی صفحات وب به کودکان و در نهایت آموزش کلیات برنامه‌نویسی هم به کودکان و هم به بزرگسالان کاربرد دارند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا با این گزاره که «آموزش اصول کدنویسی به کودکان یک باید است» موافقید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.بهزاد مرادی