لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
تأثیر A-Player ها در موفقیت استارتاپ شما

تأثیر A-Player ها در موفقیت استارتاپ شما

به طور کلی منظور از A-Player افرادی باهوش، سخت کوش و حرفه‌ای است. حال که با مفهوم این اصطلاح آشنا شدیم، نیاز است تا جمله‌ای جالب را یاد بگیریم که اگر بتوانیم آن را در زندگی کاری خود به کار بندیم تأثیر بسزایی در موفقیت کسب و کار یا بهتر بگوییم استارتاپ ما خواهد داشت: «افراد متعلق به گروه A، افرادی را به استخدام خود در می‌آورند که A باشند، افراد متلعق به گروه B، افرادی که متلعق به گروه B باشند را به استخدام خود در نمی آورند بلکه افراد متعلق به گروه‌های C و D در تیم استارتاپی ایشان مشغول به کار خواهند شد. به طور خلاصه، اگر خود شما در کاری که قرار است شروع کنید حرفی برای گفتن داشته باشید -به عبارت دیگر یک فرد گروه A باشید- این امکان برای شما میسر است تا سایر اعضای تیم تان را از افرادی انتخاب کنید که هم رده شما باشند اما اگر قضیه برعکس باشد، یعنی شما به کاری که قرار است انجام دهید اعتقاد نداشته و از سوی دیگر هم در آن زمینه خیلی حرفه‌ای نباشید، اصلاً نمی بایست تا این انتظار را داشته باشید که افرادی حرفه‌ای برایتان شروع به کار کنند. در این پست قرار است ببینیم که تأثیر انتخاب افراد برای استارتاپ چه نقشی در موفقیت آن استارتاپ خواهد داشت. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

بسیاری از کارآفرینان در بدو امر یعنی زمانی که می‌خواهند تیم تشکیل دهند با وسواس خاصی شروع به انتخاب هم تیمی های خود می کنند. به عبارت دیگر، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا اعضای استارتاپ ایشان همگی جزو گروه A باشند. این قضیه تا زمانی که استارتاپ کوچک است به خوبی پیش می‌رود اما زمانی که استارتاپ ایشان تبدیل به یک شرکت می‌شود و ایشان نیاز به جذب نیروی کاری بیشتری پیدا می کنند، وسواس ایشان کم‌رنگ و کم‌رنگ تر شده تا جایی که گاهی اوقات به افراد گروه D و F هم رضایت می دهند.

تا حدود زیادی حق با این کارآفرینان است چرا که در مملکت ایران کسانی که از دانشگاه‌ها و یا مؤسسات آموزشی فارغ التحصیل می‌شوند آمادگی ورود به دنیای کار را نداشته و همین مسأله منجر به این می‌گردد تا شرکت ها با کمبود منابع انسانی حرفه‌ای مواجه شوند. خبر ناامیدوار کننده اینکه به محض استخدام پرسنلی که به گروه B تعلق دارند، کیفیت کار شما شروع به کاهش می‌کند و این قضیه تا جایی می‌تواند پیش رود که در آینده‌ای نه چندان دور شما به افرادی با سطح کاری Z هم رضایت خواهید داد که در چنین شرایط خود کارآفرین سند مرگ استارتاپ اش را امضاء کرده است.

حال راه‌کار چیست؟ به نظر می‌رسد که دو گزینه بیشتر پیش روی نداشته باشیم: یا اینکه خود کارآفرین شروع به تربیت نیروی انسانی کرده و روی نیروهایی که به گروه‌های D و F تعلق دارند سرمایه‌گذاری کرده و تمام تلاش خود را به کار بند تا ایشان را به گروه A ارتقاء دهد یا اینکه سعی کند حقوق بیشتری برای استخدام اعضای تیم در نظر گیرد تا از این طریق بتواند A-Player هایی که در حال حاضر در سایر شرکت ها مشغول به کار هستند را به سمت استارتاپ خود جذب کند. نقطه ضعف مورد اول این است که در بسیاری مواقع زمانی که ما شروع به تربیت یک نیروی انسانی می کنیم، وقت و هزینه نسبتاً زیادی صرف آموزش وی خواهد شد و تجربه نشان داده است زمانی که ایشان تا سطح A ارتقاء یافتند، نگه داشتن ایشان کار دشواری خواهد بود. به عبارت دیگر، این گروه افراد همچون نهالی هستند که شما به مدت چند سال شروع به آب دادن به آن‌ها می‌کنید و به محض اینکه می‌خواهید از آن نهال میوه برداشت کنید، آن نهال تمایلی به ماندن در باغ شما را نخواهد داشت! نقطعه ضعف مورد دوم هم این است که معمولاً استارتاپ ها از تیم هایی تشکیل یافته‌اند که سرمایه هنگفتی برای اجرای ایده خود نداشته و این امکان برای ایشان وجود ندارد تا مثلاً به یک برنامه نویس پایتون ماهانه مبلغ ۳ میلیون تومان حقوق پرداخت کنند!

به هر حال، راه اندازی یک ایده کسب و کار دارای پستی و بلندی های بسیاری است و اگر شما هم تمایل به ورود به حوزه استارتاپ ها را دارید، می بایست سختی مسائل مرتبط با نیروی انسانی و همچنین بسیاری مسائل دیگر را تحمل کنید. به نظر شما در چنین مواقعی چه می بایست کرد؟ آیا به غیر موارد فوق الذکر مورد دیگری به ذهن شما می‌رسد که با اتخاذ آن‌ها بتوان یک تیم استارتاپ حرفه‌ای تشکیل داد؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

The Old Lore About A-Peopleبهزاد مرادی