آموزش برنامه‌نویسی به کودکان ۵ الی ۸ ساله با اپلیکیشن Kodable

آموزش برنامه‌نویسی به کودکان ۵ الی ۸ ساله با اپلیکیشن Kodable

زمانی که کودکان ما در مَهدکودک به سر می‌برند، از بهترین اوقات جهت یادگیری یک زبان دوم برخوردارند اما اکنون این سؤال مطرح می‌گردد که این زبان دوم چرا یک زبان برنامه‌نویسی نباشد؟ اپلیکیشن آیپدی تحت عنوان Kodable این امکان را در اختیار کودکان قرار می‌دهد تا ایشان قبل از آنکه خواندن و نوشتن را فرا گیرند، با اصول برنامه‌نویسی آشنا شوند.

این اپلیکیشن که در سال ۲۰۱۲ به بازار عرضه شد، برای بچه‌های بازهٔ سنی ۵ تا ۷ الی ۸ سال طراحی شده اما طراحان این اَپ می‌گویند که بسته به متغیرهای زیادی همچون هوش، انگیزه و توانایی درک کودکان، بچه‌هایی در سنین ۳ الی ۴ سالگی هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

اپلیکیشن Kodable هیچ‌گونه دشواری برای نحوهٔ استفاده و شروع کدنویسی با آن ندارد بلکه به محض اینکه کودکان یاد بگیرند که چگونه می‌توانند با استفاده از یک آیپد Drag & Drop کنند (سنین ۴ الی ۵ سالگی)، می‌توانند با استفاده از این اپلیکیشن به خلق بازی‌هایی هرچند ساده بپردازند.

این اپلیکیشن از ۹۰ قسمت مختلف تشکیل شده است که۳۰ قسمت ابتدایی رایگان هستند و در هر قسمت کودک چیزی در مورد برنامه‌نویسی فرا می‌گیرد و این در حالی است که در پایان این دوره، بچه‌های ۵ سال به بالا با مفاهیمی همچون دستورات شرطی، حلقه و … آشنا خواهند شد (افراد ۸ الی ۱۶ سال به بالا نیز می‌توانند از زبانی تحت عنوان Scratch که در دانشگاه MIT طراحی شده است برای شروع یادگیری کدنویسی استفاده کنند؛ جهت شرکت در دورهٔ کاملاً رایگان و ویدیویی آموزش کار با زبان اسکرچ، به دورهٔ آموزش برنامه‌نویسی به کودکان در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

با توجه به اینکه در عصر حاضر فناوری به بخش لاینفک زندگی ما مبدل شده است، آموزش مهارت‌های مرتبط با فناوری همچون آموزش اصول برنامه‌نویسی به کودکان کمک شایانی به جهت اینکه یاد بگیرند گجت‌ها و ابزارهای تکنولوژیک محیط اطرافشان چگونه کار می‌کند خواهد کرد.